10 מערכות הפעלה חלופיות למחשבים שתוכל להתקין

לינוקס אינה מערכת ההפעלה האלטרנטיבית היחידה שיש למחשבים אישיים. מערכות הפעלה אלטרנטיביות מסוימות מפותחות על ידי תאגידים גדולים, ואילו אחרות הן פרויקטים קטנים שעובדים על תחביבים.

אנו לא ממליצים להתקין את רוב אלה במחשב האישי שלך. אם אתה רוצה לשחק איתם, כדאי להתקין תוכנית מכונה וירטואלית כמו VirtualBox או VMware Player ולתת להם מערבולת.

לינוקס, FreeBSD ועוד

קשורים: מהי דיסטרו של לינוקס, וכיצד הם שונים זה מזה?

אף רשימה של מערכות הפעלה חלופיות למחשבים אישיים לא יכולה להיות מלאה ללא לינוקס. זה מערכת הפעלה למחשב החלופית. לינוקס מגיעה בטעמים רבים ושונים, המכונים הפצות לינוקס. אובונטו ומנטה הם מהפופולריים ביותר. אם ברצונך להתקין מערכת הפעלה שאינה Windows במחשב האישי שלך ולמעשה להשתמש בה, אתה כנראה צריך לבחור בלינוקס.

לינוקס היא מערכת הפעלה דמוית יוניקס, ויש מערכות הפעלה אחרות בעלות קוד פתוח כמו FreeBSD. FreeBSD משתמש בגרעין אחר, אך הוא משתמש בחלק גדול מאותה תוכנה שתמצא בהפצות לינוקס טיפוסיות. חווית השימוש ב- FreeBSD במחשב שולחני תהיה די דומה.

מערכת ההפעלה של Chrome

קשורים: כיצד לנסות את מערכת ההפעלה של Chrome ב- VirtualBox לפני רכישת Chromebook

מערכת ההפעלה של Chrome של גוגל בנויה על ליבת לינוקס, אך היא מחליפה את התוכנה השולחנית ורמת המשתמש בשולחן עבודה מיוחד שיכול להפעיל רק את דפדפן Chrome ואפליקציות Chrome.

מערכת ההפעלה של Chrome אינה ממש מערכת הפעלה כללית למחשבים אישיים - במקום זאת, היא מיועדת להתקנה מראש במחשבים ניידים מיוחדים, המכונים מחשבי Chromebook. עם זאת, ישנן דרכים להתקין את מערכת ההפעלה של Chrome במחשב האישי שלך.

SteamOS

קשורים: מהי בדיוק מכונת קיטור, והאם אני רוצה אחת?

SteamOS של Valve נמצא כעת בגרסת בטא. מבחינה טכנית, מערכת ההפעלה של Steam היא רק הפצה של לינוקס וכוללת הרבה מתוכנות הלינוקס הרגילות. עם זאת, SteamOS ממוצבת כמערכת הפעלה חדשה למשחקי מחשב. שולחן העבודה של לינוקס הישן נמצא שם מתחת, אך המחשב מתנייד לממשק Steam המיועד לחדרי מגורים.

בשנת 2015 תוכל לקנות מחשבים שמגיעים עם התקנת SteamOS מראש, המכונים Steam Machines. Valve יתמוך בהתקנת SteamOS על כל מחשב שתרצה - הוא עדיין לא קרוב לשום מקום.

דְמוּי אָדָם

קשורים: 4 דרכים להריץ אנדרואיד במחשב האישי שלך וליצור מערכת "מערכת הפעלה כפולה" משלך

אנדרואיד משתמשת גם בליבת הלינוקס, אך כמעט כל השאר באנדרואיד שונה מאוד מהפצות לינוקס טיפוסיות. תוכנן במקור לסמארטפונים, כעת ניתן להשיג מחשבים ניידים של Android ואפילו שולחנות עבודה. אין זה מפתיע שמגוון פרויקטים קיימים להפעלת אנדרואיד במחשבים אישיים מסורתיים - אינטל אפילו מפתחת יציאה משלהם של אנדרואיד לחומרת מחשב. זו לא מערכת הפעלה אידיאלית עבור המחשב האישי שלך - היא עדיין לא מאפשרת לך להשתמש במספר אפליקציות בו זמנית - אבל אתה יכול להתקין אותה אם אתה באמת רוצה.

Mac OS X

קשורים: המדריך כיצד לבצע חנון להאקינטושינג - חלק 1: היסודות

Mac OS X של אפל מותקן מראש על מחשבי מקינטוש, אך מחשבי מקינטוש הם כעת רק סוג אחר של מחשב עם אותה חומרה סטנדרטית. הדבר היחיד שמונע ממך להתקין את Mac OS X במחשב טיפוסי הוא הסכם הרישיון של אפל והאופן בו הם מגבילים את התוכנה שלהם. Mac OS X יכול לפעול בסדר גמור במחשבים אישיים טיפוסיים אם אתה יכול לעקוף את המגבלות האלה.

יש קהילה משגשגת של אנשים שבונים מחשבים שמפעילים את Mac OS X - המכונה hackintoshes - שם בחוץ.

הייקו

BeOS הייתה מערכת הפעלה קלה למחשבים אישיים שהועברה לפלטפורמת אינטל x86 בשנת 1998, אך היא לא הצליחה לעמוד מול חלונות של מיקרוסופט. בסופו של דבר תבעה Be Inc. את מיקרוסופט, והאשימה אותם בלחץ על Hitachi ו- Compaq שלא לשחרר את חומרת BeOS. מיקרוסופט התיישבה מחוץ לבית המשפט, ושילמה 23.5 מיליון דולר ל- Be Inc. מבלי להודות באשמה כלשהי. בסופו של דבר נרכשה Be Inc. על ידי חברת Palm Inc.

הייקו הוא יישום מחדש של קוד פתוח של BeOS שנמצא כרגע באלפא. זו תמונת מצב של מה שהיה יכול להיות אם מיקרוסופט לא הייתה נוהגת בשיטות התעסוקה האכזריות כל כך בשנות ה -90.

eComStation

OS / 2 הייתה מערכת הפעלה שנוצרה במקור על ידי מיקרוסופט ו- IBM. יבמ המשיכה בפיתוח לאחר שמיקרוסופט עזבה אותה ו- OS / 2 התחרה ב- MS-DOS ובגרסאות המקוריות של Windows. בסופו של דבר מיקרוסופט ניצחה, אך עדיין ישנם כספומטים ישנים, מחשבים אישיים ומערכות אחרות המשתמשות ב- OS / 2. יבמ שיווקה פעם מערכת הפעלה זו כ- OS / 2 Warp, כך שאולי אתה מכיר אותה בשם זה.

יבמ כבר לא מפתחת מערכת הפעלה OS / 2, אך לחברה בשם Serenity Systems יש את הזכויות להמשיך ולהפיץ אותה. הם מכנים את מערכת ההפעלה שלהם eComStation. הוא מבוסס על מערכת ההפעלה / 2 של יבמ ומוסיף יישומים נוספים, מנהלי התקנים ושיפורים אחרים.

זוהי מערכת ההפעלה בתשלום היחידה ברשימה זו מלבד Mac OS X. אתה עדיין יכול להוריד תקליטור הדגמה בחינם כדי לבדוק אותה.

ReactOS

ReactOS הוא יישום מחדש של קוד פתוח בחינם של ארכיטקטורת Windows NT. במילים אחרות, זה ניסיון ליישם מחדש את Windows כמערכת הפעלה עם קוד פתוח התואמת את כל יישומי ומנהלי ההתקנים של Windows. ReactOS חולקת קוד כלשהו עם פרויקט היין, המאפשר לך להריץ יישומי Windows על לינוקס או Mac OS X. הוא לא מבוסס על לינוקס - הוא רוצה להיות מערכת הפעלה עם קוד פתוח הבנויה בדיוק כמו Windows NT. (גרסאות צרכניות מודרניות של Windows נבנו ב- Windows NT מאז Windows XP).

מערכת הפעלה זו נחשבת לאלפא. המטרה הנוכחית שלה היא להיות תואמת ל- Windows Server 2003, ולכן יש לה דרך ארוכה לעבור.

הֲבָרָה

הברה היא מערכת הפעלה עם קוד פתוח המועברת על ידי AtheOS, אשר במקור נועדה להיות שיבוט של AmigaOS. זו מערכת הפעלה קלה "כמסורת Amiga ו- BeOS, אך נבנתה באמצעות חלקים רבים מפרויקט GNU ומ- Linux." כמו כמה ממערכות ההפעלה הקטנות האחרות כאן, יש בה רק קומץ מפתחים.

SkyOS

שלא כמו רבות ממערכות ההפעלה האחרות של תחביבים כאן, SkyOS היא קניינית ולא קוד פתוח. במקור היית צריך לשלם עבור גישה כדי שתוכל להשתמש בגרסאות פיתוח של SkyOS במחשב האישי שלך. הפיתוח ב- SkyOS הסתיים בשנת 2009, אך גרסת הבטא האחרונה הוצגה להורדה בחינם בשנת 2013.

ניתן גם להתקין את FreeDOS - גרסת קוד פתוח של DOS - כדי לחיות מחדש את שנות ה- DOS הישנות.

קרדיט תמונה: טרוויס אייזקס בפליקר, תיאיס קופוד חורת 'בפליקר