חנון מתחיל: האם אני צריך כרטיס גרפי במחשב האישי שלי?

תמיד יש הרבה פטפוטים על כרטיסי גרפיקה ממוחשבים, בזכות דגמים גדולים וטובים יותר מדי כמה חודשים. לא תמיד ברור מי באמת צריך אחד כזה. בואו נסתכל מה הם, והאם הם מתאימים למחשב האישי שלכם.

ההבדל בין GPUs משולבים וייעודים

הכותרת של מאמר זה היא שאלה קצת טריקית, במובן מסוים. כל מחשב שולחני ונייד זקוק ל- GPU (יחידת עיבוד גרפיקה) מסוג כלשהו. ללא GPU, לא תהיה שום דרך להפיק תמונה לתצוגה שלך. התמצית האמיתית של בירורנו כיום אינה האם אתה זקוק ל- GPU או לא, אלא אם אתה זקוק ל- GPU ייעודי (או דיסקרטי), שרוב האנשים מכנים אותו "כרטיס גרפי".

GPUs משולבים: כסף לכלום והפיקסלים שלנו בחינם

רוב לוחות האם בימינו מגיעים עם GPUs המשולבים בלוח האם או אפילו במעבד עצמו. מזה עשרות שנים מקובל כי יצרני לוחות אם כוללים GPU (אם כי לא חזק במיוחד) מובנה ממש בתוך ערכת השבבים של לוח האם - אין צורך בחומרה נוספת. קנו לוח אם, קבלו GPU מובנה פשוט שיכול לייצר תמונה בתצוגה שלכם. בשש השנים האחרונות בערך, ה- GPU המשולב הזה שולב במקום זאת במעבד.

GPUs משולבים נהדרים מכיוון שהם בחינם (וללא טרחה). אתה אפילו לא צריך לחשוב עליהם - פשוט לשלב בין לוח אם ומעבד למחלקת צרכנים (או לקנות מחשב שהורכב מראש מקמעונאי כמו Dell או בסט ביי), ובום, יש לך איפה לחבר את הצג שלך .

גרפיקה משולבת יעילה מאוד גם מכיוון שהם משתמשים במעט מאוד כוח מעבר למה שהמעבד כבר השתמש מלכתחילה. ובזכות התקן שלהם, לעתים רחוקות תיתקל בבעיות עם מנהלי התקנים או תאימות. במכונת Windows מודרנית הכל פשוט יטופל עבורכם.

כמובן שלגרפיקה משולבת יש גם חסרונות. ראשית, הם חלשים. הם מיועדים לדרישות של משתמש שולחן עבודה שקורא דוא"ל, גולש באינטרנט, שרטוט מסמכים, ולא משתמשים שעושים דברים תובעניים יותר כמו משחקים. זרוק משחק מודרני על GPU משולב והוא עלול לגמגם דרכו או, גרוע מכך, פשוט ממש לא מצליח לטעון את המשחק.

בנוסף, GPU משולב חולק את כל המשאבים שהמעבד חולק, כולל מאגר ה- RAM שלך. פירוש הדבר שכל משימה כבדה גרפית שתזרוק למערכת המשולבת, כמו טיוח וידאו, משחק משחק וידאו 3D מהדור הנוכחי וכדומה, תצרוך חלק נכבד ממשאבי המערכת שלך ואולי לא יהיה מספיק להסתובב.

GPUs ייעודיים: פיקסל פיקסל פרימיום במחיר פרימיום

בצד הנגדי של ספקטרום ה- GPU, מבחינת מחיר וביצועים, תמצאו GPUs ייעודיים. GPUs ייעודיים, כשמו כן הוא, הם חלקי חומרה נפרדים המוקדשים אך ורק לטיפול בעיבוד גרפי. כשאתה שומע מישהו אומר "קניתי כרטיס מסך חדש למחשב שלי" או "אני צריך כרטיס גרפי חדש כדי לשחק Super Soldier Simulator Shoot Shoot 9000 ", הם מדברים על GPU ייעודי.

היתרון הגדול ביותר של GPU ייעודי הוא ביצועים. לא רק בכרטיס גרפי ייעודי יש שבב מחשב מתוחכם שתוכנן במפורש למטרת עיבוד הווידאו, ה- GPU, אלא שיש בו גם זיכרון RAM ייעודי למשימה (שהוא בדרך כלל מהיר יותר ומותאם יותר למשימה מאשר ה- RAM הכללי של המערכת שלך). . עלייה זו בכוח מועילה לא רק למשימות הברורות (כמו לשחק במשחקי וידאו) אלא גם הופכת משימות כמו עיבוד תמונות בפוטושופ לחלקות ומהירות יותר.

בנוסף להגדלת הביצועים הקיצונית, כרטיסי GPU ייעודיים מציעים בדרך כלל מגוון רחב יותר ומודרני יותר של יציאות וידאו מאשר לוח האם שלך. בעוד שלוח האם שלך יש רק VGA ויציאת DVI, ייתכן כי ה- GPU הייעודי שלך כולל יציאות אלה בתוספת יציאת HDMI או אפילו יציאות כפולות (כמו שתי יציאות DVI, המאפשרות לחבר בקלות מספר צגים).

נשמע טוב, נכון? ביצועים טובים יותר, יציאות, יציאות ועוד יציאות, מה יכול להיות טוב יותר? אמנם כל הדברים האלה מדהימים, אבל אין דבר כזה ארוחת צהריים בחינם. בראש ובראשונה, יש עניין של עלות. גרסת GPU בינונית יכולה לרוץ בין 250-500 דולר, ודגמים חדישים יכולים לעלות עד 1000 דולר (אם כי לעתים נדירות הם שווים את מחיר הביצועים שהם מציעים). אם כל מה שאתה צריך זה משהו פשוט להפעלת שני צגים, GPUs המבוססים על עיצובים ישנים יריצו אותך בסביבות 50-100 $.

נוסף על כך, אתה זקוק לחריץ הרחבה בחינם על לוח האם של המחשב שלך - ולא סתם חריץ ישן, אלא חריץ PCI-Express x16 (נראה לעיל) עבור הרוב המכריע של הכרטיסים, כמו גם יחידת ספק כוח עם שניהם מספיק הספק (פלטפורמת GPU חשמלית) ומחברי החשמל המתאימים ל- GPU שלך (אם הוא מספיק חזק כדי לדרוש יותר כוח ממה שחריץ ה- PCI יכול לספק).

אם כבר מדברים על צריכת חשמל, צריכת חשמל מוגברת באלקטרוניקה פירושה חום מוגבר - יש סיבה ש- GPUs מתקדמים יש מאווררים ענקיים כדי לשמור על קור רוח. היו מוכנים לעוד רעש ויותר חום - יתכן שתצטרכו לשדרג את המארז שלכם ו / או מאווררי המארז על מנת לשמור על דברים קרירים יותר. גם אם אינך צריך לשדרג את המקרה שלך לזרימת אוויר, ייתכן שתצטרך לשדרג את המקרה שלך רק למרחב - הגרפיקה האחרונה שרכשנו  התאימה בקושי למארז המחשב שלנו באמצע המגדל ואפילו שבריר של סנטימטר נוסף גוף הקירור של GPU היה מחייב שדרוג.

אז האם אתה צריך GPU ייעודי?

אז עכשיו אתה יודע איך GPU ייעודי בהשוואה לבן דודו המשולב, אבל מתי כדאי לעשות את הקפיצה לכרטיס גרפי ייעודי?

בעוד שתהליך בחירת כרטיס המסך הספציפי על פני כל כרטיס גרפי אחר הוא מורכב למדי, ואתה עלול להשקיע לא מעט זמן בהשוואת נתונים סטטיסטיים ועיקול ידיך בתקווה שתקבל את העסקה הטובה ביותר האפשרית, תהליך ההחלטה אם אתה זקוק ל GPU ייעודי מלכתחילה הוא די פשוט למדי. בואו נסתכל על שתי השאלות החשובות באמת בתהליך ההחלטה.

האם ההתקנה הנוכחית שלך יכולה לטפל במשחקים ובאפליקציות הממוקדות בגרפיקה שבהן אתה משתמש?

הסיבה הראשונה והעיקרית שאנשים מקבלים GPU ייעודי היא למשחקים. אתה לא צריך GPU ייעודי לצפייה בווידיאו (אפילו וידאו HD חד כתער). אינך זקוק ל- GPU ייעודי עבור דוא"ל, עיבוד תמלילים או אפליקציות מסוג חבילת Office. אתה אפילו לא צריך GPU כדי לשחק במשחקים ישנים יותר, מכיוון שהגרפיקה המשולבת של ימינו טובה בהרבה מכרטיסי המסך הייעודיים של עשרות שנים בעבר.

אתה  עושה , לעומת זאת, צריך GPU ייעודי להפעלת כותרי 3D מודרניים עתיר חישוב במלוא ההדרה החלקה כמשי שלהם. רוצה לשחק Skyrim עם עשרות אופנות ותוספות תוך שאתה נהנה מנסיעה חלקה בחמאה בתחום הפנטזיה? אתה צריך GPU ייעודי הגון. רוצה לקנות כל כותרת מהשורה הראשונה שיוצא השנה וליהנות מהפעלה ללא גמגום על צג 4K החדש שלך? אתה צריך GPU ייעודי נהדר.

כרטיסי גרפיקה שימושיים גם עבור אנשים שאינם גיימרים. אם אתה עושה הרבה עריכת תמונות (לא רק חיתוך ותיקון של דברים מסוג איזון לבן, אלא עבודת פוטושופ אינטנסיבית), עריכת וידאו או כל סוג של עיבוד (אומנות תלת ממדית, עיצוב וכו '), אז בהחלט תקבל דחיפה מ- GPU ייעודי. משימות בפוטושופ כמו יישום פילטר, עיוות / טרנספורמציה וכן הלאה, כולן נהנות מהספק הנוסף שמציע GPU.

האם ההגדרה הנוכחית שלך יכולה לתמוך במספר המסכים שאתה רוצה?

למרות שרוב האנשים קונים GPU למשחקים, יש גם מספר נכבד (אם כי הרבה יותר קטן) של אנשים שקונים כרטיס גרפי ייעודי על מנת להרחיב כמה צגים התומכים במחשב שלהם.

ללא כרטיס גרפי ייעודי, הוספת צגים נוספים למחשב שלך היא סוג של שטויות. לוחות אם מסוימים תומכים בשימוש ביציאות וידאו מרובות - למשל בלוח האם יש יציאת VGA ויציאת DVI, וניתן להחליף הגדרה ב- BIOS לשימוש בשניהם - אך לרוב לוחות האם אינם. לוחות אם אחרים יאפשרו לכם לשמור על הגרפיקה המשולבת מופעלת ולהוסיף GPU ייעודי לקצה התחתון כך שתוכלו להבקיע יציאה נוספת, אך רבים לא (וגם כאשר הטריק הזה עובד זה יכול להיות כאב מלכותי להשיג שניים. ערכות שבבים שונות לחלוטין של GPU עובדות במקביל).

הפיתרון לאוהבי הרב-צג הוא GPU ייעודי המספק מספיק יציאות וידאו למספר הצגים שהם רוצים להשתמש בהם. במקרה של הגדרת שולחן העבודה שלי, לדוגמא, רציתי שלושה צגי 1080p ולא רציתי שאף אחד מהצגים יחובר דרך חיבורי VGA אנלוגיים ישנים. לשם כך נדרשתי ל- GPU ייעודי עם שלושה חיבורים דיגיטליים (DVI, HDMI וכו ').

אם אתה רוצה להפעיל שני צגים או יותר מבלי לחייב מס במחשב שלך, להתעסק בהגדרות ה- BIOS או לנקוט בהקרבת בעלי חיים כדי להפוך את חלומות הצג שלך למציאות, הדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא פשוט לקנות כרטיס שתומך נכון בהגדרת המסך שלך. מחוץ לקופסא. זה לא צריך להיות יקר - רק כזה שיש לו את מספר היציאות שאתה צריך.

נקודות זכות תמונה: נווידיה, ג'ייסון פיצפטריק, GBPublic_PR, סמיאל, ג'ייסון פיצפטריק, ברט מוריסון.