מהי רזולוציית 4K? סקירה כללית של Ultra HD

אם אתה קונה טלוויזיה או משדרג לקונסולת הדור הבא, כנראה שראית מושגים כמו 4K ו- Ultra HD נזרקים. בואו נחתוך את הז'רגון ונרד למשמעות של מונחים אלה, ואם הם בכלל ניתנים להחלפה.

הכל על החלטה

בדרך כלל, 4K ו- UHD מתייחסים לרזולוציה שהיא מעלה מ 1080p (או "Full HD"). תצוגת 4K UHD כוללת פי ארבעה מהפיקסלים מהדור הקודם, מה שיוצר תמונה נקייה ומפורטת יותר.

טלוויזיה בהפרדה גבוהה של 1080p אינה מסוגלת לנצל את מלוא תמונת 4K UHD. כדי לראות את היתרונות, יהיה עליכם לוודא שהמדיה שאתם צורכים זמינה ב- 4K UHD.

למרבה המזל, 4K UHD נמצא בכל מקום, החל מסרטים ותוכניות טלוויזיה ועד למשחקי הווידאו האחרונים. אתה יכול גם לקנות צג UHD 4K למחשב שלך עבור הרבה נדל"ן מסך ואיכות תמונה מעולה. הטלפון החכם שלך כנראה מצלם ב -4 K, גם אם קבצי הווידאו המסיביים לא שווים את זה בתצוגה קטנה יותר.

4K ו- UHD שונים

למרות השימוש בהן להחלפה על ידי יצרנים, קמעונאים וצרכנים כאחד, 4K ו- Ultra HDR (UHD) אינם זהים. בעוד ש- 4K הוא תקן ייצור כפי שהוגדר על ידי יוזמות הקולנוע הדיגיטלי (DCI), UHD הוא רק רזולוציית תצוגה. סרטים מיוצרים ב- DCI 4K, ואילו לרוב הטלוויזיות יש רזולוציה התואמת UHD.

תקן הייצור של 4K מציין רזולוציה של 4096 x 2160 פיקסלים, כפול רוחב ואורך מהתקן הקודם של 2048 x 1080, או 2K. כחלק מתקן ייצור זה, 4K מציין גם את סוג הדחיסה שיש להשתמש בו (JPEG2000), קצב הסיביות המרבי (עד 250 מגה ביט לשנייה) ומפרט עומק הצבע (12 סיביות, 4: 4: 4).

ל- Ultra HD יש רזולוציית תצוגה של 3840 x 2160 פיקסלים, והיא משמשת ברוב המכריע של הטלוויזיות המודרניות - אפילו אלה המפורסמות כביכול 4K. מלבד מספר הפיקסלים שעל המסך, אין מפרט נוסף. ההבדלים האמיתיים בין שני הפורמטים הם רוחב התמונות ויחסי הגובה.

סרט שהופק ב -4 K יכול להשתמש ביחס רוחב של עד 1.9: 1, אם כי רוב יוצרי הסרט מעדיפים 1.85: 1 או 2.39: 1. משחקי וידיאו שניתנו לתצוגות ברמת הצרכן משתמשים ביחס הגובה-רוחב UHD של 1.78: 1 כדי למלא את המסך.

זו הסיבה שתמשיך לראות את פורמט תיבות המכתבים (פסים שחורים בחלק העליון והתחתון של המסך) כאשר אתה צופה בסרטים בטלוויזיה UHD החדשה שלך. מכיוון ש- UHD לא מציין שום תקן נוסף, טלוויזיות ישנות יותר עם פאנלים של שמונה סיביות מתפרסמות כערכות UHD לצד תצוגות UHD חדשות, 10 סיביות (והעתיד 12 סיביות).

כדי להחמיר את המצב, Ultra HD משמש גם למה שמכונה תוכן 8K. שכותרתו "8K UHD" (בניגוד ל- 4K UHD), הכוונה היא לתוכן ברזולוציה של 7680 x 4320 פיקסלים. זינוק האיכות הזה הוא עצום מבחינת ספירת הפיקסלים הכוללת. עם זאת, יחלוף זמן עד שנראה תוכן נרחב המיוצר עבור פורמט זה.

במילים פשוטות, יצרנים רבים משתמשים במונח "2160p" לתיאור תוכן UHD רגיל, למרות שהוא אינו מדויק לחלוטין ביחס לתקני הייצור.

דברים שיש לקחת בחשבון בעת ​​שדרוג ל- 4K

זה זמן נהדר לשדרג לטלוויזיה UHD המסוגלת להשמיע 4K, מכיוון שהטכנולוגיה הבשילה בצורה ניכרת בחמש השנים האחרונות. לא רק שתצוגות UHD זולות בהרבה, אלא שהן מגיעות עם תכונות נוספות. ישנם פאנלים של 10 סיביות המסוגלים להציג תוכן בעל טווח דינמי גבוה שיש בהם גם מעבדי תמונה משולבים.

כדי שהקפיצה תהיה שווה את זה, תצטרך לשקול כמה גדולה אתה רוצה שהתצוגה שלך תהיה וכמה רחוק אתה יושב ממנה. על פי RTINGS, השדרוג לא שווה את זה אם אתה יושב רחוק יותר משש מטר ממסך 50 אינץ '. בכל מקרה אינך יכול לראות את הפיקסלים ממרחק זה, כך שלא תרוויח מהרזולוציה המוגברת.

דבר נוסף שכדאי לשקול הוא אם אתה בכלל צופה בתוכן של 4K בכדי להצדיק את השדרוג. Ultra-HD Blu-rays מספקים את חוויית הצפייה הטובה ביותר בבית, ויש קטלוג גדול מהם שצומח כל הזמן. אם אתה לא קונה לעתים קרובות דיסקים יקרים, במקום זאת אתה עלול להיות תקוע בהזרמת תוכן.

זה המקום שבו מהירות חיבור האינטרנט שלך יכולה לעשות או לשבור את ההשקעה שלך בטלוויזיה חדשה ונוצצת. נטפליקס טוענת שלקוחותיה זקוקים למהירות אינטרנט של 25 מגה-ביט לשנייה ומעלה כדי להזרים Ultra HD.

אתה יכול לבדוק את מהירות האינטרנט שלך כדי לגלות איך התצוגה שלך תעבור. זכור, עם זאת, מהירויות אלה יכולות לטבול במידה ניכרת בתקופות עמוסות (כמו כאשר כולם מזרימים את Netflix בו זמנית).

יהיה עליך גם לשלם עבור מנוי סטרימינג ברמת פרימיום כדי לגשת לתוכן האיכותי ביותר. נטפליקס משערת את תוכן ה- UHD שלה מאחורי חבילה חודשית של 15.99 דולר. זה עשוי להיות שווה את זה אם אתה חובב Netflix Originals, שרובם זורמים ברזולוציית UHD.

למרבה הצער, הרבה סרטים עם מהדורות UHD עדיין מוצגים ב- HD ב- Netflix.

האם יש לך התקני HD קיימים, כמו Roku או Apple TV? אלה יכולים להוות בעיה, מכיוון שהם מסוגלים לספק רק תמונה של 1080p. תזדקק ל- Chromecast Ultra או Apple TV 4K אם תרצה לנצל רזולוציה גבוהה יותר והשמעת HDR. זה פחות בעיה לטלוויזיה שלך, כל עוד יש לה מערכת הפעלה יציבה ומגיבה, שרבים עושים.

זכור כי 4K זורחת על צגים גדולים יותר. למרבה הצער, כשאתה משדרג לטלוויזיה UHD מקורית גדולה יותר, כל תוכן של 1080p ייראה גרוע יותר. זה יהיה פחות בעיה בעתיד, וישנם כמה פתרונות.

שדרוג לאולטרה HD

טלוויזיות נוכחיות שמות דגש כבד על שדרוג, אשר לוקח תוכן ברזולוציה נמוכה יותר ומגודל אותו כך שיתאים לתצוגה גדולה בהרבה. זכור, יש בתצוגת Ultra HDR פי ארבעה פיקסלים מאשר בטלוויזיית Full HD רגילה.

לשדרוג פירושו יותר מאשר פשוט מתיחת תמונה, למרבה המזל. טלוויזיות מודרניות ומכשירי השמעה מעבדים את התמונה ומנסים לשחזר אותה כדי להיראות במיטבה ברזולוציה גבוהה יותר. זה נעשה באמצעות תהליך המכונה אינטרפולציה, ובמהלכו נוצרים פיקסלים חסרים בזמן. הכוונה היא לייצר מעבר חלק בין אזורים מנוגדים בתמונה.

ככל שטלוויזיות הופכות לחזקות יותר, ישתמשו בטכניקות אינטרפולציה וגידול דרוג טוב יותר. נכון לעכשיו, מגן ה- NVIDIA כולל כמה משדרוגים מהטובים ביותר בשוק. הוא משתמש ב- AI ולמידת מכונה לשיפור חלקים שונים בתמונה בטכניקות שונות.

אם שדרגת לטלוויזיה Ultra HD ושמת לב לביצועים נמוכים עם תוכן ברזולוציה נמוכה יותר, מגן עשוי להיות בדיוק מה שאתה צריך.

פלייסטיישן 4 Pro עושה שימוש בשדרוג חדשני להפקת תמונות ברזולוציה נמוכה יותר (כמו 1,440p), המוגדלים ל -4 K באמצעות טכניקה הנקראת צ'קבורד.

NVIDIA פיתחה Deep Learning Super Sampling כדי לעשות דבר דומה במשחקי מחשב. חלקים מסוימים בתמונה מועברים ברזולוציות נמוכות יותר ומוגדלים בזמן אמת. זה מציע ביצועים טובים יותר מאשר ביצוע הסצנה ברזולוציה המקורית.

קשורים: מה זה "שדרוג" בטלוויזיה, ואיך זה עובד?

מה לגבי HDR?

טווח דינמי גבוה (HDR) מתפרסם לעתים קרובות גם בסרטים ובטלוויזיות, וזוהי טכנולוגיה שונה לחלוטין. בעוד ש- 4K הוא תקן ייצור ו- UHD הוא רזולוציה, HDR הוא מונח מוגדר באופן רופף המתייחס לסולם צבעים רחב יותר ולבהירות שיא גבוהה יותר.

בעוד HDR 1080p יכול להתקיים, תוכן HDR לא הופק באופן נרחב בעידן "Full HD", כך שלא תמצאו בשוק טלוויזיות המציעות HDR ב 1080p. אולם הרוב המכריע של ערכות 4K בשוק תומכות ב- HDR בצורה כלשהי.

אל תדאגי לטרמינולוגיה

לא משנה אם זה נקרא 4K או UHD. טלוויזיה UHD שלך מסוגלת 4K. העולם הסתגל זה עתה לתנאים הערפיליים שהושלכו על ידי יצרנים ומשווקים.

נטפליקס עשויה לפרסם סרט ב- Ultra HD, בעוד ש- iTunes מתייג את אותו הסרט 4K. לטלוויזיה שלך לא אכפת והיא תשמיע את שניהם בסדר גמור.

לפני שאתה יוצא לקנות את הסט החדש, הקפד לבדוק את הטעויות הנפוצות האלה שאנשים עושים כשקונים טלוויזיה.

קשורים: 6 טעויות שאנשים עושים כשקונים טלוויזיה