איך עובד BitTorrent?

BitTorrent צורכת 12% מסך תעבורת האינטרנט בצפון אמריקה ו -36% מסך התנועה באזור אסיה-פסיפיק, על פי מחקר שנערך בשנת 2012. זה כל כך פופולרי שמערכת "התראה על זכויות יוצרים" החדשה מכוונת לבד לתעבורת BitTorrent.

BitTorrent עשוי להיות ידוע בכינויו שיטה של ​​פיראטיות, אך זה לא רק עבור פיראטים. זהו פרוטוקול שימושי ומבוזר של עמית לעמית עם יתרונות משמעותיים על פני פרוטוקולים אחרים במצבים רבים.

מאמר זה יעזור לכם להבין כיצד פועל פרוטוקול BitTorrent ומדוע הוא אינו רק כלי לפיראטיות. הסברנו בעבר כיצד להתחיל לעבוד עם BitTorrent.

איך BitTorrent עובד

כשאתה מוריד דף אינטרנט כמו זה, המחשב שלך מתחבר לשרת האינטרנט ומוריד את הנתונים ישירות מאותו שרת. כל מחשב שמוריד את הנתונים מוריד אותם מהשרת המרכזי של דף האינטרנט. זה כמה התעבורה באינטרנט עובדת.

BitTorrent הוא פרוטוקול peer-to-peer, כלומר המחשבים ב- BitTorrent "נחילים" (קבוצה של מחשבים שמורידים ומעלים את אותו סיקור) מעבירים נתונים אחד לשני ללא צורך בשרת מרכזי.

באופן מסורתי, מחשב מצטרף לנחיל BitTorrent על ידי טעינת קובץ .torrent ללקוח BitTorrent. לקוח BitTorrent יוצר קשר עם "גשש" שצוין בקובץ .torrent. הגשש הוא שרת מיוחד העוקב אחר המחשבים המחוברים. הגשש משתף את כתובות ה- IP שלהם עם לקוחות BitTorrent אחרים בנחיל, ומאפשר להם להתחבר זה לזה.

לאחר חיבורו, לקוח BitTorrent מוריד סיביות של הקבצים בסיקור בחלקים קטנים, ומוריד את כל הנתונים שהוא יכול לקבל. ברגע שללקוח BitTorrent יש נתונים מסוימים, הוא יכול להתחיל להעלות את הנתונים ללקוחות BitTorrent אחרים בנחיל. באופן זה, כל מי שמוריד סיקור מעלה גם את אותו סיקור. זה מאיץ את מהירות ההורדה של כולם. אם 10,000 אנשים מורידים את אותו הקובץ, זה לא מפעיל הרבה לחץ על שרת מרכזי. במקום זאת, כל הורדה תורם רוחב פס של הורדות למורידים אחרים, ומבטיח שהסיקור יישאר מהיר.

חשוב לציין, כי לקוחות BitTorrent לעולם לא מורידים קבצים מהגשש עצמו. הגשש משתתף בסיקור רק על ידי מעקב אחר לקוחות BitTorrent המחוברים לנחיל, ולא ממש על ידי הורדה או העלאת נתונים.

עלולות וזרעים

משתמשים שמורידים מנחיל BitTorrent מכונים בדרך כלל "עלוקות" או "עמיתים". משתמשים שנשארים מחוברים לנחיל BitTorrent גם לאחר שהורידו את הקובץ השלם, ותורמים יותר מרוחב הפס של ההעלאה שלהם כדי שאנשים אחרים יוכלו להמשיך להוריד את הקובץ, מכונים "זריעים". כדי שניתן יהיה להוריד את סיקור, זריע אחד - שיש לו עותק מלא של כל הקבצים בטורנט - חייב להצטרף בתחילה לנחיל כדי שמשתמשים אחרים יוכלו להוריד את הנתונים. אם לטורנט אין זריעים, לא ניתן יהיה להוריד אותו - לאף משתמש מחובר אין את הקובץ המלא.

לקוחות BitTorrent מתגמלים לקוחות אחרים שמעלים, ומעדיפים לשלוח נתונים ללקוחות שתורמים רוחב פס רב יותר מאשר לשלוח נתונים ללקוחות שמעלים במהירות איטית מאוד. זה מאיץ את זמני ההורדה של הנחיל בכללותו ומתגמל משתמשים שתורמים יותר רוחב פס להעלאה.

עוקבי סיקור וטרנטים ללא מעקב

בתקופה האחרונה, מערכת סיקורים מבוזרת "חסרת מעקב" מאפשרת ללקוחות BitTorrent לתקשר ביניהם ללא צורך בשרתים מרכזיים כלשהם. לקוחות BitTorrent משתמשים לשם כך בטכנולוגיית טבלת hash מבוזרת (DHT), כאשר כל לקוח BitTorrent מתפקד כצומת DHT. כאשר אתה מוסיף סיקור באמצעות "קישור מגנט", צומת ה- DHT יוצר קשר עם הצמתים הסמוכים והצמתים האחרים יוצרים קשר עם צמתים אחרים עד שהם ימצאו את המידע אודות הסיקור.

כפי שאומר המפרט של פרוטוקול DHT, "למעשה, כל עמית הופך לגשש." המשמעות היא שלקוחות BitTorrent כבר לא צריכים שרת מרכזי שמנהל נחיל. במקום זאת, BitTorrent הופך למערכת העברת קבצים מעמית לעמית מבוזרת לחלוטין.

DHT יכול גם לעבוד לצד עוקבים מסורתיים. לדוגמה, סיקור יכול להשתמש גם ב- DHT וגם בגשש מסורתי, אשר יספק יתירות במקרה שהגשש ייכשל.

BitTorrent אינו מיועד רק לפיראטיות

BitTorrent אינו שם נרדף לפיראטיות. Blizzard משתמשת בלקוח BitTorrent מותאם אישית להפצת עדכונים למשחקיה, כולל World of Warcraft, StarCraft II ו- Diablo 3. זה עוזר להאיץ את ההורדות לכולם בכך שהוא מאפשר לאנשים לחלוק את רוחב הפס של ההעלאה שלהם עם אחרים, ולנצל את רוחב הפס שאינו בשימוש לקראת הורדות מהירות יותר עבור כל אחד. כמובן, זה גם חוסך כסף ל- Blizzard בחשבונות רוחב הפס שלהם.

אנשים יכולים להשתמש ב- BitTorrent כדי להפיץ קבצים גדולים למספרים משמעותיים של אנשים מבלי לשלם עבור רוחב הפס של אירוח אתרים. סרט, אלבום מוסיקה או משחק בחינם יכולים להתארח ב- BitTorrent, ומאפשרים שיטת הפצה קלה וחינמית שבה אנשים שמורידים את הקובץ מסייעים גם להפצתו. WikiLeaks הפיצו נתונים באמצעות BitTorrent, והורידו עומס משמעותי מהשרתים שלהם. הפצות לינוקס משתמשות ב- BitTorrent כדי להפיץ את תמונות הדיסק ISO שלהן.

BitTorrent, Inc - חברה האחראית על פיתוח BitTorrent כפרוטוקול, שרכשה ופיתחה גם את לקוח Torrent הפופולרי µTorrent - מפתחת מגוון יישומים המשתמשים בפרוטוקול BitTorrent לדברים חדשים באמצעות פרויקט BitTorrent Labs שלהם. ניסויי מעבדות כוללים יישום סנכרון שמסנכרן באופן מאובטח קבצים בין מספר מחשבים על ידי העברת הקבצים ישירות דרך BitTorrent, וניסוי BitTorrent Live המשתמש בפרוטוקול BitTorrent כדי לסייע בשידור חי, הזרמת וידאו, תוך ניצול הכוח של BitTorrent להזרים וידאו חי לגדול. מספר אנשים ללא דרישות רוחב הפס הנוכחיות.

BitTorrent עשוי לשמש בעיקר לפיראטיות כרגע, מכיוון שאופיו המבוזר והעמית לעמית הם תגובה ישירה למאמצים לפגוע בנאפסטר ורשתות עמיתים לעמית אחרות עם נקודות כישלון מרכזיות. עם זאת, BitTorrent הוא כלי עם שימושים לגיטימיים בהווה - ושימושים פוטנציאליים רבים אחרים בעתיד.

קרדיט תמונה: כותרת תמונה מאת ג'ייקוביאן, שרתים מרכזיים ודיאגרמות רשת של עמית לעמית מאת מאורו ביג בויקיפדיה.