מה לעשות כאשר הכונן הקשיח נכשל

כמו כל חלקי חומרה, כוננים קשיחים עלולים להיכשל. במיוחד בכוננים קשיחים מכניים יש חלקים נעים שיכולים (ובסופו של דבר) להפסיק לעבוד. אפילו כונני מצב מוצק, שאין בהם חלקים נעים, עלולים להיכשל. לכל נסיעה יש אורך חיים מוגבל לפני שהוא בועט בדלי.

קשורים: מהי הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

זו הסיבה שתמיד יהיה לך גיבוי טוב - יום אחד הכונן הקשיח ייכשל, וייתכן שלא תוכל לחזות אותו. אבל אם הכונן שלך פועל מעט מטורף, ייתכן שתוכל לתפוס אותו לפני שהוא ימות לחלוטין.

כיצד ניתן לדעת שכונן נכשל או נכשל

ישנם מספר סוגים שונים של כשל בכונן. יש את המובן מאליו, בו הכונן שלך מפסיק לעבוד לחלוטין. אולי המחשב שלך אפילו לא מזהה אותו כשהוא מתחיל ואתה רואה הודעה שאומרת שלמחשב שלך אין כונן קשיח, או אולי המחשב שלך מתחיל לבצע אתחול ופשוט לא מצליח לעבור את תהליך האתחול.

יש גם כשלים עדינים יותר בכונן, שם נראה שהכונן עובד ... אבל יש בעיות. המחשב האישי שלך עלול לקפוא מדי פעם, ייתכן שתשמע צלילים יוצאי דופן מהכונן, אתה עלול להיתקל בשחיתות נתונים, או שהמחשב שלך עלול לזהות מגזרים גרועים בכונן.

כל סוג של רעש לחיצה מכונן מכני הוא סימן רע. זה מצביע על כך שהראש, שקורא וכותב את הנתונים מהפלטות בכונן, נכשל. עדיף לכבות את הכונן לחלוטין כדי למנוע נזק נוסף ולהשתמש בשירות שחזור נתונים מקצועי אם אתה זקוק לנתונים שלך בחזרה. לא תשמע רעשים מוזרים מכונן מצב מוצק, מכיוון שאין להם חלקים נעים.

בצע בדיקת SMART

קשורים: כיצד לראות אם הכונן הקשיח שלך מת עם SMART

אם אתה חושש שהכונן הקשיח עלול להיכשל, תוכל לבדוק את מצב ה- SMART שלו. SMART מייצג "טכנולוגיה לניטור עצמי, ניתוח ודיווח", ויש טכנולוגיה בכונן הקשיח שמנסה לזהות אם היא נכשלת ולהגיד לך.

יש כאן כמה אזהרות גדולות. ראשית, SMART לא תמיד עובד בצורה מושלמת. גם אם הכונן הקשיח נכשל, הוא עדיין עשוי לדווח על מצב SMART בסדר. וגם אם הכונן הקשיח עומד להיכשל, ייתכן שהוא לא יתן לך אזהרת SMART לפני שהוא מפסיק לעבוד לחלוטין.

אם ברצונך לבדוק את מצב ה- SMART, תוכל לעשות זאת באמצעות כלי צד שלישי כמו CrystalDiskInfo. מצב בריאותי רע הוא סימן מובהק שהכונן שלך למעשה נכשל. כמובן, זה מניח שאתה באמת יכול לאתחל ל- Windows מלכתחילה. אם הכונן שלך נעלם כל כך עד שלא תוכל, לא תוכל לראות את מצב ה- SMART בצורה זו. עם זאת, ייתכן שתוכל לראות את מצב ה- SMART של הכונן במסך הגדרות הקושחה של ה- BIOS או של UEFI. אם המחשב שלך מציג הודעת שגיאה של SMART בעת אתחולו, זה סימן ברור שגם הכונן הקשיח גוסס.

כיצד לאשר שזו בעיית חומרה

זה שאתה נתקל בבעיות במערכת לא אומר שיש לך כונן קשיח מת או גוסס. חשוב לבצע פתרון בעיות בסיסי כדי לגלות אם הכונן הקשיח אכן הבעיה.

לדוגמה, אם המחשב שלך אינו מזהה את הכונן במהלך תהליך האתחול, עליך לפתוח את הכיסוי שלו ולבדוק את הכבלים המחברים את הכונן הקשיח ללוח האם ולספק החשמל. נתק את הכבלים וחבר אותם שוב, וודא שיש לך חיבור איתן. בכונן הקשיח יכול להיות שיש רק כבל שהשתחרר.

אתה יכול גם להיכנס למסך הקושחה של ה- BIOS או ה- UEFI של המחשב שלך ולראות אם הכונן מזוהה על ידי המחשב שלך. אם המחשב שלך רואה את הכונן ופשוט לא מצליח לבצע אתחול ממנו, זה סימן שהכונן עלול להישבר (או שיש בעיה בתוכנה). אם המחשב שלך לא רואה את הכונן, יתכן שהוא מנותק ממשהו - או שהוא נכשל כל כך קשה שלא ניתן לזהות אותו.

יש נושאים שמצביעים בבירור על בעיית חומרה. לדוגמה, אם הכונן הקשיח המכני שלך משמיע צלילים מוזרים, זה כמעט בוודאות כשל בכונן בחומרה.

קשורים: מה לעשות כאשר Windows לא יאתחל

אם המערכת שלך לא מצליחה לבצע אתחול מהכונן, התקנת Windows שלך עלולה פשוט להיפגע. עליך לשקול להתקין מחדש את Windows במחשב שלך ולראות אם זה פותר את הבעיה שלך. אתה יכול לנסות לגבות את הקבצים שלך מדיסק מתקין של Windows או ממערכת לינוקס חיה אם תרצה בכך, אך יתכן שזה לא יהיה אפשרי אם הכונן הקשיח נכשל בפועל. למעשה, אם מערכת הלינוקס החיה שלך לא יכולה לראות את הכונן, זה אינדיקטור טוב לכך שהוא עלול להיכשל. אם, לעומת זאת, אתה מצליח לגבות את הקבצים ולהתקין מחדש את Windows, עם זאת, הדבר מצביע על כך שהכונן הקשיח פועל כראוי והייתה לך בעיית תוכנה.

בעיות אחרות שאתה נתקל בשימוש במחשב שלך, כמו הקפאה ושחיתות נתונים, עלולות להיגרם על ידי תוכנות זדוניות או בעיות מערכת אחרות ב- Windows. הקפד להפעיל סריקה עם תוכנית האנטי-וירוס המועדפת עליך ונסה לאפס או להתקין מחדש את Windows אם נראה שמערכת ההפעלה שלך לא עובדת כראוי.

קשורים: כיצד לתקן בעיות בכונן הקשיח עם Chkdsk ב- Windows 7, 8 ו- 10

זכור כי קיפאון המערכת והשחתת נתונים עלולים להיגרם גם מכשלים ברכיבי חומרה אחרים, כגון זיכרון RAM, לוח אם או ספק כוח. אתה יכול לבצע בדיקת זיכרון כדי לבדוק אם ה- RAM שלך פועל כראוי, אך קשה יותר לאתר אם יש לך בעיה בלוח האם שלך או ברכיבי חומרה אחרים.

אתה יכול גם להשתמש בכלי בדיקת הדיסק (או ChkDsk) ב- Windows כדי לבדוק אם מדובר במגזרים רעים. מגזרים גרועים עלולים להצביע על כשל בכונן.

כיצד להוריד את הנתונים מכונן כושל

אז ביצעת פתרון בעיות ואתה בטוח שהכונן נכשל. אם הכונן נמצא בתהליך של ודעך, אבל לא נכשל לחלוטין עדיין, אתה תרצה לקבל את כל נתון חשוב לך לא מגובים אותה מייד . ייתכן שיהיה עליך, כפי שהזכרנו לעיל, לאתחל לדיסק מתקין של Windows או למערכת לינוקס חיה ולנסות להעביר רק את הקבצים החשובים מהכונן שלך. זה עשוי לאפשר לך לשחזר קבצים מסוימים גם אם המערכת שלך לא יכולה לאתחל את מערכת ההפעלה שלה ולהריץ אותה מהכונן בלי לקרוס.

אתה יכול גם לנסות למשוך את הכונן הקשיח ולחבר אותו למחשב אחר. אם הכונן נכשל חלקית, ייתכן שתוכל להעתיק ממנו כמה קבצים חשובים. ייתכן שתוכל להשתמש בכלי כמו Recuva של Piriform, שמבטיח "התאוששות מדיסקים פגומים". זה לא יעבוד אם הכונן אבד באמת ללא תיקון.

זכור שאם הכונן נכשל, הפעלת הכונן עלולה לגרום לכשל מהיר יותר או להיפגע יותר ויותר. אם יש לך נתונים קריטיים באמת אתה מוכן להוציא סכום כסף טוב כדי להתאושש, כנראה שעדיף להפסיק להריץ את הכונן ולקחת אותו לשירות מקצועי לשחזור נתונים.

שחזר את הנתונים שלך באמצעות שירות שחזור נתונים מקצועי

קשורים: מהי הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

גם אם אינך מצליח להוריד את הנתונים שלך מהכונן, ייתכן שעדיין תהיה דרך לשחזר אותם.

אני מקווה שלעולם לא תזדקק לשירות שחזור נתונים. אם יש לך גיבויים טובים ועדכניים, כונן קשיח מת הוא בעיה קלה להתגבר עליו. פשוט קבל כונן קשיח חדש למחשב שלך, התקן מחדש את מערכת ההפעלה Windows ושחזר את הנתונים מהגיבוי. תתחיל לפעול תוך מספר שעות.

אם אין לך גיבויים עדכניים, הדברים מקשים הרבה יותר. שירותי שחזור נתונים מקצועיים אכן קיימים, והם למעשה יפתחו את הכונן בסביבה של חדר נקי, יחליפו את הראש בתוך הכונן וינסו להוריד את הנתונים שלך מהפלטות המגנטיות עם הראש החדש.

כפי שאתה יכול לדמיין, שירותים אלה הם יקרים מאוד, ואין שום ערובה שתקבל את הנתונים שלך בפועל. אבל אם יש לך נתונים עסקיים חשובים או משהו שאין לו תחליף שלא תוכל לרדת מהכונן שלך, הם האפשרות היחידה שלך. תוכל גם לפנות לשירותים אלה כדי לשחזר נתונים שמחקת.

אם אינך רוצה לשלם עבור שחזור נתונים

אם יש לך נתונים קריטיים שאתה צריך בחזרה, אתה פשוט צריך לפנות לשירות מקצועי לשחזור נתונים. באמת, אל תנסו לעשות זאת בעצמכם.

קשורים: שאל כיצד לבצע חנון: הצלת נתונים על ידי הקפאת הכונן הקשיח שלך, החלפת טפטים והודעות טקסט בדוא"ל.

אבל אם ויתרת על הכונן ורוצה להחזיר את הנתונים שלך אבל יודע שאתה לא מתכוון להוציא את הכסף לשחזור נתונים מקצועי, יש כמה דברים שאתה יכול לנסות. הקפאת הכונן - כן, תרתי משמע, הכנסתו למקפיא - דווחה כמסייעת לאנשים מסוימים. אנחנו לא לגמרי בטוחים אם זו אגדה אורבנית או לא, או שהיא עבדה עבור כוננים ישנים יותר ולא כוננים מודרניים. עם זאת, אם זה אכן עובד, זה יעבוד רק על כוננים מכניים, ולא על כונני מצב מוצק. יש אנשים המדווחים כי מתן אפשרות להתקרר לכונן יכול לגרום לו להיות יציב מעט, מה שיכול להיות הגיוני בהתחשב בפעולות המכניות המתרחשות בתוך הכונן. אם תעשה זאת, הקפד לעטוף את הכונן הקשיח בשתי שקיות מקפיא איכותיות בכדי למנוע היווצרות עיבוי בתוך הכונן.

אתה יכול גם פשוט לכבות את המחשב ולחזור מאוחר יותר. אם הכונן רעוע, לפעמים זה עובד ולעיתים לא עובד, והוא עשוי לעבוד זמן רב מספיק כדי שתוכל לשחזר כמה קבצים חשובים. עם זאת, אם הכונן אכן נכשל, ככל שתפעיל אותו זמן רב יותר, כך הוא עלול להיפגע. כנראה שהכי טוב לקחת את זה מיד לשירות שחזור נתונים אם יש לך נתונים חשובים מספיק כדי שאתה מוכן להוציא את הכסף כדי לשחזר אותם.

אין דרך למנוע כוננים למות. הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא ליצור גיבויים רגילים, כך שתוכל לשחזר את הנתונים החשובים שלך ממקומות אחרים אם הכונן נכשל בך.

אשראי תמונה: Silverscreen / Shutterstock.com, Chaiwat Srijankul / Shutterstock.com, tommaso79 / Shutterstock.com.