HDMI 2.1: מה חדש, והאם אתה צריך לשדרג?

עם קונסולות הדור הבא שיגיעו עד סוף 2020 וסדרת כרטיסי המסך RTX 30 של NVIDIA החוצה את האופק, HDMI 2.1 נראה קריטי מתמיד. האם זה אומר שעליך לשדרג את הטלוויזיה שלך כדי לנצל את התכונות החדשות?

רוחב פס גבוה יותר, יותר פיקסלים

מרבית התצוגות בשוק תומכות כיום בתקן HDMI 2.0, בעל מכסה רוחב הפס של 18 ג'יגה לשנייה. זה מספיק כדי לשאת אות 4K לא דחוס ב -60 פריימים לשנייה בצבע של עד שמונה סיביות. זה מתאים לרוב המכריע של השימושים, כולל צפייה ב- UHD Blu-rays או במשחקים ב- Xbox One X.

HDMI 2.1 הוא הצעד הבא קדימה עבור התקן, הוספת תמיכה לאות 8K לא דחוס ב 60 פריימים לשנייה בצבע 12 סיביות. זה משיג זאת עם תפוקת רוחב פס של 48 ג'יגה לשנייה. באמצעות דחיסת זרם תצוגה (DSC), HDMI 2.1 יכול לדחוף אות 10K ב -120 פריימים לשנייה תוך 12 סיביות.

בחלק מההטמעות של HDMI 2.1 משתמשים ביציאות שמגיעות רק לכ- 40 ג'יגה לשנייה. זה מספיק בכדי להתמודד עם אות 4K ב -120 פריימים לשנייה בצבע של 10 סיביות, וזה גם מספיק כדי לנצל את מלוא לוחות ה -10 סיביות בטלוויזיות צרכניות.

גיימרים מחשבים מתקדמים המתפתים לכרטיסי סדרת 30 החדשה של NVIDIA ישמחו לדעת שהחברה אישרה תמיכה בעשרה סיביות להתקדם. זה אומר שזה לא משנה אם הטלוויזיה שלך חסרה את המפרט המלא של 48 ג'יגה לשנייה.

נכון לעכשיו, HDMI 2.1 מכוון בעיקר לגיימרים שקופצים לדור הבא של המסוף או הרכבת של כרטיסי המסך. גם ה- Xbox Series X וגם ה- PlayStation 5 יתמכו ברזולוציית 4K ב -120 פריימים לשנייה. זה ידרוש מימוש תקן HDMI 2.1.

אם הטלוויזיה שלך לא תומכת ב- HDMI 2.1, תצטרך להסתפק באות 4K שפועלת רק (!) 60 פריימים לשנייה. רוב הכותרים של דור הקונסולות האחרון רצו ב -30 פריימים לשנייה, כך שנותר לראות עד כמה זה יהיה מפסק עסקה.

HDMI 2.1 כל כך חדש, ל- NVIDIA יש רק שלושה כרטיסי סדרה חדשים 30 בקנה התומכים בתקן. כרטיסי RTX 2000 ו- GTX 1000 הקודמים שלהם אינם תואמים ל- HDMI 2.1. יצרני טלוויזיה רבים, כולל סוני, טרם כללו את HDMI 2.1 בתצוגות הגבוהות ביותר שלהם.

אנו מצפים שתקן HDMI 2.1 ימריא באמת בשנת 2021. עם זאת, יעברו כמה שנים עד שנראה אימוץ נרחב בתצוגות תקציב.

תמיכה ב- HDR דינמי

עם כל כך הרבה רוחב פס זמין, יש יותר מקום בצינורות גם לנתונים גולמיים. HDR מייצג High Dynamic Range, והוא מאפשר מגוון רחב יותר של צבעים בתוכן כמו סרטים ומשחקים. תקני HDR ישנים יותר, כמו HDR10, תומכים רק במטא נתונים סטטיים. עם זאת, הפורמטים החדשים יותר של HDR10 + ו- Dolby Vision מאפשרים מטא נתונים דינמיים על בסיס סצנה או מסגרת.

HDR דינמי מספק לטלוויזיה מידע נוסף על מה לעשות עם האות שהוא מקבל. במקום לקרוא סט הוראות אחד לסרט שלם, מטא נתונים דינמיים מעניקים לטלוויזיה עדכונים מתמידים לגבי אופן הצבת התמונה על המסך כך שהיא תיראה במיטבה.

בעוד שכל טלוויזיה תומכת HDR תומכת ב- HDR10 עם המטא נתונים הסטטיים שלה, HDR דינמי הוא חיה אחרת לגמרי. הפורמט הנתמך ביותר הוא Dolby Vision. זה מועדף על ידי יצרני חומרה, כולל LG, Sony, Panasonic ו- Philips. סמסונג עוברת הכל על ה- HDR10 + הנפוץ פחות, שבמקרה גם הוא פורמט פתוח (Dolby Vision, כשמו כן הוא, הוא קנייני).

חשוב לציין כי אינך זקוק למכשיר HDMI 2.1 כדי להציג HDR10 + ו- Dolby Vision - לפחות לא ברזולוציות 4K הנוכחיות. אם הטלוויזיה שלך תומכת בזה, היא תזרום תוכן של Dolby Vision מ- Netflix בסדר גמור.

אם כי אם קדימה, תקן HDMI 2.1 מבטיח רוחב פס רב שיהיה זמין הן למטא נתונים והן לאותות ברזולוציה גבוהה בקצב פריימים גבוה.

אנחנו עדיין לא יודעים כיצד פלייסטיישן 5 או Xbox Series X יטמיעו את ה- HDR, אך הם ככל הנראה הקרקע המוכיחה העיקרית עבור HDR דינמי מעל HDMI בשנים הקרובות.

קצב רענון משתנה (VRR)

קצב הרענון של הטלוויזיה הוא כמה פעמים הפאנל מתרענן בשנייה. זה נמדד בהרץ וזה קשור קשר הדוק לקצב המסגרות. כאשר השניים אינם מסונכרנים, תקבל אפקט שנקרא "קריעת מסך". זה נגרם על ידי התצוגה המנסה להציג יותר ממסגרת אחת בו זמנית כאשר המסוף או המחשב האישי אינם מוכנים.

אם תתאימו את קצב הרענון של התצוגה כך שיתאים לקצב המסגרות של הקונסולה או המחשב האישי שלכם, תוכלו לחסל ביעילות את קריעת המסך ללא קנסות ביצועים. לחברות כמו NVIDIA ו- AMD יש שיטות משלהן להתמודד עם קריעת מסך, המכונות G-Sync ו- FreeSync בהתאמה.

עם זאת, לתקן HDMI 2.1 יש גם פיתרון עצמאי משלו, הנקרא HDMI Variable Refresh Rate (VRR). מיקרוסופט אישרה ש- Xbox Series X יתמוך בתכונה זו, והפלייסטיישן 5 צפוי גם כן, מכיוון שהיא תדרוש HDMI 2.1 כדי לספק 4K ב -120 הרץ.

לקבלת חוויית הקונסולה הטובה ביותר בדור הבא, HDMI VRR הוא חובה. אם אתה גיימר במחשב, לא סביר ש- NVIDIA ו- AMD יעלו את הטכנולוגיות הקיימות שלהם לטובת HDMI VRR. זה אומר שעדיין תצטרך להתאים את כרטיס המסך שלך לצג שלך.

מצב חביון אוטומטי נמוך (ALLM)

הטבה נוספת עבור גיימרים מהקונסולות מהדור הבא היא מצב חביון נמוך אוטומטי (ALLM). רוב הטלוויזיות כוללות כעת כל מיני עיבודים נוספים כדי להחליק את התנועה, לשפר את איכות התמונה ואפילו להגביר את בהירות השמע. אמנם חלק מכך זוכה להערכה בעת צפייה בטלוויזיה ובסרטים, אך עבור גיימרים הוא מציג חביון (פיגור).

לשם כך נועד מצב המשחק - אתה יכול לעבור לזה בכל פעם שתרצה את זמני התגובה המהירים ביותר מהטלוויזיה שלך. זה שימושי במיוחד עבור משחקים שדורשים רפלקסים מהירים ומדויקים. הבעיה היחידה היא שטלוויזיות רבות מחייבות להפעיל ולכבות את מצב המשחק באופן ידני.

ALLM מסיר את הצורך לעשות זאת. כאשר הטלוויזיה התואמת ל- HDMI 2.1 שלך מבינה שאתה משתמש בקונסולה נתמכת, ALLM תשבית כל עיבוד נוסף שעשוי להכניס פיגור. אינך צריך לעשות דבר על מנת לאפשר זאת - הוא אפוי בתקן HDMI.

מיקרוסופט אישרה את תמיכת ALLM באקסבוקס סדרה X, אך עדיין לא הגיעה מילה מסוני.

הובלת מסגרת מהירה (QFT)

Quick Frame Transport הוא תכונה נוספת המיועדת לגיימרים העובדת בשיתוף עם ALLM בכדי לספק חווית משחק מגיבה יותר. התכונה נותנת עדיפות למסגרות וידאו כדי להשאיר את זמן ההשהיה נמוך ככל האפשר.

אם ברצונך לנצל את התכונה הזו, ודא שכל התקני הביניים, כמו מקלט צליל היקפי, תואמים גם הם. זה יבטיח שכל המכשירים שלך יעבדו יחד כדי לספק חוויה חלקה ומגיבה. אם אתה מנתב את הקונסולה שלך דרך מקלט שמדורג רק עבור HDMI 2.0, לא תקבל את היתרון של QFT, גם אם הטלוויזיה והקונסולה שלך תומכים בכך.

החלפת מדיה מהירה (QMS)

האם שמת לב אי פעם שהמסך שלך שחור מעט לפני שאתה צופה בסרטון או בטריילר? הסיבה לכך היא שהתצוגה מתאימה את קצב הרענון שלה כך שיתאים לתוכן שאתה עומד לצפות בו. מכיוון שתוכן שונה משתמש בקצב פריימים שונה, התצוגה שלך צריכה להיות מסונכרנת אליו, ומכאן ההאפלה הקצרה.

לפעמים זה עלול לגרום לך להחמיץ את השניות הראשונות של סרטון. עם זאת, חלק מספקי התוכן מעכבים את ההפעלה על מנת להסביר את השינוי. בהנחה שהרזולוציה של כל מה שאתה צופה בו תהיה זהה, החלפת מדיה מהירה (QMS) מבטלת את ההאפלה הנגרמת על ידי שינויים בקצב הרענון.

זה מאפשר לך לצפות בתוכן עם קצב פריימים שונה גב אל גב, ללא הפסקת חשמל. התכונה משתמשת ב- HDMI VRR כדי לעבור בצורה חלקה מקצב רענון אחד למשנהו.

ערוץ החזרת שמע משופר (eARC)

ARC מייצג את Audio Return Channel. זה מאפשר לך לשלוח שמע דרך HDMI לסרגל הקול שלך או למקלט ההיקפי ללא כבל שמע אופטי נוסף. בין אם אתה צופה ב- Netflix, משחק במשחק בקונסולה או צופה ב- Blu-ray, ARC מבטיח שהאודיו יועבר לפלט הנכון.

ערוץ החזרת שמע משופר (eARC) הוא חלק מהתקן HDMI 2.1. רוחב פס נוסף הזמין ב- HDMI 2.1 מאפשר ל- eARC לשאת 5.1, 7.1 ואודיו מבוסס קצב סיביות או אובייקט לא דחוס במהירות של עד 192 קילו-הרץ ברזולוציה של 24 סיביות. היא עושה זאת עם רוחב פס שמע של 37 מגה ביט לשנייה, בהשוואה למטה 1 מגה לשנייה באמצעות ARC רגיל.

אם אתה רוצה לשאת אות Dolby Atmos מעל HDMI, תצטרך eARC. ישנם גם כמה שיפורים אחרים, כמו תיקון נכון של סינכרון שפתיים כסטנדרט, גילוי מכשירים טוב יותר וערוץ נתונים ייעודי ל- eARC.

האם התקני HDMI 2.1 דורשים כבלים מיוחדים?

מכיוון של- HDMI 2.1 יש תפוקת רוחב פס גבוהה יותר, תזדקק לכבלים תואמי HDMI 2.1 כדי לנצל את התכונות החדשות שלו. מנהל רישוי HDMI אישר תווית חדשה "Ultra High Speed" עבור כבלים אלה.

כל מכשיר המשתמש ב- HDMI 2.1, כמו קונסולת משחק או נגן Blu-ray, צריך לכלול כבל בתיבה. כמו כן, בכל פעם שאתה קונה כבל HDMI, אתה יכול להימנע מסוג "פרמיום" יקר מדי.

HDMI 2.1 מיועד בעיקר לגיימרים (לעת עתה)

רוב האנשים אינם זקוקים ל- HDMI 2.1 בשלב זה. התקן המשופר בעיקר מיטיב עם גיימרים שקונים קונסולות או כרטיסי גרפיקה מהדור הבא, שרוצים תכונות כמו HDMI VRR ו- ALLM. מחוץ ל- eARC, התקן החדש מציע מעט יתרונות לחובבי הקולנוע הביתי.

מיקרוסופט הודיעה שחלק מרובי המשתתפים של Halo Infinite יהרוס ב- 4K מקורי ב -120 פריימים לשנייה, אך המשחק עוכב עד 2021. נצטרך לחכות ולראות האם כותרות קונסולות כלשהן יגיעו ליעד הנעלה הזה.