כיצד להתקין את לינוקס

רוצה להתקין את לינוקס? זה תהליך קל ממה שאתה יכול לחשוב! אתה יכול אפילו לנסות את לינוקס במחשב שלך לפני שתתקין אותו. אם אתה לא אוהב את זה, פשוט אתחל מחדש ותחזור ל- Windows. כך מתחילים לעבוד עם לינוקס.

בחרו Distro של לינוקס והורידו אותו

ראשית, תצטרך לבחור הפצה של לינוקס שבה ברצונך להשתמש. הפצות לינוקס מארזות את ליבת לינוקס ותוכנות אחרות למערכת הפעלה שלמה שתוכל להשתמש בה. להפצות לינוקס שונות יש כלי מערכת שונים, סביבות שולחן עבודה, יישומים כלולים ועיצובים חזותיים.

אובונטו ומנטה לינוקס הם עדיין חלק מהפצות הלינוקס הפופולריות ביותר. אנחנו מאוד אוהבים גם את מנג'רו. ישנן הרבה מאוד אפשרויות אחרות - אין תשובה שגויה, אם כי הפצות לינוקס מסוימות מיועדות למשתמשים טכניים ומנוסים יותר.

לאחר שבחרת את הפצת הלינוקס שבחרת, בקר באתר האינטרנט שלה והורד את תוכנית ההתקנה שלה. תקבל קובץ ISO, שהוא קובץ תמונת דיסק המכיל את קבצי ההתקנה של הפצת לינוקס.

לפעמים תתבקש לבחור בין הפצות של 32 סיביות ל -64 סיביות. ברוב המחשבים המודרניים יש מעבדים בעלי יכולת 64 סיביות. אם המחשב שלך נוצר בעשור האחרון, עליך לבחור במערכת 64 סיביות. הפצות לינוקס מורידות תמיכה במערכות 32 סיביות.

קשורים: הפצות הלינוקס הטובות ביותר למתחילים

צור מדיה להתקנה ניתנת לאתחול

כדי לאתחל, נסה להתקין את מערכת הלינוקס שהורדת, יהיה עליך ליצור מדיה התקנה ניתנת לאתחול מקובץ ה- ISO שלך.

ישנן מספר דרכים בהן תוכלו לעשות זאת. אם ברשותך DVD שניתן לכתוב עליו, אתה יכול לצרוב את קובץ ה- ISO לתקליטור באמצעות הפונקציה "צריבת תמונת דיסק" ב- Windows. עם זאת, סביר להניח שתרצה להשתמש בכונן USB במקום זאת - כונני USB מהירים יותר מ- DVD ויעבדו בכל מחשב עם כונן DVD.

הנה מה שאתה צריך כדי ליצור כונן USB לינוקס הניתן לאתחול ב- Windows:

  • קובץ ה- ISO להפצת לינוקס שבחרת.
  • תוכנת Rufus החינמית. ההוראות הרשמיות של אובונטו ממליצות גם על רופוס.
  • כונן USB בגודל של לפחות 4 ג'יגה. חלק מהפצות לינוקס עשויות להזדקק לכוננים גדולים יותר אם יש להם מתקינים גדולים יותר, אך 4 ג'יגה-בתים אמורים להיות בסדר עבור מרבית הפצות לינוקס, כולל אובונטו. ( אזהרה : תוכן כונן ה- USB בו אתה משתמש יימחק.)

הפעל את Rufus והכנס את כונן הבזק מסוג USB למחשב שלך כדי להתחיל. ראשית, בתיבה "מכשיר" בחר את כונן ה- USB שלך. שנית, לחץ על כפתור "בחר" ועיין בקובץ ה- ISO שהורדת. שלישית, לחץ על כפתור "התחל" כדי ליצור את כונן ה- USB.

ייתכן שתראה כמה אזהרות. קבל את אפשרויות ברירת המחדל: לחץ על "כן" אם תתבקש להוריד קבצים נוספים, ולחץ על "אישור" אם תתבקש לכתוב במצב ISO. לבסוף, תוזהר כי Rufus ימחק את כל הקבצים בכונן ה- USB שלך - וודא שגיבית קבצים חשובים ולחץ על "אישור" כדי להמשיך.

Rufus תיצור את כונן ההתקנה של ה- USB שלך ותראה את סרגל ההתקדמות בתחתית החלון מתמלא. כאשר מדובר בסרגל ירוק מלא המכונה "מוכן", תוכלו ללחוץ על "סגור" כדי לסיים את התהליך.

קשורים: כיצד ליצור כונן פלאש USB לינוקס אתחול, הדרך הקלה

אתחול את מדיה ההתקנה של לינוקס

אם אתה מאתחל את מערכת לינוקס באותו מחשב שיצרת עליו מדיה התקנה, אתה אפילו לא צריך לנתק את כונן ה- USB שלך. אתה רק צריך לאתחל מחדש את המחשב שלך ולאתחל אותו ממדיה ההתקנה של לינוקס.

לשם כך, בחר באפשרות "הפעל מחדש" ב- Windows. המחשב האישי שלך עשוי לבצע אתחול אוטומטי מכונן ה- USB שהוכנס אל תוך Linux.

אם המחשב שלך פשוט מתחיל מחדש ל- Windows, ייתכן שתצטרך ללחוץ על מקש מסוים כדי לגשת לתפריט התקן האתחול ולבחור אותו במהלך תהליך ההתקנה. המקשים הנפוצים שעליכם יהיה ללחוץ עליהם בתהליך האתחול כוללים את F12, Escape, F2 ו- F10. ייתכן שתראה מפתח זה מוצג על המסך במהלך תהליך האתחול.

ייתכן שיהיה עליך לגשת למסך הגדרות הקושחה של ה- BIOS או ה- UEFI ולשנות את סדר האתחול. התהליך המדויק יהיה תלוי בדגם המחשב האישי שלך. עיין בהוראות המחשב האישי למידע נוסף. (אם בנית מחשב משלך, עיין במדריך ההוראות של לוח האם.)

קשורים: כיצד לאתחל את המחשב מדיסק או מכונן USB

מה לגבי אתחול מאובטח?

מחשבים מודרניים עם קושחת UEFI - בדרך כלל מחשבים שמגיעים עם Windows 10 או Windows 8 - כוללים תכונה שנקראת Secure Boot. הם נועדו לא לאתחל מערכות הפעלה לא מאושרות, אשר אמורות לסייע בהגנה מפני ערכות root ותוכנות זדוניות אחרות.

חלק מההפצות של לינוקס, כמו אובונטו, נועדו לעבוד עם Secure Boot ולהשתמש במטען אתחול חתום מיוחד של מיקרוסופט, ומאפשר להם לרוץ על המערכת שלך. הפצות לינוקס אחרות עשויות לדרוש ממך להשבית את האתחול המאובטח לפני שהם יכולים לאתחל.

עם זאת, במצבים רבים, הפצת הלינוקס שלך צריכה פשוט לאתחל כרגיל. אם לינוקס מתחיל, אל תדאג לגבי אתחול מאובטח. אם אתה רואה הודעת שגיאה באתחול מאובטח ולינוקס אינו אתחול, עיין בתיעוד של הפצת לינוקס למידע נוסף - שקול להשבית את האתחול המאובטח במחשב.

קשורים: כיצד לאתחל ולהתקין את לינוקס במחשב UEFI עם אתחול מאובטח

נסה את לינוקס

עם אתחול לינוקס, תקבל שולחן עבודה לינוקס "חי" שבו אתה יכול להשתמש בדיוק כאילו הותקנה לינוקס במחשב האישי שלך. זה עדיין לא הותקן בפועל ולא שינה את המחשב שלך בשום צורה שהיא. הוא פועל לחלוטין מכונן ה- USB שיצרת (או מהדיסק ששרפת).

לדוגמה, באובונטו, לחץ על "נסה את אובונטו" במקום על "התקן את אובונטו" כדי לנסות זאת.

אתה יכול לחקור את מערכת לינוקס ולהשתמש בה. זכור כי סביר להניח שהוא יבצע מהר יותר לאחר התקנתו לאחסון הפנימי של המחשב האישי שלך. אם אתה רק רוצה לשחק עם לינוקס קצת ולא רוצה להתקין אותו עדיין, זה בסדר - פשוט אתחל מחדש את המחשב והסר את כונן ה- USB כדי לאתחל מחדש ל- Windows.

אם ברצונך לנסות הפצות מרובות של לינוקס, תוכל לחזור על תהליך זה ולנסות חבורה מהן לפני שתבחר להתקין אחת.

(לא כל הפצות לינוקס מציעות סביבה חיה שתוכל לשחק איתה לפני שתתקין אותם, אבל הרוב המכריע כן).

אזהרה: גבה לפני שתמשיך

לפני שתעבור להתקין את לינוקס, אנו ממליצים לגבות את הקבצים החשובים שלך. אתה תמיד צריך לקבל גיבויים אחרונים, במיוחד כאשר אתה מתעסק עם המערכת שלך ככה.

זה אמור להיות אפשרי להתקין את לינוקס בתרחיש כפול אתחול ולהתקין בצורה חלקה את גודל ההתקנה של לינוקס מחיצת Windows שלך מבלי להשפיע על הקבצים שלך. עם זאת, טעויות יכולות לקרות בעת שינוי גודל המחיצות. ויהיה אפשר ללחוץ בטעות על האפשרות הלא נכונה ולמחוק את מחיצת Windows שלך.

לכן, לפני שתמשיך, אנו ממליצים לך לגבות את כל הנתונים החשובים שלך - לכל מקרה.

קשורים: מהי הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

התקן את לינוקס

אם אתה מרוצה מהפצת הלינוקס שלך וזה עובד טוב במחשב האישי שלך, אתה יכול לבחור להתקין אותו. הפצת לינוקס תותקן על כונן מערכת פנימי, ממש כמו חלונות.

ישנן שתי דרכים לעשות זאת: באפשרותך להתקין את לינוקס בתצורה של "אתחול כפול", כאשר הוא יושב לצד מערכת ההפעלה Windows שלך בכונן הקשיח ומאפשר לך לבחור איזו מערכת הפעלה תרצה להפעיל בכל פעם. לחלופין, אתה יכול להתקין את לינוקס על פני Windows, להסיר את מערכת ההפעלה Windows ולהחליף אותה בלינוקס. אם יש לך שני כוננים קשיחים, תוכל אפילו להתקין את לינוקס באחד הכוננים הקשיחים ולהשתמש בהם בתרחיש כפול אתחול.

אנו ממליצים להתקין את לינוקס בתצורה של אתחול כפול כדי לתת לעצמך את האפשרות להשתמש בה. אם אתה יודע שאתה באמת לא רוצה להשתמש ב- Windows ואתה רוצה לתבוע מקום פנוי בדיסק הקשיח, עם זאת, קדימה והסר את Windows. רק זכור שתאבד את כל היישומים המותקנים שלך ואת כל הקבצים שלא גיבית.

לביצוע תהליך ההתקנה, הפעל את המתקין ממערכת לינוקס החיה. זה צריך להיות קל למצוא - זה בדרך כלל סמל שמונח על שולחן העבודה החי המוגדר כברירת מחדל.

אשף ההתקנה ידריך אותך בתהליך. עברו דרך המתקין ובחרו באפשרויות בהן תרצו להשתמש. קרא בעיון את האפשרויות כדי להבטיח שאתה מתקין את לינוקס באופן הרצוי. בפרט, עליך להקפיד לא למחוק את מערכת Windows שלך (אלא אם כן תרצה בכך) או להתקין את לינוקס בכונן הלא נכון.

לאחר סיום תהליך ההתקנה, תתבקש להפעיל מחדש את המחשב האישי שלך. אתחל מחדש והסר את כונן ה- USB או ה- DVD שממנו התקנת את לינוקס. המחשב שלך יאתחל את לינוקס במקום את Windows - או אם בחרת להתקין את לינוקס בתרחיש של אתחול כפול, תראה תפריט שיאפשר לך לבחור בין לינוקס לחלונות בכל פעם שתאתחל.

אם ברצונך להתקין מחדש את Windows מאוחר יותר, תמיד תוכל להוריד את מדיה ההתקנה של Windows ממיקרוסופט ולהשתמש בה כדי להתקין מחדש את Windows.