כמה הדבקה תרמית עלי להחיל על המעבד שלי?

רוב השלבים בבניית מחשב שולחני משלך הם די מובנים מאליהם: בזכות האופי המודולרי של חלקי המחשב, קשה למעשה לפשל. אבל יש יוצא מן הכלל אחד וזה יכול להיות מבולגן.

כשמדובר במריחת משחה תרמית, פחות זה יותר: טיפה קטנה בגודל אפונה זה כל מה שאתה צריך. אל תפזר אותו גם סביב - גוף הקירור יתפזר באופן שווה כשאתה דופק אותו פנימה. הדבק התרמי (המכונה גם שומן תרמי, חומר ממשק תרמי או ג'ל תרמי) הוא התרכובת חצי נוזלית שאתה מורח על המתכת דיור של המעבד כדי לאפשר העברת חום יעילה למקרר המותקן ישירות מעליו. ואם מעולם לא השתמשת בו בעבר, יכול להיות קשה לדעת בדיוק כמה אתה צריך - והאינטרנט מלא בעצות גרועות בנושא.

לפני שנתחיל: הדבק תרמי מוחל על החלק העליון של המעבד, ולא על החלק התחתון. זה צריך להיות מוחל על לוחית המתכת החלקה (שם מודפס המידע על היצרן והדגם),  ולא  על מאות הריבועים או הסיכות בחלק התחתון. הדבק תרמי לא נכנס ישירות לשקע המעבד של לוח האם. נקודה זו אולי נראית מובנת מאליה עבור בונה המערכת המנוסה, אך זו טעות שעושים לעתים קרובות טיימרים ראשונים ... שלמרבה הצער יכולים להרוס מעבד (ולוח אם) יקר.

כמו כן, שים לב שאם אתה משתמש במקרר שכלול ברכישת המעבד שלך, ייתכן שכבר הוחל על הדבק תרמי מהמפעל. בדוק את צלחת העברת החום בצבע נחושת שמתחת למכלול המאוורר וכיור הקירור: אם יש בו אפילו טלאים של חומר אפור, הדבק כבר נמצא במקום, ואינך צריך למרוח בעצמך. אם אתה מחליף למעבד חדש, יהיה עליך לנקות את כל הדבק הישן והיותר עם אלכוהול איזופרופיל ולהחיל חומר טרי.

מודאג באיזה סוג של משחה תרמית להשתמש? אל תעשה - זה לא משנה את ההבדל הגדול בטמפרטורות שלך. אם המצנן שלך הגיע עם צינור של רסק תרמי, זה כנראה מספיק טוב.

קשורים: אל תפחד: לבנות את המחשב שלך קל יותר ממה שאתה חושב

הכמות הנכונה של הדבק שנמרח היא, בבוטה, "לא הרבה". הן אינטל והן AMD ממליצות לסחוט כדור עיסה "בגודל אפונה" מהצינור (שנכלל ברכישת משולבת מעבד ומקרר או נמכר בנפרד) ולמרכז המעבד הישיר לפני הנחת מצנן מעל ומדביק אותו עם חומרת הרכבה. כדי להיות ברור לחלוטין, אנחנו מדברים על טיפת חומר אחת, ברוחב לא יותר מסנטימטר (חצי סנטימטר) בכל נקודה. (יתכן שתצטרך קצת יותר אם יש לך מעבד גדול למדי, כמו חלק ממעבדי שש או שמונה הליבות של אינטל.)

אל תדאג אם הוא לא אחיד לחלוטין, ואל תנסה לפרוס אותו על פני כל שטח לוחית המתכת. אתה לא מכין כאן כריך חמאת בוטנים. הצידנית מתבצעת ישירות על המעבד עצמו, כך שהדבק יתפשט לרוחב כשהוא דחוס, מה שהופך משטח אידיאלי להעברת חום פחות או יותר בפני עצמו. למשתמשים מסוימים יש שיטות מורכבות יותר לכיסוי המעבד, אך זה ממש לא הכרחי.

אם אתה מודאג אם תטעה, ובכן, אל תעשה. אבל אם אתה עדיין מודאג, זכור זאת: פחות מדי משחה תרמית עדיפה על יותר מדי. מכיוון שהצלחת הקרירה והמעבד כל כך קרובים, יותר מדי הדבק יכול להתרחב מעבר לשבב ולצלחת, ולהמלא את שטח שקע המעבד עצמו ולהעביר חום לא רצוי למגעים החשמליים של המעבד או ללוח המעגל הסביבתי. זה רע. אם אתה מחיל מעט מדי הדבק והמעבד שלך פועל חם מדי וכתוצאה מכך קורס קרישי מחשב, אתה תמיד יכול לנקות אותו ולהגיש אותו מחדש, אך ניקוי הדבק מהשקע עצמו הוא הרבה יותר בעייתי.

לאחר שההדבקה מיושמת כאמור לעיל, פשוט הגדר את המצנן למעלה והברג אותו למקומו על לוח האם עם חומרת הרכבה כלולה.

זיכוי תמונה: אינטל