מהו ESN ומדוע אכפת לי אם הוא נקי?

אם אתה מחפש טלפון סלולרי, במיוחד טלפון משומש, תשמע הרבה דיבורים על רשתות ESN עם דגש על כך שהטלפון "נקי" או לא. בשביל מה בדיוק ראשי תיבות מתכוונים ומה זה אומר אם הטלפון נקי או לא?

How-To Geek יקרים,

לאחרונה נגמר לי החוזה עם הספק הסלולרי שלי ואני ממש לא רוצה לחזור לחוזה ארוך רק כדי לשדרג את הטלפון שלי. ככזה, חיפשתי ב- eBay ובקרייגסליסט טלפונים משומשים שאוכל להוסיף לחשבוני מבלי להיתקע בחוזה נוסף ל -48 חודשים. מונח אחד שעולה כמעט בכל חיפוש הוא "ESN" ולפעמים "MEID", ותמיד בהקשר של האם הדבר הזה "נקי" או לא. זו הפעם הראשונה שעשיתי משהו אחר מלבד פשוט להיכנס לחנות הסלולר המקומית ולחתום על ניירת כדי להשיג טלפון חדש, אז הייתי רוצה לעשות את זה בצורה חכמה ולא לגמור עם טלפון שלא עובד . אז מה זה העסק הנקי של ESN ואיך אני מוודא שאני מקבל טלפון משומש טוב?

בכנות,

ראשי תיבות אברסיים

נתחיל מהיסודות ואז נעבור לאופן שבו אתה יכול להשתמש בידע הזה כדי להגן על עצמך כצרכן. ESN מייצג מספר סידורי אלקטרוני והוצג כמספר זיהוי ייחודי לכל המכשירים הניידים על ידי ה- FCC בתחילת שנות השמונים. מספרים סידוריים אלקטרוניים הוצמדו למכשירי CDMA (CDMA מתייחס רק לסוג הרדיו במכשיר הנייד - טלפוני ספרינט, למשל, הם מכשירי CDMA). מאוחר יותר, מערכת ESN תוקנה ל- MEID (כדי להסביר מאגר מצטמצם של ESNs זמינים), ועדיין שימשה למכשירי CDMA. מספר נוסף שיש לדעת עליו הוא מספר IMEI (Interational Mobile Station Equipment Identity), שהוא המקבילה ל- ESN לטלפונים מבוססי GSM (למשל ATT & T).

אף על פי ש- ESN, MEID ו- IMEI הם תקני זיהוי מובחנים, ESN נכנסה לשימוש פופולרי כמכשול עבור המספר הסידורי (בכל פורמט שהוא עשוי להיות) עבור הטלפון המדובר. ככזה, תראה הפניות למספר ESN של אייפון ממותג ATT למרות שהטלפון הזה למעשה הוא IMEI, ולא ESN. למעשה, אנו נשתמש בו באותה צורה להמשך התגובה שלנו אלא אם כן אנו מתייחסים במפורש למערכת מספרי זיהוי ספציפית.

עכשיו, למה ESN חשוב לך, הצרכן? טלפונים סלולריים הם בעלי ערך רב, ולספקים יש אינטרס מיוחד בהם (אחרי הכל, המחיר האמיתי של אותו אייפון שזה עתה הרמתם אינו ממש 99 דולר, הספק מסבסד בכבדות את עלות הטלפון שלכם באמצעות החוזה המורחב עליו בדיוק חתמתם). הם משתמשים ב- ESN ככלי למעקב אחר טלפונים ובמידת הצורך לאסור טלפונים מהרשת שלהם.

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך ש- ESN יופיע ברשימה השחורה: הטלפון דווח כגנוב, או שהטלפון מחובר לחשבון ספק סלולרי עם יתרת חוב.

התרחיש הראשון הוא למעשה נדיר למדי, ספקי סלולר רבים בארה"ב לא השתמשו באופן פעיל ב- ESN בדרך זו לאורך זמן רב. למעשה, AT&T החלה להקליט ולהציג רשימות שחורות של מספרי IMEI של טלפונים גנובים רק בנובמבר 2012 ורק לאחר לחץ מצד גורמי ממשל. התרחיש השני, אי תשלום יתרת חשבון או דילוג על חוזה, נפוץ הרבה יותר. רוב הטלפונים שאתה נתקל בהם עם "ESN גרוע" זכו למעמד הרשימה השחורה מכיוון שהבעלים הקודם של הטלפון עזב את החברה עם חשבון ענק שלא שולם.

אז איך תוכלו להשתמש במידע זה כדי להגן על עצמכם? אתה יכול לסרב לרכוש טלפון ללא ESN נקי. כשמדובר ברישומי eBay, זה מסובך להגן על עצמך לחלוטין מכיוון שאתה נתון לחסדי המוכר בהרבה דברים. ראשית, עליכם לנסות לרכוש ממוכרי eBay המתמחים כמובן בהעברת טלפונים מכיוון שהם הסיכויים הגבוהים ביותר שניהלו את ה- ESN והם מושקעים בכך שלא תצטרכו להתמודד עם טרדות ההחזר וכאבי הראש בשירות הלקוחות. פנה אליהם ובקש את הטלפונים של ESN כדי שתוכל לבדוק זאת בעצמך לפני שתגיש את הצעתך. אם הם מסרבים, קנו במקום אחר; זה בלתי סביר לצפות שתציע כמה מאות דולרים בטלפון מבלי לדעת אם תוכל בכלל להפעיל אותו עם הספק שלך.

בעת רכישת טלפון באופן אישי, אחת הדרכים הקלות ביותר להימנע מכאב ראש היא לפגוש את האדם שממנו אתה רוכש את הטלפון בחנות המשרתת את ספקית הסלולר שאיתה אתה מתכנן להשתמש בטלפון. בחלק מהמקרים, זו הדרך היחידה להשיג בדיקת ESN רשמית של החברה. ספרינט, למשל, כבר לא בודקת ESN בטלפון.

בחנות תוכלו למסור את הטלפון ישירות לנציג החברה ולבקש מהם לבדוק אם הטלפון נקי לשימוש ברשת שלהם. ההצעה להיפגש בחנות כדי שתוכל להפעיל את הטלפון מיד היא דרך נהדרת להיפטר מהנוכלים מיד; הם לא ירצו לפגוש אותך בחנות אם יש להם טלפון רע.

מה אם אין לכם חנות מקומית תוכלו לעצור בה? במקרה זה תצטרך לבדוק את ה- ESN בעצמך. ב- 99.99% מהטלפונים, ה- ESN (או שווה ערך) ממוקם מתחת לסוללה על מדבקה. פתח את התיק, פוצץ את הסוללה והסתכל על המספר. במכשירים אטומים, כמו אייפון, תוכלו למצוא את מספר הזיהוי בתפריט המערכת.

ברגע שיש לך את המספר, אתה יכול לרדת לתחתית הדברים באחת משתי דרכים. אתה יכול להתקשר לקו התמיכה של הספק הספציפי שאליו אתה רוצה להשתמש בטלפון. זה ללא  ספק הדרך הטובה ביותר ללכת על זה. זה לוקח יותר זמן מהשיטה מבוססת האינטרנט שאנחנו עומדים להראות לך, אבל זה נותן לך אישור ישיר שהטלפון יעבוד ברשת שבה אתה רוצה להשתמש בו. חשוב שתהיה ספציפי למי אתה מתקשר. נניח, למשל, יש לך טלפון ממותג של ספרינט שאתה רוצה להשתמש בו בטינג, משווק של ספרינט. התקשר לטינג, לא לספרינט. אם הטלפון הופעל בעבר כטלפון טינג, אז ספרינט אסר לצמיתות את הטלפון וידווח שיש לו ESN גרוע למרות שטינג יפעיל אותו בשמחה שוב. כנ"ל לגבי רוב הספקים הגדולים האחרים ומשווקים שלהם; הספקים העיקריים יציגו לעתים קרובות טלפונים ברשימה השחורה ששימשו את המשווקים שלהם, אך למפיצים אין שום בעיה איתם.

אם אתה לא רוצה / לא יכול להתקשר עם הספק, ישנם לא מעט אתרי בדיקת ESN שם בחוץ. אתרים אלה יתנו לך מושג טוב אם ה- ESN נקי או לא. אמנם מעולם לא היו לנו תוצאות חיוביות כוזבות באמצעות אתר בדיקת ESN, אך אנו רוצים להדגיש כי השיטה היחידה באמת חסרת השכל היא להתקשר עם הספק.

לבדיקות מבוססות אינטרנט, חלק מהאתרים הפופולאריים / האמינים יותר הם Swappa (חברת רכישת טלפון / גאדג'טים, הכלי שלהם נראה בצילום המסך לעיל) ו- CheckESNFree. ככלל, ככל שיש יותר מידע על בודקי ESN ברשת, כן ייטב. בצילום המסך שלמעלה אנו מקבלים בדיקת ESN תקפה, ספק, ואפילו מספר דגם. עם טלפונים ישנים יותר או טלפונים שאינם במערכת, תקבל תשובה פשוטה מסוג "זהו ESN תקף", אך אין מידע ספציפי.

חמושים בידע מהו ESN וכיצד להשתמש בכזה כדי לאשר את מצב הטלפון, תהיה במצב טוב בהרבה כדי להגן על עצמך מפני הרמאים ולהיתקע עם טלפון רע.