מה ההבדל בין חלונות 32 סיביות ל- 64 סיביות?

בין אם קנית מחשב חדש ובין אם תשדרג מחשב ישן, סביר להניח שנתקלת בכינוי "64 סיביות" ותהית מה משמעותו. המשך לקרוא כאשר אנו מסבירים מה זה Windows 64 סיביות ומדוע תרצה חתיכה מהעוגה של 64 סיביות.

קשורים: כיצד אוכל לדעת אם אני מריץ חלונות של 32 סיביות או 64 סיביות?

החל מ- Windows 7, מיקרוסופט עשתה כמות עצומה כדי להגדיל את הפופולריות של מחשוב 64 סיביות בקרב משתמשים ביתיים, אך לאנשים רבים לא ברור מה זה בדיוק אומר (ואולי אפילו לא מבינים שהם כבר מפעילים את זה). היום אנו בוחנים את ההיסטוריה של מחשוב 32 סיביות ו 64 סיביות, בין אם המחשב שלך יכול להתמודד עם זה ובין היתרונות והחסרונות שבשימוש בסביבת Windows 64 סיביות.

היסטוריה קצרה מאוד של מחשוב 64 סיביות

לפני שנתחיל לסנוור אתכם בהיסטוריה מעניינת, בואו נדבר על היסודות. מה המשמעות של 64 ביט בכלל? בהקשר לדיונים על מחשבים אישיים של 32 סיביות ו -64 סיביות, פורמט XX סיביות מתייחס לרוחב רישום המעבד.

הרישום הוא כמות אחסון קטנה שבה המעבד שומר את כל הנתונים הדרושים לגישה מהירה לצורך ביצועי מחשב מיטביים. ייעוד הסיביות מתייחס לרוחב הרישום. רישום של 64 סיביות יכול להכיל יותר נתונים מאשר רישום של 32 סיביות, אשר בתורו מחזיק יותר מ -16 סיביות ו -8 סיביות. ככל שהמקום רב יותר במערכת הרישום של המעבד, כך הוא יכול להתמודד - במיוחד במונחים של שימוש יעיל בזיכרון המערכת. מעבד עם רישום של 32 סיביות, למשל, כולל תקרה של 232 כתובות בתוך המרשם ובכך הוא מוגבל לגישה של 4GB RAM. זה אולי נראה כמו כמות עצומה של זיכרון RAM כאשר הם חיסלו את גדלי הרישום לפני 40 שנה, אבל זה מגבלה לא נוחה למדי עבור מחשבים מודרניים.

למרות שזה אולי נראה כאילו מחשוב 64 סיביות הוא הילד החדש שנמצא בבלוק הטכנו-קוסמים, זה קיים כבר עשרות שנים. המחשב הראשון שעשה שימוש בארכיטקטורת 64 סיביות היה ה- Cray UNICOS בשנת 1985, אשר מהווה תקדים למחשבי-על של 64 סיביות (ה- Cray 1 נראה במרכז התמונה למעלה). מחשוב 64 סיביות יישאר המחוז היחיד של מחשבי-על ושרתים גדולים במשך כ -15 השנים הבאות. באותה תקופה הצרכנים נחשפו למערכות 64 סיביות, אך רובם לא היו מודעים לכך לחלוטין. ל- Nintendo 64 ול- Playstation 2, שניהם נראים בתמונה לעיל, היו מעבדים של 64 סיביות 5 שנים מלאות לפני שמעבדי 64 סיביות ברמת הצרכן ומערכות הפעלה נלוות אף הופיעו ברדאר הציבורי.

בלבול הצרכנים לגבי המשמעות של 64 סיביות עבורם - ותמיכת נהגים גרועה מצד היצרנים - הקשו מאוד על הדחיפה לעבר מחשבי 64 סיביות במהלך רוב שנות האלפיים. בשנת 2001 פרסמה מיקרוסופט מהדורת Windows XP 64 סיביות. זה לא אומץ באופן נרחב, למעט אלה שמוכנים להתמודד עם תמיכה מוגבלת ביותר בנהג והרבה כאבי ראש.

בשנה שלאחר מכן, OS X Panther וקומץ הפצות לינוקס החלו לתמוך במעבדי 64 סיביות ביכולות שונות. MacOS X לא תמך במלואו ב- 64 סיביות במשך חמש שנים נוספות עם שחרורו של OS X Leopard. Windows תמכה ב- 64 סיביות ב- Windows Vista, אך שוב, היא לא אומצה באופן נרחב. מסביב היה דרך משובשת לאימוץ של 64 סיביות בקרב משתמשים ביתיים.

שני דברים הפכו את הגאות בעולם המחשבים. הראשון היה שחרורו של Windows 7. מיקרוסופט דחפה את מחשוב 64 סיביות בכבדות ליצרנים והעניקה להם כלים טובים יותר - וזמן הפניה ארוך יותר - ליישום מנהלי התקנים של 64 סיביות.

ההשפעה השנייה, ככל הנראה, גדולה יותר, נובעת מהאופן שבו יצרני מחשבים משווקים את המחשבים האישיים שלהם. מכירה לאנשים שאולי לא מבינים לגמרי את הפלטפורמות שהם קונים פירושם שמשווקים צריכים לדחוף מספרים מסוימים וקלים להבנה. כמות הזיכרון במחשב האישי היא אחד מאותם מספרים. מחשב עם 8 GB של זיכרון RAM פשוט נראה טוב יותר מזה של 4 GB של RAM, נכון? מחשבי 32 סיביות הוגבלו ל -4 GB של זיכרון RAM. על מנת להציע מחשבים עם כמויות זיכרון גבוהות יותר, היצרנים היו צריכים לאמץ מחשבי 64 סיביות.

האם המחשב שלך יכול להתמודד עם 64 סיביות?

אלא אם כן המחשב האישי שלך מקדים את Windows 7, הסיכוי הוא שהוא תומך בגרסת 64 סיביות של Windows. אולי אפילו אתה כבר מריץ גרסת 64 סיביות של Windows, וזה דבר די קל לבדוק. גם אם אתה מריץ גרסת 32 סיביות של Windows 10, ייתכן שתוכל להחליף גרסאות אם יש לך חומרה בעלת יכולת 64 סיביות.

קשורים: כיצד אוכל לדעת אם אני מריץ חלונות של 32 סיביות או 64 סיביות?

היתרונות והחסרונות של מחשוב 64 סיביות

קראת קצת על ההיסטוריה של מחשוב 64 סיביות ובדיקת המערכת שלך מציינת שאתה יכול להריץ חלונות של 64 סיביות. עכשיו מה? בואו נעבור בין היתרונות והחסרונות של מעבר למערכת הפעלה של 64 סיביות.

למה יש לך לצפות אם תעשה את הקפיצה? להלן כמה מהיתרונות העצומים לביצוע הקפיצה למערכת 64 סיביות:

  • אתה יכול לנדנד יותר RAM באופן קיצוני:  כמה יותר? גרסאות 32 סיביות של Windows (ומערכות הפעלה אחרות לצורך העניין) מוגבלות ל- RAM של 4096MB (או 4GB). גרסאות 64 סיביות מסוגלות תיאורטית לתמוך במעט יותר מ- 17 מיליארד GB של זיכרון RAM בזכות אותה מערכת רישום מרווחת עליה דיברנו קודם. באופן מציאותי, מהדורות הביתיות של Windows 7 בגודל 64 סיביות מוגבלות (בגלל בעיות רישוי, ולא מגבלות פיזיות) ל -16 GB של זיכרון RAM והמהדורות המקצועיות וה- Ultimate יכולות להעלות עד 192GB של זיכרון RAM.
  • תראה יעילות מוגברת:  לא רק שתוכל להתקין יותר זיכרון RAM במערכת שלך (בקלות ככל שלוח האם שלך יכול לתמוך) תוכל גם לראות שימוש יעיל יותר בזכרון RAM זה. בגלל האופי של מערכת הכתובות 64 סיביות במרשם וכיצד Windows 64 סיביות מקצה זיכרון תראה פחות מזיכרון המערכת שלך נלעס על ידי מערכות משניות (כמו כרטיס המסך שלך). למרות שאתה יכול להכפיל רק את כמות ה- RAM הפיזית במחשב שלך, זה ירגיש הרבה יותר מכך בגלל היעילות החדשה של המערכת שלך.
  • המחשב שלך יוכל להקצות זיכרון וירטואלי נוסף לכל תהליך:  תחת ארכיטקטורה של 32 סיביות, Windows מוגבלת להקצות 2GB זיכרון ליישום. משחקים מודרניים, יישומי עריכת וידאו ותמונות ויישומים רעבים כמו מכונות וירטואליות, חושקים בנתחי זיכרון גדולים. במערכות של 64 סיביות שיש להם, תתפנה לעוד מספר תיאורטי גדול, עד 8TB של זיכרון וירטואלי. זה יותר ממספיק אפילו למפגינים הכי משוגעים בעריכת Photoshop וב- Crysis. בנוסף לשימוש והקצאה יעילים יותר של זיכרון, יישומים המותאמים למערכות הפעלה של 64 סיביות, כגון Photoshop ו- Virtualbox, מהירים במיוחד ומנצלים את מרווח המעבד והזיכרון המוענקים להם.
  • תוכלו ליהנות מתכונות אבטחה מתקדמות:  חלונות 64 סיביות עם מעבד 64 סיביות מודרני נהנים מהגנות נוספות שאינן זמינות למשתמשי 32 סיביות. הגנות אלה כוללות את DEP החומרה הנ"ל, כמו גם את הגנת התיקון Kernel המגן עליך מפני ניצולי גרעינים, ויש להחתים דיגיטלית את מנהלי ההתקנים המפחיתים את האירוע של זיהומים הקשורים לנהג.

כל זה נשמע נפלא, לא? מה עם החסרונות? למרבה המזל רשימת החסרונות הנלווים לאימוץ מערכת הפעלה של 64 סיביות הולכת וגדלה ככל שעובר הזמן. ובכל זאת ישנם כמה שיקולים:

  • אתה לא יכול למצוא מנהלי התקנים של 64 סיביות עבור התקנים ישנים אך קריטיים במערכת שלך: זה הוא רוצח עסקות רציני, אבל החדשות הטובות הן שזה לא בעיה גדולה כמו פעם. ספקים תומכים כמעט באופן אוניברסלי בגרסאות 64 סיביות של מערכות ההפעלה והתקנים העדכניים ביותר. אם אתה מפעיל את Windows 8 או 10 ומשתמש בחומרה שיוצרה בחמש השנים האחרונות בערך, לא תהיה לך שום בעיה עם מנהלי ההתקן של החומרה. אם אתה מפעיל את Windows 7 או קודם - או משתמש בחומרה ישנה מאוד - יתכן שיהיה לך פחות מזל. יש לכם סורק יקר שהוזן מגיליונות משנת 2003 שאתם אוהבים? חבל. סביר להניח שלא תמצאו לכך מנהלי התקנים של 64 סיביות. חברות חומרה מעדיפות להוציא את האנרגיה שלהן בתמיכה במוצרים חדשים (ולעודד אותך לקנות אותם) מאשר לתמוך בחומרה ישנה יותר. לגבי דברים קטנים שממילא מוחלפים בקלות או שצריך לשדרג אותם בכל מקרה, זה לא עניין גדול. עבור חומרה קריטית ויקרה למשימה,זה יותר חשוב. תצטרך להחליט בעצמך אם עלות השדרוג ופיצויים שווים את זה.
  • לוח האם שלך אינו תומך ביותר מ -4 ג'יגה-בייט זיכרון RAM:  אמנם נדיר, אך לא נדיר שיהיה לך לוח אם שתומך במעבד 64 סיביות מוקדם אך אינו תומך ביותר מ -4 ג'יגה-בייט. במקרה זה עדיין תקבל חלק מהיתרונות של מעבד 64 סיביות, אך לא תקבל את התועלת שרוב האנשים חושקים בה: גישה לזיכרון רב יותר. עם זאת, אם אינך קונה חלקי קצה מדממים, החומרה נעשתה כל כך זולה בזמן האחרון, עד שאולי הגיע הזמן לפרוש את לוח האם הישן ולשדרג במקביל לשדרוג מערכת ההפעלה שלך.
  • יש לך תוכנות מדור קודם או בעיות תוכנה אחרות להתמודד איתן:  תוכנות מסוימות אינן עוברות את המעבר ל- 64 סיביות בצורה חלקה. בעוד שאפליקציות 32 סיביות פועלות בסדר גמור בחלונות 64 סיביות, אפליקציות 16 סיביות לא. אם במקרה אתה עדיין משתמש באפליקציה ישנה ממש ישנה למשהו, תצטרך לבצע וירטואליזציה או לוותר על שדרוג.

קשורים: מדוע רוב התוכניות עדיין 32 סיביות בגרסת 64 סיביות של Windows?

בשלב מסוים, כולם ישתמשו בגרסת 64 סיביות של Windows. אנחנו כמעט שם, עכשיו. ובכל זאת, אפילו בשלבים מאוחרים יותר של המעבר של 32 סיביות ל -64 סיביות, יש כמה בליטות מהירות שם. יש לך ניסיון אחרון עם בעיות של 64 סיביות? נשמח לשמוע על כך בדיונים.