הסבירו פריסות מקלדות חלופיות: האם לעבור לדבוראק או לקולמק?

QWERTY - כביכול מכיוון שהאותיות בפינה השמאלית העליונה של המקלדת מתחילות ב- QWERTY - היא פריסת המקלדת הנפוצה ביותר. אבל יש אנשים שחושבים שפריסות מקלדת חלופיות כמו Dvorak ו- Colemak מהירות ויעילות יותר.

באפשרותך להחליף פריסת מקלדת על ידי שינוי הגדרת פריסת המקלדת של מערכת ההפעלה שלך, אם כי האותיות המודפסות במקלדת לא יתאימו לפריסה החדשה. אתה יכול גם להשיג מקלדות המיועדות לדבוראק או לקולמק, אם תרצה בכך.

QWERTY התחילה עם מכונות כתיבה בשנות ה 1800

QWERTY ישנה. זה הפך פופולרי עם מכונת הכתיבה מספר 2 של רמינגטון, שיצאה בשנת 1878.

הפריסה המקורית של מכונת הכתיבה השתמשה במקשים המסודרים לפי סדר האלף-בית. בכל פעם שלחצת על מקש, הסרגל אליו היה מחובר המפתח היה פוגע בפיסת הנייר והדפיס את המכתב על הנייר. בסידור ארבע השורות סורגים אלה הוסדרו בצד החיצוני של טבעת עגולה. בכל פעם שלחצת על מקש, הסרגל המתאים היה מתנדנד מקצה הטבעת ופוגע בנייר שבמרכזו.

הייתה כאן בעיה. אם לחצתם על מקשים זה ליד זה ברצף מהיר, הסורגים יתנגשו זה בזה והמקשים ייחסמו. היה צריך לסדר את האותיות במקלדת כך שתלחץ על מקשים הרחק זה מזה כאשר הקלדת, וכך תמזער את תדירות החסימות במכונות הכתיבה. הפריסה שהם הגיעו אליה זהה בעצם לפריסת QWERTY בה אנו משתמשים כיום. QWERTY הוא פריסה שתוכננה כך שהמפתחות שבהם אתה משתמש תוך כדי הקלדה רחוקים זה מזה.

מדוע עדיין משתמשים ב- QWERTY כיום

פריסה זו משמשת עד היום כי היא הפכה לסטנדרט. אנשים למדו את פריסת ה- QWERTY ויכלו לשמור על זיכרון השרירים שלהם כשהם עוברים בין מכונות כתיבה שונות. כאשר נוצרו מקלדות מחשב, זה היה רק ​​הגיוני להשתמש באותה פריסת מקשים שכולם כבר השתמשו בה. למקלדת הייתה פונקציה דומה למכונת הכתיבה, ואנשים יכלו להשתמש בכישורי מכונת הכתיבה שלהם במכשירים החדשים האלה.

במילים אחרות, QWERTY נפוץ הודות לאפקט הרשת. רוב האנשים משתמשים ב- QWERTY, כך שאנשים שמייצרים מכונות כתיבה, מקלדות מחשב, מחשבים ניידים ומקלדת מגע בטאבלטים ובסמארטפונים ממשיכים להשתמש ב- QWERTY. זה הסטנדרט דה-פקטו.

ישנן אלטרנטיבות ל- QWERTY, אך רוב האנשים נוטים לא לראות בהן עדיפות בהרבה. גם אם מישהו חושב שפריסה חלופית עשויה להיות יעילה יותר, המציאות של הצורך ללמוד מחדש את הפריסה או לגרום לאנשים אחרים ללמוד מחדש את הפריסה מרתיעה מאיתנו לשנות.

דבוראק וקולמק

"המקלדת המפשטת של דבוראק" רשמה פטנט בשנת 1936 על ידי ד"ר אוגוסט דבורק. הפריסה ממקמת את האותיות הנפוצות ביותר בשורת הבית, בהן קל להגיע אליהן, ואת האותיות הפחות נפוצות בשורה התחתונה, שם הכי קשה להגיע אליהן. בעוד ש- QWERTY מביא לכך שרוב ההקלדה מתבצעת ביד שמאל, אך דברוראק מביא לכך שרוב האותיות מבוצעות ביד ימין.

בעוד ש- QWERTY תוכננה כך שמקלדות לא נתקעו, Dvorak תוכנן על ידי התבוננות ב- QWERTY וניסיון להמציא פריסה מהירה ויעילה יותר. אנשים שמעדיפים את מקלדת Dvorak טוענים כי היא יעילה יותר, יכולה להגדיל את מהירות ההקלדה ואף מציעה ארגונומיה טובה יותר.

Colemak דומה יותר לפריסת QWERTY, ולכן קל יותר לעבור ממקלדת QWERTY רגילה. יש רק 17 שינויים שבוצעו מפריסת QWERTY. כמו Dvorak, הוא מתוכנן כך שמשתמשים בשורת המקשים הביתית בתדירות גבוהה יותר וכדי להקטין את האופן בו אצבעותיך צריכות לנוע בזמן ההקלדה.

יש פריסות מקלדות חלופיות אחרות, אך אלה הן השניים הפופולריים ביותר.

האם דבורק וקולמק אכן מהירים יותר?

אתה בהחלט לא תקליד מהר יותר לאחר המעבר. תצטרך להשקיע זמן מה - כנראה לפחות כמה חודשים - ללמוד מחדש את פריסת המקלדת ולחזור למהירות ההקלדה שתוכל להשיג עם QWERTY.

אך לאחר שתחזור במהירות, האם תוכל להקליד אפילו מהר יותר? זה מאוד שנוי במחלוקת. בצע כמה חיפושים באינטרנט ותמצא אנשים שטוענים שהם יכולים להקליד מהר יותר באופן משמעותי עם Dvorak או Colemak ואנשים שטוענים שניסו לעבור ולא יכולים להקליד מהר יותר.

אם פריסות אלה באמת היו טובות יותר מ- QWERTY, כנראה שהיו לנו מחקרים ברורים שהראו את התועלת שלהם. המחקרים הראו שמשתמשים שהשתמשו בפריסות אלה יכולים להקליד מהר יותר. אין לנו את המחקרים האלה. נראה שמרבית המחקרים לא מראים הבדל בין פריסות המקלדת הללו. אם יש הבדל מדיד במחקר, זה בדרך כלל קטן מאוד.

זו אחת הסיבות לכך שעדיין משתמשים ב- QWERTY - אין אלטרנטיבה ברורה שהיא הרבה יותר טובה.

כיצד להשתמש בדבוראק או בקולמק

Dvorak הוא פריסת מקלדת סטנדרטית, והיא אפילו כלולה ב- Windows. אתה יכול להחליף את מערכת ההפעלה שלך לשימוש בפריסת המקלדת הזו ולנסות להשתמש בה עוד היום. זכור כי המקשים יעבדו באופן שונה מאופן הופעתם במקלדת - כאשר תלחץ על מקש QWERTY שלך על מקש Q, התו 'יופיע אם אתה משתמש בפריסת Dvorak. סביר להניח שתרצה להדפיס פריסה כדי שתוכל לבדוק בפועל מה המפתחות שלך עושים.

כדי להפעיל את Dvorak ב- Windows 7, פתח את חלון האזור והשפה מלוח הבקרה, לחץ על הכרטיסייה מקלדות ושפות ולחץ על הלחצן שנה מקלדות. לחץ על הוסף, הרחב את הקטע באנגלית (ארצות הברית) והוסף פריסת Dvorak. לאחר מכן תוכל להחליף את פריסת המקלדת הפעילה שלך. השתמש באפשרויות השפה כדי לשנות את פריסת המקלדת שלך ב- Windows 8.

קשורים: הוסף שפות מקלדת ל- XP, Vista ו- Windows 7

ניתן גם לקנות מקלדות המיועדות לדבוראק או לקולמק. על המקלדות הללו מודפסים המקשים המתאימים, כך שהם קלים יותר לשימוש. עם זאת, הם פחות נפוצים - תתקשו אם תרצו מחשב נייד עם מקלדת Dvorak מובנית! אתה יכול לקנות שכבות על למקלדות מסוימות, כך שתוכל להציג את פריסת Dvorak מבלי להחליף את חומרת המקלדת בפועל.

המעבר לפריסות המקלדת האלה יהיה גם מחוספס אם יש לך ניסיון של חיים עם QWERTY. תזדקק לחודשים - אולי אפילו לשנה - כדי לחזור למהירות הנוכחית שלך. כשאתה משתמש במחשב של מישהו אחר, תצטרך להשתמש בפריסת QWERTY - כך שכל זיכרון השרירים שלך ב- Dvorak רק יפגע בך. אייפדים ואייפונים תומכים רק בפריסת QWERTY עבור מקלדות מסך המגע שלהם, כך שלא תוכלו לסדר מחדש את פריסת מקלדת התוכנה כך שתתאים לפריסת Dvorak.

אז, האם אנו ממליצים לעבור מ- QWERTY? בכלל לא - היתרונות לא הוכחו על ידי מחקרים והמעבר לפריסת מקלדת חדשה לוקח הרבה זמן ומאמץ. אם אתה מעוניין, אל תהסס לנסות - אך זכור שיהיה לך חודשים של לבטל את QWERTY וללמוד פריסה חדשה לפני שתוכל אפילו להחליט אם הפריסה החדשה שלך טובה יותר.

אשראי תמונה: כריס מור בפליקר, מיסיד בוויקיפדיה, סטנלי ווד בפליקר, ויקיפדיה, ויקיפדיה, ג'סטין הנרי בפליקר