כיצד מהירות RAM ותזמון משפיעים על ביצועי המחשב שלי?

כשמדובר במחשבים, יותר טוב יותר. טוב סוג של. מרבית המשתמשים מבינים שמעבד מהיר יותר, המהיר לידי ביטוי במגה הרץ או גיגה הרץ, רצוי יותר. כמו כן, זה די ברור שיש יותר זיכרון של ג'יגה (זיכרון RAM) הוא דבר טוב. אבל ל- RAM שלך יש עוד נתון שאתה עלול להתבלבל לגביו: מהירות.

אז מה המשמעות של דירוג המהירות בזכרון RAM שלך? התשובה היא פשוטה, אבל איך זה קשור למעשה לביצועי המערכת שלך הוא מורכב. בקצרה: זה כנראה פחות חיוני ממה שיצרן ה- RAM היה רוצה שתאמין.

מה פירוש דירוג מהירות RAM

דירוג המהירות של מודול ה- RAM שלך הוא ביטוי לקצב העברת הנתונים שלו. ככל שהמספר מהיר יותר, כך המחשב שלך יכול לאחסן ולאחזר במהירות את הנתונים המאוחסנים בזיכרון המקומי. הנוסחה לדירוג המהירות המדויק משתנה מעט בהתבסס על גרסת זיכרון DDR שהמחשב שלך משתמש בה (ראה להלן). זה כבר לא פשוט ביטוי למהירות השעון, כמו מעבד, אלא שילוב של גורמי חומרה. אבל באופן כללי, מהיר יותר טוב. די פשוט, נכון?

הדברים מתחילים להסתבך במינוח. למרות שדירוג המהירות מתבטא בדרך כלל במונחי "DDR" ישרים, יש לנו גם תקן PC2 / PC3 / PC4 הישן שעדיין תלוי. מספרים אלה בדרך כלל עוקבים אחר דירוג המהירות המתאים לתקן הדורי: "DDR3 1600 RAM" מסומן גם כ- "PC3 12800", "DDR4 2400 RAM" הוא גם "PC4 19200" וכן הלאה.

זו טכניקה המבוססת על ביטוי נתוני הסיביות והבתים הישן - בת אחד שווה לשמונה סיביות. לכן, אם המספר הראשון הוא DDR 1600, לידי ביטוי ביכולת מיליון בתים לשנייה, המספר השני הוא PC3 12800, המתבטא במיליון ביט לשנייה. 12800 מחולק בשמונה זה 1600, אז זה שתי דרכים לומר את אותו הדבר. באופן כללי, הדברים יהיו פחות מבלבלים אם תיצמד לדירוג המהירות הראשון של "DDR2 / 3/4".

מה המשמעות של תזמון זיכרון RAM

בנוסף לדירוג המהירות הסטנדרטי, לכל מודול RAM יש גם דירוג למשהו שנקרא תזמונים. זה מתבטא כסדרה של ארבעה מספרים, כמו 5-5-5-15 או 8-8-8-24. אנו נכנסים לכמה נושאים מתקדמים בתחום מדעי המחשב ועוסקים בפרק הזמן הספציפי שלוקח למודול לגשת לפיסות נתונים בודדות על פני עמודות ושורות במערך הזיכרון. אך לשם קיצור, אוסף מספרים זה מכונה בדרך כלל "חביון".

חביון עוסק כמה מהר מודול ה- RAM יכול לגשת לחומרה שלו, ובמקרה ספציפי זה, ככל שהמספרים נמוכים יותר, כך טוב יותר. חביון נמוך יותר פירושו גישה מהירה יותר לנתונים, ובכך העברת נתונים מהירה יותר למעבד, ותפעול מהיר יותר של המחשב בסך הכל. זיכרון RAM איכותי ויקר יותר בעל חביון נמוך יותר, וניתן לדרוש את הדירוג הזה וגם את מהירות השעון של ה- RAM על ידי חובבים.

עם זאת, ההבדלים בחביון הם כה זעירים, אלא אם כן אתה מפעיל פעולות שרתים ברמת התעשייה או מספר מכונות וירטואליות, סביר להניח שלא תראה הבדל ממשי בין זיכרון RAM עם חביון גבוה או נמוך יותר.

אבל מה כל זה עושה למחשב שלי?

בכנות, זה לא אומר הרבה. בעוד ש- RAM בעל חביון מהיר ונמוך יותר אכן יגדיל את הביצועים הטכניים של המחשב שלך, זה עובד ברמה כה בסיסית שכמעט בלתי אפשרי עבורנו בני האדם בשר ודם להעריך את ההבדל. זה כמו השוואה בין נתונים ממסע בין כוכבים לבין C3P0 ממלחמת הכוכבים - אם אפשר לחשב את סיכויי ההישרדות במיליארד שנייה והשני לוקח שני מיליארדיות, האם זה באמת משנה איזה מהם תשאל?

זיכרון RAM מהיר יותר יעניק למחשב שלך ביצועים טובים יותר במדדי אמת מסוימים, אך מבחינת התועלת האמיתית עבור רוב המשתמשים, שיהיה  יותר  זיכרון RAM כמעט תמיד טוב יותר מאשר  זיכרון RAM מהיר יותר  . אז אם אתם על הגדר לגבי רכישת 8 ג'יגה-בתים של זיכרון DDR4 עם דירוג מהירות של 3200 או 16 ג'יגה-בייט של זיכרון DDR4 עם דירוג של 2400, לכו עם האפשרות השנייה בכל פעם. המשמעות היא כי לעתים רחוקות שווה המאמץ שעבור ה- RAM של ה- RAM במערכת ה- BIOS של המערכת.

זה נכון במיוחד לגבי משחקים. אם למחשב שלך יש כרטיס גרפי נפרד, המשחקים יסתמכו בעיקר על הזיכרון של כרטיס המסך עצמו (שכותרתו "GDDR", שתוכנן במיוחד ליישומים חזותיים) כדי לטפל בפונקציות אלה. הערה: מכיוון שזכרון הכרטיס הגרפי שלך מותקן ישירות על גבי לוח ה- PCB של כרטיס המסך, לא ניתן לשדרג אותו על ידי משתמש הקצה. שוב, בדרך כלל לבחור כרטיס עם יותר  זיכרון מאשר כרטיס בעל  זיכרון  מהיר יותר  .

זיכרון RAM מהיר יותר יכול לסייע לביצועים חזותיים במחשבים המשתמשים ב- GPU משולב, כמו העיצובים הלא נפרדים של אינטל או סדרת יחידת העיבוד המואצת של AMD. הסיבה לכך היא שהתקנה זו נשענת על זיכרון המערכת לצורך ביצועי גרפיקה. זה יכול גם לעשות הבדל ברור יותר עבור מכונות אליהן מגיעים כל הזמן ממספר נקודות, כמו שרת אינטרנט בעל עומס תנועה רב או מארח מכונות וירטואליות. אבל עבור רוב המשתמשים, זה פשוט לא עניין גדול.

תאימות DDR2, DDR3, DDR4 ומהירות

קשורים: מה ההבדל בין DDR3 ו- DDR4 RAM?

זיכרון RAM מגיע בדורות שונים, עם סטנדרטים מעודכנים המאפשרים גישה מהירה ומהירה יותר לנתונים השמורים בזיכרון. תקן ה- DDR המקורי - קיצור של "קצב נתונים כפול" - הצליח ב- RAM יחיד קצב נתונים עוד בשנת 2000, וכרגע אנו נמצאים בגרסת DDR 4. זיכרון RAM DDR3 שהוצג בשנת 2007 משמש עדיין במחשבים ישנים או זולים יותר.

כל גרסה רצופה של DDR הגדילה את יכולות אוטובוס הזיכרון והמהירות של פורמט מודול ה- RAM, מה שהוביל לביצועים מוגברים. אבל מה שחשוב באמת לזכור הוא שהסטנדרטים אינם תואמים לאחור או קדימה. אם המחשב הנייד או לוח האם שלך מדורגים עבור מודולי זיכרון DDR3, הוא יכול להשתמש רק ב- DDR3, לא ב- DDR2 או DDR4. החריצים הפיזיים לתקנים השונים אפילו אינם תואמים, כך שבכל מקרה זה יהיה בלתי אפשרי להתקין תקן DDR שגוי.

זה לא המקרה עם דירוג מהירות. חריצי זיכרון RAM של לוח אם יכולים לפעול במהירויות נמוכות מהמקסימום שלהם ללא בעיה. אז אם לוח האם שלך מקבל זיכרון DDR4 במהירות של עד 3600 מגה-הרץ, אך מצאת עסקה מתוקה במודולים המדורגים 2400 מגה-הרץ לכל היותר, אל תהסס להתקין אותם.

קשורים: כיצד לאפשר ל- Intel XMP להפוך את ה- RAM שלך לרוץ במהירות המהירה

שים לב גם כי לוח האם שלך לא יכול להריץ את ה- RAM שלך במהירות המפורסמת מהקופסה. אם אתה קונה DDR4-3600 זיכרון RAM ולוח האם שלך תומך בכל דבר עד DDR4-3400, הוא עשוי עדיין לשעון אותו להגדרה הנמוכה ביותר כברירת מחדל - נניח DDR4-3000. תרצה להיכנס ל- BIOS של המחשב ולהגדיר אותו למהירות הנכונה, על ידי הפעלת פרופיל הזיכרון הקיצוני של אינטל (XMP) או על ידי התאמת המהירות בעצמך.

כמו כן, שים לב כי התקנת RAM-DIMM לא תואמת (עם דירוג מהירות ותזמון שונה) היא בדרך כלל בסדר - לוח האם שלך מספיק חכם להתמודד עם החומרה השונה. אך בשני המקרים, המערכת תעבור לשעון כדי להתאים למודול הזיכרון האיטי ביותר שיש לו גישה אליו, כך שלקניית זיכרון RAM מהיר יותר לערבוב עם זיכרון RAM איטי יותר אין שום תועלת ממשית. במידת האפשר, עדיף להתאים זיכרון RAM חדש עם זיכרון RAM ישן.

נקודות זכות תמונה: Newegg, Gskill, GB יחסי ציבור ציבוריים / פליקר, Corsair