כיצד לקרוא תקליטון במחשב מודרני או מק

זוכר תקליטונים? עוד היום הם היו חיוניים. בסופו של דבר הם הוחלפו וכונני תקליטונים נעלמו ממחשבים חדשים. כך תוכל לגשת לתקליטון וינטאג 'בגודל 3.5 או 5.25 אינץ' במחשב Windows או Mac מודרני.

יש תפיסה: העתקת נתונים היא החלק הקל

לפני שנתחיל, אתה צריך להבין אזהרה ענקית. מה שאנחנו הולכים לכסות כאן - העתקת נתונים מתקליטון וינטאג 'למחשב מודרני - הוא רק חצי מהקרב. לאחר שתעתיק את הנתונים, עליך להיות מסוגל לקרוא אותם. זה עלול להיות נעול בפורמטים של קבצים וינטאג 'שתוכנות מודרניות לא מצליחות להבין.

יהיה עליך להבין כיצד לגשת לנתונים או להמיר אותם באמצעות אמולטורים, כגון DOSBox או כלי עזר אחרים, אשר מעבר לתחום מאמר זה.

קשורים: כיצד להשתמש ב- DOSBox להפעלת משחקי DOS ואפליקציות ישנות

כיצד להעתיק קבצים מכונן תקליטונים בגודל 3.5 אינץ 'למחשב מודרני

אם יש לך תקליטורי 3.5 אינץ 'מעוצבים עבור MS-DOS או Windows שברצונך להעתיק למחשב Windows 10 או Windows 7 מודרני, יש לך מזל. זה הפורמט הכי קל לעבוד איתו. כונני התקליטונים בגודל 3.5 אינץ 'שהוחזקו כמוצר מדור קודם הרבה לאחר שקיבולת ה -1.44 מגה-בייט שלהם הפכה קטנה יחסית באופן יחסי. כתוצאה מכך קיימים כוננים ופתרונות למחצה מודרניים רבים. אנו נסקור את האפשרויות מהקלות ביותר לקשות ביותר.

אפשרות 1: השתמש בכונן תקליטונים USB חדש

אם אתה גולש באמזון, Newegg, או אפילו eBay, תוכלו למצוא כונני תקליטונים USB 3.5 אינץ 'מודרניים וזולים (בכל מקום בין $ 10 ל $ 30). אם אתה ממהר ורוצה פתרון plug-and-play לדיסק או שניים בלבד, זה עשוי להיות שווה זריקה.

עם זאת, מניסיוננו, כוננים אלה לעיתים קרובות מתסכלים בחוסר אמינותם. לכן, לפני שאתם צוללים פנימה, קראו כמה מהביקורות. ודא שאתה בסדר עם סיכון נתוני הבציר שלך בכונן שעלול להפיק רק כמה דולרים.

אפשרות 2: השתמש בכונן תקליטונים USB וינטאג '

בסוף שנות ה -90 ותחילת שנות ה -90, יצרנים רבים של מחשבים ניידים דקים (כמו HP, סוני ודל) ייצרו גם כונני תקליטונים חיצוניים מסוג USB. לכונני וינטג 'אלה יש חלקים איכותיים בהרבה מזו של כונני ה- USB הזולים כעת באמזון. הם עדיין עדכניים מספיק כדי לעבוד ללא תיקון.

אנו ממליצים לחפש ב- eBay משהו כמו "כונן תקליטונים USB של סוני", ולנסות את מזלכם עם אחד כזה. רובם עדיין נתמכים כהתקני plug-and-play על ידי Windows 10.

למרות המיתוג, אינך זקוק לכונן התואם למחשב האישי שלך. לדוגמה, כונן תקליטונים USB של סוני יעבוד כאשר הוא מחובר ליציאת USB בכל מחשב Windows.

אפשרות 3: השתמש בכונן תקליטונים פנימי עם מתאם USB זול

אם אתם מחפשים יותר אתגר משלכם, תוכלו לקנות גם כונן תקליטונים פנימי 3.5 אינץ '. אולי יש לך אפילו אחד יושב. אתה יכול לחבר אותו למתאם כללי לתקליטון ל- USB.

ניתן להתקין ספק כוח חיצוני לכונן התקליטונים באמצעות המתאם המתאים. אפשרות נוספת היא להתקין את הכונן והמתאם באופן פנימי במארז מחשב, ואז להשתמש במתאם מתח SATA שם. לא בדקנו את הלוחות האלה, אז המשך על אחריותך בלבד.

אפשרות 4: השתמש במחשב וינטאג 'עם כונן תקליטונים וחיבור לרשת

אם יש לך מחשב Windows 98, ME, XP או 2000 ישן יותר או מחשב נייד עם Ethernet וכונן תקליטונים בגודל 3.5 אינץ ', יתכן שהוא יוכל לקרוא ולהעתיק את התקליטון לכונן הקשיח של המחשב. לאחר מכן תוכל להעתיק את הנתונים דרך ה- LAN שלך למחשב מודרני.

החלק המסובך ביותר הוא לוודא שרשת ה- LAN בין המכונות הוותיקות והמודרניות שלך עובדת כראוי. זה מסתכם בכך ששיתוף קבצים של Windows מתקופות שונות משחק נחמד אחד עם השני.

תוכל גם להעלות קבצים לאתר FTP (אולי דרך שרת NAS מקומי), ואז להוריד אותם למחשב המודרני שלך.

כיצד להעתיק קבצי מחשב מכונן תקליטונים בגודל 5.25 אינץ 'למחשב מודרני

אם יש לך דיסקי תקליטונים בגודל 5.25 אינץ 'המעוצבים עבור MS-DOS או Windows שברצונך להעתיק למחשב Windows מודרני, לפניך משימה קשה יותר. הסיבה לכך היא כי תקליטונים בגודל 5.25 אינץ 'נפלו משימוש קבוע באמצע שנות התשעים, כך שמציאת כונן תקליטונים בגודל 5.25 אינץ' יכולה להיות אתגר.

בואו נסתכל על האפשרויות להעתקת הנתונים למחשב מודרני מהקל ביותר לקשה ביותר.

אפשרות 1: השתמש במתאם USB FC5025 ובכונן תקליטונים פנימי בגודל 5.25 אינץ '

חברה קטנה בשם Device Side Data מייצרת מתאם בשם FC5025. זה מאפשר לך להשתמש בכונן תקליטונים פנימי בגודל 5.25 אינץ 'כדי להעתיק נתונים מדיסקי 5.25 אינץ' בפורמטים שונים באמצעות כבל USB למחשב מודרני. עלות הלוח בסביבות 55 $.

עם זאת, תזדקק גם לכל הכבלים הדרושים, ספק כוח עם מחבר Molex לכונן, ואולי גם מארז כונן חיצוני 5.25 אינץ 'וינטאג' אם אתה רוצה יחידה יפה. ברגע שאתה מגדיר את זה, FC5205 בהחלט שווה את זה, אם כי. זה מועיל במיוחד אם ברשותך לגבות גם דיסקים בגודל 5.25 אינץ 'עבור מערכות מחשב שאינן IBM (כגון Apple II).

ה- FC5025 מעתיק את נתוני התקליטונים לקבצי תמונת הדיסק, כך שתזדקק גם לכלי תמונת דיסק, כמו WinImage, כדי לקרוא ולחלץ את הנתונים.

אפשרות 2: השתמש בקריופלוקס עם כונן תקליטונים פנימי בגודל 5.25 אינץ '

בדומה ל- FC5025, KryoFlux הוא מתאם תקליטונים ל- USB שדורש התקנה רבה כדי לעבוד. שוב, תזדקק ללוח KryoFlux, כונן תקליטונים בגודל 5.25 אינץ ', ספק כוח, כבלים ואולי מתחם.

ה- Kryoflux מעתיק את נתוני הדיסק לקבצי תמונת דיסק. לאחר מכן תוכל להשתמש באלה עם אמולטורים או לגשת אליהם באמצעות כלי תמונת דיסק, כמו WinImage.

היתרון של KryoFlux הוא בכך שהוא יכול לגבות דיסקים מוגני העתקה, או דיסקים בפורמטים רבים אחרים של המערכת (Apple II, C64, וכן הלאה), והיא עושה זאת ברמת דיוק גבוהה.

ל- KryoFlux יש כמה חסרונות. ראשית, זה עולה מעל 100 דולר.

שנית, הוא מיועד לשוק שימור תוכנה אקדמי ולא לצרכנים כלליים. זו הסיבה שגיבוי, או אפילו גישה לנתונים בדיסק, אינו פעולה ידידותית במיוחד.

אפשרות 3: השתמש במחשב וינטג 'עם כונן תקליטונים וחיבור לרשת

אם יש לך מחשב ישן יותר שמריץ Windows 98 או ME עם Ethernet וכונן תקליטונים בגודל 5.25 אינץ ', יתכן שהוא יוכל לקרוא את התקליטון כדי שתוכל להעתיק את הנתונים דרך LAN למחשב מודרני.

זהה לאופציית כונן 3.5 אינץ ', יתקשו לגרום לשיתוף הקבצים של Windows לעבוד כראוי בין מחשב וינטג' למודרני.

ישנן אפשרויות אחרות. האחת היא העלאת הקבצים לשרת FTP מהמחשב הישן, ואז הורדתם מהשרת למחשב החדש יותר.

כיצד להעתיק קבצים מכונן תקליטונים בגודל 3.5 אינץ 'למק מודרני

תהליך קריאת התקליטונים ב- Mac תלוי בסוג הדיסק אותו תרצו לקרוא. נעבור על כל סוג בסעיפים הבאים.

1.44 מגה תקליטונים מק

אם יש לך תקליטורי Mac של 1.44 מגה-בייט, Mac מודרני שמריץ MacOS 10.14 Mojave ואילך, אמור להיות מסוגל לקרוא אותם עם כונן תקליטונים וינטאג '.

אנשים רבים מעדיפים את כונן ה- USB של Imation SuperDisk LS-120. זהו מתחרה בכונן ZIP שקורא הן תקליטונים מקוריים, בעלי קיבולת גבוהה והן תקליטונים רגילים של 1.44 מגהבייט. אתה עדיין יכול למצוא את אלה במחיר סביר ב- eBay. אתה יכול גם להשתמש בכונן תקליטונים USB מסוג Sony או HP.

אם במחשב שלך פועל MacOS 10.15 ואילך, אין לך מזל בכל מה שקשור לתמיכת תקליטונים USB מקורית. אפל הסירה את התמיכה במערכת הקבצים ההיררכית (HFS) בתקליטוני Mac וינטאג 'החל מקטלינה. יתכנו כמה פעולות טכניות, כולל שחזור תמיכה ב- HFS, אך אלה מורכבות, והאפשרויות עדיין מתעוררות.

תקליטונים של IBM 3.5 אינץ '

אם אתה רוצה שה- Mac שלך יקרא תקליטונים בגודל 3.5 אינץ 'של מחשב IBM, אתה יכול להשתמש בכונן תקליטונים מסוג USB למחשב. (למרבה האירוניה, קטלינה עדיין יכולה לקרוא את מערכת הקבצים FAT12 המשמשת תקליטונים וינטאג'ים של MS-DOS, אך לא דיסקי Mac ישנים.)

ניסינו כונן תקליטונים של Sony VAIO עם iMac מ- 2013. לא הייתה לו שום בעיה לקרוא את הקבצים בדיסק בצורת 3.5 אינץ 'של IBM בפורמט PC. סביר להניח שתוכל למצוא כונן תקליטונים USB טוב של סוני או HP ב- eBay.

400 או 800 K תקליטורי מק

אם יש לך תקליטונים של מק 400 או 800 K, העניינים מסתבכים הרבה יותר. כונני הדיסק שכתבו אלה השתמשו בקידוד מיוחד שנקרא GCR. טכניקה זו אינה נתמכת פיזית ברוב כונני תקליטונים מסוג USB בגודל 3.5 אינץ '.

לאחרונה, עם זאת, הופיעה אפשרות חדשה בשם AppleSauce לארכיון דיסקי מק של 400/800 K. זהו מתאם USB המאפשר לך לחבר כונני תקליטונים וינטאג 'של Apple II ו- Macintosh ל- Mac מודרני ולקרוא תקליטונים וינטאג' בדיוק מדויק.

החיסרון הגדול ביותר הוא מחירו - גרסת ה- Deluxe שעליך לקרוא תקליטורי מק היא 285 $. זה בעיקר בגלל שמדובר במוצר תחביבים מורכב ונפח נמוך מאוד. עם זאת, במכשיר זה ובכונן הווינטאג 'המתאים, תוכלו לקרוא את התקליטונים שלכם לתמונות דיסק שניתן להשתמש בהם עם אמולטורים או לחלץ אותם בעזרת כלים אחרים.

כל התקליטונים של מק

עבור כל דיסקי ה- Mac, ההימור הטוב ביותר שלך עשוי להיות למצוא שולחן עבודה מקורי וינטג של Mac עם מחשב SuperDrive בגודל 3.5 אינץ 'שיכול לקרוא ולכתוב דיסקים של 400/800 K ו -1.44 מגה בייט. נסה לאתר מכונה מתקופת G3 בז 'שעדיין נשלחה עם תקליטונים. כמה שיותר חדש זה יותר טוב, כי אז פחות סביר שתצטרך לבצע תיקונים כדי שזה יעבוד.

משם אתה יכול להשתמש ברשת כדי להעתיק את הקבצים בין מחשבי Mac וינטאג 'למודרניים, אבל זה עוד פחית תולעים.

זה מסובך, אבל יש תקווה

כאשר מגבים דיסקים ישנים, כל השילובים האפשריים של כוננים, מערכות ופורמטים כוללים מגוון מורכב של אסטרטגיות שלא נוכל לכסות כאן.

למרבה המזל, ישנם משאבים אחרים אם אתה זקוק למשהו מורכב יותר, כמו גישה לכונן תקליטונים בגודל 8 אינץ 'המכיל קבצי CP / M. הרב ג'ונסון מתחזק אתר מרשים ומלא בנתונים טכניים על מערכות תקליטונים שונות אם ברצונך ללמוד עוד על אופן פעולתן.

ל- LowEndMac יש גם מדריך נפלא לפורמטים של תקליטונים מק. בהצלחה!