אל תבזבז זמן על אופטימיזציה של ה- SSD שלך, Windows יודע מה הוא עושה

כונני מצב מוצק אינם כמעט קטנים ושבירים כמו פעם. אינך צריך לדאוג ללבוש ואינך צריך לצאת מגדרך כדי "לייעל" אותם. Windows 7, 8 ו- 10 מבצעים את העבודה באופן אוטומטי עבורך.

כונני SSD אינם קטנים או שבירים כמו פעם

יש הרבה מדריכים שם לגבי אופטימיזציה של ה- SSD שלך, אך איננו ממליצים לעקוב אחר רובם. חלק מהעצות מיושנות, וחלקן מעולם לא היו נחוצות.

חלק ניכר מהעצות ל"אופטימיזציה "של Windows ל- SSD כרוכה בהפחתת כמות הכותבים ל- SSD. הסיבה לכך היא שלכל תא של זיכרון פלאש בכונן יש מספר מוגבל של כתובות לפני שאי אפשר לכתוב אליו יותר. המדריכים טוענים כי עליכם לנסות להימנע משחיקה מיותרת של ה- SSD על ידי מזעור כמות הכותבים.

קשורים: הגיע הזמן: למה אתה צריך לשדרג ל- SSD עכשיו

אך הדאגות לגבי שחיקת SSD מוגזמות. חברת Tech Report ערכה מבחן מאמץ בן 18 חודשים, שם הם כתבו כמה שיותר נתונים לכונני SSD כדי לראות מתי הם נכשלו. הנה מה שהם מצאו:

"במהלך 18 החודשים האחרונים צפינו בכונני SSD מודרניים כותבים בקלות הרבה יותר נתונים ממה שרוב הצרכנים יזדקקו אי פעם. שגיאות לא פגעו בסדרה 840 של סמסונג רק לאחר 300 TB של כתיבה, ונדרשו יותר מ- 700 TB כדי לגרום לכשלים הראשונים. העובדה שה 840 Pro חרג מ -2.4 PB היא לא פחות ממדהימה, גם אם ההישג הזה הוא גם סוג של אקדמיה. "

אפילו ב 700TB, סף הכשל הנמוך ביותר, אתה יכול לכתוב כונן 100 ג'יגה-בייט ביום מדי יום במשך למעלה מ- 19 שנה לפני שהכונן נכשל. ב- 2 PB, אתה יכול לכתוב 100 GB ליום לכונן מדי יום במשך יותר מ -54 שנים לפני שהכונן נכשל. לא סביר שתכתוב כל כך הרבה נתונים לכונן מדי יום ביומו. כנראה שתסיים עם הכונן הרבה לפני כן. למעשה, יש סיכוי טוב שאתה למות לפני חותמי SSD שלך ללבוש. הכל נשחק, וכונני SSD אינם יוצאי דופן - אך הם לא נשחקים כל כך מהר שאנחנו צריכים לדאוג לזה.

אתה עדיין צריך לבצע גיבויים קבועים של הקבצים החשובים שלך, מכיוון שכונני SSD עלולים להיכשל מסיבות אחרות מלבד שחיקה. ולשימוש כבד במיוחד - למשל, שרתי מסדי נתונים - ייתכן ש- SSD לא יכול לרחרח. אבל שינוי של Windows כדי לכתוב קצת פחות לכונן לא יעשה הבדל ניכר.

מדריכים אחרים ממליצים לך להקטין את כמות הקבצים שאתה שומר ב- SSD כדי לחסוך מקום. הסיבה לכך היא שכונני SSD עשויים להאט ככל שתמלא אותם, בדיוק כמו כל כונן אחר - אך זה היה מועיל יותר כאשר כונני SSD היו זעירים. כונני SSD מודרניים גדולים יותר ויקרים פחות, כך שלא תצטרך להשבית פונקציות מערכת חשובות (כמו מצב שינה) כדי להישאר בגבולות אלה.

Windows כבר מבצעת את האופטימיזציות הדרושות עבורך

יש הנו חלק אופטימיזציות חשוב, אבל Windows מבצעת את כל אותם באופן אוטומטי. אם השתמשת ב- SSD עם Windows XP או Vista, היית צריך להפעיל ידנית את TRIM, מה שמבטיח שה- SSD שלך יכול לנקות קבצים שנמחקו ולהישאר מהיר. עם זאת, מאז חלונות 7, Windows הפעילה את TRIM באופן אוטומטי לכל כונן שהוא מזהה כמצב מוצק.

כנ"ל לגבי איחוי דיסק. ביצוע פעולת איחוי אופיינית ב- SSD אינו רעיון טוב - גם אם שחיקה אינה חשובה, ניסיון להעביר את כל הנתונים הללו לא יאיץ את זמני הגישה לקבצים כמו בכונן מכני. אבל חלונות כבר יודעים את זה: גרסאות מודרניות של חלונות יאתרו את ה- SSD ויכבו את ההחלפה. למעשה, גרסאות מודרניות של חלונות אפילו לא יאפשרו לך לנסות לאחות SSD.

ב- Windows 8 ו- 10, היישום "מיטוב כוננים" ינסה לייעל את כונני ה- SSD שלך עוד יותר. Windows ישלח את הפקודה "retrim" בתזמון שתגדיר. זה מאלץ את ה- SSD למחוק בפועל נתונים שהיו צריכים להימחק כאשר במקור נשלחו פקודות TRIM. Windows 8 ו- 10 יבצעו גם פיגמנטציה מסוג אופטימיזציה של SSD בערך פעם בחודש. עובד מיקרוסופט סקוט הנסלמן מציע פרטים נוספים בבלוג שלו.

Windows 8 ו- 10 משביתים אוטומטית את שירות SuperFetch עבור כונני מצב מוצק מהיר. השאר את SuperFetch "פועל" ב- Windows 10 והוא יאפשר את עצמו באופן אוטומטי לכוננים מכניים איטיים יותר ולהשבית את עצמו בכונני SSD מהירים. אתה לא צריך לתקן את זה ביד - Windows 10 פשוט עושה את הדבר הנכון. Windows 7 ישבית את מערכת SuperFetch כולה אם יש לך SSD מהיר מספיק. כך או כך, SuperFetch מושבת באופן אוטומטי.

Windows Update מעדכן באופן אוטומטי את מנהלי ההתקן של החומרה שלך - בין אם אתה רוצה בכך ובין אם לא - כך שלא תצטרך לחפור גרסאות דרייבר חדשות מאתר יצרן לוחות האם שלך כדי לחפש שיפורים בביצועים.

יותר מיתוסי אופטימיזציה של SSD, מונעים

קשורים: מדוע כונני מצב מוצק מאטים ככל שמתמלאים אותם

מומלץ להשאיר שטח ריק ב- SSD שלך, אם כי גם זה תלוי ב- SSD שלך. "הקצאת יתר" מבטיחה ל- SSD שלך זיכרון רזרבי שאינו זמין עבורך, כך שלא תוכל למלא את ה- SSD שלך לחלוטין. אם SSD מוגדר יתר על המידה, יתכן ואפילו לא ניתן יהיה להאט אותו על ידי מילוי נתונים.

מלבד זאת, הרבה טיפים אחרים שתראה פשוט אינם נחוצים:

 • הגדר את תוכנית החשמל שלך לביצועים גבוהים : כברירת מחדל, Windows משתמשת בתכנית חשמל "מאוזנת" שתפסיק אוטומטית את הכוח לכוננים שלך כאשר הם אינם בשימוש כדי לחסוך בחשמל. אתה יכול לעבור ל"ביצועים גבוהים "ו- Windows ימשיך להפעיל אותם כל הזמן. כוננים ילכו לישון רק כאשר אינכם משתמשים בהם, בכל מקרה, כך שלא תראו ירידה ניכרת בביצועים מהאפשרות לחלונות לכבות חומרה שאינכם משתמשים.
 • השבת שחזור מערכת : השבת את שירות הגנת המערכת ו- Windows לא ייצור נקודות שחזור מערכת. אתה יכול לעשות זאת - נראה ש- Windows 10 מבטל באופן אוטומטי את שחזור המערכת בחלק מהמחשבים. יש אנשים שטוענים ששחזור המערכת הוא גרוע מכיוון שהוא גורם לכתיבה בכונן שלך ותופס מקום, אבל אלה באמת לא בעיות שעליך לדאוג להם, כפי שהסברנו. (כמו כן, שחזור המערכת הוא תכונה שימושית להפליא.)
 • כבה את קובץ הדף : זה לא רעיון נהדר מכיוון שתוכניות מסוימות פשוט לא יפעלו כהלכה ללא קובץ עמוד, גם אם יש לך הרבה זיכרון RAM. Windows יעדיף להשתמש ב- RAM שלך אם יש לך RAM זמין, כך שקובץ דף לא יאט שום דבר. קיום קובץ עמוד עלול לגרום לכותבים נוספים ל- SSD שלך ולתפוס מקום בו, אך שוב, זו לא בעיה עם כונני SSD מודרניים. Windows מנהל באופן אוטומטי את גודל קובץ הדף שלך.

 • השבת תרדמת שינה : פעולה זו תסיר את קובץ השינה מה- SSD שלך, כך שתחסוך מעט מקום. אבל לא תוכל להירדם, וההירדמות שימושית מאוד. כן, SSD יכול לבצע אתחול מהיר, אך מצב שינה מאפשר לך לשמור את כל התוכניות והמסמכים הפתוחים שלך מבלי להשתמש בכוח. למעשה, אם בכלל, כונני SSD להפוך תרדמה טובה יותר .
 • השבת את יצירת האינדקס או את שירות החיפוש של Windows : מדריכים מסוימים אומרים שעליך להשבית את יצירת האינדקס לחיפוש - תכונה שגורמת לחיפוש לעבוד מהר יותר. לטענתם, עם SSD, החיפוש כבר מהיר מספיק. אבל זה לא ממש נכון. אינדקס בונה רשימה של הקבצים בכונן שלך ואת המראה בתוך המסמכים שלך, כך שתוכל לבצע חיפוש בטקסט מלא מיידי. כאשר האינדקס מופעל, תוכלו לחפש ולמצוא כמעט כל קובץ במחשב האישי שלכם. כאשר האינדקס מושבת, Windows יצטרך לסרוק את כל הכונן שלך ולהסתכל בתוך קבצים - זה עדיין לוקח קצת זמן ומשאבי מעבד. אנשים טוענים שהאינדקס לא טוב מכיוון ש- Windows כותב לכונן כשהוא יוצר אינדקס, אבל שוב, זה לא מה שמעניין.
 • כבה את שטיפת מאגר המאגר של כתיבת Windows : אל תעשה זאת. אם תשבית תכונה זו, אתה עלול לאבד נתונים במקרה של הפסקת חשמל. Windows עצמו אומר לך להשבית תכונה זו רק אם לכונן שלך יש ספק כוח נפרד המאפשר לו לשטוף את הנתונים ולשמור אותם בדיסק במקרה של הפסקת חשמל. בתיאוריה, זה יכול להאיץ כמה כונני SSD, אך זה יכול להאט כונני SSD אחרים, כך שזה אפילו לא שיפור ביצועים מובטח. התרחק מאופציה זו.
 • הפוך את Windows למטב את הכוננים שלך לפי לוח זמנים : Windows 10 מאפשר זאת כברירת מחדל, כמו גם Windows 8. Windows 7 אינו מציע תכונה זו עבור כונני SSD, כך שלא תוכל להפעיל אותה.
 • השבת Superfetch ו- Prefetch : תכונות אלה אינן ממש הכרחיות עם SSD, לכן Windows 7, 8 ו- 10 כבר משביתים אותם עבור כונני SSD אם ה- SSD שלך מהיר מספיק.
 • ודא ש- TRIM פועל : כן, חשוב מאוד ש- TRIM יופעל. אתה יכול לבדוק את זה אם אתה מודאג, אבל TRIM תמיד צריך להיות מופעל באופן אוטומטי בגרסאות מודרניות של Windows עם SSD מודרני.


  כדי לבדוק, פתח חלון שורת פקודה והפעל את הפקודה "שאילתת התנהגות fsutil DisableDeleteNotify". אם הוא מוגדר כ- "0", TRIM מופעל והכל טוב. אם הוא מוגדר כ- "1", TRIM מושבת ועליך לאפשר זאת. זה נדיר, עם זאת.

 • אפשר "ללא אתחול GUI" ב- MSConfig : זה לא ממש אופטימיזציה של SSD. זה מסתיר את לוגו האתחול של Windows במהלך תהליך ההפעלה. במקרה הטוב, הדבר עשוי לגרום לאתחול של Windows לשבריר שנייה מהר יותר. האופטימיזציה הזו ממש לא משנה.
 • השבת את "הזמן להצגת רשימת מערכות הפעלה" : אם התקנת מספר גרסאות של Windows ואתה רואה תפריט המפרט אותן בכל פעם שאתה מבצע אתחול, תוכל להשבית תפריט זה כדי לחסוך לעצמך זמן אתחול. אבל כנראה שלא, אז זה לא יעשה כלום. ואם יש לך מערכות הפעלה מרובות, ייתכן שתרצה את התפריט.

בקיצור: סמכו על חלונות. כשמדובר בכונני SSD, הוא יודע מה הוא עושה.

אם אתה רוצה להפוך את המחשב Windows 10 לאתחול מהיר יותר, השתמש בכרטיסיה אתחול במנהל המשימות כדי להשבית תוכנית הפעלה מיותרת. זה יעזור הרבה יותר מאשר השבתת לוגו האתחול.

קרדיט תמונה: יוטאקה צוטאנו