כיצד להשתמש במצב בטוח לתיקון מחשב Windows שלך (ומתי כדאי)

המצב הבטוח של Windows הוא כלי חיוני. במחשבים שנדבקו בתוכנות זדוניות או מתרסקים בגלל מנהלי התקנים, מצב בטוח יכול להיות הדרך היחידה להפעיל את המחשב.

מצב בטוח מפעיל את המחשב עם קבוצה מינימלית של מנהלי התקנים ושירותים. שום תוכנה או מנהלי התקנים של צד שלישי לא נטענים, ואפילו הדברים המובנים של Windows מוגבלים רק למה שנחוץ. מצב בטוח הוא דרך נהדרת להסיר תוכנות הגורמות לבעיות - כמו תוכנות זדוניות - מבלי שתוכנה זו תפריע לה. זה גם מספק סביבה שבה קל יותר להחזיר מנהלי התקנים ולהשתמש בכלי פתרון בעיות מסוימים.

כאשר מצב בטוח יכול לעזור

כאשר Windows מתחיל כרגיל, הוא מפעיל תוכניות הפעלה, מפעיל את כל השירותים שהוגדרו להפעלה וטוען את מנהלי ההתקנים שהתקנת. אם אתה מתחיל במצב בטוח, Windows משתמש ברזולוציית מסך נמוכה מאוד עם מנהלי התקן של וידאו כללי, אינו מאתחל הרבה תמיכה בחומרה, מתחיל רק את השירותים הדרושים ונמנע מטעינת תוכניות הפעלה של צד שלישי.

לפעמים, אתה יכול להפעיל את Windows במצב בטוח כאשר אתה לא יכול להפעיל את Windows כרגיל, מה שהופך אותו למקום טוב להתחיל לפתור בעיות פוטנציאליות. אם המחשב שלך נגוע בתוכנות זדוניות או שיש בו מנהלי התקן לא יציבים הגורמים למסכים כחולים, מצב בטוח יכול לעזור לך לתקן זאת מכיוון שדברים אלה אינם נטענים כפי שהם כאשר Windows מתחיל כרגיל.

קשורים: כל מה שאתה צריך לדעת על המסך הכחול של המוות

אם יש בעיה במחשב שלך ונראה שאתה לא מצליח לתקן את זה - או אם המחשב שלך לא יציב וממשיך להתרסק או להקרנה כחולה - עליך לעבור למצב בטוח כדי לתקן את זה.

כיצד להפעיל את Windows במצב בטוח

קשורים: כיצד לבצע אתחול למצב בטוח ב- Windows 10 או 8 (הדרך הקלה)

מחשב Windows שלך אמור להפעיל באופן אוטומטי במצב בטוח אם הוא מתרסק יותר מפעם אחת תוך ניסיון להתחיל כרגיל. עם זאת, אתה יכול גם לאתחל למצב בטוח באופן ידני:

  • Windows 7 ומעלה : לחץ על מקש F8 בזמן אתחול המחשב (אחרי מסך ה- BIOS הראשוני, אך לפני מסך הטעינה של Windows), ואז בחר במצב בטוח בתפריט שמופיע.
  • Windows 8 : החזק את מקש Shift תוך כדי לחיצה על הפעל מחדש בתפריט ההפעלה במסך הכניסה או דרך תפריט סרגל הקסמים כדי להתחיל בתהליך.
  • Windows 10:  החזק את מקש Shift תוך לחיצה על הפעל מחדש בתפריט המשנה "אפשרויות צריכת חשמל" בתפריט התחל. לחץ על פתרון בעיות> אפשרויות מתקדמות> הגדרות אתחול> הפעל מחדש. לחץ על מקש "4" כאשר אתה רואה את מסך הגדרות ההפעלה.

כיצד לתקן את המחשב במצב בטוח

לאחר הפעלת Windows במצב בטוח, באפשרותך לבצע את מרבית המשימות הרגילות של תחזוקת המערכת ופתרון בעיות כדי לתקן את המחשב שלך:

  • סרוק אחר תוכנות זדוניות : השתמש ביישום האנטי-וירוס שלך כדי לחפש תוכנות זדוניות ולהסיר אותו במצב בטוח. ייתכן שניתן יהיה להסיר תוכנות זדוניות במצב רגיל - מכיוון שהוא פועל ברקע ומפריע לאנטי-וירוס - ניתן להסרה במצב בטוח. אם אין לך אנטי וירוס מותקן, אתה אמור להיות מסוגל להוריד ולהתקין אחד במצב בטוח. כמובן שאם אתה משתמש ב- Windows Defender ב- Windows 10, עדיף לך לבצע סריקה לא מקוונת של תוכנות זדוניות.
  • הפעל את שחזור המערכת : אם המחשב שלך עבד לאחרונה בסדר, אך כעת הוא אינו יציב, תוכל להשתמש בשחזור המערכת כדי להחזיר את מצב המערכת לתצורה הקודמת והידועה. בהנחה שהמחשב שלך אינו יציב ומתרסק, יתכן שניתן יהיה להפעיל את שחזור המערכת מבלי לקרוס ממצב בטוח.
  • הסר התקנה של תוכנה שהותקנה לאחרונה : אם התקנת לאחרונה תוכנה (כגון מנהל התקן חומרה או תוכנית הכוללת מנהל התקן) והיא גורמת למחשב שלך למסך כחול, תוכל להסיר את התקנת התוכנה מלוח הבקרה. יש לקוות שהמחשב שלך יתחיל כרגיל לאחר שתסיר את ההתקנה של התוכנה המפריעה.
  • עדכן מנהלי התקנים לחומרה : בהנחה שמנהלי החומרה שלך גורמים לחוסר יציבות במערכת, ייתכן שתרצה להוריד ולהתקין מנהלי התקנים מעודכנים מאתר היצרן שלך ולהתקין אותם במצב בטוח. אם המחשב שלך אינו יציב, תצטרך לעשות זאת ממצב בטוח - מנהלי ההתקנים של החומרה לא יפריעו ויהפכו את המחשב שלך ללא יציב במצב בטוח.
  • בדוק אם מתרחשת קריסה : אם המחשב שלך אינו יציב כרגיל אך עובד בסדר במצב בטוח, סביר להניח שיש בעיה בתוכנה שגורמת למחשב שלך לקרוס. עם זאת, אם המחשב ממשיך לקרוס במצב בטוח, זה לעתים קרובות סימן שיש בעיה בחומרה במחשב שלך. (שים לב שיציבות במצב בטוח לא בהכרח אומרת שזו בעיית חומרה. לדוגמה, כרטיס המסך שלך עלול להיות פגום ולגרום לקריסות בעומס. עם זאת, הוא עשוי להיות יציב במצב בטוח כי המחשב שלך אינו מבצע פעולות תובעניות. עם זה.)

מעבר למצב בטוח: התקנה מחדש של Windows

אם אתה נתקל בבעיות במחשב, לעתים קרובות זה לא שימוש טוב בזמנך לבזבז שעות בבידוד ותיקונן. ייתכן שיהיה הרבה יותר מהיר להתקין מחדש את Windows ולהתחיל מחדש עם מערכת חדשה.

  • Windows 7 ומעלה : עיין במדריך שלנו להתקנה מחדש של Windows מדיסק Windows או ממחיצת השחזור של המחשב שלך.
  • Windows 8 או Windows 10 : השתמש בתכונה רענן או אפס את המחשב כדי להחזיר את Windows למצב נקי.

כמובן שהתקנה מחדש של Windows תגרום לך לאבד את הקבצים האישיים שלך, אז וודא שיש לך גיבוי. ב- Windows 8 או 10, רענון המחשב ישמור על הקבצים האישיים שלך בעת החלפת תוכנת המערכת.

קשורים: חנון מתחיל: כיצד להתקין מחדש את Windows במחשב שלך

אם המחשב שלך ממשיך להיות יציב לאחר התקנה מחודשת של Windows, ייתכן וחומרת המחשב שלך פגומה. התקנה מחדש של Windows מוחלטת פוסלת את כל בעיות התוכנה, אלא אם כן יש להתקין מנהל התקן חומרה פגום.