מבנה הספריות של לינוקס, הוסבר

אם אתה מגיע מ- Windows, מבנה מערכת הקבצים של לינוקס יכול להיראות זר במיוחד. אותיות הכונן והכונן C: \ אינן מוחלפות על ידי ספריות נשמעות קריפטיים, שלרובן שלוש שמות אותיות.

תקן מערכת ההיררכיה של קבצים (FHS) מגדיר את מבנה מערכות הקבצים ב- Linux ובמערכות הפעלה אחרות הדומות ל- UNIX. עם זאת, מערכות קבצי לינוקס מכילות גם כמה ספריות שעדיין לא מוגדרות על ידי התקן.

/ - מדריך השורשים

כל מה שבמערכת לינוקס שלך נמצא תחת הספריה /, המכונה ספריית הבסיס. אתה יכול לחשוב על הספריה / דומה לדומה לספריה C: \ ב- Windows - אך זה לא נכון לחלוטין, מכיוון שללינוקס אין אותיות כונן. בעוד שמחיצה אחרת תמוקם ב- D: \ ב- Windows, מחיצה אחרת זו תופיע בתיקיה אחרת תחת / ב- Linux.

/ bin - קבצים בינאריים חיוניים של משתמשים

ספריית / bin מכילה את הקבצים הבינאריים (תוכניות) החיוניים של המשתמשים שצריכים להיות נוכחים כאשר המערכת מותקנת במצב משתמש יחיד. יישומים כמו Firefox מאוחסנים ב- / usr / bin, ואילו תוכניות מערכת וכלי עזר חשובים כגון shell bash נמצאים ב- / bin. ניתן לאחסן את ספריית / usr במחיצה אחרת - הצבת קבצים אלה בספריה / bin מבטיחה כי למערכת יהיו כלי עזר חשובים אלה גם אם לא מותקנות מערכות קבצים אחרות. ספריית / sbin דומה - היא מכילה קבצים בינאריים חיוניים לניהול המערכת.

/ boot - קבצי אתחול סטטיים

ספריית / האתחול מכילה את הקבצים הדרושים לאתחול המערכת - למשל, קבצי מטעין האתחול של GRUB וגרעיני הלינוקס שלך מאוחסנים כאן. קבצי התצורה של מטעין האתחול אינם נמצאים כאן, אם כי - הם נמצאים / וכו 'עם קבצי התצורה האחרים.

/ cdrom - נקודת הר היסטורית עבור תקליטורי CD

ספריית / cdrom אינה חלק מתקן FHS, אך עדיין תמצאו אותה באובונטו ובמערכות הפעלה אחרות. זהו מיקום זמני לתקליטורי CD שהוכנסו למערכת. עם זאת, המיקום הסטנדרטי עבור מדיה זמנית נמצא בספריית / media.

/ dev - קבצי התקנים

לינוקס חושפת התקנים כקבצים, וספריית / dev מכילה מספר קבצים מיוחדים המייצגים מכשירים. לא מדובר בקבצים אמיתיים כפי שאנו מכירים אותם, אך הם מופיעים כקבצים - למשל / dev / sda מייצג את כונן ה- SATA הראשון במערכת. אם תרצה לחלק אותו, תוכל להפעיל עורך מחיצות ולהגיד לו לערוך / dev / sda.

ספריה זו מכילה גם מכשירי פסאודו שהם מכשירים וירטואליים שאינם תואמים למעשה לחומרה. לדוגמא, / dev / random מייצר מספרים אקראיים. / dev / null הוא מכשיר מיוחד שאינו מפיק פלט ובאופן אוטומטי זורק את כל הקלט - כאשר אתה מצנף את פלט הפקודה אל / dev / null, אתה זורק אותו.

/ וכו '- קבצי תצורה

הספריה / etc מכילה קבצי תצורה, אשר בדרך כלל ניתן לערוך אותם באופן ידני בעורך טקסט. שים לב שספריית / etc / מכילה קבצי תצורה בכל המערכת - קבצי תצורה ספציפיים למשתמש נמצאים בספרייה הביתית של כל משתמש.

/ בית - תיקיות בית

הספרייה / home מכילה תיקיית בית לכל משתמש. לדוגמא, אם שם המשתמש שלך הוא bob, יש לך תיקיית בית הממוקמת ב / home / bob. תיקיית בית זו מכילה את קבצי הנתונים של המשתמש וקבצי התצורה הספציפיים למשתמש. לכל משתמש יש רק הרשאת כתיבה לתיקיית הבית שלו ועליו לקבל הרשאות מוגברות (להיות משתמש הבסיס) כדי לשנות קבצים אחרים במערכת.

/ lib - ספריות משותפות חיוניות

הספריה / lib מכילה ספריות הדרושות לקבצים הבינאריים החיוניים בתיקיה / bin ו- / sbin. ספריות הדרושות לקבצים הבינאריים בתיקיה / usr / bin ממוקמות ב- / usr / lib.

/ אבוד + נמצא - קבצים ששוחזרו

לכל מערכת קבצים של לינוקס יש ספריה שאבדה + נמצאה. אם מערכת הקבצים קורסת, בדיקת מערכת הקבצים תבוצע בעת האתחול הבא. כל קבצים פגומים שיימצאו ימוקמו בספריה האבודה + שנמצאה, כך שתוכל לנסות לשחזר נתונים רבים ככל האפשר.

/ מדיה - מדיה נשלפת

ספריית / media מכילה ספריות משנה בהן מותקנים התקני מדיה נשלפים המוכנסים למחשב. לדוגמא, כאשר אתה מכניס תקליטור למערכת הלינוקס שלך, ספרייה תיווצר באופן אוטומטי בספריה / מדיה. ניתן לגשת לתוכן התקליטור בספריה זו.

/ mnt - נקודות הר זמניות

מבחינה היסטורית, בספרייה / mnt נמצאים מנהלי מערכות שהרכיבו מערכות קבצים זמניות תוך כדי שימוש בהן. לדוגמה, אם אתה מרכיב מחיצת Windows כדי לבצע פעולות מסוימות לשחזור קבצים, ייתכן שתעלה אותה ב- / mnt / windows. עם זאת, אתה יכול לעלות מערכות קבצים אחרות בכל מקום במערכת.

/ opt - חבילות אופציונליות

הספרייה / opt מכילה ספריות משנה לחבילות תוכנה אופציונליות. הוא משמש בדרך כלל על ידי תוכנה קניינית שאינה מצייתת להיררכיית מערכת הקבצים הרגילה - למשל, תוכנית קניינית עשויה לזרוק את הקבצים שלה ל- opt / opt / בעת התקנתה.

/ proc - Kernel & Process Files

הספריה / proc דומה לספריה / dev מכיוון שהיא אינה מכילה קבצים סטנדרטיים. הוא מכיל קבצים מיוחדים המייצגים מידע על המערכת ותהליכים.

/ root - מדריך הבית של השורשים

ספריית / root היא ספריית הבית של משתמש השורש. במקום להיות ממוקם ב / בית / שורש, הוא ממוקם ב / שורש. זה נבדל מ-, שהיא ספריית הבסיס של המערכת.

/ הפעלה - קבצי מצב יישום

הספרייה / הפעלה חדשה למדי, ומעניקה ליישומים מקום סטנדרטי לאחסון קבצים חולפים שהם זקוקים להם כמו שקעים ומזהי עיבוד. לא ניתן לשמור קבצים אלה ב- / tmp מכיוון שקבצים ב- / tmp עשויים להימחק.

/ sbin - קבוצות בינאריות של ניהול מערכות

ספריית / sbin דומה לספריית / bin. הוא מכיל קבצים בינאריים חיוניים שבדרך כלל מיועדים להפעלת משתמש השורש לצורך ניהול המערכת.

/ selinux - מערכת קבצים וירטואלית של SELinux

אם הפצת הלינוקס שלך משתמשת ב- SELinux לצורך אבטחה (פדורה ורד האט, למשל), ספריית / selinux מכילה קבצים מיוחדים המשמשים SELinux. זה דומה ל- / proc. אובונטו אינה משתמשת ב- SELinux, ולכן נוכחותה של תיקיה זו באובונטו נראית כמו באג.

/ srv - נתוני שירות

ספריית / srv מכילה "נתונים עבור שירותים הניתנים על ידי המערכת." אם השתמשת בשרת Apache HTTP לשרת אתר, סביר להניח שאתה מאחסן את קבצי האתר שלך בספריה בתוך ספריית / srv.

/ tmp - קבצים זמניים

יישומים מאחסנים קבצים זמניים בספריה / tmp. קבצים אלה נמחקים בדרך כלל בכל פעם שהמערכת מופעלת מחדש ועשויים להימחק בכל עת על ידי כלי עזר כגון tmpwatch.

/ usr - בינאריות משתמשים ונתונים לקריאה בלבד

הספרייה / usr מכילה יישומים וקבצים המשמשים משתמשים, בניגוד ליישומים ולקבצים המשמשים את המערכת. לדוגמא, יישומים שאינם חיוניים ממוקמים בספריית / usr / bin במקום בספריה / bin, ובינארי ניהול מערכת לא חיוניים נמצאים בספריה / usr / sbin במקום בספריה / sbin. ספריות לכל אחת מהן ממוקמות בספריה / usr / lib. הספרייה / usr מכילה גם ספריות אחרות - לדוגמה, קבצים שאינם תלויים בארכיטקטורה כמו גרפיקה ממוקמים ב- / usr / share.

הספרייה / usr / local היא המקום שבו מתקינים יישומים מקומיים מקומיים כברירת מחדל - זה מונע מהם ללעוס את שאר המערכת.

/ var - קבצי נתונים משתנים

ספריית / var היא המקבילה הניתנת לכתיבה לספריית / usr, אשר חייבת להיות לקריאה בלבד בפעולה רגילה. קבצי יומן וכל השאר שבדרך כלל ייכתבו ל- / usr במהלך פעולה רגילה נכתבים לספריה / var. לדוגמה, תמצאו קבצי יומן ב- / var / log.

למידע טכני מפורט יותר אודות היררכיית מערכת הקבצים של לינוקס, עיין בתיעוד סטנדרטי של מערכת היררכיית קבצים.