חנון מתחיל: הסבירו מחיצות הדיסק הקשיח

דיסקים קשיחים, כונני USB, כרטיסי SD - יש לחלק כל דבר עם שטח אחסון. לא ניתן להשתמש בכונן לא מחולק עד שהוא מכיל מחיצה אחת לפחות, אך כונן יכול להכיל מחיצות מרובות.

מחיצה אינה דבר שרוב המשתמשים יצטרכו לטרוח איתו, אך יתכן שתצטרך לעבוד עם מחיצות בעת התקנת מערכת הפעלה או התקנת כונן חדש.

מהי מחיצה?

כוננים רבים מגיעים עם מחיצה אחת שהוגדרה כבר, אך כל מכשירי האחסון מתייחסים אליהם כמסה של שטח פנוי וחסר הקצאה כאשר הם אינם מכילים מחיצות. בכדי להגדיר מערכת קבצים ולשמור קבצים כלשהם בכונן, הכונן זקוק למחיצה.

המחיצה יכולה להכיל את כל שטח האחסון בכונן או רק חלק ממנו. בהתקני אחסון רבים, מחיצה אחת תופס לעתים קרובות את כל הכונן.

מחיצות נחוצות מכיוון שאינך יכול פשוט להתחיל לכתוב קבצים לכונן ריק. תחילה עליך ליצור לפחות מיכל אחד עם מערכת קבצים. אנו מכנים מיכל זה מחיצה. אתה יכול לקבל מחיצה אחת המכילה את כל שטח האחסון בכונן או לחלק את החלל לעשרים מחיצות שונות. כך או כך, אתה זקוק לפחות למחיצה אחת בכונן.

לאחר יצירת מחיצה, המחיצה מעוצבת עם מערכת קבצים - כמו מערכת הקבצים NTFS בכונני Windows, מערכת הקבצים FAT32 לכוננים נשלפים, מערכת הקבצים HFS + במחשבי Mac או מערכת הקבצים ext4 ב- Linux. לאחר מכן הקבצים נכתבים למערכת הקבצים במחיצה.

מדוע תוכלו ליצור מחיצות מרובות ומתי תרצו

אתה כנראה לא רוצה מספר מחיצות בכונן הבזק ה- USB שלך - מחיצה אחת תאפשר לך להתייחס לכונן ה- USB כיחידה אחת. אם יש לך מספר מחיצות, מספר כוננים שונים יופיעו כאשר חיברת את כונן ה- USB למחשב שלך.

עם זאת, ייתכן שתרצה מספר מחיצות מסיבות אחרות. ניתן לבודד כל מחיצה מהאחרות ואף לקבל מערכת קבצים אחרת. לדוגמא, מחשבי Windows רבים מגיעים עם מחיצת שחזור נפרדת בה מאוחסנים הקבצים הדרושים לשחזור מערכת ההפעלה Windows שלך. כשאתה משחזר את Windows, הקבצים ממחיצה זו מועתקים למחיצה הראשית. מחיצת השחזור מוסתרת בדרך כלל כך שלא תוכל לגשת אליה מ- Windows ולבלגן אותה. אם קבצי השחזור היו מאוחסנים במחיצת המערכת הראשית, יהיה להם קל יותר למחוק, להדביק או לפגום.

כמה גיקים של Windows אוהבים ליצור מחיצה נפרדת לקבצי הנתונים האישיים שלהם. כאשר אתה מתקין מחדש את Windows, באפשרותך למחוק את כונן המערכת ולהשאיר את מחיצת הנתונים שלמה. אם ברצונך להתקין את לינוקס במחשב Windows שלך, תוכל להתקין אותו לאותו כונן קשיח - מערכת לינוקס תותקן למחיצה נפרדת אחת או יותר כך ש- Windows ו- Linux לא יפריעו זה לזה.

מערכות לינוקס מוגדרות בדרך כלל עם מספר מחיצות. לדוגמא, למערכות לינוקס יש מחיצת החלפה המתפקדת כמו קובץ הדף ב- Windows. מחיצת ההחלפה מעוצבת עם מערכת קבצים אחרת. אתה יכול להגדיר מחיצות ככל שתרצה עם לינוקס, ולתת לספריות מערכת שונות מחיצה משלהן.

קשורים: מדוע כוננים קשיחים מראים את היכולת הלא נכונה ב- Windows?

מחיצות ראשוניות, מורחבות ולוגיות

בעת מחיצה, יהיה עליך להיות מודע להבדל בין מחיצות ראשוניות, מורחבות והגיוניות. דיסק עם טבלת מחיצות מסורתית יכול להכיל רק עד ארבע מחיצות. מחיצות מורחבות והגיוניות הן דרך לעקוף מגבלה זו.

לכל דיסק יכולות להיות עד ארבע מחיצות ראשוניות או שלוש מחיצות ראשיות ומחיצה מורחבת. אם אתה זקוק לארבע מחיצות או פחות, אתה יכול פשוט ליצור אותן כמחיצות ראשוניות.

עם זאת, נניח שאתה רוצה שש מחיצות בכונן יחיד. יהיה עליך ליצור שלוש מחיצות עיקריות וכן מחיצה מורחבת. המחיצה המורחבת מתפקדת ביעילות כמכולה המאפשרת ליצור כמות גדולה יותר של מחיצות לוגיות. לכן, אם היית זקוק לשש מחיצות, תיצור שלוש מחיצות ראשיות, מחיצה מורחבת ואז שלוש מחיצות לוגיות בתוך המחיצה המורחבת. אתה יכול גם ליצור מחיצה ראשית יחידה, מחיצה מורחבת וחמש מחיצות לוגיות - אתה פשוט לא יכול לקבל יותר מארבע מחיצות ראשיות בכל פעם.

כיצד לחלק

מחיצה באמצעות כלים גרפיים היא קלה למדי אם אתה יודע מה אתה עושה. בעת התקנת מערכת הפעלה - Windows או Linux - מתקין מערכת ההפעלה שלך יציע מסך מחיצות בו תוכל ליצור, למחוק, לעצב ולשנות את גודל המחיצות. (שים לב שמחיקה או עיצוב של מחיצה תמחק את כל הנתונים עליה!)

אתה יכול גם להשתמש בכלים כמו כלי ניהול הדיסקים ב- Windows ו- GParted ב- Linux כדי לנהל מחיצות בכונן המערכת שלך או בכוננים אחרים. אתה לא תמיד יכול לשנות מחיצה בזמן שהיא נמצאת בשימוש - למשל, אתה לא יכול למחוק מחיצת מערכת של Windows בזמן שאתה מפעיל אותה ממנה! - אז ייתכן שיהיה עליך לאתחל מתקליטור חי של לינוקס או להשתמש בדיסק מתקין של מערכת ההפעלה כדי לבצע שינויים רבים.

כלים אלה מאפשרים לך לחלק את כונני המערכת שלך כמו גם כוננים פנימיים אחרים, כוננים חיצוניים, כונני USB, כרטיסי SD ומדי אחסון אחרים.

קשורים: כיצד לנהל מחיצות ב- Windows מבלי להוריד תוכנות אחרות

כיצד מחיצות נראות כדיסקים, אך אל תציעו את אותן הטבות ביצועים

מערכות הפעלה מציגות מחיצות נפרדות ככוננים נפרדים. לדוגמה, אם יש לך כונן יחיד עם 500 GB של אחסון במחשב שלך, יהיה לך כונן C: \ עם 500 GB של שטח פנוי ב- Windows. אבל אם מחלקת את הכונן למחצית, יהיה לך כונן C: \ עם שטח של 250 ג'יגה-בייט וכונן D: \ עם שטח של 250 ג'יגה-בייט המוצג בסייר Windows.

כוננים אלה עשויים להיראות כמו מכשירים פיזיים נפרדים, אך הם אינם מתפקדים כך. למרות שהם מופיעים כדיסקים שונים, הם עדיין אותו פיסת חומרה פיזית. יש רק כל כך הרבה מהירות להסתובב. אתה לא מרוויח את יתרונות הביצועים משימוש בשתי מחיצות נפרדות שאתה עושה באמצעות שני כוננים פיזיים נפרדים.

רוב האנשים לא יצטרכו לדאוג לכך, מכיוון שכוננים מגיעים בדרך כלל עם מחיצה אחת שהוגדרה, מחיצת מערכות הפעלה אוטומטית וכן הלאה. עם זאת, כדאי לדעת כיצד מחיצות עובדות כשאתה צריך ללכלך את הידיים.