OLED לעומת QLED ועוד: איזו טלוויזיה כדאי לקנות?

רוצה טלוויזיה חדשה, אבל מבולבל ממטח ראשי התיבות ואהבות יצרני הז'רגון? אחת ההחלטות הגדולות ביותר שתצטרכו לקבל היא האם אתם רוצים דגם דיודות פולטות אור מסורתיות (LED), או סט שמציע טכנולוגיית דיודות פולטות אור אורגניות (OLED) החדשה יותר.

מה ההבדל בין LED ל- OLED?

OLED שונה במהותה מטכנולוגיית LCD ברוב הטלוויזיות והצגים השטוחים. תצוגת OLED פולטת מעצמה, כלומר כל פיקסל מסוגל ליצור אור משלו. זה מאפשר ל- OLED "לכבות" פיקסלים ולהשיג שחורים מושלמים.

לשם השוואה, כל מסכי ה- LCD דורשים תאורה אחורית, החל מהדגמים הזולים ביותר ועד לסטים נקודתיים קוונטיים (QLED). אופן יישום התאורה האחורית משתנה מאוד לאורך טווח המחירים.

QLED הוא מונח שיווקי, ואילו דיודות פולטות אור אורגניות (OLED) היא טכנולוגיית תצוגה. QLED מתייחס לסרט הנקודות הקוונטי המשמש את היצרנים לשיפור בהירות ורביית הצבעים. סמסונג הייתה חלוצה בטכנולוגיה זו בשנת 2013, אך עד מהרה החלה להעניק לה רישיון לחברות אחרות, כמו סוני ו- TCL.

קשורים: מה ההבדל בין OLED לטלוויזיות QLED של סמסונג?

ל- OLED יש שחורים מושלמים

יחס הניגודיות הוא ההבדל בין הלבן הבהיר ביותר לשחור הכהה ביותר שתצוגה יכולה לייצר. רבים רואים בכך את אחד ההיבטים החשובים ביותר באיכות התמונה.

מכיוון שתצוגות OLED יכולות לכבות את הפיקסלים שלהן כך שלא יוצר אור, יש להן (תיאורטית) יחס ניגודיות אינסופי. זה גם הופך אותם למושלמים עבור חדרי קולנוע חשוכים, בהם שחורים עמוקים ודיויים חשובים הרבה יותר מתמונה בהירה במיוחד.

למרבה הצער, שום טכנולוגיה אינה מושלמת. תצוגות OLED יכולות לדעוך מעט בביצועים כמעט שחורים (אפורים כהים), כאשר פיקסלים עוברים מחוץ למצב "כבוי".

עם זאת, צגי LCD מסורתיים עם תאורת LED דורשים תאורה אחורית כדי לזרוח דרך "ערימת" שכבות כדי לייצר תמונה. מכיוון שהתאורה האחורית זורחת גם בחלקים שחורים של המסך, השחורים שאתה רואה אינם בהכרח "אמיתיים" כמו שהם ב- OLED.

יצרני טלוויזיות LED עשו צעדים בתחום זה בשנים האחרונות. רבים כוללים כעת עמעום מקומי, מה שעוזר להם להשיג שחורים טובים בהרבה ממה שפעם. למרבה הצער, גם טכנולוגיה זו אינה מושלמת; לפעמים זה יוצר אפקט "הילה" סביב אזורי העמעום.

נוריות נוריות נהיות הרבה יותר בהירות

אמנם תצוגות OLED אידיאליות לחדרים חשוכים, אך אינן מגיעות לאותה רמת בהירות כמו LCD מסורתי. זאת בשל האופי האורגני של הפיקסלים, שמתכלים ומתעמעם לאורך זמן. כדי להתמודד עם הזדקנות מוקדמת, על היצרנים להגביל את בהירות הפיקסלים הללו לרמה סבירה.

זה לא המקרה עם נוריות LED, המשתמשות בתרכובות סינתטיות שמתפרקות בקצב איטי בהרבה. כתוצאה מכך, תצוגות LED יכולות להיות בהירות בהרבה מ- OLED. אם תצפה בטלוויזיה שלך בחדר מואר (כמו דירה עם חלונות מהרצפה עד התקרה), כנראה שנורית LED תהיה הבחירה הטובה יותר.

היצרנים משתמשים בכל מיני טריקים כדי לצמצם את הסנוור וההשתקפויות, אבל שום דבר לא עובד ממש כמו שאיבה של בהירות התצוגה. תצוגות OLED נחשבות ל"בהירות מספיק "עבור רוב האנשים, אך לוחות LED מעבירים אותה לרמה חדשה לגמרי.

שוב, אם אתה בעיקר צופה בטלוויזיה בלילה או בחדר חשוך, זה לא יפסיק עבורך; המחיר עשוי להיות. ה- Vizio P-Series Quantum X הוא פחות ממחצית מחירו של LG CX דומה עם פאנל OLED, שגם הוא לא מתקרב לבהיר.

OLEDs הם טלוויזיות מתקדמות

אמנם טלוויזיות OLED זולות יותר לייצור מבעבר, אך התהליך עדיין יקר יותר מזה של מסכי LCD. לכן לוחות OLED מגיעים עם מחיר פרמיה מחוץ לשער. זו גם הסיבה ש- LG, Sony, Panasonic, וכן הלאה, מתייגות אותם כמודלים היוקרתיים שלהם.

באופן כללי, איכות התמונה נחשבת טובה יותר ב- OLED. דגמי 2020 של LG וסוני זכו לשבחים על דיוק הצבעים שלהם מחוץ לקופסה. בנקודת מחיר זו, תקבל טלוויזיה יוקרתית עם מבנה איכותי וערכת תכונות עשירה.

זה כמעט בלתי אפשרי למצוא טלוויזיה OLED "תקציבית". LG Display היא החברה היחידה שמייצרת את הפנלים הללו בגדלים 48-, 55-, 65 ו- 77 אינץ '. לוחות ה -48 אינץ 'קשורים לתהליך הייצור בגודל 77 אינץ', מכיוון שהם נחתכים מאותה "זכוכית אם".

מכיוון ש- LG לא מוכרת יותר מדי צגים בגודל 77 אינץ ', קשה מאוד למצוא את הדגמים הקטנים (והזולים יותר) של 48 אינץ'.

גם אם תבחר בפאנל קטן יותר כדי לחסוך כסף, אתה עדיין צריך לשלם עבור מעבד התמונות היוקרתי. תמיכה בטכנולוגיות שאולי אינך זקוק להן או מעוניין בהן - כמו NVIDIA G-Sync Dolby Vision ומצב הסרטים - כלולים גם במחיר זה.

אם אתה רוצה שחורים מושלמים, יחס ניגודיות אינסופי וזמני תגובה מעולים של פאנל OLED, פשוט היה מוכן לחפור עמוק ולהיכנס ל- All-in.

יש גם טלוויזיות LCD יוקרתיות. ל- QLED ברמה הגבוהה ביותר של סמסונג חסרים השחורים הדיו ו"מראה ה- OLED ". עם זאת, הם כוללים עמעום מקומי מלא, בהירות מדהימה, מעבד תמונה יוקרתי ותמיכה ב- Dolby Atmos ו- HDR10 +, בין יתר תכונות הדגל.

קשורים: מהו מצב הסרטים בטלוויזיה ומדוע תרצה בכך?

יש יותר דגמי LED

מכיוון שמסכי LCD עם נוריות LED הם הרבה יותר קלים לייצור, יש הרבה יותר אפשרויות בשוק. שוב, רק LG Display מייצרת כיום לוחות OLED. לאחר מכן הם נקנים על ידי חטיבת הצרכנים של LG, ויריבות כמו סוני, פנסוניק, ויזיו.

עם זאת, כל החברות הללו (כולל LG עם מערך ה- Nanocell האחרון שלה) מייצרות גם טלוויזיות LCD סטנדרטיות. טכנולוגיית LCD נגישה הרבה יותר עבור יצרני תקציב, כמו TCL והיסנס. קל יותר לייצר טלוויזיה נהדרת במחיר סביר כאשר אתה משתמש בטכנולוגיית תצוגה ישנה יותר.

גם טלוויזיות זולות לא נראות חצי גרועות בשנת 2020. אתה יכול למצוא טכנולוגיית נקודות קוונטיות בטלוויזיה תקציבית בסך 600 דולר שנראית נהדר. במקרים רבים, הוצאת כסף רב יותר (או אפילו כפול) על מודל מעט טוב יותר לא תשפר את איכות התמונה - למעשה, יכולה להיות לה ההשפעה ההפוכה.

הסיבה לכך היא שתכונות התקציב של טלוויזיות תקציביות אנשים רבים אינם רוצים או זקוקים לטובת איכות תמונה וזול. ייתכן שלא תרצה מעבד תמונה מהדור הבא, צליל Dolby Atmos, Dolby Vision HDR או יציאות HDMI ברוחב פס גבוה למשחקי הדור הבא. אתה עדיין יכול להשיג טלוויזיה ראויה לצפייה בחדשות או באופרות סבון כל היום.

קשורים: 6 טעויות שאנשים עושים כשקונים טלוויזיה

מערך מלא של עמעום מקומי יכול לעזור לנורות LED

טלוויזיות עם LED מוארות כוללות כעת עמעום מקומי מלא (FALD) המסייע בשיפור ההעתקה השחורה. על ידי חלוקת תאורת ה- LED האחורית לאזורי עמעום נפרדים, התצוגה יכולה לכבות אזורים כדי ליצור שחורים עמוקים וכמעט מושלמים. ככל שיש לך יותר מהאזורים האלה, כך האפקט משכנע יותר.

טכנולוגיה זו מסייעת לפנלי LCD מתקדמים יותר להתחרות מול OLED בתנאים חשוכים יותר, אך היא אינה מושלמת. מכיוון שהאזורים גדולים יחסית בהשוואה לשליטה סופית של לוח פולט-עצמי, מקובל לראות אפקט הילה במקום בו האזורים מתחילים ומסתיימים.

למרות שזה לא מושלם, הסכום שתוכלו לחסוך על ידי בחירת טלוויזיית LED עם FALD במקום OLED עשוי להקל על הבליעה של החסרונות. אם אתה צופה בטלוויזיה שלך בחדר מואר ברוב הזמן, סביר להניח שיהיה קשה להבחין בהבדלים.

אם אתה משתמש בטלוויזיה שלך בעיקר למשחקים, אתה יכול להפעיל את מצב המשחק. רוב הדגמים כוללים אפשרות זו, שמבטלת באופן אוטומטי תכונות זרות. זה מונע מאלמנטים כמו החלקה בתנועה לגרום לבעיות בהשהיה או בפיגור.

זהו יתרון נוסף שיש ל- OLED לעומת קודמיהם עם תאורה אחורית; מכיוון שאין תאורה אחורית, אין אזורי עמעום, ולכן אין עונש ביצועים לשחורים מושלמים.

קשורים: מה המשמעות של "מצב משחק" בטלוויזיה או בצג שלי?

OLEDs רגישים לשריפה

בעוד שכל התצוגות רגישות לצריבה במידה מסוימת, ה- OLED רגישים יותר מאשר צגי ה- LCD. זאת בשל התרכובות האורגניות המרכיבות כל פיקסל. כאשר הפיקסלים נשחקים, תמונות יכולות "להישרף" למסך.

זה מכונה גם "שמירת תמונות קבועה". זה נגרם לעתים קרובות על ידי הצגת תמונה סטטית על המסך לתקופה ממושכת. זה יכול להיות כל דבר, החל מלוגו של ערוץ טלוויזיה או מתקתק חדשות ועד לוח התוצאות בערוץ ספורט או אלמנטים של ממשק משתמש במשחק וידיאו.

צריבת OLED הפכה להיות פחות בעיה מאחר שהטכנולוגיה הבשילה. שיפורים בייצור לוחות ותמורה לתוכנה סייעו למזער את הבעיה. אגב, זו אחת הסיבות לפאנלי OLED אינם בהירים כמו מסכי LCD.

עם שימוש מגוון, סביר להניח כי צריבת OLED לא תהיה בעיה. אם לא תצפו בשעות של גלילה בערוצי חדשות כל יום או תשחקו באותו משחק במשך חודשים, סביר להניח שתהיה בסדר.

עם זאת, אם אתה מחפש ספציפית טלוויזיה מכל אחת מהסיבות לעיל, או להשתמש בו כצג מחשב (שבו פסי משימות וסמלים יהיו בעיקר סטטיים), אולי OLED לא תהיה הבחירה הטובה ביותר.

שקול מיני LED

Mini-LED הוא אפשרות נוספת עבור אלה שנרתעים על ידי OLED. TCL הייתה היצרנית הראשונה שהביאה את הטכנולוגיה הזו לטלוויזיות צרכניות, ועוד צפויות לנחות בשנת 2021. למעשה, Mini-LED היא גרסה משופרת של העמעום המקומי הקיים במערך המלא שנמצא על לוחות LCD ברמה העליונה.

באמצעות נוריות LED קטנות יותר, ניתן לקבל שליטה פרטנית עוד יותר על אזורי העמעום. ככל שאזורי העמעום הולכים וקטנים, כך גם אפקט ההילה. Mini-LED הוא פער עצום נהדר בין תאורת LED אחורית קיימת לבין לוחות OLED.

למרבה הצער, הבחירות היחידות שלך עבור Mini-LED כרגע הן סדרת TCL 8- ו -6, שאף אחת מהן אינה מתקדמת במיוחד. אם אתה רוצה תכונות כמו HDMI 2.1 למשחקים מהדור הבא, תצטרך לחכות לדגמים עתידיים.

קשורים: מהי טלוויזיה מיני LED ומדוע תרצה?