מהו קובץ יומן (וכיצד אוכל לפתוח קובץ יומן)?

לפעמים הדרך הטובה ביותר לפתור בעיות, להפעיל מערכת, יישום או שירות היא להתייעץ עם קובצי היומן שהאפליקציה או השירות מייצרים תוך כדי פעילותם. אבל מהו קובץ LOG ואיך רואים מה יש בו?

מהו קובץ יומן?

LOG הוא סיומת הקובץ לקובץ המיוצר באופן אוטומטי המכיל תיעוד אירועים מתוכנות וממערכות הפעלה מסוימות. למרות שהם יכולים להכיל מספר דברים, קבצי יומן משמשים לעתים קרובות כדי להציג את כל האירועים הקשורים למערכת או ליישום שיצר אותם. לדוגמה, תוכנית הגיבוי שלך עשויה לשמור קבצי יומן המראים בדיוק מה קרה (או שלא קרה) במהלך הגיבוי. Windows שומר כל מיני קבצי יומן עבור השירותים השונים שלה.

העניין של קובץ יומן הוא לעקוב אחר המתרחש מאחורי הקלעים ואם משהו אמור לקרות בתוך מערכת מורכבת, יש לך גישה לרשימה מפורטת של אירועים שהתרחשו לפני התקלה. בעיקרון, כל מה שהיישום, השרת או מערכת ההפעלה חושבים שיש להקליט.

בעוד שרוב קבצי היומן מכילים את סיומת הקובץ .log, לפעמים יישומים עשויים להשתמש בסיומת .txt או בסיומת קניינית אחרת, במקום זאת.

כיצד אוכל לפתוח אחת?

מכיוון שרוב קבצי היומן רשומים בטקסט רגיל, השימוש בעורך טקסט כלשהו יעשה בסדר גמור לפתיחתו. כברירת מחדל, Windows תשתמש בפנקס הרשימות לפתיחת קובץ LOG כאשר תלחץ עליו פעמיים.

כמעט בוודאות יש לך אפליקציה כבר מובנית או מותקנת במערכת שלך לפתיחת קבצי LOG. ראשית, אם התקנת יישום לעיבוד תמלילים כלשהו - Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice, Notepad ++ וכן הלאה - תוכל לפתוח קובץ LOG באמצעותו.

אם אין לך עורך טקסט, חלק מדפדפני האינטרנט תומכים בצפייה גם בקבצי יומן. כל שעליך לעשות הוא לגרור ולשחרר את הקובץ שברצונך לפתוח לכרטיסייה חדשה.

הדפדפן שלך יציג את כל מה שמופיע בקובץ בכרטיסייה החדשה.

אם אתה מעדיף שקבצי LOG ייפתחו עם תוכנית שונה מברירת המחדל הנוכחית, תוכל לשנות אותה. ב- Windows או ב- MacOS, פשוט לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על הקובץ ובחר בפקודה "פתח באמצעות" לבחירת התוכנית שבה ברצונך להשתמש.

הנה החלון שיופיע ב- Windows (macOS דומה) לאחר שתלחץ עליו. כל שעליך לעשות בהמשך הוא לבחור את התוכנית שבה ברצונך להשתמש, בחר "השתמש תמיד באפליקציה זו כדי לפתוח קבצי .LOG" ולחץ על "אישור".

זכור גם כי לחלק ממערכות ההפעלה והיישומים יש כלים משלהם לצפייה ביומנים שהם מייצרים. לדוגמא, אירועים שנרשמו על ידי Windows ויישומי Windows רבים ושונים ניתנים לצפייה ביתר קלות במציג האירועים - כלי המאפשר לך לחפש את דרכך ולפתור בעיות בכל מיני בעיות Windows שונות.

קשורים: מהו מציג האירועים של Windows, וכיצד אוכל להשתמש בו?