NVMe לעומת SATA: איזו טכנולוגיית SSD מהירה יותר?

כונני NVMe הם עניין גדול באחסון מחשבים כרגע, ומסיבה טובה. לא זו בלבד שכונן NVMe Solid State (SSD) משאיר את רוב כונני ה- SSD הישנים באבק, הוא גם בוער במהירות בהשוואה לכונני 3.5 ו- 2.5 אינץ 'רגילים.

NVMe לעומת SATA III

קחו למשל את 1 TB Samsung 860 Pro, SSD בגודל 2.5 אינץ 'עם מהירות קריאה רציפה מקסימלית של 560 מגה לשניה (MB / s). יורשו, ה- NVMe מבוסס 960 Pro, מהיר יותר משש פעמים, עם מהירות מרבית של 3,500 מגה לשנייה.

הסיבה לכך היא שכונני ה- pre-NVMe מתחברים למחשב באמצעות SATA III, המהדורה השלישית של ממשק אוטובוס המחשבים הסידורי ATA. NVMe, בינתיים, הוא ממשק הבקר המארח עבור כונני SSD חדשים ומתקדמים יותר.

SATA III ו- NVMe הם המונחים הנפוצים ביותר להבדיל בין כונני בית הספר הישן לבין החום החדש שכולם רוצים. NVMe אינה, עם זאת, אותה סוג טכנולוגיה כמו SATA III.

נבדוק מדוע אנו משתמשים במונחים "SATA III" ו- "NVMe" כדי להשוות את הטכנולוגיות בהמשך.

מהו SATA III?

בשנת 2000 הוצגה SATA כדי להחליף את תקן ה- ATA המקביל שקדם לו. SATA הציעה חיבורים במהירות גבוהה יותר, שמשמעותם שיפור משמעותי בביצועים בהשוואה לקודמתה. SATA III הושק כעבור שמונה שנים עם קצב העברה מרבי של 600 מגה לשנייה.

רכיבי SATA III משתמשים בסוג מסוים של מחברים לחריץ למחשב נייד, ובסוג ספציפי של כבלים להתחברות ללוח אם למחשב שולחני.

לאחר חיבור כונן למערכת המחשב באמצעות SATA III, העבודה נעשית רק חצי. כדי שהכונן ידבר בפועל עם המערכת, הוא זקוק לממשק בקר מארח. עבודה זו שייכת ל- AHCI, שהיא הדרך הנפוצה ביותר עבור כונני SATA III לדבר עם מערכת מחשב.

במשך שנים רבות הופיעו SATA III ו- AHCI בצורה מעולה, כולל בימים הראשונים של כונני SSD. עם זאת, AHCI עבר אופטימיזציה לתקשורת מסתובבת עם זמן אחזור גבוה, לא אחזור נמוך, אחסון לא נדיף כמו כונני SSD, הסביר נציג מיצרן הכוננים קינגסטון.

כונני מצב מוצק הפכו כל כך מהירים, שבסופו של דבר הם רווו את חיבור SATA III. SATA III ו- AHCI פשוט לא הצליחו לספק רוחב פס מספיק עבור SSDS בעל יכולת הולכת וגוברת.

עם מהירויות כונן ויכולות שהתרחבו, החיפוש אחר חלופה טובה יותר. ולמרבה המזל הוא כבר היה בשימוש במחשבים אישיים.

מה זה PCIe?

PCIe הוא ממשק חומרה נוסף. זה ידוע בעיקר כדרך הכרטיס הגרפי הננעץ במחשב שולחני, אך הוא משמש גם לכרטיסי קול, כרטיסי הרחבה של Thunderbolt וכונני M.2 (עוד על אלה בהמשך).

אם אתה מסתכל על לוח אם (ראה לעיל), תוכל לראות בקלות היכן חריצי ה- PCIe. הם מגיעים בעיקר בגרסאות x16, x8, x4 ו- x1. מספרים אלה מציינים כמה נתיבי העברת נתונים יש לחריץ. ככל שמספר הנתיבים גבוה יותר, כך תוכלו להזיז יותר נתונים בכל פעם, ולכן כרטיסי המסך משתמשים בחריצי x16.

יש גם חריץ M.2 בתמונה למעלה, ממש מתחת לחריץ x16 העליון. חריצי M.2 יכולים להשתמש עד ארבעה נתיבים, ולכן הם x4.

בחריצי ה- PCIe המרכזיים בכל מחשב יש מסלולים המחוברים למעבד לקבלת הביצועים הטובים ביותר האפשריים. שאר חריצי ה- PCIe מתחברים לערכת השבבים. זה תומך גם בחיבור מהיר למדי למעבד, אך לא במהירות כמו בחיבורים הישירים.

נכון לעכשיו, ישנם שני דורות של PCIe בשימוש: 3.0 (הנפוץ ביותר) ו- 4.0. החל מאמצע 2019 PCIe 4.0 היה חדש לגמרי ותמך רק במעבדי Ryzen 3000 של AMD ולוחות האם X570. גרסה 4, כפי שהיית מצפה, מהירה יותר.

עם זאת, מרבית הרכיבים עדיין אינם רווים את רוחב הפס המרבי של PCIe 3.0. אז בעוד PCIe 4.0 מרשים, זה עדיין לא הכרחי עבור מחשבים מודרניים.

קשורים: PCIe 4.0: מה חדש ולמה זה חשוב

NVMe Over PCIe

PCIe, אם כן, הוא כמו SATA III; שניהם משמשים לחיבור רכיבים בודדים למערכת מחשב. בדיוק כמו ש- SATA III זקוק ל- AHCI לפני שכונן קשיח או SSD יכול לתקשר עם מערכת מחשב, כוננים מבוססי PCIe מסתמכים על בקר מארח, המכונה NVMe (Memory Express שאינו נדיף).

אך מדוע שלא נדבר על כונני SATA III לעומת כונני PCIe, או AHCI לעומת NVMe?

הסיבה די פשוטה. תמיד התייחסנו לכוננים כמבוססים על SATA, כמו SATA, SATA II ו- SATA III - אין שום הפתעה שם.

כאשר יצרני הכוננים החלו לייצר כונני PCIe, הייתה תקופה קצרה בה דיברנו על כונני PCIe.

עם זאת, לתעשייה לא היו כל סטנדרטים להתארח כפי שהיה עם כונני SATA. במקום זאת, כפי שהסביר Western Digital, חברות השתמשו ב- AHCI ובנו מנהלי התקן וקושחה משלהן להפעלת הכוננים הללו.

זה היה בלגן, ו- AHCI עדיין לא היה מספיק טוב. כפי שהסביר לנו קינגסטון, לאנשים היה קשה יותר לאמץ כוננים מהירים יותר מ- SATA מכיוון שבמקום חוויית פלאג-פליי הם נאלצו להתקין מנהלי התקנים מיוחדים.

בסופו של דבר התעשייה התגבשה סביב התקן שהפך ל- NVMe והחליף את AHCI. הסטנדרט החדש היה הרבה יותר טוב, והיה הגיוני להתחיל לדבר על NVMe. והשאר, כמו שאומרים, הוא היסטוריה.

NVMe נבנתה עם מחשבי כונן SSD מודרניים מבוססי PCIe. כונני NVMe מסוגלים לקבל הרבה יותר פקודות בבת אחת מאשר כוננים קשיחים SATA III או כונני SSD. זה, בשילוב עם חביון נמוך יותר, הופכים את כונני NVMe למהירים יותר ומגיבים.

איך נראים כונני NVMe?

אם אתה הולך לקנות היום כונן מבוסס NVMe, מה שאתה רוצה זה גומיסטיק M.2. M.2 מתאר את גורם הצורה של הכונן - או, לענייננו, איך הוא נראה. בדרך כלל בכונני M.2 יש עד 1 TB אחסון, אך הם קטנים מספיק כדי להחזיק בין האגודל לאצבע המורה.

כונני M.2 מתחברים לחריצי M.2 PCIe מיוחדים התומכים בעד ארבעה נתיבי העברת נתונים. כוננים אלה הם בדרך כלל מבוססי NVMe, אך ניתן למצוא גם כונני M.2 המשתמשים ב- SATA III - פשוט קרא את האריזה בעיון.

מכשירי M.2 מבוססי SATA III אינם כל כך נפוצים בימינו, אך הם קיימים. כמה דוגמאות פופולריות הן WD Blue 3D NAND ו- Samsung 860 Evo.

קשורים: מהו חריץ ההרחבה M.2, ואיך אוכל להשתמש בו?

האם כדאי לך לזרוק כונני SATA III?

בעוד NVMe הוא פנטסטי, עדיין אין סיבה לוותר על כונני SATA III. למרות המגבלות של SATA III, זה עדיין בחירה טובה לאחסון משני.

כל מי שבונה מחשב חדש, למשל, יעשה טוב אם ישתמש בכונן M.2 NVMe לכונן האתחול ולאחסון הראשי שלו. לאחר מכן הוא יכול להוסיף כונן קשיח זול יותר או 2.5 אינץ 'SSD עם קיבולת גדולה יותר כאחסון משני.

זה יכול להיות רעיון נחמד שכל האחסון שלך פועל דרך PCIe. עם זאת, כרגע, כונני NVMe מוגבלים לכ -2 TB. יכולות גבוהות יותר הן גם יקרות מדי. תקציב של 1 TB, M.2 NVMe בדרך כלל עולה כ- $ 100 (שזה בערך מה שעולה כונן קשיח SATA III בעל ביצועים גבוהים של 2 TB).

התמחור, כמובן, עשוי להשתנות כאשר נקבל כונני M.2 בעלי קיבולת גבוהה עוד יותר. קינגסטון אמר שאנחנו יכולים לצפות בכונני M.2 עם קיבולת של 4 ו -8 TB סביב תחילת 2021.

עד אז, השילוב של M.2 עם כונני SSD משניים וכוננים קשיחים הוא האפשרות הטובה ביותר.

אותו רעיון חל על מחשבים ניידים. אם אתה קונה אסדה חדשה, חפש אחד עם אחסון פלאש NVMe ותא 2.5 אינץ 'רזרבי עבור כונן קשיח SATA III או SSD.

לא כל כונני NVMe נוצרים שווים, עם זאת. בהחלט משתלם לקרוא ביקורות בכונן היעד שלך לפני שאתה רוכש ביקורות.

אם יש לך מחשב שולחני חדש או מחשב נייד, רוב הסיכויים שיש לו חריצי M.2 התומכים ב- NVMe. שדרוג המחשב שווה את זה!