מהן אוזניות מגנטיות מישוריות?

עולם החומרה האודיופילית צפוף וקשה לניתוח ... ולמען האמת, נראה שאודיופילים אוהבים את זה ככה. למרות זאת, טכנולוגיה המכונה "דרייברים מגנטיים מישוריים" עושה את דרכה לאוזניות זולות יותר ונגישות יותר מאוחר, ומבטיחה נאמנות שמע הרבה יותר גדולה מאשר פחיות קונבנציונליות. מה הופך אוזניות מגנטיות מישוריות שונות - ולכאורה טובות יותר - מאלה הרגילות? בואו נקשיב.

איך עובדות אוזניות דינמיות מסורתיות

כדי להבין מהן אוזניות מגנטיות מישוריות, ראשית עליך להבין מה אינן. אם לומר זאת בפשטות רבה, הדרייברים (הרמקולים) בתוך האוזניות מופעלים באמצעות אלקטרומגנטים. בסגנון ה"דינמי "הנפוץ והזול ביותר של בניית נהג, זרם חשמלי נשלח דרך סליל הפצוע היטב. סליל זה מחובר ל"חרוט "או ל"סרעפת" - החלק הגדול בצורת חרוט של הרמקול הנראה מבחוץ - ומוקף במגנט מעגלי.

ויסות הזרם החשמלי של הסליל גורם לו לנוע מעלה ומטה בתוך המגנט בצורת סופגנייה, ובכך להזיז את הסרעפת, לדחוס ולהרחיב חלקיקי אוויר ויוצר גלי קול שאוזניכם מרימות. שליטה מדויקת בזרם החשמלי שזורם דרך הסליל מאפשרת לנהג לתרגם את המקור האלקטרוני למוזיקה רגילה ולאודיו אחר.

במניעים אלקטרוסטטיים נדירים ומורכבים יותר, סליל החשמל והסרעפת משולבים לחלק אחד במנגנון. שני החלקים מוחלפים בחתיכה דקה של חומר טעון חשמלי דחוקה בין שתי לוחות מתכת, אחת חיובית, ואחת שלילית. התקנה זו מווסתת את המטען החשמלי באמצעות הלוחות החיצוניים האלה, ומעבירה את החומר הפנימי קדימה ואחורה בין חיובי לשלילי כדי לרטט את המולקולות באוויר וליצור גלי קול. מנהלי התקנים אלקטרוסטטיים הם בדרך כלל הרבה יותר גדולים (מכיוון שהחומר האנלוגי "הסרעפת" צריך להיות הרבה יותר גדול כדי ליצור אותו עוצמת שמע) והם נמצאים רק באוזניות החל מ 3000 $ והולך, דרך למעלה.

במה נהגים מגנטיים מישוריים שונים

כוננים מגנטיים מישוריים מערבבים כמה מעקרונות ההפעלה בין כוננים דינמיים ואלקטרוסטטיים. במערך מגנטי מישורי, החלק היוצר למעשה קול הוא חומר דק וגמיש בסגנון אלקטרוסטטי שנדבק בין השכבות החיצוניות של המנגנון. אך כמו מניע דינמי, הסרעפת הזו מכילה חוטים דקים במיוחד עם זרם חשמלי שזורם דרכה, המווסת את הרטט שלה הלוך ושוב.

מה שגורם לכל ההתקנה לעבוד היא סדרה של מגנטים מדויקים ומרווחים באופן שווה משני צידי חומר הסרעפת הדק והפעיל-חשמלי. מכאן השם, מגנטי מישורי: מגנטים הפועלים במישור שטוח. המגנטים חתוכים בצורה כה מדויקת ומרווחים, עד שהסרעפת מוחזקת בצורה מושלמת בשדות המגנטיים. קונסטרוקציה שכבתית רחבה ושטוחה זו הופכת אוזניות מגנטיות מישוריות לקוטר גדול יותר מרוב האוזניות הדינמיות בגודל מלא, אך מעט "דקות" יותר בכוסות.

בדומה למניע דינמי, הצליל במניע מגנטי מישורי נוצר על ידי ויסות הזרימה החשמלית דרך חוטים המוצלים בין מגנטים. אך כמו מניע אלקטרוסטטי, מנגנון הסרעפת מוחלף ברטט ישיר של סרט גדול ושטוח, מה שמאפשר דיוק וטווח רב יותר. שילוב של עקרונות תפעוליים אלה מאפשר לבנות מנהלי התקנים מגנטיים מישוריים ברמקולים ובאוזניות קטנות וזולות יותר (לפחות בהשוואה לחומרה אלקטרוסטטית יקרה במיוחד) שעדיין יכולים ליצור צליל טוב בהרבה מרמקולים ואוזניות דינמיות רגילות.

איך הם טובים יותר?

דרייברים מגנטיים מישוריים הופכים את האוזניות המשתמשות בהן לעמידות ביותר בפני כל מיני עיוותים אלקטרוניים ושמעיים, הודות לחומר הסרעפת המושעה באופן שווה בין שדות מגנטיים קבועים. זה גם נותן להם זמני תגובה מהירים במיוחד, ללא מעט צלילים חולפים מכיוון שמקור השמע מפסיק לשלוח תדרים גבוהים או נמוכים.

במילים פשוטות, לאוזניות מגנטיות מישוריות יש צליל אחיד ומדויק מאוד, גם ללא עזרה של מגברי אוזניות (אם כי כמה אודיופילים עדיין ירצו להשתמש בהם). חיסרון הוא שלעיצוב אין ממש אותו "אוף" כמו דרייבר דינמי קונבנציונאלי, שיכול ליצור צליל גדול ורחב יותר המועדף על חובבי הבס. הם גם כבדים במידה ניכרת מעיצובים סטנדרטיים.

מותגים, מחירים ותנאי שיווק שצריך לצפות בהם

מנהלי התקנים מגנטיים מישוריים קיימים למעלה מארבעים שנה, אך הם נמצאים כעת בתחייה מחודשת ממספר מותגים שבחרו במונחים שונים למכירת הטכנולוגיה. חברות שונות משווקות את המניעים המגנטיים המישוריים שלהם כ- "magneplanar", "isodynamic" או "orthodynamic", כולם מתייחסים לאותו עקרון הפעלה.

בשנים האחרונות הוצגו אוזניות מגנטיות מישוריות על ידי יצרני חומרת שמע רבים. כמעט כולם היו עיצובים גדולים מעבר לאוזן שמשלימים את העיצוב השכבתי של הדרייברים. היוצא מן הכלל הוא היצרן Audeze, שמוכר אוזניות על האוזן ואפילו ניצנים בתוך האוזן עם בנייה מגנטית מישורית.

באופן כללי, אוזניות מגנטיות מישוריות מתחילות בסביבות אלף דולר ומגיעות לכמה אלפים, אך יצרנים רבים הכינו קבוצות תקציב מתחת ל -500 דולר המתחרות עם סטים דינמיים פרימיום. דוגמאות שנבדקו היטב כוללות את Hifiman HE-400, ה- OPPO PM-3 ו- Audeze Sine.

קרדיט תמונה: Flckr / Matt Roberts, Audeze, Hifiman