מהו קוד Konami ואיך משתמשים בו?

למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, B, A. זה נקרא קוד קונאמי, ופעמים רבות פירוש הדבר היה ההבדל בין חיים למוות במשחק וידאו בשנות השמונים.

בצע את הלחיצות על הכפתורים ברצף הנכון ותבטל נעילה של צ'יטים שעוזרים לך לנצח. אך לאחרונה, הקוד הפך להתייחסות רחבה יותר של תרבות הפופ, ואתה עשוי להיות סקרן כיצד התחיל. בואו נסתכל.

קונטרה עשה את זה מפורסם

קוד הקונאמי מקורו כקוד רמאות - רצף לחיצות כפתורים שפותח תכונות סודיות במשחק וידאו, ובדרך כלל מקל על המשחק.

המשחק הראשון אי פעם שהציג את קוד הקונאמי היה Gradius עבור ה- NES, שפורסם על ידי מפתח הצד השלישי היפני קונאמי בשנת 1986. אם תשהה את המשחק ותזין את הקוד, הוא מפעיל כמה פעולות כוח מועילות.

גרדיוס הוא משחק קשה, וממציא הקוד קונאמי, קאזוהיסה האשימוטו, אמר בראיון בשנת 2003 כי הוא יצר את הקוד כדי להקל עליו את בדיקת המשחק. (למרבה הצער, האשימוטו נפטר בפברואר 2020).

קוד הקונאמי הפך לאגדי הודות למשחק קונאמי אחר בשם Contra, שיצא ל- NES בשנת 1988. היורה הזה של רץ-אקדח כולל גרפיקה נהדרת ומשחק שיתוף פעולה מספק, אך קשה לעונש. כניסה לקוד הקונאמי במסך הכותרת של קונטרה ממש לפני תחילת המשחק מקנה לשחקן 30 חיים נוספים, מה שעוזר לא-מומחים לחיות מספיק זמן כדי לפחות לשחק מעבר לשלב הראשון.

קודי רמייה המאפשרים לך להפיק יותר הנאה ממשחק היו עניין גדול בסוף שנות השמונים, בתקופה שבה כל משחק NES קמעונאי בסכום של כ- $ 40 ליחידה (כ- $ 87 כיום, מותאם לאינפלציה). ילדים רבים קיבלו רק קומץ משחקים חדשים בשנה; אם נתקעת עם משחק קשה מדי לשחק, זה יכול להיות מצב מתסכל.

למרבה המזל, ספרי רמזים ומגזינים הגיעו לעיתים קרובות להצלה. נינטנדו פאוור, מגזין משחקי וידאו המופץ בבעלות נינטנדו עצמה, הציג את קוד הקונאמי של קונטרה בפני קהל אמריקני גדול כחלק מהטור "מידע מסווג" במהדורתו הראשונה בשנת 1988, והגיימרים מעולם לא שכחו זאת.

דוגמאות לקוד Konami במשחקים

קוד Konami אינו מוגבל רק למשחקי NES. עשרות כותרים תמכו בקוד Konami (או בהפניות אליו) בשלושת העשורים האחרונים.

ככלל, משחקים המשתמשים בקוד במערכות שאינן נינטנדו (כמו סוני פלייסטיישן) זקוקים לשינוי קל בקוד Konami. החלף את לחצני הביטול או האישור של המערכת עבור B או A. לדוגמה, בארה"ב בפלייסטיישן, O בדרך כלל מבוטל ו- X בדרך כלל מאשר. אז קוד הקונאמי בסגנון פלייסטיישן יהיה למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, O, X.

כדי לתת לכם מושג על רוחב התמיכה בקוד Konami במשחקים לאורך עשרות שנים, בואו נסתכל על כמה דוגמאות.

  • Gradius (NES): במהלך המשחק, השהה את המשחק והיכנס למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, B, A. הספינה שלך תקבל את כל ההפעלות למעט לייזר, כפול ומהירות .
  • קונטרה (NES): הזן למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, B, A ואז התחל (או בחר, התחל לשני שחקנים) במסך הכותרת, ותקבל 30 חיים נוספים.
  • גירוס (NES): אם תזין את קוד Konami בסדר הפוך במסך הכותרת (A, B, ימין, שמאל, ימין, שמאל, למטה, למטה, למעלה, למעלה), תקבל 30 חיים נוספים.
  • צבי הנינג'ה של Teenage Mutant: נפילת שבט כף הרגל (GB): השהה את המשחק והיכנס למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, B, A. הבריאות שלך תתחדש לחלוטין, אבל אתה יכול להשתמש בזה רק פעם אחת למשחק.
  • Gradius III (SNES): במשחק זה, עליך להחליף את כיוון שמאל וימין עבור כפתורי הכתף. השהה את המשחק והזן למעלה, למעלה, למטה, למטה, כתף שמאל, כתף ימנית, כתף שמאל, כתף ימנית, B, A, והספינה שלך תתחיל.
  • מסיבת מריו (N64): במהלך תורו של שחקן 1, השהה את המשחק עם בקר 2. ואז, עם בקר 1, הזן למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, B, A ותשמע את הקרפדה צעקה. לאחר מכן לחץ על C- שמאל ותפריט ניפוי שגיאות יופיע.
  • Castlevania: הרמוניה של דיסוננס (GBA): כאשר מופיע הלוגו של Konami, הזן למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, B, A, ואז בחר במצב Boss Rush. תוכל לשחק בתור סיימון בלמונט מגרסת ה- NES של Castlevania.
  • Bioshock Infinite (PS3): בתפריט הראשי, הזן למעלה, למעלה, למטה, למטה, שמאלה, ימינה, שמאלה, ימינה, O, X. תוכל לפתוח את "מצב 1999" המאתגר.

דף קוד הקונאמי של ויקיפדיה כולל רשימה מקיפה של משחקים התומכים בווריאציות של קוד קונאמי אם ברצונך לחקור הלאה.

קוד קונאמי בתרבות פופולרית ומעבר לה

מכיוון שדור של גיימרים גדל עם קוד הקונאמי בעל פה, זה הגיוני שהקוד הפך בשנים האחרונות להתייחסות רחבה יותר לתרבות הפופ. זה הודפס על חולצות וסחורה והופנה בסרטים כמו Wreck-It Ralph. צעצוע תינוקות חדש של פישר-פרייס בשם Game & Learn Controller תומך גם בקוד: כאשר קלט, הנורות מהבהבות, וקול אומר "אתה מנצח!"

בסביבות 2013 גרסה של אתר Netflix אפשרה למשתמשים לגשת למסך הגדרות מוסתר על ידי הזנת גרסה שונה של קוד Konami בשלט רחוק שלהם. ובכמה אתרים בולטים (רמז, רמז), הזנת הקוד יכולה להפעיל ביצת פסחא.

ברור שקוד קונאמי פתח מקום סודי בליבנו, ואני חושד שהוא ימשיך למצוא את דרכו לצורות תקשורת שונות לאורך שנים.