מה זה TTY בלינוקס? (וכיצד להשתמש בפקודה tty)

מה עושה ttyהפקודה? זה מדפיס את שם המסוף שבו אתה משתמש. TTY מייצג "מכונת טלפון." מה הסיפור מאחורי שם הפקודה? זה לוקח קצת יותר הסבר.

טביעות טלפונים משנות ה 1800

בשנות ה -30 וה -30 של המאה ה -20 פותחו מכונות המכונות טל-מדפיסות. מכונות אלה יכולות לשלוח הודעות שהוקלדו "דרך החוט" למקומות מרוחקים. ההודעות הוקלדו על ידי השולח במקלדת מסוגים שונים. הם הודפסו על נייר בקצה המקבל. הם היו צעד אבולוציוני בטלגרפיה, שנשען בעבר על מורס וקודים דומים.

הודעות קודנו והועברו, ואז התקבלו, פענחו והודפסו. היו כמה טכניקות ששימשו לקידוד ופענוח ההודעות. המפורסם ביותר, ואחד הפוריים ביותר, נרשם בפטנט בשנת 1874 על ידי אמיל באודוט, שעבורו נקרא קצב השידור. תוכנית קידוד הדמויות שלו תאריכה את ASCII עד 89 שנים.

הקידוד של Baudot הפך בסופו של דבר לדבר הכי קרוב לתקן בקידוד הטלפרייטר, והוא אומץ על ידי רוב היצרנים. בעיצוב החומרה המקורי של Baudot היו חמישה מקשים בלבד, בדומה למפתחות פסנתר. המפעיל נדרש ללמוד שילוב מקשים מסוים עבור כל אות. בסופו של דבר, מערכת הקידוד של Baudot הוצמדה לפריסת מקלדת מסורתית.

כדי לציין את ההתקדמות הזו, המכונות נקראו מכונות הטלפייה. זה קוצר לטלטיפים ובסופו של דבר ל- TTY. אז משם אנו מקבלים את ראשי התיבות TTY, אך מה הקשר לטלגרפיה למחשוב?

ASCII וטלקס

כשהגיע ASCII בשנת 1963, הוא אומץ על ידי יצרני הטלטיפ. למרות ההמצאה והשימוש הנרחב בטלפון, הטלטיפיות עדיין היו חזקות.

טלקס הייתה רשת עולמית של טלטייפים שאפשרה שליחת הודעות כתובות ברחבי העולם. הם היו האמצעי העיקרי להעברת הודעות כתובות בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה עד לתנופת מכשיר הפקס בשנות השמונים.

גם מחשבים התפתחו. הם התחילו להיות מסוגלים לתקשר עם המשתמשים בזמן אמת ולתמוך במספר משתמשים. שיטת העבודה הישנה של היצירה נעשתה בלתי מספקת. אנשים לא רצו לחכות 24 שעות או יותר לתוצאותיהם. הכנת ערימות של כרטיסי אגרוף והמתנה בין לילה לתוצאות כבר לא הייתה מקובלת.

אנשים היו זקוקים למכשיר שיאפשר להם להזין הוראות ולקבל תוצאות בחזרה אליהם. אנשים רצו יעילות.

הטלטיפ מחדש

הטלטיפ היה המועמד המושלם כמכשיר קלט / פלט. אחרי הכל, זה היה מכשיר שנועד לאפשר הקלדה, קידוד, שליחה, קבלה, פענוח והדפסה של הודעות.

מה היה אכפת לטלטייפ אם המכשיר בקצה השני של החיבור לא היה טטייפ אחר? כל עוד הוא דיבר באותה שפת קידוד ויכול היה לקבל הודעות ולשלוח הודעות בחזרה, הטלטיפ היה מאושר.

וכמובן, הוא השתמש במקלדת רגילה פחות או יותר.

סוגים מחיקי חומרה

טלטיפיות הפכו לאמצעי ברירת המחדל לאינטראקציה עם מחשבי המיני והמיינפריים הגדולים של אותה תקופה.

בסופו של דבר הם הוחלפו במכשירים המדמים את אותן מכונות אלקטרו-מכניות באמצעות אלקטרוניקה. אלה היו צינורות קרני קתודה (CRT) במקום גלילי נייר. הם לא רעדו כשמסרו תגובות מהמחשב. הם אפשרו עד כה פונקציונליות בלתי אפשרית, כגון הזזת הסמן סביב המסך, ניקוי המסך, טקסט מודגש וכו '.

ה- DEC VT05 היה דוגמה מוקדמת לטלטייפ וירטואלי, ואב קדמון ל- DEC VT100 המפורסם. נמכרו מיליוני מכשירי VT100 של DEC.

סוגים מחיקי תוכנה

בסביבת שולחן העבודה של לינוקס ומערכות הפעלה אחרות דומות ליוניקס כמו MacOS, חלון המסוף ויישומים כמו x-term ו- Konsole הם דוגמאות לטלטיפ וירטואלי. אבל אלה מוחקים לחלוטין בתוכנה. הם נקראים פסאודו-טלטייפים. זה קוצר ל- PTS.

וכאן ttyנכנס.

מה יכול tty לספר לנו?

בלינוקס ישנו מכפלת פסאודו-טטייפ המטפלת בחיבורים מכל פסאודו-טלטייפים של חלון המסוף (PTS). המרבב הוא המאסטר, וה- PTS הם העבדים. המרבב מטופל על ידי הליבה דרך קובץ ההתקן שנמצא ב- / dev / ptmx.

ttyהפקודה יהיה להדפיס את השם של הקובץ למכשיר כי העבד פסאודו-טלפרינטר שלך משתמש כדי להתממשק אל המאסטר. וזה, למעשה, מספר חלון המסוף שלך.

בואו נראה אילו ttyדוחות לחלון המסוף שלנו:

tty

התגובה מראה שאנחנו מחוברים לקובץ המכשיר ב- / dev / pts / 0.

חלון הטרמינל שלנו, שהוא הדמיית תוכנה של טלטייפ (TTY), מתממשק למרבב הפסאודו-טלטייפ כפסאודו-טטייפ (PTS). וזה במקרה מספר אפס.

האופציה השקטה

האפשרות -s(שקטה) גורמת ttyלהפקת שום פלט.

tty -s

זה עושה הוא לייצר ערך יציאה, עם זאת:

  • 0 : אם הקלט הסטנדרטי מגיע ממכשיר TTY, מדומה או פיזי.
  • 1 : אם הקלט הסטנדרטי אינו מגיע ממכשיר TTY.
  • 2 : שגיאת תחביר, נעשה שימוש בפרמטרים שגויים של שורת הפקודה.
  • 3 : אירעה שגיאת כתיבה.

זה עשוי להיות שימושי ביותר בתסריטים של Bash. אך, אפילו בשורת הפקודה, אנו יכולים להדגים כיצד לבצע פקודה רק אם אתה פועל בחלון מסוף (TTY או הפעלת PTS).

tty -s && מהדהד "In a tty"

מכיוון שאנחנו פועלים בהפעלה של TTY, קוד היציאה שלנו הוא 0 והפקודה השנייה מבוצעת.

מי שמפקד

פקודות אחרות יכולות לחשוף את מספר ה- TTY שלך. whoפקוד תפרט מידע עבור כל משתמשים מחוברים, כולל אותך.

אלק ומרי מחוברים מרחוק למחשב לינוקס. הם מחוברים ל- PTS אחד ושניים.

דייב המשתמש מוצג כמחובר ל ": 0".

זה מייצג את המסך והמקלדת המחוברים פיזית למחשב. למרות שהמסך והמקלדת הם התקני חומרה, הם עדיין מחוברים למולטיפלטור באמצעות קובץ מכשיר. ttyמגלה שזה / dev / pts / 2.

Who
tty

קשורים: כיצד לקבוע את חשבון המשתמש הנוכחי בלינוקס

גישה ל- TTY

ניתן לגשת להפעלת TTY במסך מלא על ידי לחיצה ממושכת על מקשי Ctrl + Alt ולחיצה על אחד ממקשי הפונקציה.

Ctrl + Alt + F3 יביא את בקשת הכניסה של tty3.

אם תיכנס ותנפיק את ttyהפקודה, תראה שאתה מחובר ל- / dev / tty3.

זה לא פסאודו-טטייפ (מדומה בתוכנה); זהו טט-טייפ וירטואלי (המדומה בחומרה). הוא משתמש במסך ובמקלדת המחוברים למחשב שלך, כדי לחקות טטייפ וירטואלי כמו DEC VT100 שנהג לעשות.

אתה יכול להשתמש במקשי הפונקציה Ctrl + Alt עם מקשי הפונקציה F3 עד F6 ולפתוח ארבעה הפעלות TTY אם תבחר. לדוגמה, אתה יכול להיות מחובר ל- tty3 ולחץ על Ctrl + Alt + F6 כדי לעבור ל- tty6.

כדי לחזור לסביבת שולחן העבודה הגרפית שלך, לחץ על Ctrl + Alt + F2.

לחיצה על Ctrl + Alt + F1 תחזיר אותך להנחיית הכניסה של הפעלת שולחן העבודה הגרפית שלך.

בעת ובעונה אחת, Ctrl + Alt + F1 עד Ctrl + Alt + F6 יפתח את קונסולות ה- TTY במסך מלא, ו- Ctrl + Alt + F7 יחזיר אותך לסביבת שולחן העבודה הגרפית שלך. אם אתה מפעיל הפצה ישנה יותר של לינוקס, ייתכן שכך המערכת שלך מתנהגת.

זה נבדק במהדורות הנוכחיות של מנג'רו, אובונטו ופדורה וכולם התנהגו כך:

  1. Ctrl + Alt + F1 : מחזיר אותך למסך הכניסה לסביבת שולחן העבודה הגרפי.
  2. Ctrl + Alt + F2 : מחזיר אותך לסביבת שולחן העבודה הגרפית.
  3. Ctrl + Alt + F3 : פותח TTY 3.
  4. Ctrl + Alt + F4 : פותח TTY 4.
  5. Ctrl + Alt + F5 : פותח TTY 5.
  6. Ctrl + Alt + F6 : פותח TTY 6.

הגישה לקונסולות המסך המלא מאפשרת לאנשים המשתמשים בהתקנות של שורת פקודה בלבד של לינוקס - ושרתי לינוקס רבים מוגדרים כך - שיהיו מספר קונסולות זמינות.

עבדת פעם על מכונת לינוקס עם סביבת שולחן עבודה גרפית והיה משהו שגורם שההפעלה שלך תקפא? עכשיו אתה יכול לקפוץ לאחת ממפגשי הקונסולה TTY כדי שתוכל לתקן את המצב.

אתה יכול להשתמש topו psלנסות לזהות את היישום נכשל, ולאחר מכן להשתמש killלסיימו, או פשוט להשתמש shutdownכדי לנסות לסגור בחן, כמו במצב של המחשב יאפשר.

קשורים: כיצד להרוג תהליכים ממסוף לינוקס

שלושה אותיות קטנות עם הרבה היסטוריה

ttyהפקודה קיבל את שמו מהתקן בסוף 1800, הופיע ב- Unix ב 1971, והוא חלק לינוקס ויוניקס דמוי מערכות ההפעלה עד עצם היום הזה.

לחבר הקטן יש סיפור די מאחוריו.