מה לעשות אם נשפך מים או קפה על המחשב הנייד שלך

מחשבים ניידים ונוזלים הם שילוב רע, אך תאונות קורות. אם אתה קורא זאת לאחר נשפך, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא לכבות את המכשיר שלך, ואז להסיר את כבל החשמל והסוללה בהקדם האפשרי.

אזהרה: חשמל ומים לא מתערבבים! אתה עלול לגרום לעצמך נזק חמור או נזק נוסף למחשב שלך. לפני שאתה נוגע במחשב הנייד, ודא שהידיים שלך והאזור (או הכפתור) שאתה נוגע בו יבשים לחלוטין.

כבה עכשיו!

לאלו מכם שדילגו על המבוא, כבו את המחשב הנייד והסירו את כבל החשמל מיד . הדרך המהירה ביותר לעשות זאת היא ברוב הדגמים היא ללחוץ לחיצה ארוכה על כפתור ההפעלה עד להחשיכה של המסך. ככל שאתה ממתין לכיבוי המחשב שלך, כך גדל הסיכוי לפגוע בו באופן חמור.

אם למחשב הנייד יש סוללה נשלפת, הוציא אותה, ייבש אותה במידת הצורך, והניח אותה במקום בטוח. אם שפכתם הרבה נוזלים על המקלדת, כדאי לכם לנסות להניח את המחשב הנייד עם הפנים כלפי מטה על מגבת כשהמכסה פתוח (כמו וי הפוך). זה מאפשר לניקוז טיפות לפני שהן מגיעות לרכיבים הרגישים שמתחת.

רוב חומרת המחשב יכולה לשרוד טבילה במים, בתנאי שהחשמל אינו פעיל. על ידי כיבוי המערכת והוצאת הסוללה במידת האפשר, שברת (בתקווה) את המעגל שעלול לגרום להלם מגעיל ולפגוע במחשב הנייד שלך.

זכרו, בנוסף למפתחות עצמם, ישנם הרבה רכיבים המובנים במכלול המקלדת שכבר עלולים להיפגע, כולל הרמקולים ומשטח העקיבה. במחשבים ניידים רבים, כמו מחשבי מקבוק, יש פתח קירור בין השלדה למכסה שאליו יכול לחלחל נוזל.

מה לעשות אחר כך

מה שתעשה בהמשך תלוי במחשב הנייד שיש לך, בן כמה הוא, וכמה נוח לך לפתוח את השלדה כדי לגשת לחלקים שבתוכה.

אם אחריות על המחשב הנייד שלך, פתיחת המארז עלולה לבטל אותה. ניתן לטעון ששפיכת משהו על מחשב נייד מבטלת גם את האחריות, כך שתצטרך להשתמש בשיקול דעתך כאן. יציאת השיחה הראשונה למחשב נייד האחראי צריכה להיות היצרן. צרו קשר עם החברה ובדקו מה הם יכולים לעשות עבורכם.

ייתכן שתוכל לבדוק את המחשב הנייד בחינם, אך ככל הנראה עלות התיקונים תצא מכיסך.

אם המחשב שלך אינו באחריות (או שלא אכפת לך), ייתכן שתרצה לקחת את העניינים לידיים שלך. למרבה הצער, לא כל המחשבים הניידים ניתנים לפתיחה בקלות. במיוחד מחשבים ניידים של אפל ומיקרוסופט בעלי ציוני תיקון iFixit נמוכים מאוד, מה שמעיד על הרבה דבק והלחמה בבנייתם.

כמה מכשירים קשה מאוד להיכנס אליהם, בעוד שאחרים מורכבים בצורה כזו שפתיחת השלדה היא מאמץ חסר טעם ברובו.

חפש באינטרנט את המודל הספציפי שלך, ואחריו "ifixit" או "מדריך תיקונים". התוצאות אמורות לתת לך אינדיקציה כמה קל (או לא) לתקן את המחשב הנייד שלך. אם נוח לכם לעשות זאת, תוכלו לפתוח את השלדה ולנסות לייבש כל לחות.

אפשרות 1: פתח את השלדה

אם החלטתם לפתוח את השלדה, תוכלו להעריך את הנזק בעצמכם. אם שפכתם רק מים על המחשב הנייד, הרכיבים צריכים להיות קלים לייבוש ובדיקה. אם נשפכת משהו דביק או סוכר, כמו משקה קל או בירה, ככל הנראה הרכיבים יזדקקו לניקוי הולם על ידי מומחה.

אם נוח לך לעשות זאת, הסר חלק מהרכיבים שיעזרו לדברים להתייבש. זה אמור להיות די קל לנתק ולהסיר את ה- SSD או את הכונן הקשיח, כמו גם כל מקלות RAM שאתה מזהה. צלם תמונה לפני שתתחיל אם אתה רוצה סימוכין להרכבה מחדש.

ייבש כל לחות ברורה במחשב הנייד ועל הרכיבים בעזרת מטלית או מגבת נקיים וללא מוך (גם מגבות נייר עובדות בסדר). הקפד לטבול ולא לנגב כדי להימנע מהשארת דבר.

מקם את המחשב הנייד ואת כל הרכיבים שתסיר במקום יבש ואוורירי למשך 48 שעות לכל הפחות. אל תשתמש במייבש שיער, תנור חימום או כל מקור חום אחר לייבוש המחשב הנייד שלך, מכיוון שהדבר עלול לגרום נזק נוסף.

כאשר הכל יבש, תוכלו להרכיב מחדש את המחשב הנייד ולנסות להפעיל אותו.

אפשרות 2: קח אותו לתיקונים

כל בית מלאכה לתיקון מחשבים ניידים מקומי יכול להעיף מבט במחשב הספוגי שלכם וליידע אתכם אם צריך להחליף רכיבים כלשהם. הם אמורים להיות מסוגלים לפשט את המכונה ולייבש אותה עבורך. כמובן, הם לא יעשו זאת בחינם - תחויב בגין עבודות עבודה וכל חלקים שיש להחליף.

אם יש לך מחשב נייד של אפל, סביר להניח שאפל תגבה הרבה יותר עבור תיקונים מאשר חנות צד שלישי. זה בין היתר בגלל שאפל ומרכזי השירות המורשים שלה משתמשים בחלקים רשמיים מקוריים. אתה יכול לחסוך כסף על ידי מעבר למקום אחר, אך ייתכן שהחלקים אינם מאותה האיכות.

אפשרות 3: השאר את זה כבוי והמתין

לתת קצת זמן להתייבש למחשב הנייד שווה זריקה אם פשוט נשפך עליו מים, או אם אתה לא חושב שנוזל רב נכנס למארז. כל שעליך לעשות הוא לפתוח את מכסה המחשב הנייד ולהניח אותו עם הפנים כלפי מטה על מגבת (כמו וי הפוך) כך שכל לחות תוכל לנקז החוצה.

שים את המחשב הנייד במקום יבש ואוורירי והמתן מינימום 48 שעות לפני שתנסה להדליק אותו. אם היית מצליח להגיע למכונה שלך במהירות מספקת, ייתכן שלא יהיה שום נזק. אם נשפכת משהו דביק, עם זאת, המקלדת שלך, לכל הפחות, הייתה עלולה להיות מושפעת.

כיצד לתקן מפתחות דביקים

התיקון הטוב ביותר למפתחות דביקים הוא לנקות את מתגי המקשים הבודדים. בחלק מהמחשבים הניידים תוכלו להקפיץ את מקשי המקשים די בקלות כדי להגיע למנגנון שמתחת. אתה יכול להשתמש בספריי אלכוהול איזופרופיל ובכדור צמר גפן כדי להסיר אפילו את הזבל הכי תקוע. האלכוהול יתאדה במהירות.

לפני שתנסה זאת, וודא שהמחשב הנייד שלך כבוי, לא מחובר לחשמל ושהסוללות מסולקות, אם אפשר.

ריסס או שחרר אלכוהול איזופרופיל על המקשים המושפעים, ואז לחץ שוב ושוב על כל מקש כדי להכניס את האלכוהול למנגנון. ככל שתלחץ עליו יותר, כך המפתח צריך להיות רופף יותר. אל תשתמש יותר מדי באלכוהול, או שאתה יכול לשטוף את הזבל עוד יותר למחשב הנייד שלך.

חזור על תהליך זה עד שהמפתחות לא דביקים כל כך. אתה יכול להשתמש באותה טכניקה כדי לתקן כל כפתורים דביקים בבקר המשחק. זה אמור לשפר את התחושה של כל המפתחות המושפעים, אך זכור, זה לא תיקון מלא, מכיוון שהוא לא יסיר את השאריות הדביקות לחלוטין.

אם המקלדת היא מחיקה, התייעץ עם LaptopKeyboard כדי לראות אם קיימת החלפה וכמה היא תעלה. כדאי גם לקחת את המכונה לחנות תיקונים ולתת להם לטפל בה.

אל תשתמש באורז

בניגוד לאמונה הרווחת, אורז אינו הדבר הטוב ביותר לשימוש לייבוש אלקטרוניקה לחה. זה לא מאיץ את תהליך הייבוש. ואם תקבלו גרגירי אורז במערכת הקירור או ביציאות ה- USB, זה יגרום לכם ליותר בעיות מהזליגה הראשונית. אנו ממליצים לאכול את האורז במקום.

הימנעות משפיכות בעתיד

הדרך הטובה ביותר להימנע ממחשב נייד רטוב היא לעולם לא יהיה ליד מזון ומשקאות. אפשרות נוספת היא להשתמש בכיסוי מקלדת, המשמש כממברנה אטומה למים בכדי למנוע נוזלים לעבור. עם זאת, הם אינם ניתנים לטעות, מכיוון שפתחי האוורור עדיין צריכים לנשום. הם גם ישפיעו לרעה על חווית ההקלדה שלך.

עם זאת, אם הרסתם מספר רב של מחשבים ניידים עם נשפך, כדאי לכם לתת למקלדת מקלדת זריקה.

אפשרות נוספת היא לשים את המחשב הנייד שלך על גבי riser ולהשתמש במקלדת ועכבר חיצוניים. זה מציע יתרון נוסף בשיפור היציבה מכיוון שלא תצטרך לכוון את הראש כלפי מטה כדי לראות את המסך. למרבה הצער, עצה זו מתאימה רק לשימוש ביתי ומשרדי.

מחשבים ניידים מסוימים, כולל חלק מקו ה- ThinkPad של לנובו, כוללים מקלדות "חסינות לשפוך" כדי למנוע לחות של לחות במקרה של תקלה.

אם שברת כמה מחשבים ניידים על ידי שפיכת משקאות או הטלת עליהם דברים, כדאי לך לשקול להשיג אחד כזה שנועד לעמוד ביתר התעללות.