מדוע לא כדאי להשתמש במזלגות של פיירפוקס כמו Waterfox, Pale Moon או Basilisk

Mozilla Firefox הוא פרויקט קוד פתוח, כך שכל אחד יכול לקחת את הקוד שלו, לשנות אותו ולשחרר דפדפן חדש. זה מה ש- Waterfox, Pale Moon ו- Basilisk הם - דפדפנים חלופיים המבוססים על קוד Firefox. אך אנו ממליצים שלא להשתמש באף אחד מהם.

אם אינך אוהב את Firefox Quantum, השתמש במקום זאת ב- Firefox ESR

קשורים: מה חדש ב- Firefox Quantum, Firefox שחיכית לו

אנחנו אוהבים את Firefox Quantum, שהוא מהיר ומודרני יותר ממהדורות קודמים של Firefox. אם ברצונך להמשיך להשתמש בתוספות הישנות שלך שכבר לא פועלות ב- Firefox Quantum, אנו ממליצים במקום זאת על מהדורת התמיכה המורחבת של Firefox (ESR) של מוזילה.

Firefox ESR מבוסס על Firefox 52, תומך בתוספות XUL Firefox מסורתיות ותוספות NPAPI, וימשיך לקבל עדכוני אבטחה ישירות מ- Mozilla עד ה- 2 ביולי 2018.

כן, מוזילה עשתה כמה דברים שאנחנו לא משוגעים עליהם. מר רובוט   "המראה" תוספת היה מגוחך, ואנחנו לא נפעמנו על מה שהם עושים עם Cliqz בגרמניה. אבל אחרי שננקטו קצת חום ציבורי ראוי, הם ביצעו שינויים במדיניות ואנחנו מקווים שיעשו טוב יותר בעתיד.

גם אם אינך סומך לחלוטין על חלק מההחלטות העסקיות של מוזילה, הדפדפן שלך פשוט חשוב מכדי להשאיר אותו לקהילה קטנה של חובבים. אנו חושבים שעדיף ללכת עם פרויקט גדול עם מספר רב של מפתחים שזוכה לתשומת לב רבה לביטחון. לכן אנו ממליצים שלא להשתמש בדפדפנים קטנים יותר המבוססים על Firefox, ומדוע אנו ממליצים גם שלא להשתמש בדפדפנים חלופיים המבוססים על Google Chrome. להלן חששותינו עם כמה מהחלופות הפופולריות יותר של Firefox.

Waterfox הוא ESR של Firefox, אך עם עדכוני אבטחה איטיים יותר

Waterfox מבוסס על Mozilla Firefox, וזה כנראה הדפדפן האלטרנטיבי הפופולרי ביותר המבוסס על קוד Firefox. היא עשתה לעצמה שם בהיותה דפדפן 64 סיביות המבוסס על קוד Mozilla Firefox כאשר Mozilla הציעה רק גרסאות 32 סיביות. עם זאת, Mozilla Firefox הוא כעת דפדפן 64 סיביות בגירסאות 64 סיביות של Windows, אז זו כבר לא סיבה להשתמש ב- Waterfox.

כיום, ווטרפוקס מבוססת על Firefox ESR. הוא מפרסם תמיכה בסיומות XUL Firefox מסורתיות ותוספות NPAPI כמו Java ו- Silverlight. אלה שני התכונות של Firefox ESR, כך שאינך צריך לעבור ל- Waterfox כדי להשיג אותם. לאחר סיום החיים של Firefox ESR, יפותח "דפדפן" חדש שיעקוב אחר האתוס של Waterfox של התאמה אישית ובחירה ", על פי הבלוג של Waterfox.

ל- Waterfox יש גם כמה תכונות שונות אחרות. זה מבטל את Pocket כברירת מחדל, אך אתה יכול להשבית את Pocket בעצמך ב- Firefox. היא לא תשלח נתוני טלמטריה למוזילה, אך תוכל להשבית זאת מ'אפשרויות '>' פרטיות ואבטחה '>' איסוף נתונים של Firefox 'ושימוש ב- Firefox. הרחבות מדיה מוצפנות (EME), הנדרשות לאתרים כמו Netflix, מושבתות כברירת מחדל - ושוב, תוכל להשבית אותן בעצמך ב- Firefox, אם תרצה בכך.

באופן כללי, השימוש ב- Waterfox הוא בעצם ממש כמו שימוש ב- Firefox ESR ושינוי של כמה הגדרות ... עם הבדל אחד גדול: עדכוני האבטחה מגיעים ל- Firefox ESR הרבה יותר מהר ממה שהם עושים ב- Waterfox. בכל פעם ש- Mozilla משחררת עדכוני אבטחה עבור Firefox ESR, על מפתחי Waterfox לשלב עדכונים אלה ב- Waterfox לפני שהם מביאים אותם למשתמשים.

בואו נסתכל על המהדורה הגדולה האחרונה: מוזילה פרסמה את Firefox 57 ב -14 בנובמבר 2017. מפתחי Waterfox פרסמו את Waterfox 56 ששילבו את עדכוני האבטחה שנמצאו ב- Firefox 57 ב- 30 בנובמבר 2017. אנחנו לא חושבים לחכות יותר משבועיים עדכוני אבטחה זה רעיון טוב!

הנה דוגמה עדכנית יותר משחרור מינורי: ב- 23 בינואר 2018, Mozilla פרסמה את Firefox 58 ואת Firefox ESR 52.6 עם מגוון תיקוני אבטחה. כעבור שלושה ימים הודיע ​​פרויקט ווטרפוקס כי הוא עובד על שילוב התיקונים הללו בטוויטר. ב- 1 בפברואר 2018, Waterfox 56.0.4 שוחרר עם התיקונים הללו. פירוש הדבר שמשתמשי ווטרפוקס המתינו תשעה ימים לתיקוני אבטחה משחרור קל, בהשוואה לאילו שהיו רק משתמשים ב- Firefox. אנחנו לא חושבים שזה רעיון טוב לחכות כל כך הרבה זמן.

בעתיד זה רק יסתבך ככל שמפתחי ווטרפוקס ינסו ליצור דפדפן משלהם. אנו ממליצים להתרחק ולהשתמש רק ב- Firefox ESR.

ירח חיוור מבוסס על קוד פיירפוקס מיושן מאוד

ירח חיוור מבוסס על קוד Firefox ישן יותר. הגרסה הנוכחית של Pale Moon מבוססת על Firefox 38 ESR, שיצא במקור בשנת 2015. המהדורה הקודמת התבססה על Firefox 24 ESR, אשר שוחרר בשנת 2013. הפרויקט משתמש בממשק פיירפוקס ישן יותר שנוצר לפני הנושא של אוסטרליס, ו עדיין תומך בתוספות XUL.

במקום להתבסס על מנוע העיבוד של שממית של Mozilla, הירח החיוור מבוסס על "Goanna", מנוע דפדפן בעל קוד פתוח שהוא מזלג של שממיות. (בתוכנת קוד פתוח, "מזלג" הוא כאשר מישהו לוקח את הקוד הקיים של פרויקט, מעתיק אותו ומפתח אותו בעצמו מאותה נקודה ואילך, הולך לכיוון אחר.)

בעוד ווטרפוקס מבוססת על קוד הנתמך כעת על ידי מוזילה, ירח חיוור מבוסס על קוד ישן בהרבה. לא יהיו בו תכונות האינטרנט החדשות או שיפורי הביצועים של הגרסאות המודרניות של פיירפוקס, וגם לא תומך בצפייה בסוגים מסוימים של וידאו עם DRM.

חשוב מכך, ביסוס דפדפן על קוד ישן כזה מקשה על תיקוני האבטחה. המפתח של Pale Moon מנסה לעמוד בקצב תיקוני האבטחה של Firefox, אך הוא שומר על קוד ישן ש- Mozilla נטשה. לפי הדיווחים, מוזילה מונה למעלה מאלף עובדים, בעוד של- Pale Moon יש מפתח עיקרי אחד, שמנסה לשמור על כמות עצומה של קוד שהולכת ומתיישנת יותר ויותר. הקוד הישן גם משמיט תכונות שעוזרות להפוך את הדפדפנים המודרניים לאבטחים כל כך, כמו תכונות ארגז החול המרובות-תהליכים שהגיעו סוף סוף ל- Firefox Quantum.

חוץ מזה, ירח חיוור נוטה לבצע ביצועים גרועים יותר במדדי הדפדפנים בהשוואה לדפדפנים מודרניים, וזה לא מפתיע בהתחשב בגילו. היזם לא מסכים עם ביצועי ביצועים של דפדפנים, אך אין זה מפתיע שדפדפן המבוסס על קוד בן ארבע עשוי להיות איטי יותר מאשר מודרני.

בזיליסק הוא ירח חיוור יותר מודרני אך יציב יותר

בזיליסק הוא דפדפן חדש מבית היוצר של ירח חיוור. בעוד Pale Moon מבוסס על Firefox 38 ESR, Basilisk מבוסס על קוד Firefox חדש יותר. היזם עובד על "Unified XUL Platform (UXP)", שהוא מזלג של הקוד של מוזילה ללא קוד ה- Servo ו- Rust החדש שהופך את Firefox Quantum למהיר כל כך. זה גם לא מאפשר תכונות מרובות-תהליכים.

גרסה עתידית של ירח חיוור תתבסס על קוד זה, אך כרגע היזם רואה בבסיליסק פלטפורמת פיתוח לא יציבה.

זה מתאים לסיפור ההיסטורי המוזר של חיוור מון. הגרסה המרכזית הראשונה של ירח חיוור התבססה על Firefox 24 ESR, בגלל אי ​​הסכמה לאן מועדות פיירפוקס. אך בסופו של דבר היה על המפתח לעבור ל- Firefox 38 ESR כדי לקבל תכונות מודרניות יותר. כעת, היזם עושה את אותו הדבר שוב, ומבסס גרסה חדשה זו בעיקר על קוד ה- Firefox לפני הקוונטים. אנחנו לא רואים טעם להתנגד לתכונות חדשות רק כדי לעשות קפיצת מדרגה משמעותית כל כמה שנים. פשוט הישאר עם דפדפן שמתעדכן כל הזמן, כמו Firefox.

באשר למה אתה לא צריך להשתמש בדפדפן זה, מלבד אותם דאגות אבטחה ושימושיות הטבועות ב- Pale Moon, אפילו היזם אומר שזו "תוכנת פיתוח" שצריכה להיחשב בטא.

אלה לא הדפדפנים היחידים שמבוססים על פיירפוקס שם, אבל הם הפופולריים ביותר - וככל הנראה רוב האחרים יגיעו עם בעיות דומות. עדיף להישאר עם דפדפן שמאחוריו צוות גדול כדי שניתן יהיה לתפוס, לתקן ולתקן את בעיות האבטחה במהירות האפשרית.