כמה גדולים ג'יגה, טרה-בתים ופטא-בייטים?

ללא ספק שמעתם את המונחים ג'יגה, טרה-בייט או פטה-בייט שנזרקו לפני כן, אך מה פירושם בדיוק מבחינת אחסון בעולם האמיתי? בואו נסתכל מקרוב על גדלי האחסון.

מילים כמו בתים, מגה-בתים, ג'יגה-בייט ופטא-בייט מתייחסות לכמויות של אחסון דיגיטלי. ולעיתים הם מתבלבלים עם מונחים כמו מגה-ביט וג'יגה-ביט. כדאי לדעת בדיוק מה המשמעות של מונחים אלה (וכיצד הם קשורים זה לזה) כאשר משווים גדלי אחסון בכוננים קשיחים, טאבלטים והתקני אחסון פלאש. זה שימושי גם בהשוואה של שיעורי העברת נתונים אם אתה קונה שירות אינטרנט או ציוד רשת.

ביטים, בתים וקילובייט

ראשית, בואו נסתכל על יסודות האחסון הדיגיטלי עם כמה מהיכולות הנמוכות יותר.

יחידת האחסון הקטנה ביותר נקראת bit (b). היא מסוגלת לאחסן ספרה בינארית אחת בלבד - או 1 או 0. כאשר אנו מתייחסים למעט, במיוחד כחלק ממילה גדולה יותר, אנו משתמשים במקרים רבים באותיות קטנות "b". לדוגמא, קילוביט הוא אלף ביט, ומגה ביט הוא אלף קילוביט. כאשר אנו מקצרים משהו כמו 45 מגה-ביט, היינו משתמשים ב- 45 Mb.

עלייה אחת מקצת היא בתים (B). בתים הם שמונה סיביות, והוא עוסק במה שאתה צריך כדי לאחסן תו יחיד של טקסט. אנו משתמשים באותיות רישיות "B" כצורה מקוצרת של בתים. לדוגמה, לוקח בערך 10 B לאחסן מילה ממוצעת.

השלב הבא מעלה מבית הוא קילובייט (KB), שווה ערך ל -1,024 בתים של נתונים (או 8,192 סיביות). אנו מקצרים קילובייט ל- KB, כך למשל, נדרש כ- 10 KB לאחסון דף יחיד של טקסט רגיל.

ועם המדידות הקטנות יותר מהדרך, אנו יכולים כעת לבחון את המונחים שסביר יותר שתשמע בעת קניות לגאדג'טים שלך.

מגה-בתים (MB)

ישנם 1,024 קילו-בתים במגה-בייט אחד (MB). בערך בסוף שנות ה -90, מוצרי צריכה רגילים כמו כוננים קשיחים נמדדו ב- MB. הנה כמה דוגמאות לכמה אתה יכול לאחסן בטווח MB:

 • 1 מגה = ספר 400 עמודים
 • 5 MB = שיר mp3 ממוצע של 4 דקות
 • 650 מגה = CD-ROM אחד עם 70 דקות שמע

תוכלו לראות את המספר 1,024 הרבה בסעיפים הבאים. בדרך כלל, לאחר שלב הקילוביט, כל מדידת אחסון עוקבת היא 1,024 מכל המדידה הנמוכה הבאה. 1,024 בתים הוא קילובייט אחד; 1,024 קילובייט הוא מגה בייט אחד; וכן הלאה.

ג'יגה-בתים (GB)

לכן, אין זה מפתיע שיש 1,024 מגה-בייט בג'יגה-בייט אחד (GB). GBs עדיין נפוצים מאוד כאשר מתייחסים לרמות אחסון של הצרכן. למרות שרוב הכוננים הקשיחים הרגילים נמדדים בטראביטים בימינו, דברים כמו כונני USB וכונני מצב מוצק רבים עדיין נמדדים בג'יגה.

כמה דוגמאות בעולם האמיתי:

 • 1 GB = כ -10 מטרים של ספרים על מדף
 • 4.7 GB = קיבולת של דיסק DVD-ROM אחד
 • 7 GB = כמה נתונים אתה משתמש בשעה בעת הזרמת וידאו Ultra HD של Netflix

טרה-בייט (שחפת)

ישנם 1,024 ג'יגה בייט בטרה-בייט אחד (TB). נכון לעכשיו, שחפת היא יחידת המידה הנפוצה ביותר כאשר מדברים על גדלי כונן קשיח רגיל.

כמה דוגמאות בעולם האמיתי:

 • 1 TB = 200,000 שירים בני 5 דקות; 310,000 תמונות; או סרטים בשווי 500 שעות
 • 10 TB = כמות הנתונים שמפיק הטלסקופ החלל האבל בשנה
 • 24 TB = כמות נתוני הווידאו שהועלו ליוטיוב ביום בשנת 2016

פטאביטים (PB)

קיימים 1,024 TB (או כמיליון GB) בפט-בייט אחד (PB). אם המגמות יימשכו, סביר להניח כי פטא-בייט יחליף את הטרה-בייט כמדידה הסטנדרטית לאחסון ברמת הצרכן מתישהו בעתיד.

דוגמאות בעולם האמיתי:

 • 1 PB = 500 מיליארד עמודים של טקסט רגיל שהוקלד (או 745 מיליון תקליטונים)
 • 1.5 PB = 10 מיליארד תמונות בפייסבוק
 • 20 PB = כמות הנתונים שעובדה על ידי גוגל מדי יום בשנת 2008

Exabytes (EB)

ישנם 1,024 PB באקסבייט אחד (EB). ענקיות טכנולוגיה כמו אמזון, גוגל ופייסבוק (שמעבדות כמויות נתונים שלא יעלה על הדעת) הן בדרך כלל היחידות המודאגות מסוג זה של שטח אחסון כרגע. ברמת הצרכן, לחלק ממערכות הקבצים (אך לא לכולן) שמשמשות מערכות ההפעלה כיום יש את הגבול התיאורטי שלהן אי שם באקס-בייטים.

דוגמאות בעולם האמיתי:

 • 1 EB = 11 מיליון סרטוני 4K
 • 5 EB = כל המילים שנאמרו על ידי האנושות
 • 15 EB = סך הנתונים המשוערים המוחזקים על ידי גוגל

הרשימה הזו יכולה להמשיך, כמובן. שלוש היכולות הבאות ברשימה (לאלה מכם הסקרנים) הן זט-בייט, יוט-בייט וברונטובייט. אבל בכנות, בעבר exabytes, אתה מתחיל להיכנס ליכולות אחסון אסטרונומיות שפשוט אין להם הרבה יישומים בעולם האמיתי כרגע.

קרדיט צילום: סאקורה / שוטרסטוק