מהם משחקי וידאו AAA (Triple-A)?

אולי שמעתם בעבר את המונח משחקי וידאו AAA או Triple-A . אלה כותרים עם תקציב גדול שאתה רואה עבורם פרסומות בטלוויזיה. הנה מה שהם ואיך הם מעצבים את תעשיית המשחקים.

סרטים שוברי קופות, אבל למשחקים

כנראה צפית בעבר בסרט שוברי קופות. לשוברי קופות בדרך כלל יש תקציבים גדולים, צוותי הפקה של אלפי אנשים, שחקנים גדולים וגדולי אולפנים המוכרים אותם. כמו כן, הם נוטים להרוויח טונות של כסף, כאשר יותר ויותר סרטים חוצים את רף מיליארד הדולר מדי שנה. משחקי וידאו AAA (או Triple-A) הם לעולם המשחקים שובר קופות עבור תעשיית הקולנוע.

בדיוק כמו שוברי קופות, הם מערבים בדרך כלל צוותי ענק העובדים במשך חודשים עד שנים לייצור מוצר מוגמר, המועסק על ידי סטודיו גדול. לאחר מכן בדרך כלל קמפיין שיווקי גדול עם מודעות המופיעות בכל מקום, כמו גם הזמנה מראש ארוכה כדי שאנשים יוכלו להשיג את המשחק ברגע שהוא יוצא. לאחר מכן מופצים משחקים אלה על ידי מו"ל ידוע גדול, כגון נינטנדו, סוני, Activision, או אלקטרוניק ארטס.

תארים רבים של Triple-A הם גם חלק מזכיינות פופולריות. בדומה לאופן שבו אולפן כמו דיסני או האחים וורנר יוצרים סרטים עם נכסיהם המשמעותיים מדי שנה, יש כמה סדרות משחקים שמשחררות כותרות אחת לכמה שנים או אפילו מדי שנה. Call of Duty, Battlefield, Mario ו- FIFA הן סדרות עם תשלומים חדשים קבועים שעוברים לעתים קרובות את שיאי המכירות שלהם.

משחקי Triple-A לעומת משחקים אחרים

אז איך אפשר לדעת אם משחק נחשב ל- Triple-A? מבלי להכיר אפילו את אולפן המשחק, המזהה הראשון הוא מחיר ההשקה שלו. כיום, כותרת סטנדרטית סטנדרטית נמכרת באופן דיגיטלי ופיזי במחיר של 60 דולר עם ההשקה בארצות הברית, כאשר הסכום משתנה בין אזורים ומדינות שונות. מחיר זה בהחלט יירד עם הזמן בגלל מכירות וחבילות, אך כמעט כל המהדורות העיקריות מתחילות בסכום זה. זה אפילו לא כולל דברים כמו מעבר עונתי או תוכן להורדה של יום ההשקה (DLC), שיכולים להוסיף למחירו עם הרכישה.

הבא הוא קנה המידה של המשחק. אמנם יש ללא ספק הרבה כותרות שאפתניות ורחבות ידיים שאינן AAA, אך התקציב המוגבל הופך לרוב לגורם מעכב עבור משחקים קטנים יותר. במשחקי Triple-A רבים כמו Red Dead Redemption, The Witcher ו- Grand Theft Auto יש אלפי שעות של תוכן ומפות פתוחות המדגישות חקר. לעתים קרובות יש להם איכות גרפית ואנימציה הגוברת על גבולות.

אינדיקטור גלוי נוסף הוא גודל הצוות. אם בקרדיטים של המשחק יש אלפי אנשים וחברות משחקים מרובות שעובדות על זה, סביר מאוד שזה יהיה מהדורת אולפן גדולה. בשל קנה המידה והאינטנסיביות, מפרסמי משחקים לעיתים קרובות מבצעים מיקור חוץ בהיבטים מסוימים של המשחק, כגון אנימציה תלת ממדית, דוגמנות, עיצוב סאונד וקישוריות מקוונת לקבלני צד שלישי.

בצד הנגדי של המטבע ישנם משחקים עצמאיים, הידועים בשמם כמשחקי אינדי, אשר ממומנים באופן עצמאי ומיוצרים על ידי צוותים קטנים. כמה משחקי אינדי מפורסמים, כמו Minecraft ו- Stardew Valley, נעשו כמעט לחלוטין על ידי אדם אחד. הם בדרך כלל קצרים יותר, פחות אינטנסיביים מבחינה גרפית ומחירם נמוך בהרבה מכותרות Triple-A, כאשר רבים מהם נמכרים בין 10 $ ל 40 $. לרבים מהם אין גם מהדורה פיזית, והם בוחרים להפצה דיגיטלית טהורה.

תת-קבוצה של משחקים אלה, המכונה כותרות III או Triple-I, הן הפקות בקנה מידה גדול עם מושגים רחבי ידיים המיוצרים על ידי אולפן עצמאי. משחקים כמו Hellblade: Senua's Sacrifice , No Man's Sky ו- The Witness הם כולם כותרים איכותיים שפותחו על ידי אולפני משחקי אינדי.

מהם משחקי "טריפל-פלוס"?

בשנים האחרונות טבעו עיתונאי משחקים גם את המונח AAA + או Triple-A plus . אלה כותרים עם תקציבים גדולים במיוחד שנמכרים במחיר פרמיום, ולעתים קרובות יש להם מונטיזציה נוספת בתוך המשחק. דוגמאות לכך כוללות מעברי עונה, DLC ומיקרו-עסקאות.

זיכיונות משחקים שנתיים, כמו FIFA ו- Call of Duty , נועדו לעיתים קרובות במפורש כך שרכישות נוספות מובנות. Call of Duty נמכר עם כרטיס עונה ששחקנים צריכים לקנות כדי לשחק קמפיינים חדשים שמופצים לאורך כל השנה.

לעומת זאת, בפיפ"א יש מערכת מיקרו-טרנסקשן בה תוכלו לפתוח תיבות שלל בכדי לפתוח גרסאות שונות של שחקני כדורגל להרכבת קבוצה. לאחרונה הם הודיעו כי הכניסו יותר ממיליארד דולר בהכנסות מיקרו-טרנסקשן.

קשורים: מהן פעולות מיקרו-טרנסקשן ומדוע אנשים שונאים אותם?

העתיד של המשחק

ככל שקהילת המשחקים ממשיכה לצמוח, כך גם ענף המשחקים. יותר ויותר משחקי זיכיון גדולים מתפרסמים מדי שנה, ובעוד שרבים מהם נהדרים, יש כמה סיבות לדאגה. אלה כוללים את התפוצה של מונטיזציה נוספת למשחקים יקרים כבר, כמו גם את הנטייה של אולפנים להוציא משחקים דומים מאוד מדי שנה.

למרבה המזל, גם ארגוני משחקי אינדי צומחים. המשחק הפופולרי ביותר בעולם, Minecraft, נוצר על ידי אולפן משחקים קטן שהוקם על ידי אדם אחד. בכל רחבי ההורדות הדיגיטליות ועליית הפלטפורמות כמו Steam ו- GOG הפכו כותרים גדולים במחירים סבירים לנגישים מתמיד.