TN לעומת IPS לעומת VA: מה הטכנולוגיה הטובה ביותר בלוח התצוגה?

כשאתה קונה צג מחשב, עליך לבחור TN, IPS או VA. הטוב ביותר עבורך תלוי במה שתשתמש בו בעיקר. ואם אתה גיימר, טכנולוגיות פאנל שונות הן אידיאליות עבור סוגים מסוימים של משחקים.

סוגי לוחות

כפי שהזכרנו לעיל, תיתקל בשלושת סוגי הפאנלים הבאים בקנייה אחר צג:

  • Twisted nematic (TN): הסוג העתיק ביותר של פאנל LCD.
  • החלפת מטוס (IPS):  מונח זה הוטבע על ידי LG. סמסונג מתייחסת לטכנולוגיה דומה כ"מיתוג מישור לקו "(PLS), בעוד ש- AU Optronics משתמשת ב"זווית ראיית יתר מתקדמת" (AHVA). כולם דומים.
  • יישור אנכי (VA):  מכונה גם "יישור סופר אנכי" (SVA) על ידי סמסונג ו"יישור אנכי מתקדם רב תחומי "(AMVA) על ידי AU Optronics. כולם חולקים מאפיינים דומים.

השמות מתייחסים ליישור המולקולות בתוך ה- LCD (תצוגת גביש נוזלי), וכיצד הם משתנים בעת הפעלת מתח. כל צגי ה- LCD משנים את היישור של מולקולות אלה לעבודה, אך האופן שבו הם עושים זאת יכול להשפיע באופן דרסטי על התמונה ועל זמן התגובה.

לכל סוג פאנל יתרונות וחסרונות. הדרך הקלה ביותר לבחור ביניהן היא להחליט אילו תכונות חשובות ביותר עבורך. זה תלוי במידה רבה במה אתה משתמש במחשב שלך וכמה אתה צריך להוציא.

אם אתה משתמש במחשב שלך להרבה דברים, כמו עבודה במשרד, תכנות, עריכת וידאו ותמונות, או משחק משחקים, קבלת ההחלטה עשויה להיות מעט קשה יותר.

לוחות TN (Twisted Nematic)

לוחות TN היו המסכים הראשונים בייצור המוני עם מסך שטוח. הם סייעו להפוך את צינורות קרני הקתודה המגושמים לשם דבר והם מיוצרים עד היום בכמויות גדולות.

בעוד שפאנלים חדשים יותר טובים תמיד מקודמיהם, טכנולוגיית התצוגה של TN עדיין סובלת מכמה חסרונות בולטים. האחת היא זוויות הצפייה המוגבלות שלה, במיוחד על הציר האנכי. זה לא יוצא דופן שצבעי לוח TN הופכים לחלוטין כשאתה רואה אותו מזווית קיצונית.

רפרודוקציית הצבעים שלה גם לא כל כך חזקה. מרבית לוחות ה- TN אינם מסוגלים להציג צבע אמיתי של 24 סיביות, במקום זאת, להסתמך על אינטרפולציה כדי לדמות את הגוונים הנכונים. זה יכול לגרום לפסי צבע גלויים ויחסי ניגודיות נחותים בהשוואה לפאנלים של IPS או VA.

טווח צבעים (טווח הצבעים שמצג יכול להציג) הוא תחום נוסף בו לוחות TN לרוב נופלים. רק רשתות TN מתקדמות יכולות להיחשב רחבות טווח, כלומר הן מציגות את כל ספקטרום ה- sRGB. רבים נופלים ממטרה זו, מה שהופך אותם ללא מתאימים לעריכת תמונות, דירוג צבעים או כל יישום אחר שדיוק צבע בו הוא חיוני.

אז למה מישהו בכלל יקנה פאנל TN? בתור התחלה, הם זולים. הם לא עולים הרבה לייצור, ולכן הם משמשים לעתים קרובות באפשרויות הכי ידידותיות לתקציב. אם אינך מעריך רפרודוקציית צבעים או זקוק לזוויות צפייה מצוינות, לוח TN עשוי להתאים למשרד או לחדר העבודה שלך.

קשורים: מהו קצב הרענון של צג וכיצד אוכל לשנות אותו?

בלוחות TN יש גם פיגור קלט נמוך ביותר - בדרך כלל סביב אלפית השנייה. הם יכולים להתמודד גם עם קצב רענון גבוה של עד 240 הרץ. זה הופך אותם לאופציה אטרקטיבית למשחקים מרובי משתתפים תחרותיים - במיוחד eSports, שם כל שבריר שנייה נחשב.

אם אתה מעדיף חביון נמוך על פני שכפול צבעים או זוויות צפייה, לוח TN עשוי להיות כל מה שאתה צריך.

לוחות IPS (החלפת מטוס)

טכנולוגיית ה- IPS פותחה כדי לשפר את המגבלות של לוחות TN - בעיקר את שכפול הצבעים הלקוי וזוויות הצפייה המוגבלות. כתוצאה מכך, לוחות IPS טובים בהרבה מ- TN בשני האזורים הללו.

בפרט, לפאנלים של IPS יש זוויות צפייה מעולות בהרבה מזו של TNs. המשמעות היא שתוכל להציג לוחות IPS מזוויות קיצוניות ועדיין לקבל שכפול צבע מדויק. שלא כמו רשתות TN, תוכלו להבחין בשינוי מעט מאוד בצבע כאשר אתם רואים אחד מנקודת מבט פחות אידאלית.

לוחות IPS ידועים גם ברבייה שחורה טובה יחסית שלהם, המסייעת בביטול המראה ה"נשטף "שמקבלים עם לוחות TN. עם זאת, לוחות IPS נופלים מיחסי ניגודיות מצוינים שתמצאו ב- VAs.

בעוד ששיעורי רענון גבוהים היו בדרך כלל שמורים ל- TN, יצרנים רבים יותר מייצרים לוחות IPS עם קצב רענון של 240 הרץ. לדוגמה, 27 אינץ '1080p ASUS VG279QM משתמש בלוח IPS ותומך ב 280 הרץ.

בעבר, רשתות TN הפגינו פחות פיגור קלט מכל פאנל אחר, אך סוף סוף טכנולוגיית ה- IPS תפסה סוף סוף. ביוני 2019 הכריזה LG על צגי ה- Nano IPS UltraGear החדשים שלהם עם זמן תגובה של אלפית השנייה.

למרות הפער נסגר, עדיין תשלם יותר עבור פאנל IPS עם זמן תגובה כה נמוך ממה שהיית עושה עבור TN עם מפרט דומה. אם אתה בתקציב, צפה לזמן תגובה של כארבע אלפיות השנייה עבור צג IPS טוב.

דבר אחרון שצריך להיות מודע אליו בפאנלים של IPS הוא תופעה הנקראת "זוהר IPS". זה כאשר אתה רואה את התאורה האחורית של התצוגה מאירה דרכה בזוויות צפייה קיצוניות יותר. זו לא בעיה ענקית אלא אם כן אתה צופה בלוח מהצד, אבל זה משהו שיש לזכור.

לוחות VA (יישור אנכי)

לוחות VA הם משהו של פשרה בין TN ו- IPS. הם מציעים את יחסי הניגודיות הטובים ביותר, ולכן יצרני הטלוויזיה משתמשים בהם בהרחבה. בעוד שלצג IPS בדרך כלל יש יחס ניגודיות של 1000: 1, זה לא יוצא דופן לראות 3000: 1 או 6000: 1 בלוח VA דומה.

מבחינת זוויות הצפייה, VAs לא ממש יכולים להתאים לביצועים של לוחות IPS. במיוחד בהירות המסך יכולה להשתנות בהתאם לזווית שממנה אתה צופה, אך לא תקבל את "זוהר ה- IPS".

ל- VAs זמני תגובה איטיים יותר מאשר TNs ולוחות ה- Nano IPS החדשים יותר עם שיעורי התגובה שלהם באלפיות השנייה. אתה יכול למצוא מסכי VA עם קצב רענון גבוה (240 הרץ), אך זמן ההשהיה יכול לגרום לרוחות רפאים ולטשטש יותר. מסיבה זו, גיימרים תחרותיים צריכים להימנע מ- VA.

בהשוואה ל- TNs, לוחות VA מציעים שכפול צבעים הרבה יותר טוב ובדרך כלל פוגעים בספקטרום ה- sRGB המלא, אפילו בדגמים נמוכים יותר. אם אתה מוכן להוציא קצת יותר, לוחות ה- Quantum Dot SVA של סמסונג יכולים להגיע לכיסוי של 125 אחוז sRGB.

מסיבות אלה, לוחות VA נתפסים כשקע של כל העסקאות. הם אידיאליים לשימוש כללי, אך הם מתאימים או נופלים ברוב האזורים האחרים למעט יחס ניגודיות. VA הם טובים לגיימרים שנהנים מחוויות שחקן יחיד או מזדמנים.

עם זאת, אנשי מקצוע בתקשורת מעדיפים בדרך כלל לוחות IPS על פני VAs מכיוון שהם מציגים מגוון רחב יותר של צבעים.

קשורים: QLED הסביר: מהי בעצם טלוויזיה "נקודה קוונטית"?

כל לוחות ה- LCD חולקים חסרונות נפוצים

בהשוואה למסכי CRT, כל לוחות ה- LCD סובלים מבעיה בהשהיה כלשהי. זו הייתה בעיה אמיתית כאשר לוחות TN הופיעו לראשונה, וזה פגע במסכי IPS ו- VA במשך שנים. אך הטכנולוגיה עברה הלאה, ובעוד שרבים מהנושאים הללו שופרו, הם לא בוטלו לחלוטין.

תאורה אחורית אחידה היא בעיה נוספת שתמצאו בכל סוגי החלוניות. לעתים קרובות זה מסתכם באיכות הבנייה הכוללת - דגמים זולים יותר רפים בבקרת איכות כדי לחסוך בעלויות הייצור. לכן, אם אתם מחפשים צג זול, היו מוכנים לתאורה אחורית לא אחידה. עם זאת, לרוב תבחין בכך רק על רקע מוצק או כהה מאוד.

לוחות LCD רגישים גם לפיקסלים מתים או תקועים. ליצרנים ולתחומי שיפוט שונים יש מדיניות וחוקי צרכנות שונים המכסים פיקסלים מתים. אם אתה פרפקציוניסט, בדוק את מדיניות הפיקסלים המתים של היצרן לפני שאתה קונה. חלקם יחליפו צג בפיקסל מת אחד בחינם, בעוד שאחרים דורשים מספר מינימלי.

איזה סוג פאנל מתאים לך?

נכון לעכשיו, כנראה שיש לך מושג די טוב איזה סוג פאנל אתה צריך לקבל. כמו שקורה לעתים קרובות, ככל שאתה מוציא יותר כסף, כך אתה מקבל יותר.

ההמלצות שלנו למטרות ספציפיות להלן:

  • שימוש במשרד או בלימודים: התקציב שלך צריך להיות הדאגה העיקרית שלך כאן. VA הוא הפאנל "עשה הכל", עם זוויות צפייה מעולות לעומת TN, אך אחד מהם יעשה את העבודה. אתה יכול לחסוך קצת כסף מכיוון שאתה לא זקוק לשיעורי רענון גבוהים או חביון נמוך במיוחד. הם עדיין נחמדים. תראה הבדל ניכר בחלקות רק בעת הזזת סמן Windows על צג עם קצב רענון של 144 לעומת 60 הרץ.

קשורים: כיצד לגרום לצג 120 הרץ או 144 הרץ להשתמש בקצב הרענון המפורסם שלו

  • עורכי תמונות ווידאו / אמנים דיגיטליים: לוחות IPS עדיין בדרך כלל מועדפים על יכולתם להציג מגוון רחב של צבעים. אין זה יוצא דופן למצוא לוחות VA המכסים גם טווח רחב (125 אחוז sRGB ומעל 90 אחוז DCI-P3), אך הם נוטים להפגין טשטוש תנועה רב יותר במהלך פעולה מהירה יותר מאשר לוחות IPS. אם אתה רציני לגבי דיוק הצבע, יהיה עליך לכייל כראוי את הצג שלך.

קשורים: האם אני צריך לכייל את המסך שלי לצילום?

  • מתכנתים שעולים על צגים בצורה אנכית: אתה עשוי לחשוב שפנלים של TN מעולים עבור מתכנתים, אך זה לא בהכרח המקרה. ללוחות TN זוויות צפייה גרועות במיוחד בציר האנכי. אם תרכיב את המסך במצב דיוקן (כפי שעושים מתכנתים ומפתחים ניידים רבים), תקבל את זוויות הצפייה הגרועות ביותר מפאנל TN. לקבלת זוויות הצפייה הטובות ביותר בתרחיש זה, השקיע בתצוגת IPS.
  • גיימרים מקוונים תחרותיים: אין ספק שפאנלי TN עדיין מועדפים בעולם הספורט האלקטרוני. גם לדגמים הזולים ביותר יש זמני תגובה מהירים ותמיכה בשיעורי רענון גבוהים. עבור משחקי 1080p, 24 אינץ 'יסתדר בסדר גמור, או שתבחרו בדגם 1440p, 27 אינץ' מבלי לשבור את הבנק. ייתכן שתרצה ללכת על פאנל IPS מכיוון שמודלים של זמן אחזור נמוך יותר יגיעו לשוק, אך תצפה לשלם יותר.
  • גיימרים ממוחשבים ומתקדמים שאינם תחרותיים: לקבלת תמונה עשירה ושקועה שתופיע, פאנל VA יספק יחס ניגודיות גבוה יותר מאשר IPS או TN. עבור שחורים עמוקים ותמונה חדה ומנוגדת, VA היא המנצחת. אם אתה בסדר עם הקרבת ניגודיות מסוימת, אתה יכול ללכת בדרך ה- IPS. עם זאת, אנו ממליצים להימנע לחלוטין מ- TN אלא אם כן אתה משחק בתחרות.
  • הטוב ביותר בסבב הכללי: VA היא המנצחת כאן, אבל IPS עדיף בכל התחומים למעט יחס ניגודיות. אם אתה יכול להקריב ניגודיות, לוח IPS יספק חביון נמוך למדי, שחורים הגונים וכיסוי צבעים מספק.

נסה לפני שתקנה

כפי שאתה בוודאי יודע, אתה יכול בדרך כלל להשיג צג זול יותר באינטרנט מאשר בחנות לבנים. לרוע המזל, קנייה באינטרנט פירושה בדרך כלל גם לקנות עיוור. ועם טלוויזיה או צג זה יכול להוביל לאכזבה.

אם אתה יכול, בדוק את הצג שאתה מעוניין באופן אישי לפני שאתה קונה אותו. אתה יכול לבצע כמה בדיקות רפאים וטשטוש תנועה פשוטות על ידי אחיזת חלון בעזרת העכבר והזזתו במהירות סביב המסך. אתה יכול גם לבדוק את הבהירות, לצפות בכמה קטעי וידאו ולשחק עם התצוגה על המסך כדי להרגיש את זה.

אם אתה לא יכול לעשות שום דבר מהדברים האלה, ביקורות מקוונות תמיד מועילות, אך היזהר מביקורות מזויפות באתרים כמו אמזון.

קשורים: כמה ביקורות מזויפות מפעילות אותך באופן מקוון