Wi-Fi 6: מה שונה ולמה זה חשוב

Wi-Fi 6 הוא התקן האלחוטי מהדור הבא המהיר מ- 802.11ac. יותר ממהירות, הוא יספק ביצועים טובים יותר באזורים צפופים, החל מאצטדיונים ועד לביתכם המכיל ארז מכשירים. Wi-Fi 6 הגיע רשמית בסוף 2019, וחומרה המותאמת ל- Wi-Fi 6 שוחררה במהלך שנת 2020.

ל- Wi-Fi יש כעת מספרי גרסאות

כן, ל- Wi-Fi יש כעת מספרי גרסאות! אפילו אותם שמות סטנדרטיים ישנים של Wi-Fi מבלבלים כמו "802.11ac" שונו לשמות ידידותיים למשתמש כמו "Wi-Fi 5."

להלן גרסאות ה- Wi-Fi שתראה:

  • ה- Wi-Fi 4 הוא 802.11n, שוחרר בשנת 2009.
  • ה- Wi-Fi 5 הוא 802.11ac, שוחרר בשנת 2014.
  • Wi-Fi 6 היא הגרסה החדשה, המכונה גם 802.11ax. הוא שוחרר בשנת 2019.

ברית ה- Wi-Fi הודיעה גם שהיא רוצה לראות מספרים אלה מופיעים בתוכנה, כך שתוכלו לדעת איזו רשת Wi-Fi חדשה ומהירה יותר בעת חיבור בטלפון החכם, הטאבלט או המחשב הנייד שלכם. ייתכן שתראה מספרי Wi-Fi בטלפון, בטאבלט או במחשב הנייד שלך בקרוב.

גרסאות ישנות יותר של Wi-Fi אינן בשימוש נרחב ואינן ממותגות באופן רשמי. אבל אם הם היו, הנה מה שהם נקראים:

  • Wi-Fi 1 היה 802.11b, שוחרר בשנת 1999.
  • Wi-Fi 2 היה 802.11a, שוחרר גם בשנת 1999.
  • Wi-Fi 3 היה 802.11 גרם, שוחרר בשנת 2003.

Wi-Fi מהיר יותר

כרגיל, תקן ה- Wi-Fi האחרון מציע מהירויות העברת נתונים מהירות יותר. אם אתה משתמש בנתב Wi-Fi עם מכשיר יחיד, המהירויות הפוטנציאליות המרביות צריכות להיות גבוהות עד 40% עם Wi-Fi 6 בהשוואה ל- Wi-Fi 5.

Wi-Fi 6 משיג זאת באמצעות קידוד נתונים יעיל יותר, וכתוצאה מכך תפוקה גבוהה יותר. בעיקר, נתונים נוספים נארזים באותם גלי רדיו. השבבים המקודדים ומפענחים אותות אלה ממשיכים להיות חזקים יותר ויכולים להתמודד עם העבודה הנוספת.

תקן חדש זה אף מגביר את המהירויות ברשתות 2.4 GHz. בעוד שהתעשייה עברה ל- Wi-Fi 5GHz עבור פחות הפרעות, 2.4GHz עדיף לחדור לאובייקטים מוצקים. ולא אמורה להיות הפרעה רבה עבור 2.4GHz כמו שפרטי טלפונים אלחוטיים ישנים ומסכי תינוק אלחוטיים.

חיי סוללה ארוכים יותר

תכונה חדשה של "זמן התעוררות יעד" (TWT) פירושה שהסמארטפון, המחשב הנייד ומכשירים אחרים התומכים ב- Wi-Fi צריכים להיות חיי סוללה ארוכים יותר.

כאשר נקודת הגישה מדברת עם מכשיר (כמו הסמארטפון שלך), היא יכולה לומר למכשיר בדיוק מתי להרדים את רדיו ה- Wi-Fi שלו ומתי בדיוק להעיר אותו כדי לקבל את השידור הבא. זה יחסוך בחשמל, מכיוון שמשמעותו שרדיו ה- Wi-Fi יכול לבלות יותר זמן במצב שינה. וזה אומר חיי סוללה ארוכים יותר.

זה יעזור גם עם מכשירי "אינטרנט של דברים" בעלי צריכת חשמל נמוכה שמתחברים באמצעות Wi-Fi.

ביצועים טובים יותר באזורים צפופים

Wi-Fi נוטה להסתבך כשאתה נמצא במקום הומה אדם עם הרבה מכשירים המותאמים ל- Wi-Fi. דמיינו אצטדיון עמוס, שדה תעופה, מלון, קניון, או אפילו משרד צפוף עם כולם המחוברים לאינטרנט אלחוטי. כנראה שיהיה לך Wi-Fi איטי.

ה- Wi-Fi 6 החדש, הידוע גם בשם 802.11ax, משלב טכנולוגיות חדשות רבות שיעזרו בכך. אינטל חצוצרה ש- Wi-Fi 6 ישפר את המהירות הממוצעת של כל משתמש ב"פחות ארבע פעמים "באזורים צפופים עם הרבה מכשירים מחוברים.

זה לא יחול רק על מקומות ציבוריים עמוסים. זה יכול לחול עליך בבית אם יש לך הרבה מכשירים המחוברים ל- Wi-Fi, או אם אתה גר במתחם דירות צפוף.

איך Wi-Fi 6 קרבות גודש

אתה לא באמת צריך לדעת את הפרטים. נקודת גישה של Wi-Fi 6 עם מכשיר Wi-Fi 6 תפעל טוב יותר. אבל הנה מה שקורה מתחת למכסה המנוע:

Wi-Fi 6 יכול כעת לחלק ערוץ אלחוטי למספר גדול של ערוצי משנה. כל אחת מתעלות המשנה הללו יכולה לשאת נתונים המיועדים למכשיר אחר. זה מושג באמצעות משהו שנקרא Orgogonal Frequency Division Multiple Access, או OFDMA. נקודת הגישה לאינטרנט אלחוטי יכולה לדבר עם מכשירים נוספים בו זמנית.

הסטנדרט החדש ללא רוכב שיפור גם ב- MIMO - Multiple In / Multiple Out. מדובר באנטנות מרובות, המאפשרות לנקודת הגישה לדבר עם מספר מכשירים בו זמנית. באמצעות Wi-Fi 5 נקודת הגישה יכולה לדבר עם מכשירים בו זמנית, אך מכשירים אלה לא יכלו להגיב בו זמנית. ל- Wi-Fi 6 יש גרסה משופרת של רב משתמשים או MU-MIMO המאפשרת למכשירים להגיב לנקודת הגישה האלחוטית בו זמנית.

נקודות גישה אלחוטיות זו ליד זו עשויות להיות משודרות באותו הערוץ. במקרה זה, הרדיו מקשיב ומחכה לאות ברור לפני שהוא משיב. באמצעות Wi-Fi 6, ניתן להגדיר נקודות גישה אלחוטיות זו ליד זו כך שיהיו להן "צבעים" שונים של מערכת שירות בסיסית (BSS). "צבע" זה הוא רק מספר שבין 0 ל 7. אם מכשיר בודק אם הערוץ כולו ברור ומקשיב, הוא עשוי להבחין בשידור עם אות חלש ו"צבע "אחר. לאחר מכן הוא יכול להתעלם מאותה ולהעביר בכל מקרה מבלי להמתין, כך שזה ישפר את הביצועים באזורים צפופים, והוא נקרא גם "שימוש חוזר בתדרים מרחביים".

אלה רק חלק מהדברים המעניינים ביותר, אך תקן ה- WI-Fi החדש כולל גם שיפורים קטנים יותר. למשל, Wi-Fi 6 יכלול צורה משופרת של קרניים.

חפש "Wi-Fi 6" ו- "Wi-Fi 6 מוסמך"

כשמדובר בקניית מכשיר חדש, לא תחפור בגליון המפרט ותנסה לזכור אם 802.11ac או 802.11ax הוא הסטנדרט האחרון. יצרן המכשירים יכול לומר שיש לו "Wi-Fi 6" או "Wi-Fi 5."

תתחיל לראות לוגו "מוסמך Wi-Fi 6" במכשירים שעברו את תהליך ההסמכה של Wi-Fi Alliance. בעבר היה לוגו "מוסמך Wi-Fi" שלא אמר לך מאיזה דור מוצר, אלא אם כן אתה מסתכל על המפרט.

נתבי Wi-Fi 6 אלה אמורים לקוות לתמוך ב- WPA3 גם לצורך חיבורים מאובטחים יותר לרשתות Wi-Fi, אך אין צורך בתמיכה ב- WPA3.

מתי תקבלו את זה?

נתבים מסוימים עשויים כבר לפרסם "טכנולוגיית 802.11ax", אך ה- Wi-Fi 6 עדיין לא הושלם. גם עדיין אין התקני לקוח Wi-Fi 6 זמינים.

ברית ה- Wi-Fi סיימה את התקן בשנת 2019, וחומרה המותאמת ל- Wi-Fi 6 שוחררה בסוף 2019 ובמהלך שנת 2020. לא צריך אפילו לחשוב על זה יותר מדי - בעתיד, נתבים חדשים, סמארטפונים, טאבלטים, מחשבים ניידים ומכשירים אחרים התומכים ב- Wi-Fi פשוט יגיעו עם הטכנולוגיה הזו.

כמו תמיד, גם השולח וגם המקלט צריכים לתמוך בדור ה- Wi-Fi האחרון בכדי שתוכל להשיג את היתרונות. במילים אחרות, אם אתה רוצה ביצועי Wi-Fi 6 בטלפון שלך, תצטרך גם נתב אלחוטי (נקודת גישה) וגם טלפון חכם התומך ב- Wi-Fi 6. אם אתה מחבר מחשב נייד שתומך רק ב- Wi-Fi 5 לנתב ה- Wi-Fi 6 שלך, החיבור המסוים הזה יפעל במצב Wi-Fi 5. אבל הנתב שלך עדיין יכול להשתמש ב- Wi-Fi 6 עם הטלפון שלך באותו זמן.

עדכון : כעת יש גם "Wi-Fi 6E" המתייחס ל- Wi-Fi 6 מעל 6 GHz ולא 2.4 GHz או 5 GHz טיפוסי. חומרת Wi-Fi 6E תגיע לאחר חומרת Wi-Fi 6.

קשורים: Wi-Fi 6E: מה זה, ובמה הוא שונה מ- Wi-Fi 6?

מספרי הגרסאות נהדרים אך אינם חובה

אנו שמחים על מספרי הגרסאות. זה שינוי פשוט וקל שהיה צריך לעשות כבר מזמן. זה אמור להקל על אנשים נורמליים להבין את ה- Wi-Fi. אחרי הכל, אנשים רבים יכולים לקבל מהירויות Wi-Fi מהירות יותר על ידי שדרוג הנתבים הביתיים שלהם - אך לא כולם יודעים זאת.

עם זאת, ל- Wi-Fi Alliance אין כוח להכריח חברות להשתמש במספרי גרסאות אלה, אם כי הם "מעודדים" חברות לאמץ אותם. חלק מהיצרנים עשויים להתעלם ממספרי הגרסא הללו ופשוט לקרוא לדור החדש של ה- Wi-Fi "802.11ax" במקום זאת. חברות רבות ככל הנראה לא ימהרו לשנות את שם 802.11ac הקיים ל- Wi-Fi 5.

אנו מקווים שרוב החברות יעלו במהירות עם תוכנית השמות החדשה.

קרדיט תמונה: Sergey91988 / Shutterstock.com, Wi-Fi Alliance, אינטל, קוואלקום, ASUS