מה ההבדל בין VPN ל- Proxy?

פרוקסי מחבר אותך למחשב מרוחק ו- VPN מחבר אותך למחשב מרוחק ולכן הם חייבים להיות, פחות או יותר, אותו הדבר, נכון? לא בדיוק. בואו נסתכל מתי אולי תרצו להשתמש בכל אחד מהם ומדוע פרוקסי proxies הם תחליף גרוע ל- VPN.

הבחירה בכלי הנכון היא קריטית

כמעט כל שבוע אחר יש סיפור חדשותי מרכזי על הצפנה, נתונים שהודלפו, חטטנות או דאגות פרטיות דיגיטליות אחרות. רבים ממאמרים אלה מדברים על החשיבות של הגברת האבטחה של חיבור האינטרנט שלך, כמו שימוש ב- VPN (רשת פרטית וירטואלית) כאשר אתה נמצא בבית קפה ציבורי ב- Wi-Fi, אך לעתים קרובות הם קלים בפרטים. איך בדיוק פועלים שרתי ה- proxy וחיבורי ה- VPN שעליהם אנו שומעים כל הזמן? אם אתה מתכוון להשקיע את הזמן והאנרגיה בשיפור הביטחון, אתה רוצה להיות בטוח שאתה בוחר את הכלי המתאים לעבודה הנכונה.

למרות שהם שונים במהותם, ל- VPN ול- proxy יש דבר משותף אחד: שניהם מאפשרים לך להיראות כאילו אתה מתחבר לאינטרנט ממיקום אחר. אולם כיצד הם מבצעים משימה זו והמידה בה הם מציעים פרטיות, הצפנה ופונקציות אחרות, משתנה בפראות.

פרוקסי מסתירים את כתובת ה- IP שלך

שרת פרוקסי הוא שרת המשמש כמתווך בזרימת תעבורת האינטרנט שלך, כך שנראה כי פעילויות האינטרנט שלך מגיעות ממקום אחר. נניח לדוגמא שאתה נמצא פיזית בניו יורק ואתה רוצה להיכנס לאתר שמוגבל גיאוגרפית רק לאנשים שנמצאים בבריטניה. תוכל להתחבר לשרת proxy שנמצא בתוך בריטניה, ואז להתחבר לאתר זה. נראה שהתנועה מדפדפן האינטרנט שלך נובעת מהמחשב המרוחק ולא משלך.

פרוקסי הם מעולים למשימות בהיקף נמוך כמו צפייה בסרטוני YouTube המוגבלים לאזור, עקיפת מסנני תוכן פשוטים או עקיפת מגבלות מבוססות IP על שירותים.

לדוגמא: מספר אנשים בביתנו משחקים במשחק מקוון בו מקבלים בונוס יומי במשחק על הצבעה לשרת המשחק באתר דירוג השרת. עם זאת, באתר הדירוג יש מדיניות של קול אחד לפי IP ללא קשר לשמות שחקנים שונים. הודות לשרתי פרוקסי כל אדם יכול לרשום את הצבעתו ולקבל את הבונוס במשחק מכיוון שנראה כי דפדפן האינטרנט של כל אדם מגיע מכתובת IP אחרת.

בצד השני של העניינים, שרתי פרוקסי אינם כל כך נהדרים למשימות בעלות גבוהה. שרתי פרוקסי  מסתירים רק את כתובת ה- IP שלך ומשמשים אדם טיפש באמצע לתעבורת האינטרנט שלך. הם לא מצפינים את התעבורה שלך בין המחשב שלך לשרת ה- proxy, הם בדרך כלל לא מפשילים מידע מזהה מהשידורים שלך מעבר להחלפת ה- IP הפשוטה, ואין שום מובנה שיקולי פרטיות או אבטחה.

כל מי שיש לו גישה לזרם הנתונים (ספק האינטרנט שלך, הממשלה שלך, בחור שמרחרח את תעבורת ה- Wi-Fi בשדה התעופה וכו ') יכול לחטט על התנועה שלך. יתר על כן, מעללים מסוימים, כמו אלמנטים מזיקים של Flash או JavaScript בדפדפן האינטרנט שלך, יכולים לחשוף את זהותך האמיתית. זה הופך את שרתי ה- proxy ללא מתאימים למשימות רציניות כמו מניעת מפעיל נקודה חמה של Wi-FI זדונית לגנוב את הנתונים שלך.

לבסוף, חיבורי שרת proxy מוגדרים על בסיס יישום אחר יישום, ולא בכל המחשב. אינך מגדיר את כל המחשב שלך להתחבר ל- proxy - אתה מגדיר את דפדפן האינטרנט שלך, לקוח BitTorrent או יישום אחר התואם ל- proxy. זה נהדר אם אתה רק רוצה יישום יחיד להתחבר ל- proxy (כמו תוכנית ההצבעה הנ"ל שלנו) אבל לא כל כך נהדר אם ברצונך להפנות מחדש את כל חיבור האינטרנט שלך.

שני הפרוטוקולים הנפוצים ביותר של שרת ה- proxy הם HTTP ו- SOCKS.

פרוקסי HTTP

הסוג העתיק ביותר של שרת proxy, proxies HTTP מיועדים במפורש לתעבורה מבוססת אינטרנט. אתה מחבר את שרת ה- proxy לקובץ התצורה של דפדפן האינטרנט שלך (או משתמש בסיומת דפדפן אם הדפדפן שלך אינו תומך באופן מקומי ב- proxy) וכל תעבורת האינטרנט שלך מנותבת דרך ה- proxy המרוחק.

אם אתה משתמש ב- proxy של HTTP כדי להתחבר לשירותים רגישים כלשהם, כמו הדוא"ל או הבנק שלך,  חשוב להשתמש בדפדפן עם אפשרות SSL ולהתחבר לאתר אינטרנט התומך בהצפנת SSL. כפי שציינו לעיל, פרוקסי פרוקסי אינם מצפינים שום תעבורה, ולכן ההצפנה היחידה שאתה מקבל בעת השימוש בהם היא ההצפנה שאתה מספק בעצמך.

SOCKS פרוקסי

קשורים: כיצד לעשות אנונימיזציה ולהצפין את תעבורת BitTorrent שלך

מערכת ה- proxy של SOCKS היא הרחבה שימושית של מערכת ה- proxy של HTTP בכך ש- SOCKS אדיש לסוג התעבורה שעובר דרכה.

כאשר פרוקסי HTTP יכולים להתמודד רק עם תעבורת רשת, שרת SOCKS פשוט יעבור לאורך כל התנועה שהוא מקבל, בין אם התנועה היא עבור שרת אינטרנט, שרת FTP או לקוח BitTorrent. למעשה, במאמר שלנו על אבטחת תעבורת BitTorrent שלך, אנו ממליצים להשתמש ב- BTGuard, שירות פרוקסי SOCKS אנונימי שמבוסס מחוץ לקנדה.

החיסרון של פרוקסי SOCKS הוא שהם איטיים יותר מאשר פרוקסי HTTP טהורים מכיוון שיש להם יותר תקורה וכמו proxies HTTP, הם לא מציעים שום הצפנה מעבר למה שאתה מחיל באופן אישי על החיבור הנתון.

כיצד לבחור פרוקסי

כשמדובר בבחירת פרוקסי, משתלם ל ... טוב, לשלם. האינטרנט אמנם שטוף באלפי שרתי פרוקסי בחינם, אך הם רעועים באופן אוניברסלי עם זמן פעילות לא טוב. שירותים מסוג זה עשויים להיות נהדרים למשימה חד פעמית שנמשכת כמה דקות (ואינה רגישה במיוחד באופייה), אך ממש לא כדאי להסתמך על שרתים חופשיים ממקור לא ידוע לכל דבר חשוב מזה. אם אתה יודע למה אתה נכנס מבחינת האיכות והפרטיות, אתה יכול למצוא ערימות של שרתי פרוקסי בחינם ב- Proxy4Free, בסיס נתונים מבוסס proxy חופשי.

בעוד שיש שם שירותים מסחריים עצמאיים כמו BTGuard הנ"ל, עליית המחשבים והמכשירים הניידים המהירים יותר יחד עם חיבורים מהירים יותר (שניהם מפחיתים את ההשפעה של הצפנת תקורה), ה- proxy נפל במידה רבה מהטובה ככל שיותר ויותר אנשים. בחר להשתמש בפתרונות VPN מעולים.

רשתות וירטואליות פרטיות מצפינות את החיבור שלך

רשתות וירטואליות פרטיות, כמו proxies, גורמות לתנועה שלך להיראות כאילו היא מגיעה מכתובת IP מרוחקת. אבל שם נגמרים הדמיון. רשתות VPN מוגדרות ברמת מערכת ההפעלה, וחיבור ה- VPN לוכד את כל חיבור הרשת של המכשיר עליו הוא מוגדר. פירוש הדבר שבניגוד לשרת proxy, הפועל פשוט כשרת אדם באמצע עבור יישום יחיד (כמו דפדפן האינטרנט שלך או לקוח BitTorrent), רשתות VPN יתפסו את התעבורה של כל יישום יחיד במחשב שלך דפדפן אינטרנט למשחקים המקוונים שלך, אפילו Windows Update פועל ברקע.

יתר על כן, כל התהליך הזה מועבר דרך מנהרה מוצפנת בכבדות בין המחשב לרשת המרוחקת. זה הופך את חיבור ה- VPN לפיתרון האידיאלי ביותר עבור כל סוג של שימוש ברשת גבוהה שבה הפרטיות או האבטחה הם דאגה. באמצעות VPN, לא ספק שירותי האינטרנט שלך או כל צד אחר חוטף יכול לגשת לשידור בין המחשב שלך לשרת ה- VPN. אם אתה מטייל במדינה זרה, למשל, ודאגת להיכנס לאתרי האינטרנט הפיננסיים שלך, לדוא"ל או אפילו להתחבר בצורה בטוחה לרשת הביתית שלך מרחוק, תוכל להגדיר בקלות את המחשב הנייד שלך לשימוש ב- VPN.

גם אם אינך נמצא כרגע בנסיעת עסקים באפריקה הכפרית, אתה עדיין יכול ליהנות משימוש ב- VPN. כאשר ה- VPN מופעל, לעולם לא תצטרך לדאוג לשיטות Wi-Fi / רשת אבטחה רעועות בבתי קפה או שהאינטרנט החינמי במלון שלך מלא בחורי אבטחה.

VPNs אמנם פנטסטיים, אך הם לא חסרי החסרונות שלהם. את מה שאתה מקבל בהצפנת חיבור שלם, אתה משלם בכסף ובכוח המחשוב. הפעלת VPN דורשת חומרה טובה וככאלה, שירותי VPN טובים אינם חופשיים (אם כי ספקים מסוימים, כמו TunnelBear, מציעים חבילה חינם ספרטנית). צפו לשלם לפחות כמה דולרים בחודש עבור שירות VPN חזק כמו הפתרונות עליהם אנו ממליצים במדריך ה- VPN שלנו, StrongVPN ו- ExpressVPN.

קשורים: כיצד לבחור את שירות ה- VPN הטוב ביותר לצרכים שלך

העלות הנוספת הקשורה ל- VPN היא ביצועים. שרתי פרוקסי פשוט מעבירים את המידע שלך. אין עלות רוחב פס ורק זמן אחזור נוסף כאשר אתה משתמש בהם. לעומת זאת, שרתי VPN לועסים את עוצמת העיבוד ואת רוחב הפס בגלל התקורה שהוצגה על ידי פרוטוקולי ההצפנה. ככל שפרוטוקול ה- VPN טוב יותר והחומרה המרוחקת טובה יותר, כך יש פחות תקורה.

תהליך בחירת ה- VPN הוא קצת יותר ניואנסי מאשר בחירת שרת proxy בחינם. אם אתה ממהר ואתה רוצה שירות VPN אמין כי שנינו מאוד ממליצים  וגם להשתמש עצמנו על בסיס יומי, ונפנינו אותך לכיוון VPN החזק כמו VPN של בחירה שלנו. אם ברצונך לקרוא מבט מעמיק יותר על תכונות VPN וכיצד לבחור אחת מהן, אנו ממליצים לך לבדוק את המאמר המפורט שלנו בנושא.

לסיכום, אנשי פרוקסי הם נהדרים להסתרת הזהות שלך במהלך משימות סתמיות (כמו "להתגנב" למדינה אחרת כדי לצפות במשחק ספורט) אך כשמדובר במשימות סדרות נוספות (כמו להגן על עצמך מפני חטטנות) אתה זקוק ל- VPN.