מהו קובץ ISO (וכיצד אוכל להשתמש בהם)?

קובץ ISO (המכונה לעתים קרובות תמונת ISO), הוא קובץ ארכיון המכיל עותק (או תמונה) זהה של נתונים שנמצאים בדיסק אופטי, כמו CD או DVD. הם משמשים לעתים קרובות לגיבוי דיסקים אופטיים, או להפצת ערכות קבצים גדולות שנועדו לצרוב לדיסק אופטי.

מהי תמונת ISO?

השם ISO נלקח משם מערכת הקבצים המשמשת מדיה אופטית, שהיא בדרך כלל ISO 9660. אתה יכול לחשוב על תמונת ISO כעותק שלם של כל מה שנשמר בדיסק אופטי פיזי כמו CD, DVD או Blu-. דיסק ריי - כולל מערכת הקבצים עצמה. הם עותק מגזר אחר מגזר של הדיסק, ולא משתמשים בדחיסה. הרעיון מאחורי תמונות ISO הוא שאתה יכול לאחסן עותק דיגיטלי מדויק של דיסק, ולאחר מכן להשתמש בתמונה זו כדי לצרוב דיסק חדש שבתורו הוא עותק מדויק של המקור. מרבית מערכות ההפעלה (וכלי עזר רבים) מאפשרים לך גם להעלות תמונת ISO כדיסק וירטואלי, ובמקרה זה כל האפליקציות שלך מתייחסות אליו כאילו הוכנס דיסק אופטי אמיתי.

בעוד שאנשים רבים משתמשים בתמונות ISO ליצירת גיבויים של הדיסק האופטי שלהם, תמונות ISO משמשות בימינו בעיקר להפצת תוכניות ומערכות הפעלה גדולות, מכיוון שהיא מאפשרת לכלול את כל הקבצים בקובץ אחד להורדה בקלות. לאחר מכן אנשים יכולים להחליט אם הם רוצים לעלות תמונה זו או להשתמש בה לצריבת דיסק אופטי.

מרבית מערכות ההפעלה להורדה, כולל חלונות והפצות לינוקס שונות מופצות כתמונות ISO. זה שימושי בעת הורדת הגרסה הנוכחית של אובונטו להתקנה במחשב שלך או התקנת דיסק המשחק הישן על מחשב נייד ללא כונן פיזי.

קשורים: היכן ניתן להוריד את Windows 10, 8.1 ו- 7 ISO באופן חוקי

כיצד להרכיב תמונת ISO

הרכבה של תמונת ISO מאפשרת לך להרכיב את תמונת ISO בכונן דיסק אופטי וירטואלי. כל האפליקציות שלך יתייחסו לתמונה כאילו מדובר בדיסק פיזי ממשי.

Windows 8, 8.1 ו- 10 מאפשרים לך להעלות תמונת ISO ללא תוכנת צד שלישי. פשוט בחר את התמונה בסייר הקבצים ולאחר מכן עבור אל ניהול> הר.

אם יש לך חלונות 7 (או קודמים), תזדקק לאפליקציית צד שלישי כמו כלי קוד פתוח וחינמי WinCDEmu.

קשורים: כיצד להרכיב ISO ותמונות דיסק אחרות ב- Windows, Mac ו- Linux

כיצד לצרוב תמונת ISO לדיסק

צריבת ISO לתקליטור פיזי מועילה כשרוצים ליצור דיסק בו תשתמשו להתקנת התוכנה או מערכת ההפעלה על מכונה אחרת. זה שימושי במיוחד כאשר אתה מתקין מערכת הפעלה (או יוצר דיסק שירות) וצריך להשתמש בדיסק זה כדי לאתחל מערכת. זה יכול להיות שימושי גם ליצירת עותק גיבוי פיזי של דיסק, או אם אתה רק צריך למסור עותק למישהו אחר.

ל- Windows 7, 8 ו- 10 יש תכונה לצריבת תמונת ISO לדיסק המובנה ישירות. כל שעליך לעשות הוא להכניס דיסק אופטי לצריבה, לחץ לחיצה ימנית על תמונת ISO ואז בחר בפקודה "צריבת דיסק דיסק".

הערה : אם אין לך כותב דיסקים אופטי במחשב שלך, לא תראה את הפקודה. כמו כן, אם מותקנת אפליקציית דחיסה (כמו 7-Zip) והיא משויכת לתוסף הקובץ ISO, אתה גם לא תראה את הפקודה. נדבר על זה עוד קצת בסעיף הבא.

קשורים: כיצד לצרוב תמונת ISO ב- Windows 7

MacOS עובד בערך באותה צורה. בחר את קובץ התמונה ב- Finder ולאחר מכן עבור לקובץ> צריבת דיסק תמונה ( שם ) לתקליטור.

כיצד לחלץ תמונת ISO

אם אתה לא רוצה לעלות ISO או לצרוב אותו דיסק, אך עדיין צריך לגשת לקבצים שבפנים, תוכל לחלץ את התוכן למחשב האישי שלך. לשם כך תזדקק לאפליקציית צד שלישי כמו WinRAR או 7-Zip. אנחנו אוהבים 7 Zip כאן כי זה בחינם, קוד פתוח, ושפע חזק.

כאשר אתה מתקין 7-Zip, הוא משייך את סיומת הקובץ .iso לאפליקציה. לכן, כל שעליך לעשות הוא ללחוץ פעמיים על תמונת ISO כדי לפתוח אותה ולעיין בתכניה. בהתאם לגודל ה- ISO, זה יכול לקחת עד דקה, אז היה סבלני.

קשורים: מהי סיומת קבצים?

אתה יכול להעתיק כל דבר מה- ISO לתיקיה רגילה רק על ידי גרירה ושחרור.

אם אתה מעדיף, תוכל גם לחלץ את התוכן המלא של ה- ISO לתיקיה רגילה. פשוט לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על ה- ISO, הצבע על תפריט "7-Zip" ואז בחר באחת מפקודות החילוץ. הפקודה "חלץ קבצים" מאפשר לך לבחור מיקום, הקבצים "חלץ כאן" תמציות הפקודה לאותו מיקום של קובץ ISO, ואת "חלץ כדי שם_תיקיה " הפקודה יוצרת תיקיה חדשה כי המיקום שאליו לחלץ.

אפליקציות דחיסה אחרות, כמו WinRar, פועלות בערך באותה צורה.

יש כאן עוד דבר אחד חשוב לציין. אם אתה מתקין אפליקציית דחיסה כמו 7-Zip או WinRar, ונותנת לאפליקציה הזו לשייך את עצמה לקבצי ISO, לא תראה עוד את הפקודות המובנות בסייר הקבצים לעבודה עם קבצי התמונה האלה. עדיף ש- Windows Explorer ישויך לקבצי ISO מכיוון שאתה עדיין יכול ללחוץ לחיצה ימנית עליהם ולגשת לפקודות יישומי הדחיסה מתי שתרצה. כל מה שאתה מאבד הוא היכולת ללחוץ עליהם פעמיים כדי לפתוח אותם באפליקציית הדחיסה.

אם כבר התקנת אחת מהאפליקציות האלה, תוכל לחבר מחדש את סיומת הקובץ ISO לסייר Windows. עבור אל הגדרות> אפליקציות> אפליקציות ברירת מחדל. בצד ימין, גלול למטה ולחץ על הקישור "בחר יישומי ברירת מחדל לפי סוג קובץ".

החלון הבא מציג רשימה ארוכה מאוד של סיומות קבצים. גלול עד הסיומת .iso. בצד ימין, לחץ על כל אפליקציה שמשויכת כרגע לתוסף. בתפריט הקופץ בחר באפשרות "סייר Windows".

כיצד ליצור קובץ ISO משלך מדיסק אופטי

יצירת קובץ ISO מדיסקים נותנת לך ליצור גיבוי דיגיטלי של הדיסקים הפיזיים שלך. לאחר מכן תוכל להשתמש בקבצים על ידי הרכבתם על מחשבים שאין להם כונן אופטי. תוכל גם להשתמש בקבצים בעתיד כדי לצרוב עותק נוסף של הדיסק שלך. וכמובן, אתה יכול לחלוק את ה- ISO הזה עם אנשים אחרים.

בעוד ש- macOS ו- Linux שניהם מגיעים עם תוכנה המותקנת מראש המאפשרת ליצור ISO מדיסק פיזי, Windows לא. במקום זאת, יהיה עליך להוריד אפליקציית צד שלישי כדי ליצור קובץ ISO ב- Windows. לשם כך אנו ממליצים על ניניט כמקום בטוח לתפוס כלים מכל הסוגים. בחזית ISO, Ninite כוללת כלים כמו InfraRecorder, ImgBurn ו- CDBurnerXP. רק הקפד להוריד אותם דרך ניניט. חלק מהתוכניות הללו - כמו ImgBurn - כוללות זבל בתוכנות ההתקנה שלהן אם אתה מקבל אותן ממקומות אחרים.

לא משנה מה מערכת ההפעלה בה אתה משתמש, הקפד לבדוק את המדריך המלא שלנו ליצירת קבצי ISO מדיסקים למידע נוסף.

קשורים: כיצד ליצור קבצי ISO מדיסקים ב- Windows, Mac ו- Linux