מדוע 2020 זה הזמן המושלם לבקר מחדש ב- IRC

אתה לא שומע הרבה על צ'אט ממסר אינטרנטי (IRC) בימינו מכיוון שהמדיה החברתית וסלק גנבו כמה מהרעמים שלה. עם זאת, זה רחוק מלהיות מת! למעשה, 2020 עשויה להיות הזמן הטוב ביותר להצטרף (או להצטרף מחדש) למהפכת הצ'אט מבוססת הטקסט.

IRC עדיין בועט 32 שנים מאוחר יותר

IRC הוא פרוטוקול אינטרנט סטנדרטי המאפשר לאנשים להפעיל שרתי צ'אט מבוססי טקסט משלהם עם מבחר ערוצים משלו המאורגן לפי נושאים (למשל, ערוץ בשם #music לדיבור על מוסיקה). ללא סמכות ריכוזית לגבי מי יכול לארח שרת, אנשים חופשיים להחליף שרתים כרצונם או אפילו להתחיל משלהם.

IRC החל בפינלנד בשנת 1988 והפך במהרה לתחושת אינטרנט בינלאומית. זה אפשר לאנשים מכל רחבי העולם לשתף חדשות היסטוריות, למצוא רומנטיקה או לדבר כמעט על כל נושא עם חובבים דומים בזמן אמת.

כיום, עדיין פועלות ברחבי העולם למעלה מ -2,000 שרתי IRC וכמעט 500 רשתות IRC (קבוצות של שרתי רשת). עם זאת, מספר האנשים המשתמשים בהם ירד באופן דרמטי (יש האומרים 60 אחוז) משיאו בסביבות 2003-05.

המספרים האלה יכולים להטעות. השימוש בשיא ב- IRC התרחש במקביל לשימוש בשיא הרשת לסחר בתוכנות פיראטיות ("warez"), כך שלא כל אותם אנשים השתמשו ב- IRC כדי לשוחח מלכתחילה.

ובכל זאת, אנשים רבים נטשו את ה- IRC מאז תחילת שנות ה -00 בשל עלייתם של מספר עצום המרחבים החברתיים המקוונים המתחרים. פורומים ברשת, מסרים מיידיים (כמו AIM), מדיה חברתית, הודעות טקסט ב- SMS, שירותים שיתופיים (כמו Slack ו- Discord) ואפילו עולמות ומשחקי תלת ממד (כמו Second Life ו- Minecraft ) תרמו כולם לצלילה הפופולרית של IRC.

למרות שאוכלוסיית IRC היא רק חלק קטן ממה שהייתה בעבר, קבוצת ליבה של אנשים שרק רוצים צ'אט טקסט בסיסי עדיין שם ומפטפטים עד עצם היום הזה.

חופש הצ'אט הקלאסי באינטרנט

בשנת 1993 פרסם הניו יורקר סרט מצויר שכותרתו "באינטרנט אף אחד לא יודע שאתה כלב". זה הפך לסמלי של חופש הזהות שהגיע עם אנונימיות מקוונת באותה תקופה.

האנונימיות הזו לא הייתה מושלמת, כמובן. אנשים יכלו (ועדיין יכולים) לראות את כתובת ה- IP שלך ולנחש את המיקום הגיאוגרפי הכללי שלך. עם זאת, אז לא היה זה סביר שה- IP שלך נקשר למידע האישי שלך באופן ציבורי באופן ציבורי.

לפני שתמונות פרופיל ומדיה חברתית ריכוזית הפכו נפוצות, תוכל לבחור בפרסונה מקוונת ולכבוש אותה בסיכון נמוך להשלכות ציבוריות. חלקם מצאו את זה מאיים, אבל זה היה מאוד משחרר עבור אנשים בקבוצות שוליים, שיכולים להתקיים ברשת ללא שיפוט.

כיום, תחושת האנונימיות הזו, למרות שהיא לא נכחדת לגמרי, נדירה יותר. עבור רבים מאיתנו, האני המקוון והלא מקוון שלנו התמזגו בפלטפורמות הרשתות החברתיות, כמו פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר. לעתים קרובות, פרופיל זה מקושר גם לתמונות שלך, כמו גם למשפחה, לחברים ולעמיתים שלך. הכל פתוח לאחרים לראות, כך שאולי לא נרגיש חופשיים כמו שאנחנו רוצים להתנסות ברעיונות חדשים.

למרבה המזל, הודות ל- IRC, אתה יכול להחזיר את השעון ל -1993 ולהיות שוב כלב ברשת.

כיצד להתחבר ל- IRC היום

החיבור ל- IRC כיום קל מתמיד בזכות תוכניות הלקוח הזמינות לכל הפלטפורמות הגדולות. ברוב המקרים, כל שעליך לעשות הוא להוריד לקוח IRC (או להתקין אותו מחנות אפליקציות), להקליד שם שתרצה להשתמש בו ותוצג בפניך רשימת שרתי IRC פופולריים.

להלן מספר לקוחות IRC פופולריים לפלטפורמות שונות:

 • Windows: אתה יכול לקבל ניסיון חינם למשך 30 יום ב- mIRC (לאחר מכן 20 דולר לרכישת רישיון) או להשתמש ב- HexChat.
 • מק: אנשים רבים משתמשים ב- Textual (ניסיון בחינם, ולאחר מכן רכישה באפליקציה ב- $ 7.99) או ב- Igloo IRC ($ 5.99). LimeChat הוא אלטרנטיבה בחינם.
 • לינוקס:  נסה את WeeChat או HexChat, שניהם הם קוד פתוח.
 • Chrome: לקוחות פופולריים בחינם עבור Chrome כוללים CIRC ו- Byrd.
 • אייפון / אייפד: רבים משתמשים ב- IglooIRC ($ 5.99), ב- Palaver IRC ($ 1.99) או ב- Colloquy ($ 1.99).


 • אנדרואיד: נסה את IRCCloud או את AndroIRC, שניהם בחינם.


אנו לא ממליצים לתת לילדיך להשתמש ב- IRC. זה כמו המערב הפרוע באינטרנט, עם הרבה תוכן שעלול לפגוע. תיתקל באנשים שאומרים כל דבר שאתה יכול לדמיין (ודברים רבים שאתה לא יכול).

עם זאת, יש שם גם הרבה אנשים סבירים. אתה רק צריך למצוא שרת וקהילת ערוצים שמתאימה לסגנון האישי שלך. כלי חיפוש זה של ערוץ IRC המתארח על ידי netsplit.de הוא דרך נהדרת למצוא אנשים דומים. הוא מחפש בין שרתי IRC רבים אחר נושאים שעליהם תרצה לדבר.

בסופו של דבר, IRC היא עדיין דרך נהדרת לשחרר קיטור, להתיידד עם זרים מוחלטים, לדבר על תחומי עניין טכניים, ואולי אפילו לקבל עצות טובות. ב- IRC תוכלו לחברים לחיים שלעולם לא יידעו איך אתם נראים או את שמכם האמיתי. בשנת 2020 זה מרענן למדי!

מתחילים

לאחר שהשקת את לקוח ה- IRC שלך בחר שרת (לרוב הלקוחות יש רשימה של אותם מוכנים לשימוש). הקלד כינוי, התחבר ואז בחר ערוץ. אתה יכול לבצע את רוב המשימות האלה בקלות באמצעות תפריטים על המסך בלקוח IRC לבחירתך.

ברגע שאתה מחובר, לעתים קרובות תראה רשימה של אנשים באותו הערוץ בסרגל צד בצד ימין. כדי לשוחח בצ'אט, לחץ או הקש על סרגל הטקסט בתחתית, הקלד את ההודעה שלך ולחץ על Enter כאשר ברצונך לשלוח. פָּשׁוּט!

רשימה קצרה של פקודות IRC

כשמשתמשים בלקוח IRC גרפי מודרני, לא תמיד אתה צריך לשלוט ברשימת הפקודות שהוקלדה מעט של IRC, אך הן עדיין יכולות להיות שימושיות. להלן כמה מהעקרונות העיקריים:

 • / כינוי [כינוי]: השם שאחרים יראו כאשר אתה משוחח.
 • / list:  מפרט את הערוצים בשרת אליהם אתה יכול להצטרף.
 • / join [#channel]:  מאפשר לך להצטרף לערוץ. לדוגמה, תקליד "/ join #games" כדי להצטרף לערוץ #games. אתה יכול גם להשתמש בפקודה זו כדי ליצור ערוץ אם אתה מציין אחד שעדיין לא נמצא בשימוש.
 • / away [הודעה]:  מגדיר הודעת חוץ שאחרים יראו אם הם מעבירים לך הודעה.
 • / msg [כינוי] [הודעה]:  שולח הודעה פרטית לאדם אחר.
 • / topic [#channel] [newtopic]:  מגדיר את נושא הדיון בערוץ מסוים.
 • / whois [כינוי]:  שולח לך מידע על משתמש אחר.

זכור כשאתה צולל לערוץ פופולרי בשרת פופולרי, אתה מצטרף לקהילה מבוססת שאולי פועלת כבר עשרות שנים. סביר להניח שרוב האנשים יכירו זה את זה.

אם אתם רוצים להשתלב, צעדו בקלילות ונסו לא לעצבן את המקומיים - אבל בהחלט תהנו!