כיצד לתקן מערכת אובונטו כאשר היא לא אתחול

אובונטו אינה מציעה את הכלים במצב בטוח ותיקון אוטומטי שתמצאו ב- Windows, אך היא מציעה תפריט שחזור ואפשרות התקנה מחדש השומרת על הקבצים והתוכניות שלך.

אם אינך יכול לאתחל דבר - אפילו לא כונן USB או תקליטור - ייתכן שתצטרך להגדיר את סדר האתחול ב- BIOS שלך. אם זה לא עוזר, ייתכן שיש בעיה בחומרה במחשב שלך.

בדוק אם אתה יכול לגשת ל- GRUB Loader

קשורים: GRUB2 101: כיצד לגשת ולהשתמש במעמי האתחול של הפצת לינוקס שלך

הדבר הראשון שצריך לבדוק הוא אם אתה יכול לגשת למעמי האתחול GRUB2. אתחל את המחשב תוך החזקת מקש Shift. אם מופיע תפריט עם רשימת מערכות הפעלה, ניגשת למטעין האתחול של GRUB.

אם אינך רואה תפריט עם רשימת אפשרויות אתחול, ייתכן שמטען האתחול של GRUB הוחלף, ומונע את אתחולו של אובונטו. זה יכול לקרות אם אתה מתקין את Windows בכונן לאחר התקנת אובונטו או הפצת לינוקס אחרת עליו. Windows כותבת מטעין אתחול משלה לתחום האתחול, ולא תוכל לאתחל את אובונטו עד שתתקין מחדש את GRUB.

GRUB יכול גם לאתחל את Windows עבורך, כך שתוכל עדיין לאתחל ל- Windows לאחר התקנת GRUB. במצבים של אתחול כפול, בדרך כלל עליך להתקין את לינוקס במחשב לאחר התקנת Windows.

תיקון GRUB אם אינך יכול לגשת אליו

קשורים: כיצד לתקן את GRUB2 כאשר אובונטו לא אתחול

אם אינך יכול לגשת ל- GRUB, תצטרך לתקן אותו. אתה יכול להשתמש בדיסק התקנה של אובונטו או בכונן USB כדי לעשות זאת. אתחול לכונן ה- USB והשתמש במערכת לינוקס לתיקון GRUB. יש לנו מדריך להתקנה מחדש של מטעין האתחול GRUB2 באובונטו, באמצעות כלי תיקון אתחול גרפי או באמצעות פקודות מסוף לינוקס רגילות.

אתה יכול פשוט להשתמש בדיסק ייעודי לתיקון אתחול כדי לאתחל ישר לכלי תיקון האתחול הגרפי. זה עשוי להיות נחוץ, מכיוון שכלי תיקון האתחול לא היה זמין עבור אובונטו 14.04 כשכתבנו מאמר זה.

לאחר תיקון מטעין האתחול של GRUB, אתה אמור להיות מסוגל להפעיל מחדש את המחשב שלך. מטעין האתחול GRUB2 יופיע ויתחיל את אובונטו כרגיל. (GRUB2 מוסתר כברירת מחדל, כך שאתה יכול פשוט לראות את אתחול אובונטו. אתה יכול להחזיק את Shift בתחילת תהליך האתחול כדי לראות אותו.)

השתמש במצב שחזור אם אתה יכול לגשת ל- GRUB

אם אתה כן רואה את תפריט האתחול של GRUB, תוכל להשתמש באפשרויות ב- GRUB כדי לסייע בתיקון המערכת שלך. בחר באפשרות התפריט "אפשרויות מתקדמות עבור אובונטו" על ידי לחיצה על מקשי החצים שלך ואז הקש Enter. השתמש במקשי החצים כדי לבחור באפשרות "אובונטו ... (מצב התאוששות)" בתפריט המשנה ולחץ על Enter.

GRUB יאתחל את מערכת אובונטו שלך בתפריט מצב שחזור מינימלי ביותר, ויתרצה על רוב שירותי המערכת וכל היישומים הגרפיים שנטענים. זה אפילו יטען את מערכת הקבצים שלך במצב קריאה בלבד.

בחר אפשרות תפריט ולחץ על Enter כדי להשתמש בה:

  • נקי : ניסיונות לפנות מקום פנוי במערכת הקבצים שלך. אם האחסון שלך מלא וזה גורם לאיזושהי בעיה, זה יכול לעזור לפנות מקום.
  • dpkg : מתקן חבילות תוכנה שבורות. אם חבילה לא הצליחה להתקין כראוי והמערכת שלך לא עובדת בגלל זה, זה עשוי לעזור.
  • failsafeX : מגביר את המחשב שלך במצב גרפי כושל. אם יש בעיה בתצורת השרת הגרפי של Xorg או במנהלי ההתקנים הגרפיים שלך וזו גורמת למערכת אובונטו שלך לאתחל למסך שחור או למנוע את טעינה נכונה של שולחן העבודה הגרפי, זה יכול להחזיר לשולחן העבודה הגרפי הזה.
  • fsck : מבצע בדיקת מערכת קבצים, הסורקת את מערכות הקבצים במחשב אחר שגיאות ומתקנת אותן באופן אוטומטי. זה קצת כמו chkdsk ב- Windows.
  • grub : מעדכן את מטעין האתחול של GRUB. אם אתה יכול להשתמש במעמי האתחול של GRUB כדי להגיע לתפריט זה, אפשרות זו כנראה לא תעזור.
  • רשת : אפשר רשת, אשר מושבתת כברירת מחדל במצב התאוששות.
  • שורש : עוזב את התפריט ועובר להנחיית מעטפת שורש. מכאן, תוכלו להתקין את מערכת הקבצים במצב כתיבה ולהפעיל פקודות שעשויות לסייע בתיקון בעיות במערכת. עליכם לעשות זאת רק אם אתם יודעים מה אתם עושים - זו דרך לפתור את הבעיה ביד אם אתם יודעים כיצד.

התקן מחדש את אובונטו תוך שמירת קבצים ותוכניות

אם יש בעיה במערכת אובונטו המותקנת שלך, אתה עדיין אמור להיות מסוגל לאתחל תקליטור או כונן USB חי של אובונטו. אתחול למדיה החיה והתחל להתקין את אובונטו. אובונטו אמורה למצוא את ההתקנה הקיימת שלך ולתת לך אפשרות "התקן מחדש את אובונטו". בעת ביצוע התקנה מחדש, המתקין ישמור את כל הקבצים וההגדרות האישיות שלך. זה אפילו ישמור על חבילות התוכנה המותקנות שלך, אם אפשר. אפשרות ההתקנה מחדש תמחק את כל הגדרות המערכת שלכם ותחזיר אותן לברירות המחדל שלהן, אך הדבר אמור לפתור בעיות שהגדרות המערכת שהוגדרו בצורה שגויה עלולות לגרום.

בחר באפשרות זו והמשך בתהליך ההתקנה מחדש של אובונטו במחשב שלך. תהליך ההתקנה יתקין מחדש את מטעין האתחול של GRUB2 יחד עם אובונטו, כך שהוא יתקן גם את בעיות GRUB.

אם אתה חושש לאבד את הקבצים שלך, זה תמיד רעיון טוב שיהיו לך גיבויים. אתה יכול להשתמש באפשרות "נסה את אובונטו" במדיה ההתקנה של אובונטו כדי לגשת לשולחן עבודה גרפי. מכאן, פתח את מנהל הקבצים וגש לקבצים המאוחסנים בכונן המערכת של אובונטו. חבר איזשהו אחסון חיצוני - כמו כונן הבזק מסוג USB או כונן קשיח חיצוני - למחשב והשתמש במנהל הקבצים הגרפי כדי לגבות את הקבצים שלך.

תמצא את הכונן של אובונטו תחת התקנים בסרגל הצד. תמצא את הקבצים האישיים שלך בספריית / home / NAME שלך עבור. הקפד לזכור את קבצי התצורה הנסתרים שלך אם ברצונך לגבות גם אותם.

בתיאוריה, זה לא צריך להיות נחוץ - אפשרות ההתקנה מחדש לא אמורה למחוק את הקבצים שלך. עם זאת, תמיד מומלץ לקבל עותקי גיבוי של הקבצים שלך. אם לא, זה כנראה רעיון טוב ליצור את הגיבוי לפני שתעשה משהו אחר. תמיד משהו יכול להשתבש.

תהליך זה צריך היה לתקן את אובונטו אם הוא לא יאתחל. אם זה לא עובד, ייתכן שיש בעיה חמורה יותר בחומרת המחשב או בכונן המערכת שלו. לדוגמה, אם המחשב שלך אומר שאין לו התקן אתחול פנימי ואינך יכול לראות את הכונן הפנימי שלו בעת אתחול למדיה החיה של אובונטו, כונן המערכת עלול להיפגע פיזית.

אם שום דבר לא קורה כשאתה מאתחל את המחשב שלך - אפילו לא לוגו אתחול או איזושהי הודעת הפעלה של BIOS או UEFI - חומרת המחשב עלולה להיפגע. אם מדובר במחשב נייד, ייתכן שהסוללה שלו מתה.

קרדיט תמונה: מילה רנטה בפליקר