מה זה Direct X 12 ולמה זה חשוב?

כאשר מיקרוסופט החלה לפרט על תכונות חדשות של מערכת ההפעלה Windows 10 הקרובה שלה, אחת התכונות עליה דיברה היא DirectX 12. גיימרים יידעו מיד במה מדובר, אך אולי הם לא מבינים עד כמה חשוב יהיה לעדכן.

DirectX הוא השם שמיקרוסופט משתמשת בו כדי לתאר שורה שלמה של ממשקי תכנות יישומים (API) בהם היא משתמשת עבור יישומי מולטימדיה ווידאו. הראשי מביניהם הם משחקים שבלעדי DirectX, פלטפורמת Windows פשוט לא תשלט במשחקים כפי שהיא עושה.

במשך זמן רב, לפחות בשנים שקדמו לשחרור Windows 2 של Windows 95, המשחק על מחשב היה לעתים קרובות מסכת עינויים הכוללת DOS ודיסקי אתחול. על מנת לתת למשחקים גישה ישירה לחומרת המערכת, ראשית היית צריך לאתחל ל- DOS ולהשתמש בארגומנטים מיוחדים בקבצי config.sys ו- autoexec.bat.

זה איפשר לך לתת למשחקים גישה לכמויות גדולות יותר של זיכרון, כרטיס הקול, העכבר וכו '. קל היה לבעלי מחשבים חדשים להיות מתוסכלים במהירות בניסיון לגרום למשחקים לפעול בגלל כל המשוכות שעברו עליהם.

הזן את DirectX

מיקרוסופט הבינה במהירות שכדי שמערכת ההפעלה Windows תהפוך פופולרית בקרב גיימרים, עליה לתת למפתחי המשחקים את הדרך למוצריהם לגשת לאותם משאבי חומרה ב- Windows, כמו ב- DOS.

הגרסה הראשונה של DirectX ששוחררה עבור Windows 95 ו- NT 4.0 הייתה גרסה 2.0a, ביוני 1996. בהתחלה האימוץ היה איטי, אך נכון לומר, DirectX שינתה את משחקי המחשב לנצח, וסביר להניח שלא תמצאו משחק שווה משחק ב- Windows שאינו משתמש בו.

ככל שעבר הזמן, DirectX פשוט השתפרה והשתפרה, אך האם אתה יכול לנצל כל גרסה חדשה תלוי כמעט לחלוטין אם רכיבי המערכת שלך, במיוחד הכרטיס הגרפי, תומכים בה. לכן, בעוד ש- DirectX מהווה יתרון עבור גיימרים, אם החומרה שלך היא יותר מכמה דורות, יש סיכוי טוב שהמחשב שלך לא יצליח לנצל כל פעמונים ושריקות חדשות שהגרסה האחרונה כוללת.

מדוע ישיר X 12 כזה עניין גדול אז?

זה די ברור ש- DirectX 12 הוא העסקה הגדולה שמיקרוסופט מציגה שיפור עצום בהשוואה לגרסה הקודמת.

עבור ה- Xbox One, זה פותח את האפשרות של אפשרויות טיוח רבות יותר, וסולל את הדרך למשחקים יפים יותר עם אפקטים חזותיים משופרים. יש גם תקווה ש- DX12 ישחרר קצב פריימים דמוי PS4 מהיר יותר מכיוון שהוא יאפשר למפתחים גישה קלה יותר ל- ESRAM המהיר ביותר של Xbox One.

לבסוף, DX12 ייתן ל- Xbox One לוח מחוונים מהיר יותר ויסלול את הדרך לווידאו 4K. בסוף הדברים, היתרונות של DX12 ניכרים הרבה יותר.

תאימות לאחור

המאפיין היחיד שדקר את אוזני רוב הגיימרים היה ההכרזה ש- DX12 יהיה תואם לאחור לחומרת DX11 ישנה יותר. זה בעצם אומר שאם כרטיס המסך שלך הוא פחות משנתיים, כנראה שלא תצטרך לשדרג.

כמובן, ישנם חלקים מממשקי ה- API של DX12 שככל הנראה לא יהיו זמינים לחומרה ישנה שאינה "תואמת DirectX 12" באופן ספציפי, אך בסופו של דבר, אם כרטיס המסך תומך ב- DX11, הוא ייהנה מהעיקר המשמעותי של תכונות DX12 מביאות לשולחן.

משתמשי מחשב נייד שמחים

מיקרוסופט מבטיחה ש- DX12 יפעל היטב במערכות נמוכות יותר, כלומר מחשבים ניידים וטאבלטים. שני גורמי צורת המחשוב הללו ידועים כבעלי פחות משחק. גיימרים בדרך כלל לא יקנו מחשב נייד למשחקים, וסביר יותר שהם יבנו או יקנו מחשב שולחני גדול יותר שיכול לתמוך ולרכב את הרכיבים הדרושים להפעלת משחקים בפרטים גבוהים יותר ובקצב פריימים.

DX12 לפחות יהפוך את המשחקים במערכות נמוכות יותר לנסבלים יותר. עדיין לא סביר למכור מחשבים ניידים וטאבלטים כמכשירי משחק ראשוניים, אך לפחות תוכל לצאת לחופשה או לנסיעות עסקים ועדיין ליהנות מכותרות משחק נוספות במחשב הנייד שלך.

יכולות מולטי-מתאם חדשות

DX12 פועלת ברמה נמוכה, מה שאומר שיש לה גישה לאפשרויות חומרה רבות בהרבה מקודמותיה. מבין אלה, המתאם הרב הוא אולי הכי מגניב. בפשטות, אסטרטגיית המתאם המרובה מאפשרת למפתחים לחלק את חובות העיבוד בין ה- GPU הראשי שלך לבין הגרפיקה המשולבת של המעבד שלך.

המשמעות היא שכאשר מיושם במיומנות, כרטיס המסך הגדול והבקר שלך ששילמת עליו מאות דולרים רק ישא את עול הרמה הכבדה שישאיר את גרפיקה המעבד לבצע עבודות קלות ועמוסות כמו עיבוד לאחר.

מיקרוסופט טוענת שזה עלול לגרום לשיפור הביצועים בסביבות 10 אחוזים.

4K

ברור לחלוטין שווידאו 4K ומשחקים הם העתיד לעת עתה (וגם, 6K ו- 8K, וכן הלאה). מפיקי תוכן ויצרני משחקים נעים בבירור בהדרגה לכיוון זה.

אמנם משחקי 4K לא יפתחו פתאום לרווחה, אך עלינו לראות אימוץ מיינסטרים נוסף בעוד שנה לערך. DirectX 12 בהחלט יאיץ את האימוץ הזה, עם זאת, בשל האופן בו הוא מקטין משמעותית את תקרת ה- GPU.

סגירת מחשבות

כדי להיות ברור, DirectX 12 יועיל הכי הרבה לגיימרים של Windows 10. כמובן שיהיו יתרונות אחרים ביחס לביצועי וידאו טובים יותר, במיוחד כאשר משתמשים מגדילים עד 4K.

עם זאת, בינתיים, DX12 יהווה רווח ביצועים עצום עבור גיימרי המחשב. עבור Xbox One, חבר המושבעים בחוץ, אך כמו שאמרנו, בהחלט יהיו שיפורים בלוח המחוונים, איכות העיבוד ושיעורי המסגרות (ברגע שמפתחים יוכלו להביא כותרים חדשים לשוק המנצלים את ה- ESRAM שלו).

עם זאת, כאשר הכל נאמר ונעשה, DirectX 12 הוא ללא ספק הדבר הטוב ביותר שקורה למשחקי Windows מזה זמן רב ועליו לעבור דרך ארוכה לעבר מכירת חלונות 10 כשדרוג חובה עבור גיימרים רציניים.

Windows 10 ו- DirectX 12 API יוצאים לדרך ב -29 ביולי. אם יש לך הערות או שאלות לגבי זה או מערכת ההפעלה האחרונה של מיקרוסופט, אנא השאר את המשוב שלך בפורום הדיונים שלנו.