לא כל כבלי ה- Ethernet שווים: אתה יכול לקבל מהירויות LAN מהירות יותר באמצעות שדרוג

חיבורי קווי, המשתמשים בכבלי Ethernet, הם בדרך כלל מהירים יותר ובעלי זמן אחזור נמוך יותר מאשר חיבורי Wi-Fi. אבל, כמו שחומרת ה- Wi-Fi המודרנית מתקדמת, כבלים אתרנטיים מודרניים מסוגלים לתקשר במהירות גבוהה יותר.

קשורים: שדרג את הנתב האלחוטי שלך כדי לקבל מהירויות מהירות יותר ואינטרנט אלחוטי אמין יותר

עבור רשת ביתית טיפוסית, זה לא עניין גדול באמת, מכיוון שחיבור האינטרנט שלך הוא צוואר הבקבוק. אם אתה מקבל, למשל, מהירויות הורדה של 90 מגהביט לשנייה מספק האינטרנט שלך, כבלי האתרנט בבית שלך לא ישפיעו על מהירויות האינטרנט שלך - עדיין תקבל 90 מגה לשנייה. עם זאת, תוכל להשיג מהירויות רשת מקומיות מהירות יותר על ידי שדרוג כבל ה- Ethernet שלך. ומהירויות LAN מהירות יותר יכולות לעזור בהעברת נתונים ממכשיר אחד למשנהו ברשת המקומית שלך. זה כולל דברים כמו גיבוי והעברת נתונים בין מחשבים, הזרמת משחקים מתיבת Windows למגן שלך או קישור Steam, או הזרמת וידאו מקומי ממשהו כמו שרת Plex או Kodi.

קטגוריות כבלים

האם הרמת לאחרונה כבל אתרנט חדש, או שהשתמשת בכבל אתרנט שהגיע יחד עם נתב מודרני או ציוד אחר? אם כן, כנראה שהכבל הזה מספיק חדש בשביל שלא תצטרכו לדאוג.

אבל אם אתה עדיין משתמש בכבלי Ethernet ישנים יותר שישבו בארון איפשהו, ייתכן שתרצה לבדוק את שדרוגם. אם כבר מזמן חיווטת את ביתך בכבלי אתרנט - אולי דרכת אותם דרך הקירות ומתחת לשטיחים כדי להרחיב את הגישה לאינטרנט קווי לכל חדר - יתכן שיהיו לך כבלים ישנים יותר של Cat-5 או Cat-5e.

כבלי אתרנט מתוקננים לקטגוריות שונות. לדוגמא, תראה כבלים המדורגים כקטגוריה 5, קטגוריה 5e, קטגוריה 6, קטגוריה 7 וכן הלאה. בדרך כלל אנו מקצרים את השמות הללו לחתול 5, חתול 5e, חתול 6 וכו '. כל כבל עם מספר גבוה יותר הוא תקן חדש יותר. וכן, הכבלים הללו תואמים לאחור. הם פשוט בנויים לתמוך בתקשורת במהירות גבוהה יותר אם יש לך מכשירים מודרניים התומכים בכך. סוג המחבר זהה, כך שתוכלו לחבר כבל Cat-6 למכשיר שנוצר חזרה כאשר Cat-5e היה הסטנדרט החדש והחם ו- Cat-6 טרם שוחרר.

קשורים: איזה סוג של כבל אתרנט (Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a) עלי להשתמש?

איבדנו את ההבדלים בין כבלי אתרנט. כל תקן חדש יותר מביא למהירויות אפשריות גבוהות יותר ומצמצם את הצלבה, מה שעוזר לך להשיג מהירויות אלה גם עם כבלים ארוכים יותר. הטבלה שלעיל מדגישה את המפרט של כל קטגוריה.

האם שדרוג שווה את זה? אולי לא, אבל ...

המציאות היא שכבל Cat-5e עם מהירות של עד 1 Gb / s מהיר מספיק לחיבור האינטרנט שלך. המהירות של 1 GB / s תומכת בכל דבר עד שירות אינטרנט של Gigabit, כך שלא תראה שום עלייה במהירות האינטרנט שלך אם תעבור מ- Cat-5e לכבל בקטגוריה גבוהה יותר.

עם זאת, אם אתה מבצע הרבה העברת נתונים בין מחשבים ברשת המקומית שלך, שדרוג עשוי להיות שווה את זה. ואם אתה קונה כבלים חדשים או חיווט לביתך ברגע זה, עליך לפחות להשתמש ב- Cat-6 במקום בכבלי Cat-5e. אם הפרש המחירים אינו גדול מדי כשאתה מחבר את הבית שלך, אתה יכול אפילו ללכת על כבלים של Cat-7. רק שים לב שעבודה עם כבלים של Cat-7 דורשת קצת יותר עדינות בעבודה עם כבלים Cat-5e או Cat-6 - בעיקר בגלל שקל יותר לפגוע במיגון נייר הכסף בעת כיפוף כבלים של Cat-7.

קטגוריה 5 (Cat-5) וקטגוריה 5 משופרת (Cat-5e) הם למעשה זהים. שום דבר לא השתנה פיזית בכבל עצמו. במקום זאת, כבלים של Cat-5e נבדקים בצורה קפדנית יותר כדי להבטיח פחות שיחות מעבר (הפרעות חשמליות). במילים אחרות, רק חלק מכבלי Cat-5 הישנים האלה מספיק טובים כדי להיות כבלים של Cat-5e.

כבלים Cat-6 ו- Cat-6a מעניינים יותר. אם יש לך נתב מודרני והתקנים מודרניים המותאמים ל- Ethernet, תוכל לקבל מהירויות מהירות יותר - 10 Gb / s עבור Cat-6a במקום 1 Gb / s עבור Cat-6. גם שאר החומרה שלך צריכה לתמוך בזה, אבל לא תקבל את אלה מעל למהירות של 1 GB / s אלא אם כן יש לך כבלים מספיק טובים. אם אתה מחבר את כל חומרת הרשת החדשה והנהדרת שלך לכבלי אתרנט ישנים של Cat-5e שעברת בקירות ביתך לפני שנים, לא תקבל את מלוא המהירויות.

כבלים של Cat-7 באמת לא מציעים יתרון רב מדי על Cat-6a, לפחות לא עבור המשתמש הביתי. הם משתמשים במיגון טוב יותר, מה שיכול לעזור לשמור על מהירויות טובות יותר למרחקים ארוכים יותר, אבל זה לא דבר מדהים. אם ההבדל במחיר קטן, ויש לך מישהו שיחבר את הבית שלך, שקול ללכת עם Cat-7 רק להגנה עתידית נוספת. אחרת, Cat-6a אמור להיות בסדר גמור בהתקנות חדשות.

זה לא אומר שעליך לקרוע את קירות הבית שלך כדי להחליף את כבל Cat-5e שהותקן לפני שנים, במיוחד אם אין לך צורך במהירויות רשת מקומיות מהירות יותר. אך לא כל כבלי ה- Ethernet שווים.

כיצד ניתן לדעת במה אתה משתמש

ברוב הכבלים, אתה אמור להיות מסוגל להסתכל על הכבל עצמו ולמצוא את התווית המודפסת על המשטח החיצוני של הכבל. זה ההימור הטוב ביותר שלך. כבלים מסוג Cat-6, 6a ו- 7 הם בדרך כלל עבים יותר מכבלי Cat-5e ופחות גמישים - כך שאם אתה רגיל לטפל בכבלי Cat-5e, זו דרך קלה נוספת לדעת.

לרוב האנשים לא ממש אכפת אם הם משתמשים בכבלים Cat-5e, 6, 6a או 7 בבית. חיבור האינטרנט הוא צוואר הבקבוק, כבלים מהירים יותר לא יעזרו בכך. שימוש בכבל Cat-6, 6a או אפילו 7 יכול לאפשר מהירויות מהירות יותר בהעברת קבצים או בתקשורת אחרת בין שני מחשבים ברשת המקומית, אך האמת היא שרוב האנשים אפילו לא ישימו לב.

ובכל זאת, יש הבדל! אם אתה מחווט את ביתך בכבלים שנתקעו שם זמן מה, אתה בהחלט צריך ללכת על הכבל בקטגוריה הגבוהה ביותר שאתה יכול להרשות לעצמך עבור הגנת העתיד ומהירויות LAN מהירות יותר.

קרדיט תמונה: ריגן וולש בפליקר, דקלן ™ בפליקר, קולין אנדרסון בפליקר