מהי Microsoft .NET Framework ומדוע היא מותקנת במחשב שלי?

אם בכלל השתמשת ב- Windows זמן רב מאוד, בטח שמעת על .NET של מיקרוסופט, כנראה בגלל שיישום ביקש ממך להתקין אותו, או שהבחנת בכך ברשימת התוכניות המותקנות שלך. אלא אם כן אתה מפתח, אינך זקוק להרבה ידע בכדי להשתמש בו. אתה פשוט צריך את זה כדי לעבוד. אך מכיוון שאנו חנונים אוהבים לדעת דברים, הצטרף אלינו כשאנחנו בוחנים בדיוק מה .NET ומדוע כל כך הרבה יישומים זקוקים לכך.

מסגרת .NET, הוסבר

השם ".NET Framework" עצמו הוא מעט שגוי. מסגרת (ב תכנות במונחים) היא באמת אוסף של תכנות יישומים של ממשקים (APIs) וספרייה משותפת של קוד שמפתחים יכולים להתקשר בעת פיתוח יישומים, כך שהם לא צריכים לכתוב את הקוד מחדש. במסגרת .NET Framework, ספרייה זו של קוד משותף נקראת ספריית הכיתה Framework (FCL). פיסות הקוד בספריה המשותפת יכולות לבצע כל מיני פונקציות שונות. נניח, למשל, מפתח היה זקוק ליישום שלו כדי שיוכל להעביר כתובת IP אחרת ברשת. במקום לכתוב את הקוד הזה בעצמם, ואז לכתוב את כל החלקים הקטנים שיש לפרש מה משמעות תוצאות הפינג, הם יכולים להשתמש בקוד מהספריה שמבצעת את הפונקציה הזו.

וזו רק דוגמה זעירה אחת. .NET Framework מכיל עשרות אלפי חלקי קוד משותף. קוד משותף זה מקל על חייהם של מפתחים מכיוון שהם לא צריכים להמציא את הגלגל מחדש בכל פעם שהיישומים שלהם צריכים לבצע פונקציה משותפת כלשהי. במקום זאת, הם יכולים להתמקד בקוד הייחודי ליישומים שלהם ובממשק המשתמש שקושר את הכל יחד. שימוש במסגרת קוד משותף כזה עוזר לספק כמה סטנדרטים בין יישומים. מפתחים אחרים יכולים להבין מה עושה תוכנית ביתר קלות ומשתמשים ביישומים יכולים לסמוך על דברים כמו פתיחה ושמירה בשם בתיבות דו-שיח שעובדות זהה ביישומים שונים.

אז למה השם שם לא נכון?

מכיוון שבנוסף לשמש כמסגרת של קוד משותף, .NET מספק גם סביבת זמן ריצהליישומים. סביבת זמן ריצה מספקת ארגז חול דמוי מכונה וירטואלית בה פועלים יישומים. פלטפורמות פיתוח רבות מספקות את אותו סוג של דברים. Java ו- Ruby on Rails, למשל, מספקים שניהם סביבות זמן ריצה משלהם. בעולם ה- NET. סביבת הריצה נקראת Common Language Runtime (CLR). כאשר משתמש מריץ יישום, הקוד עבור יישום זה למעשה נערך לקוד מכונה בזמן הריצה ואז מבוצע. CLR מספקת גם כמה שירותים אחרים, כגון ניהול שרשורי זיכרון ומעבד, טיפול בחריגים בתכנית וניהול אבטחה. סביבת זמן הריצה היא באמת דרך להפשט את היישום מהחומרה בפועל שעליה פועל היישום.

ישנם מספר יתרונות בכך שאפליקציות מופעלות בסביבת זמן ריצה. הגדולה ביותר היא ניידות. מפתחים יכולים לכתוב את הקוד שלהם באמצעות כל אחת ממספר שפות תומכות, כולל מועדפות כמו C #, C ++, F #, Visual Basic ועוד כמה עשרות אחרות. לאחר מכן ניתן להפעיל קוד זה בכל חומרה שעליה נתמך .NET. אמנם הפלטפורמה תוכננה לכאורה לתמיכה בחומרה שאינה מחשבים מבוססי Windows, אולם אופייה הקנייני הוביל לכך שהיא שימשה בעיקר ליישומי Windows.

מיקרוסופט יצרה יישומים אחרים של .NET שיעזרו בפתרון זה. מונו הוא פרויקט קוד פתוח בחינם שנועד לספק תאימות בין יישומי .NET לפלטפורמות אחרות, במיוחד לינוקס. יישום ה- .NET Core הוא גם מסגרת קוד פתוח בחינם המיועדת להביא אפליקציות קלות ומודולריות למספר פלטפורמות. .NET Core נועד להביא תמיכה ל- Mac OS X, Linux ו- Windows (כולל תמיכה באפליקציות Universal Windows Platform).

כפי שאתה יכול לדמיין, מסגרת כמו .NET יכולה להיות ברכה אמיתית בצד הפיתוח של העניינים. זה מאפשר למפתחים לכתוב קוד באמצעות השפה המועדפת עליהם ולהיות סמוך ובטוח שהקוד יכול לפעול בכל מקום בו נתמכת המסגרת. משתמשים מרוויחים מיישומים עקביים וגם מהעובדה שאפליקציות רבות עשויות שלא להתפתח כלל אם למפתחים לא הייתה גישה למסגרת.

כיצד .NET נכנס למערכת שלי?

ל- .NET Framework יש היסטוריה מפותלת משהו, והיא ראתה מספר גרסאות לאורך השנים. בדרך כלל, הגרסה החדשה ביותר של .NET הזמינה תיכלל במהדורה של כל גרסת Windows. הגרסאות נועדו להיות תואמות לאחור (כך שאפליקציה שנכתבה לגרסה 2 תוכל לפעול אם הייתה מותקנת גרסה 3), אך זה לא הצליח כל כך טוב. לא כל היישומים עבדו עם הגרסאות החדשות יותר. במיוחד במערכות שבהן פועלת Windows XP ו- Vista, לעיתים קרובות אתה רואה מספר גרסאות שונות של .NET המותקנות במחשב.

היו למעשה שלוש דרכים להתקין כל גרסה מסוימת של .NET Framework:

  • גירסת Windows שלך עשויה לכלול אותה בהתקנת ברירת המחדל.
  • יישום שדורש גרסה מסוימת עשוי להתקין אותו במהלך ההתקנה שלו.
  • יישומים מסוימים אפילו ישלחו אותך לאתר הורדות נפרד כדי לתפוס ולהתקין גרסה מסוימת של .NET Framework.

למרבה המזל, הדברים חלקים יותר בגרסאות מודרניות של Windows. מתישהו במהלך ימי Windows Vista, קרו שני דברים חשובים. ראשית, .NET Framework 3.5 שוחרר. גרסה זו עובדה מחדש כך שתכלול רכיבים מגרסאות 2 ו- 3. אפליקציות שדרשו גרסאות קודמות יעבדו כעת אם הותקנה רק גירסה 3.5. שנית, שדרוגים ל- .NET Framework החלו סוף סוף להינתן באמצעות Windows Update.

יחד, שני הדברים הללו גרמו לכך שמפתחים יכולים די להסתמך על כך שמשתמשים כבר מותקנים ברכיבים המתאימים וכבר לא צריכים לבקש מהמשתמשים לבצע התקנות נוספות.

קשורים: מה עושים "התכונות האופציונליות" של Windows 10, וכיצד להפעיל או לכבות אותם

כאשר חלונות 8 התגלגלו, גרסה 4 של .NET Framework גרסה 4 חדשה ועוצבה מחדש. גרסה 4 (ואילך) אינה כוללת תאימות לאחור עם גרסאות ישנות יותר. הוא תוכנן כך שניתן יהיה להריץ לצד גרסה 3.5 באותו מחשב. יישומים שנכתבו לגרסאות 3.5 ומטה ידרשו התקנת גרסה 3.5, ואפליקציות שנכתבו לגרסה 4 ומעלה יצטרכו להתקין גרסה 4. החדשות הטובות הן שאתה כמשתמש כבר לא באמת צריך לדאוג להתקנות האלה. חלונות די מטפלים בהכל בשבילך.

חלונות 8 ו- Windows 10 כוללים גרסאות 3.5 ו -4 (הגרסה הנוכחית כרגע 4.6.1). הם מותקנים על בסיס הצורך הראשון, כך שבפעם הראשונה שתתקין אפליקציה הזקוקה לאחת מאותן גרסאות, Windows תוסיף אותה באופן אוטומטי. אתה יכול להוסיף אותם ל- Windows בעצמך מבעוד מועד, אם תרצה בכך על ידי גישה לתכונות האופציונליות של Windows. יש לך אפשרויות להוסיף גרסה 3.5 וגירסה 4.6 בנפרד.

עם זאת, אין שום סיבה אמיתית להוסיף אותם להתקנת Windows בעצמך אלא אם כן אתה מפתח יישומים. בפעם הראשונה שתתקין אפליקציה שזקוקה לאחת הגרסאות הזמינות, Windows יוסיף אותה עבורך מאחורי הקלעים.

מה אוכל לעשות אם יש לי בעיות עם .NET?

סביר להניח שלא תיתקל בבעיות עם .NET עצמו בגירסאות מודרניות של Windows. מכיוון ששתי הגרסאות הנדרשות כלולות עם Windows ומותקנות לפי הצורך, התקנות האפליקציה די חלקות. בגירסאות ישנות יותר של Windows (חשוב XP ו- Vista), לעתים קרובות היית צריך להסיר ולהתקין מחדש את הגרסאות השונות של .NET כדי שהדברים יעבדו. היית צריך גם לקפוץ דרך חישוקים כדי לוודא שהגרסאות הנכונות של .NET הותקנו עבור האפליקציות שזקוקות להן. עכשיו, Windows מטפל בחומרים האלה בשבילך.

עם זאת, אם אתם נתקלים בצרות שלדעתכם קשורות למסגרת .NET, תוכלו לבצע מספר צעדים.

קשורים: כיצד לסרוק (ולתקן) קבצי מערכת פגומים ב- Windows

ראשית, עליך לוודא כי ל- Windows יש את כל העדכונים האחרונים שלה. אם זמין עדכון ל- .NET Framework, זה יכול פשוט לפתור את הבעיות שלך. אתה יכול גם לנסות להסיר את גרסאות .NET Framework מהמחשב שלך ואז להוסיף אותן שוב. פשוט היכנס לפוסט שלנו על הוספת תכונות נוספות של Windows כדי לראות כיצד. אם אף אחד מהשלבים הללו לא עובד, אתה יכול לנסות לסרוק קבצי מערכת פגומים ב- Windows. זה לא לוקח הרבה זמן והוא יכול לשחזר קבצי מערכת שהושחתו או נעלמו. זה תמיד שווה זריקה.

אם כל זה לא עובד, נסה להוריד ולהפעיל את כלי התיקון .NET Framework של מיקרוסופט. הכלי תומך בכל הגרסאות הנוכחיות של .NET Framework. זה עוזר לך לפתור בעיות נפוצות בהתקנה או עדכונים ל- .NET וייתכן שתוכל לתקן באופן אוטומטי את כל הבעיות שאתה נתקל בהן.

והנה יש לך את זה. זה אולי יותר ממה שאי פעם רצית לדעת על .NET Framework, אבל היי - בפעם הבאה שהוא יעלה במסיבה, תוכל להרשים את כל החברים שלך.