כיצד לעקוב אחר רוחב הפס ושימוש בנתונים בהתקנים בודדים ברשת שלך

כמה רוחב הפס והנתונים משתמשים במכשירים ברשת שלך? חזירים לרוחב הפס יכולים להאט את כל הרשת שלך, ושימוש בנתונים לכל מכשיר חשוב אם ספק שירותי האינטרנט שלך מטיל מכסה על רוחב הפס.

למרבה הצער, קשה לקבל תמונה מלאה של רוחב הפס שלך ושימוש בנתונים ברשת ביתית רגילה. הטוב ביותר שלך הוא קושחת נתב מותאמת אישית - אך ישנן אפשרויות גם אם אינך רוצה להשתמש באחת כזו.

עקוב אחר רוחב הפס ושימוש בנתבים שלך

קשורים: כיצד להשתמש בקושחה מותאמת אישית בנתב שלך ומדוע ייתכן שתרצה

הדרך המדויקת ביותר לפקח על כך תהיה בנתב שלך עצמו. כל המכשירים ברשת שלך מתחברים לאינטרנט דרך הנתב שלך, כך שזו הנקודה היחידה בה ניתן לפקח ולרשום שימוש ברוחב הפס והעברת נתונים.

זה לא קל כמו שצריך להיות. רוב הנתבים הביתיים אפילו לא כוללים את היכולת לראות אילו מכשירים משתמשים באיזו רוחב פס כרגע, ועוד פחות היסטוריה של כמה נתונים הם הורידו והעלו החודש. כמה נתבים מתקדמים יותר מציעים את היכולת לעקוב אחר כמות הנתונים שהעליתם והורדתם בכל חודש, אך הם אינם מציעים בהכרח צפייה בסטטוס של רוחב הפס לכל מכשיר או היסטוריית שימוש בנתונים לכל מכשיר.

במקום זאת, יהיה עליך לסמוך על תוכנות נתב של צד שלישי. קושחות נתב כמו DD-WRT מציעות את היכולת לראות שימוש ברוחב הפס החי, ותוכלו לבדוק אילו מכשירים משתמשים כרגע ברוב הנתונים. זה יאפשר לך לאתר כל מכשיר שמגדיל את רוחב הפס באותו הרגע.

מעקב אחר השימוש בנתונים לאורך זמן ממושך הוא קשה יותר. התוספת My Page עבור DD-WRT עושה זאת היטב, אם כי היא תדרוש אחסון נוסף בנתב שלך כדי להמשיך ולרשום את כל הנתונים הללו לאורך זמן - מכשיר המחובר לאחסון USB, למשל.

השגת נתב DD-WRT כדי שתוכל להשתמש בתכונה זו אינה קשה כמו שזה נשמע. לדוגמה, באפלו מציעה נתבים שמגיעים עם DD-WRT מותקן מראש, בעוד ש- Asus מציגה תאימות DD-WRT לשורת הנתבים שלהם.

יש גם Gargoyle, קושחת נתב מבוססת OpenWRT שתוכננה במיוחד עבור ניטור רוחב הפס ושימוש בנתונים. זה יכול גם לאכוף מכסות במכשירים ספציפיים כדי למנוע מהם להוריד ולהעלות יותר מדי נתונים.

יש סקריפט wrtbwmon המיועד לנתבים המריצים תוכנות מבוססות לינוקס כמו DD-WRT, OpenWRT ו- Tomato. עם זאת, סקריפט זה כותב מידע זה למסד נתונים, כלומר עליכם לספק בסיס נתונים נפרד אליו הוא יכול להתחבר ברשת כדי לרשום מידע זה - הוא אינו יכול לעשות את כל העבודה בנתב עצמו. זה כבר לא בפיתוח פעיל, אבל המחבר ממליץ על כמה מזלגות של הקושחה של נתב העגבניות הכוללים תכונות המבוססות עליו. משתמשי OpenWRT יכולים להשתמש ב- luci-wrtbwmon, מה שהופך את הדברים לפשוטים יותר.

צג על המכשירים האישיים

אין דרך קסומה להפעיל כלי שאיכשהו עוקב אחר כל התנועה ברשת שלך בלי עזרת הנתב שלך. יש לתפוס מידע זה בנתב עצמו. אם אתה לא באמת יכול ללכוד או להציג מידע זה בנתב שלך, אתה נשאר להסתמך על כלים לניטור רוחב הפס המובנים בכל מכשיר עצמו.

זה יותר מסובך ממה שזה נראה. אתה לא יכול להשתמש בשיטה אחת בלבד, שכן יכול להיות שיש לך מחשבי Windows, מחשבי מקינטוש, טלפונים אנדרואיד, מכשירי אייפון ואייפד, קונסולות משחק, טלוויזיות חכמות ותיבות סטרימינג סטריפיות המחוברות לנתב הביתי שלך. גרוע מכך, רבים מהמכשירים הללו - מחשבים ניידים, סמארטפונים וטאבלטים - לא משתמשים רק בנתונים ברשת הביתית שלך. אז אתה אפילו לא יכול להסתמך על מד שימוש בנתונים שמראה כמה נתונים הורדת במחשב הנייד שלך, מכיוון שחלקם יתקיים מחוץ לבית שלך ברשת Wi-Fi אחרת.

למערכות הפעלה שונות יש כלים שונים שיכולים לעזור. GlassWire הוא כלי לניטור רשת בחינם ומלוטש שיעקוב אחר השימוש בנתונים בכל גרסאות Windows. ב- Windows 10 ו- 8, תוכל גם להגדיר חיבור ספציפי כחיבור "מדוד" ו- Windows יעקוב אחר השימוש בנתונים עבורו. זה ישנה את אופן השימוש ב- Windows וביישומים מסוימים בחיבור.

מחשבי מקינטוש יכולים להשתמש ברוחב הפס + מחנות האפליקציות של Mac. אם עיקר השימוש ברוחב הפס שלך מתרחש בכמה מחשבים, זה ייתן לך סקירה ראויה של אלו המשתמשים ביותר נתונים.

צג השימוש בנתונים המובנה של Android עשוי לאפשר לך לפקח על השימוש בנתוני ה- Wi-Fi שלך, אך לא עבור רשת ספציפית - רק על כל נתוני ה- Wi-FI. מכשירי iPhone ו- iPad מאפשרים לך לפקח רק על השימוש בנתונים הסלולריים. תזדקק לאפליקציות של צד שלישי למכשירים אלה כדי לעקוב אחר כמות הנתונים שאתה משתמש ב- Wi-Fi.

הדרך היחידה לקבל תמונה מלאה היא לפקח על השימוש בנתבים מהנתב שלך. אם אינך יכול לעשות זאת אך רוצה לקבל מושג אילו מכשירים משתמשים ביותר נתונים, התקנת כמה מהכלים לעיל במחשבים שלך תעזור. אך חלק מהמכשירים לא יאפשרו לך להתקין אפליקציות שיכולות לעזור לפקח על כך - קונסולות משחק ומכשירים אחרים שמזרימים מדיה מהאינטרנט לטלוויזיה שלך, למשל.

אם זה באמת חשוב לך, האפשרות האמיתית היחידה שלך היא הגדרת נתב עם קושחת נתב מותאמת אישית ושימוש בכלי לניטור רוחב הפס ושימוש בנתונים.

קרדיט תמונה: טימו קוסלה בפליקר