כיצד לדחוס ולחלץ קבצים באמצעות פקודת tar בלינוקס

פקודת tar ב- Linux משמשת לעתים קרובות ליצירת קבצי ארכיון .tar.gz או .tgz, המכונים גם "tarballs". לפקודה זו יש מספר גדול של אפשרויות, אך אתה רק צריך לזכור כמה אותיות כדי ליצור במהירות ארכיונים עם זפת. פקודת הזפת יכולה לחלץ גם את הארכיונים שהתקבלו.

הפקודה GNU tar כלולה בהפצות לינוקס כוללת דחיסה משולבת. זה יכול ליצור ארכיון .tar ואז לדחוס אותו עם דחיסת gzip או bzip2 בפקודה אחת. לכן הקובץ שהתקבל הוא קובץ .tar.gz או קובץ .tar.bz2.

דחיס ספרייה שלמה או קובץ יחיד

השתמש בפקודה הבאה כדי לדחוס ספריה שלמה או קובץ יחיד ב- Linux. זה גם ידחס כל ספריה אחרת בתוך ספריה שתציין - במילים אחרות, זה עובד רקורסיבית.

tar -czvf name-of-archive.tar.gz / path / to / directory-or-file

הנה המשמעות של מתגים אלה:

  • -c: C reate ארכיון.
  • -z: דחוס את הארכיון עם g z ip.
  • -v: הצג התקדמות במסוף בזמן יצירת הארכיון, המכונה גם מצב " v erbose". ה- v הוא תמיד אופציונלי בפקודות אלה, אך הוא מועיל.
  • -f: מאפשר לך לציין את F ilename של הארכיון.

נניח שיש לך ספרייה בשם "דברים" בספריה הנוכחית ואתה רוצה לשמור אותה בקובץ בשם archive.tar.gz. הפעלת את הפקודה הבאה:

tar -czvf stuff.tar.gz דברים

לחלופין, נניח שיש במערכת הנוכחית ספריה בכתובת / usr / local / משהו וברצונך לדחוס אותה לקובץ בשם archive.tar.gz. הפעלת את הפקודה הבאה:

tar -czvf archive.tar.gz / usr / local / משהו

דחוס ספריות או קבצים מרובים בבת אחת

קשורים: כיצד לנהל קבצים ממסוף לינוקס: 11 פקודות שעליך לדעת

בעוד שזפת משמשת לעתים קרובות לדחיסת ספריה אחת, אתה יכול גם להשתמש בה כדי לדחוס מספר ספריות, מספר קבצים בודדים או שניהם. פשוט ספק רשימת קבצים או ספריות במקום קובץ יחיד. לדוגמה, נניח שאתה רוצה לדחוס את ספריית / home / ubuntu / Downloads, את / usr / local / stuff ואת הקובץ /home/ubuntu/Documents/notes.txt. פשוט תפעיל את הפקודה הבאה:

tar -czvf archive.tar.gz / home / ubuntu / הורדות / usr / local / stuff /home/ubuntu/Documents/notes.txt

פשוט רשום כמה ספריות או קבצים שאתה רוצה לגבות.

אל תכלול ספריות וקבצים

במקרים מסוימים, ייתכן שתרצה לדחוס ספריה שלמה, אך לא לכלול קבצים וספריות מסוימים. אתה יכול לעשות זאת על ידי הוספת --excludeמתג לכל ספרייה או קובץ שברצונך לא לכלול.

לדוגמא, נניח שאתה רוצה לדחוס / home / ubuntu, אך אינך רוצה לדחוס את ספריות / home / ubuntu / Downloads ו- /home/ubuntu/.cache. כך תעשה זאת:

tar -czvf archive.tar.gz / home / ubuntu - exclude = / home / ubuntu / הורדות - excclude = / home / ubuntu / .cache

--excludeהמתג הוא חזק מאוד. זה לא לוקח שמות של ספריות וקבצים - זה למעשה מקבל דפוסים. אתה יכול לעשות הרבה יותר עם זה. לדוגמה, אתה יכול לאחסן ספרייה שלמה ולא לכלול את כל קבצי .mp4 באמצעות הפקודה הבאה:

tar -czvf archive.tar.gz / home / ubuntu --exclude = *. mp4

השתמש במקום זאת ב- bzip2 דחיסה

בעוד שדחיסת gzip משמשת לרוב ליצירת קבצי .tar.gz או .tgz, זפת תומכת גם בדחיסת bzip2. זה מאפשר לך ליצור קבצים דחוסים של bzip2, הנקראים לעתים קרובות .tar.bz2, .tar.bz או .tbz קבצים. לשם כך, פשוט החלף את ה- z עבור gzip בפקודות כאן ב- -j עבור bzip2.

Gzip מהיר יותר, אך בדרך כלל הוא דוחס קצת פחות, כך שתקבל קובץ קצת יותר גדול. Bzip2 איטי יותר, אבל הוא דוחס קצת יותר, כך שתקבל קובץ קצת יותר קטן. Gzip נפוץ גם יותר, עם כמה מערכות לינוקס מופשטות הכוללות תמיכת gzip כברירת מחדל, אך לא תמיכה ב- bzip2. באופן כללי, עם זאת, gzip ו- bzip2 הם כמעט אותו דבר ושניהם יעבדו באופן דומה.

לדוגמה, במקום הדוגמה הראשונה שסיפקנו לדחיסת ספריית הדברים, תריץ את הפקודה הבאה:

tar -cjvf archive.tar.bz2 דברים

חלץ ארכיון

ברגע שיש לך ארכיון, אתה יכול לחלץ אותו באמצעות פקודת tar. הפקודה הבאה תשלוף את התוכן של archive.tar.gz לספריה הנוכחית.

tar -xzvf archive.tar.gz

זהה לפקודת יצירת הארכיון בה השתמשנו לעיל, למעט -xהמתג מחליף את -cהמתג. מציין זאת אתה רוצה e x בדרכי ארכיון במקום ליצור אחד.

ייתכן שתרצה לחלץ את תוכן הארכיון לספריה ספציפית. אתה יכול לעשות זאת על ידי הוספת -Cהמתג לסוף הפקודה. לדוגמא, הפקודה הבאה תחלץ את תוכן קובץ archive.tar.gz לספריית / tmp.

זפת -xzvf archive.tar.gz -C / tmp

אם הקובץ הוא קובץ דחוס bzip2, החלף את "z" בפקודות לעיל ב- "j".

זהו השימוש הפשוט ביותר האפשרי בפקודת הזפת. הפקודה כוללת מספר רב של אפשרויות נוספות, כך שאיננו יכולים לרשום את כולם כאן. למידע נוסף. הפעל את פקודת הזפת מידע בקליפה כדי להציג את דף המידע המפורט של פקודת הזפת. לחץ על מקש q כדי לצאת מדף המידע כשתסיים. אתה יכול גם לקרוא את המדריך של זפת באופן מקוון.

אם אתה משתמש בשולחן עבודה גרפי של Linux, תוכל גם להשתמש בכלי דחיסת הקבצים או במנהל הקבצים הכלול בשולחן העבודה שלך כדי ליצור או לחלץ קבצי .tar. ב- Windows, אתה יכול לחלץ וליצור ארכיוני .tar בעזרת כלי השירות 7-Zip בחינם.