כיצד להשתמש במולטימטר

אם אתה מבצע עבודות חשמל מכל סוג שהוא - לא משנה מה היישום - אחד הכלים הטובים ביותר העומדים לרשותך הוא מולטימטר. אם אתה רק מתחיל, הנה איך להשתמש באחד ומה המשמעות של כל אותם סמלים מבלבלים.

קשורים: סוגים שונים של שקעי חשמל שאתה יכול להתקין בבית שלך

במדריך זה אתייחס למולטימטר שלי ואשתמש בזה כדוגמה שלנו בכל המדריך הזה. שלך עשוי להיות שונה במקצת במובנים מסוימים, אך כל המולטימטר דומים לרוב.

איזה מולטימטר כדאי להשיג?

אין באמת מולטימטר אחד שאתה צריך לצלם, וזה באמת תלוי באילו תכונות אתה רוצה (או אפילו בתכונות שאתה לא צריך).

אתה יכול להשיג משהו בסיסי כמו מודל זה של $ 8, שמגיע עם כל מה שאתה צריך. או שאתה יכול להוציא קצת יותר מזומנים ולקבל משהו יותר חכם, כמו זה של AstroAI. זה מגיע עם תכונה לטווח אוטומטי, מה שאומר שאתה לא צריך לבחור ערך מספר ספציפי ולדאוג שזה יהיה גבוה או נמוך מדי. זה יכול גם למדוד תדירות ואפילו טמפרטורה.

מה המשמעות של כל הסמלים?

יש הרבה מה שקורה כשאתה מסתכל על כפתור הבחירה במולטימטר, אבל אם אתה רק הולך לעשות כמה דברים בסיסיים, אתה אפילו לא תשתמש במחצית מכל ההגדרות. בכל מקרה, הנה סקירה של משמעות כל סמל במולטימטר שלי:

  • מתח זרם ישר (DCV): לפעמים זה יסומן עם V-  במקום. הגדרה זו משמשת למדידת מתח זרם ישר (DC) בדברים כמו סוללות.
  • מתח זרם חילופין (ACV): לפעמים זה יסומן עם V ~ במקום זאת. הגדרה זו משמשת למדידת המתח ממקורות זרם חילופין, שהוא כמעט כל דבר שמתחבר לשקע, כמו גם את הכוח שמגיע מהשקע עצמו.
  • התנגדות (Ω): זה מודד כמה התנגדות יש במעגל. ככל שהמספר נמוך יותר, כך קל יותר לזרם לעבור, ולהיפך.
  • המשכיות: מסומנת בדרך כלל על ידי גל או דיודה. זה פשוט בודק אם המעגל הושלם או לא על ידי שליחת כמות קטנה מאוד של זרם דרך המעגל ובדיקה אם הוא מוציא אותו מהצד השני. אם לא, יש משהו לאורך המעגל שגורם לבעיה - מצא אותו!
  • מתח זרם ישר (DCA): דומה ל- DCV, אך במקום לתת לך קריאת מתח, הוא יגיד לך את הספק.
  • רווח זרם ישר (hFE): הגדרה זו נועדה לבדיקת טרנזיסטורים ואת רווח ה- DC שלהם, אך היא חסרת תועלת לרוב, מכיוון שרוב החשמלאים והתחביבים ישתמשו במקום זאת בבדיקת המשכיות.

למולטימטר שלך עשויה להיות גם הגדרה ייעודית לבדיקת הספק של סוללות AA, AAA ו- 9V. הגדרה זו מסומנת בדרך כלל עם סמל הסוללה.

שוב, סביר להניח שלא תשתמשו אפילו במחצית מההגדרות המוצגות, אז אל תתבאסו אם רק תדעו מה כמה מהם עושים.

כיצד להשתמש במולטימטר

בתור התחלה, בואו נעבור על חלקים שונים במולטימטר. ברמה הבסיסית ביותר יש לך את המכשיר עצמו, יחד עם שני בדיקות, שהם הכבלים השחורים והאדומים שיש להם תקעים בקצה אחד וקצות מתכת בצד השני.

על המולטימטר עצמו יש תצוגה בחלק העליון, מה שמספק לך קריאה, ויש כפתור בחירה גדול שתוכל להסתובב כדי לבחור הגדרה ספציפית. לכל הגדרה עשויים להיות גם ערכי מספר שונים, אשר נמצאים שם כדי למדוד עוצמות שונות של מתח, התנגדות ומגברים. אז אם הגדרת המולטימטר שלך 20 בקטע DCV, המולטימטר ימדוד מתח עד 20 וולט.

במולטימטר שלך יהיו גם שתיים או שלוש יציאות לחיבור הגששים (בתמונה למעלה):

  • יציאת ה- COM מייצגת "Common", והחלונית השחורה תמיד תתחבר ליציאה זו.
  • VΩmA הנמל (לפעמים מסומן כמו mAVΩ ) הוא פשוט ראשי תיבות של מתח, התנגדות, ואת הנוכחי (ב מיליאמפר). זה המקום שבו החללית האדומה תתחבר אם אתה מודד מתח, התנגדות, המשכיות וזרם נמוך מ- 200 mA.
  • 10ADC הנמל (לפעמים מסומן בתור רק 10A ) משמש בכל פעם שאתה מדידת זרם זה יותר 200mA. אם אינך בטוח בהגרלה הנוכחית, התחל ביציאה זו. מצד שני, לא היית משתמש ביציאה זו כלל אם אתה מודד משהו אחר מאשר הנוכחי.

אזהרה:  וודא שאם אתה מודד משהו עם זרם גבוה מ- 200mA, חבר את החללית האדומה ליציאת 10A, ולא ליציאת 200mA. אחרת אתה יכול לפוצץ את הנתיך שנמצא בתוך המולטימטר. יתר על כן, מדידת כל מה שמעל 10 אמפר עלולה לפוצץ נתיך או להרוס גם את המולטימטר.

למולטימטר שלך יכולות להיות יציאות נפרדות לחלוטין למדידת מגברים, בעוד שהיציאה השנייה מיועדת במיוחד למתח, התנגדות והמשכיות, אך המולטימטר הזול יותר ישתף יציאות.

בכל מקרה, בואו נתחיל להשתמש במולטימטר. אנו נמדוד את המתח של סוללת AA, את המשיכה הנוכחית של שעון קיר ואת המשכיותו של חוט פשוט, כדוגמאות כדי להתחיל ולהכיר את השימוש במולטימטר.

בדיקת מתח

התחל על ידי הפעלת המולטימטר שלך, חיבור הגששים ליציאות המתאימות שלהם ואז הגדרת כפתור הבחירה לערך המספר הגבוה ביותר בסעיף DCV, שהוא במקרה שלי 500 וולט. אם אתה לא יודע לפחות את טווח המתח של הדבר שאתה מודד, תמיד כדאי להתחיל קודם עם הערך הגבוה ביותר ואז לעבוד דרכך למטה עד לקבלת קריאה מדויקת. תראה למה אנחנו מתכוונים.

במקרה זה אנו יודעים שלסוללת AA יש מתח נמוך מאוד, אך נתחיל ב 200 וולט רק לשם הדוגמה. לאחר מכן, הניחו את החללית השחורה בקצה השלילי של הסוללה ואת החללית האדומה בקצה החיובי. התבונן בקריאה על המסך. מכיוון שיש לנו את המולטימטר שמוגדר לגובה 200 וולט, הוא מראה "1.6" על המסך, כלומר 1.6 וולט.

עם זאת, אני רוצה קריאה מדויקת יותר, אז אעביר את כפתור הבחירה למטה ל -20 וולט. כאן תוכלו לראות שיש לנו קריאה מדויקת יותר המרחפת בין 1.60 ל -1.61 וולט. מספיק טוב בשבילי.

אם היית מגדיר אי פעם את כפתור הבחירה לערך מספר נמוך מהמתח של הדבר שאתה בודק, המולטימטר היה פשוט קורא "1", ומסמל שהוא עומס יתר על המידה. אז אם הייתי מכוון את הכפתור ל 200 מילי וולט (0.2 וולט), 1.6 וולט של סוללת AA הוא יותר מדי כדי שמולטימטר יוכל לטפל בה באותה הגדרה.

בכל מקרה, אתה עשוי לשאול מדוע תצטרך לבדוק את המתח של משהו מלכתחילה. ובכן, במקרה זה עם סוללת ה- AA, אנו בודקים אם נותר לו מיץ. עם 1.6 וולט, זו סוללה טעונה במלואה. עם זאת, אם זה היה קורא 1.2 וולט, זה קרוב לבלתי שמיש.

במצב מעשי יותר, תוכלו לבצע מדידה מסוג זה על מצבר לרכב כדי לראות אם היא גוססת או שהאלטרנטור (וזה מה שמטעין את המצבר) הולך רע. קריאה בין 12.4-12.7 וולט פירושה שהמצבר במצב טוב. כל דבר נמוך יותר וזה עדות לסוללה גוססת. יתר על כן, התניע את מכוניתך והחזיר אותה מעט. אם המתח לא עולה לסביבות 14 וולט בערך, סביר להניח שהאלטרנטור נתקל בבעיות.

בדיקת זרם (אמפר)

בדיקת הציור הנוכחי של משהו היא קצת יותר מסובכת, מכיוון שיש לחבר את המולטימטר בסדרה. זה אומר שצריך לשבור תחילה את המעגל שאתה בודק ואז המולטימטר שלך ממוקם בין ההפסקה הזו כדי לחבר את המעגל מחדש. ביסודו של דבר, עליכם להפריע בצורה מסוימת את זרימת הזרם - אינכם יכולים רק להדביק את הגששים למעגל בכל מקום.

למעלה הוא דגם גולמי של איך זה ייראה עם שעון בסיסי שנגרר מסוללת AA. בצד החיובי, החוט שעובר מהסוללה לשעון נשבר. אנו פשוט מציבים את שני הבדיקות שלנו בין הפסקה זו כדי להשלים את המעגל שוב (עם הגשש האדום מחובר למקור החשמל), רק שהפעם המולטימטר שלנו יקרא את המגברים שהשעון מושך, ובמקרה זה הוא סביב 0.08 אִמָא.

בעוד שרוב המולטימטר יכול למדוד גם זרם חילופין (AC), זה לא ממש רעיון טוב (במיוחד אם הכוח החי שלו), מכיוון ש- AC יכול להיות מסוכן אם בסופו של דבר אתה טועה. אם אתה צריך לראות אם שקע עובד או לא, השתמש במקום זאת בבוחן ללא מגע.

בדיקת המשכיות

עכשיו, בואו נבדוק את המשכיות המעגל. במקרה שלנו, אנחנו נפשט את הדברים לא מעט ופשוט נשתמש בחוט נחושת, אבל אתה יכול להעמיד פנים שיש מעגל מורכב בין שני הקצוות, או שהחוט הוא כבל שמע ואתה רוצה לוודא זה עובד בסדר.

הגדר את המולטימטר להגדרת המשכיות באמצעות כפתור הבחירה.

ההקראה על המסך תקרא באופן מיידי את "1", כלומר אין המשכיות. זה יהיה נכון מכיוון שעדיין לא חיברנו את הגששים לכלום.

לאחר מכן, ודא שהמעגל אינו מחובר לחשמל ואין לו כוח. לאחר מכן חברו חללית אחת לקצה אחד של החוט ואת החללית השנייה לקצה השני - לא משנה איזה בדיקה ממשיך באיזה קצה. אם יש מעגל שלם, המולטימטר שלך יצפצף, יציג "0", או משהו אחר שאינו "1". אם זה עדיין מראה "1", אז יש בעיה והמעגל שלך לא הושלם.

אתה יכול גם לבדוק שתכונת ההמשכיות עובדת על המולטימטר שלך על ידי נגיעה בשני הגששים זה לזה. זה משלים את המעגל והמולטימטר שלך צריך להודיע ​​לך את זה.

אלה כמה מהיסודות, אך הקפד לקרוא במדריך למולטימטר שלך לכל מידע ספציפי. מדריך זה נועד להוות נקודת התחלה שתתחיל לפעול, וייתכן מאוד שחלק מהדברים המוצגים לעיל שונים במודל הספציפי שלך.