מהי תאורת הטיה ומדוע כדאי להשתמש בה

יש סיכוי טוב שאתה צופה בטלוויזיה ועובד במחשב שלך במשך שנים באופן שמייגע את עיניך, מגביר את הסיכוי לכאבי ראש ומקטין את ההנאה והנוחות הכללית שלך. המשך לקרוא כאשר אנו מראים לך כיצד ליצור חווית צפייה נוחה וגבוהה עם תאורת הטיה.

מהי תאורת הטיה ומה היתרונות?

לפני שנעמיק בתאורת הטיה ומדוע תרוויחו מאוד ביישומה, עלינו לבחון את המכניקה של העין האנושית כדי להבין באמת מדוע תאורת הטיה אינה רק טריק ראוותני, אלא טכניקה שימושית המגדילה נוחות צפייה ואיכות תמונה.

מדוע מסכים מסננים את העיניים שלנו

הדבר החשוב ביותר שיש להבין הוא שעיניך עובדות על מערכת ממוצעים. כשאתה מסתכל על משהו, בין אם משהו זה פנסי מכוניות מרחוק, נוף יפה או מסך טלוויזיה, התלמידים מתרחבים כדי לווסת כמה אור נכנס לעיניים שלך. מידת ההתרחבות מופעלת על ידי כמות האור הממוצעת שעיניכם קולעות מהסצנה כולה - לא על ידי נקודת האור הבהירה היחידה בתוך אותה סצנה.

כשאתה צופה בטלוויזיה או משתמש במחשב בחדר חשוך, עיניך נועצות מבט בחלון קטן של אור בהיר מאוד שצף בים החושך סביב המסך. העיניים שלך תופסות במדויק את המסך בהיר מאוד ביחס לשאר החדר. עם זאת, העיניים שלך אינן מסתגלות לרמת הבהירות הממוצעת המוצגת על המסך. במקום זאת הם מתאימים את הבהירות הממוצעת בכל שדה הראייה שלך.

זה גורם למעשה לשתי בעיות. ראשית, אינך רואה ניגודיות ברורה על המסך אם שאר החדר חשוך. העיניים שלך יתפסו אזורים כהים עשירים יותר אם שדה הראייה שמסביב אינו כהה.

שנית, וחשוב יותר, העיניים שלך יכולות להתעייף במהירות. עם חשיפה ממושכת, סביר להניח שתיתקל בעיניים יבשות או דומעות, אי נוחות כללית, ואפילו כאבי ראש במתח שמקרינים מאזור המקדש. במקרים הגרועים ביותר, עם חשיפה ממושכת יש אנשים שחווים מיגרנות בעין - הפרעות ראייה או אפילו כאבי ראש קיצוניים הנובעים ממתח עז בעיניים.

למרבה המזל, למרות שאמא שלך אולי הייתה מתעקשת לראות יותר מדי טלוויזיה או טלוויזיה עם האורות כבויים תגרום לך להתעוור, ההשפעות של מתיחת עיניים כזו הן זמניות ותוך פחות מיום של חשיפה, הסימפטומים של יובש בעיניים ו העייפות צריכה לפתור את עצמן. זה לא אומר שאתה צריך לסבול את זה בכל פעם שאתה משתמש בתחנת העבודה שלך או צופה בסרט ב- HDTV החדש והיפה שלך.

אורות הטיה יכולים לעזור מאוד.

כיצד אורות הטיה מקלים על המתח

אז איך נמנעים מחשיפה בלתי נמנעת לאור בהיר בזמן צפייה בטלוויזיה או בצג? המפתח הוא להגדיל את הזוהר הכללי בחדר מבלי להכניס בעיות הנובעות רק מההדלקה ללא הבחנה של כל האורות.

בואו נסתכל על הדגם התלת-ממדי הזה של מערך סלון טיפוסי למדי כדי להמחיש עד כמה תצורות תאורה נפוצות בעייתיות לצפייה במסך (למרות שדגם זה מרוכז בטלוויזיה HDTV, אותן בעיות תאורה חלות גם על תחנות עבודה).

בסלון או בסביבת העבודה האופיינית שלך, יש לך אורות תקרה, מנורות רצפה ומנורות שולחן - כולם ממוקמים בדרך כלל מעל או, במקרה של מפות ותאורת מבטא, מול המסך באותו גובה בערך כמו ראש הצופה.

הדלקת האורות הללו בזמן צפייה בטלוויזיה למעשה מקלה על נושא המסך הבהיר הממוסגר על רקע חדר עמום מאוד. עם זאת, הוא מציג שורה חדשה לגמרי של בעיות. תאורה שנמצאת בצד או מאחורי הצופה מקרינה אור על משטח הצפייה. זה מקטין את הניגודיות, מציג בוהק ואובך לתמונה ויוצר כתוצאה מכך מתיחת עיניים משלו. זה אולי לא אינטנסיבי כמו סוג של מתיחת עיניים שאתה מקבל בוהה בעיניים מטושטשות בטלוויזיה בהירה בחושך, אבל בכל זאת זה מתח בעיניים - וזה גורם לתמונה להיראות גרועה יותר, לאתחל.

בניגוד לתאורה רגילה, תאורת הטיה ממוקמת  מאחורי המסך שאתה צופה בו. זה מעלה את רמות האור שמסביב באזור הצפייה שלך מבלי להאיר אור לכיוון העיניים שלך או לכיוון המסך עצמו. מכיוון שהאור מקור מחוץ לקו הראייה של הצופה ואינו בדרך ישירה להחזר על המסך, אתה מקבל את כל היתרונות של אור מוגבר בחדר ללא בעיות של בוהק או אור הזורח ישירות מהמקור אל תוך שלך. עיניים.

היתרונות הנוספים של תאורת הטיה

אם אתה עדיין זקוק לשכנוע שמשתרע מעבר להצלת העיניים המסכנות שלך מעייפות, שקול שני יתרונות גדולים אחרים. ראשית, התאורה העקיפה הנוספת שמספקת תאורת ההטיה מגדילה את הניגודיות של התמונה על המסך, מה שהופך את התמונה שלך למראה טובה יותר.

עיין בתמונת האשליה האופטית לעיל כדי לראות את האפקט המובהק. הסרגל המשתרע על פני מרכז התמונה הוא גוון אפור קבוע אחד (RGB: 142, 142, 142) אך נראה שהוא בהיר יותר בצד הכהה של השיפוע וכהה יותר בצד הבהיר של השיפוע. אשליה זו, המכונה אשליית הניגודיות בו זמנית, ממחישה כיצד העיניים שלך נתפסות אפורות כהות ועשירות יותר כשרואים על רקע בהיר יותר (בצד ימין), אך נשטפות יותר כאשר הן נראות על רקע כהה (בצד שמאל) . האירו את הקיר שמאחורי המסך שלכם ואותה אשליה ניגודית נכנסת לתוקף: האפורים והשחורים על המסך נראים עשירים יותר, והניגודיות נראית חזקה יותר בינם לבין האזור שמסביב.

הקשורים לאותו טריק קודם, אנשים רבים מתאימים את הערכים עבור בהירות וניגודיות לרמות גבוהות יותר על מנת לקבל את עוצמת הצבע והניגודיות השחורה שהם רוצים. אם הסביבה בה אתה צופה במסך כבר עוזרת להגביר את הניגודיות וליצור תמונה נאה יותר על המסך, תוכל להחזיר את הבהירות למטה. לא רק שעיניך יודה לך מכיוון שהמסך אינו זורח בפניך כמו פנס ראש, אלא תאריך את חייו של מנגנון התאורה האחורית בטלוויזיה HDTV או בצג שלך.

הפחתת עייפות בעיניים, תמונות בעלות מראה טוב יותר וחיים ארוכים יותר לאור התאורה האחורית של הצג שלך? מה לא לאהוב בתאורת הטיה? בואו נסתכל כיצד להגדיר אותו כך שלא תצטרכו לחיות יום נוסף עם מתיחת עיניים המושרה על ידי המסך ותמונות שטופות.

כיצד לבחור ולהגדיר תאורת הטיה

בשלב זה אתה בטח חושב “בסדר, בסדר, יש לך אותי. תאורת הטיה נשמעת נהדר, ואני רוצה אותה. רק תגיד לי כמה זה עולה כדי שאוכל להתגבר על ההלם. ” למרבה המזל בשבילך, זה באמת זול ליישם מערכת תאורה הטיה פונקציונלית.

אל תבינו אותנו לא נכון, יש דרכים יקרות מאוד לבצע את זה (כגון רכישת טלוויזיה של פיליפס המצוידת במערכת Ambilight תאורת ההטיה המותאמת אישית שלהם), אך אין שום צורך להוציא הוצאות כאלה כאשר יש הרבה חלופות זולות.

ראשית, בואו נפרק מה גורם לאור הטייה טוב ולמה. לאחר מכן, בואו נסתכל על כמה פתרונות חסכוניים בעיצוב DIY ומהמדף.

בחירת אור הטיה

הדבר החשוב ביותר שיש לקחת בחשבון בבחירת אור הטיה לטלוויזיה שלך (מלבד השיקול הפיזי אם האור באמת מתאים מאחורי המסך) הוא טמפרטורת הצבע.

לנורות יש טמפרטורת צבע המפורטת באמצעות סולם טמפרטורת הצבעים של קלווין. ככל שהמספר נמוך יותר, האור חם יותר ואדום יותר; ככל שהמספר גבוה יותר, האור קריר יותר וכחול יותר. להבות נרות הן 1,900K. הם חמים מאוד וזורקים אור אדמדם / צהוב. נורות ליבון סטנדרטיות הן כ -2,800K ועדיין חמות למדי. נורות "לבן קר" או "אור יום" טמפרטורות צבע נעות בין 5,000-6,500K.

בעוד שתאורת הטיה טובה יותר מאף תאורה משוא פנים מבחינת מאמץ בעיניים, אם ברצונך תאורת הטיה שלא רק מקלה על עומס העין שלך אלא למעשה גורמת לתוכן שאתה צופה להיראות טוב יותר, תזדקק לנורה הנכונה. אתה רוצה טמפרטורת נורה שתהיה כמה שיותר קרובה (אם לא זהה) לנקודת הייחוס המשמשת בתעשייה המייצרת את המסכים שאתה מחפש ויוצרת תוכן למסכים האמורים. הטמפרטורה הזו היא 6500K.

הנורות (בין אם הן CFL או LED) בתוך HDTV או הצג שלך מכוילות ל 6500K. הסרט והווידאו הדיגיטלי תוקנו בצבע כך שיהיה להם נקודת התייחסות לבנה 6500K. בסוויטות העריכה בהן נערך ועובד תוכן ישנן אורות הטיה של 6500K. לא משנה אם אתה משתמש באור צינור פלואורסצנטי, ברצועת נוריות או בנורת ליבון, אתה רוצה כזה עם טמפרטורת צבע 6500K ככל שתוכל להשיג אם המטרה שלך היא למקסם את איכות התמונה על המסך .

זה שולל מיד את רוב התאורה בה אנו משתמשים סביב ביתנו, מכיוון שיש העדפה צרכנית מובהקת לאור חם יותר. מה שגורם לתחושה ביתית וחמה במגוריך גורם לאור הטיה ירוד.

בחירת אור עם טמפרטורת הצבע הנכונה היא ככל הנראה כל מה שאתה צריך לעשות. עם זאת, אם אתה מת על קבלת התמונה הטובה ביותר המוחלטת ביותר, ייתכן שתרצה להסתכל גם על מדד הצבעים (CRI) של הנורה. מספר זה מופיע לעיתים נדירות על נורות המיועדות לשימוש ביתי, אך בעזרת חפירה מדוקדקת (או על ידי רכישת נורות המיועדות לתחביב או ליישומים מסחריים שבהם ה- CRI חשוב) תוכלו למצוא את ערך ה- CRI. CRI של 90 מתוך 100 ומעלה הוא המינימום שאליו אתה צריך לשאוף אם אתה מחפש בהירות צבע מרבית ב- HDTV או בצג המחשב שלך. זה בהחלט פרובינציה של אנשים המחפשים חוויה מושלמת תמונה מושלמת לעומת פשוט להקל על מתיחת העיניים.אז אלא אם כן אתה בונה את מערך הקולנוע הביתי האולטימטיבי - או שאתה מחפש לפרוץ לעריכת וידאו - אתה לא צריך להילחץ לגבי קבלת נורה מושלמת עם CRI. נורה איכותית עם טמפרטורת צבע של 6500K מספיקה כמעט לכולם.

פתרונות DIY פשוטים

כשהתחלנו לראשונה לחפש פיתרון למשחקי המרתון שלנו ולהפעלות נטפליקס והשאירו אותנו עם עיניים דואגות בוערות, בחרנו לפרוס מיד פתרונות DIY בהתבסס על חומרים שהנחנו ברחבי הבית. עדיף לראות אם תאורת ההטיה בכלל עזרה מאשר לבזבז סכום כסף לפרויקט חסר פרי.

אם מכשיר הטלוויזיה או המסך שלך מופרדים מהקיר במרחק מה, קל להציב מכלול מנורות רגיל מאחורי המסך.

במקרה שלנו, תפסנו מנורת חנות מתכתית פשוטה וזולה עם חיבור מהדק ואז הקפנו לתוכה נורת LED בטמפרטורת יום. כל המכלול מאיר אור אל החלל שמאחורי HDTV הגדול ומפזר אותו לאורך הקירות. זהו פתרון נהדר עבור אנשים עם סטים גדולים מכיוון שהוא משתמש בקיר כמפזר, דורש נורה אחת בלבד ומספק כיסוי כולל אפילו למסכים בגודל 65 ″ ומעלה.

אמנם אנחנו מרוצים לחלוטין מההתקנה (זה יעלה רק כ 18 דולר אם עדיין לא היה לנו את הסביבה), ישנן דרכים לשדרג את החוויה תוך שמירה על זול למדי של הפרויקט. לדוגמא, תוכלו לרכוש נורת פלורסנט לאור יום המיועדת לאקווריומי שונית ולשמירת לטאות. נורה טובה עם טמפרטורת צבע 6500K ודירוג CRI 90+ עוברת כ- $ 25. הוסף מכלול מנורה פשוט כדי להרכיב אותו בסביבות 20 $ נוספים, ותחת פחות מ- $ 50 תוכל להיות קרוב למדי למה שהם משתמשים באולפנים מקצועיים מבלי להפגיז המון כסף עבור החוויה.

שוב, בקטגוריית השימוש במה שיש לך, חיברנו את עמדת המוניטור רב שלנו עם כמה נורות LED של איקאה דיודות LED שהנחנו. סט פשוט של ארבע פאקים ומכלול לבני כוח קטן יריץ אתכם בסביבות 25 דולר באיקאה. אנו כוללים זאת לא מכיוון שקו דיודות כולל טמפרטורת צבע מושלמת (הם לא) אלא כדי להדגיש את מה שתוכל להשיג רק באמצעות חומרים שיש לך בבית. אם שום דבר אחר, זה יגיד לך אם תאורת הטיה מתאימה לך.

למרות שבמקור התכוונו לשדרג את תאורת ההטיה הן ב- HDTV והן בתחנת העבודה לאחר שקבענו שתאורת הטיה הקלה על מתיחת העיניים שלנו ובעיות אחרות (מה שהיא בהחלט עשתה) מצאנו שפתרונות ה- DIY הפשוטים שלנו עבדו מספיק טוב עד שכל שדרוגים גדולים או שיפור. פרויקטים של DIY הם כעת יותר עניין של קוסמטיקה ופרפקציוניזם מאשר הכרח.

פתרונות תאורה הטיה מסחרית

אם אתה רק מחפש פיתרון שתוכל לקנות, לחבר וללכת בלי לדאוג להתאמת נורות או לרכוש מכלולי מנורות משלך, ישנם יותר מכמה פתרונות זמינים במחירים סבירים מאוד.

הפתרון הזול והקל ביותר שאנו ממליצים לכל מי ששואל הוא ערכת Antec Bias Lighting עבור HDTV. תמורת כ -10 דולר תוכלו לקבל רצועת נוריות גדולות מספיק לטלוויזיה בגודל 60 אינץ '(ותוכלו לקבל שתי חבילות לטלוויזיות גדולות יותר). הם בטמפרטורת צבע של 6500K, וכוללים את כל מה שאתה צריך ממש בערכה. רצועת ה- LED בהירה וקלה לחיתוך, עם נקודות שסומנו מראש בהן ניתן לחתוך אותה בבטחה כדי להסיר נוריות נוספות. החשוב מכל, רצועת ה- LED הדקה עובדת בסדר גמור גם אם הטלוויזיה שלכם מותקנת ישירות על הקיר, ולא משאירה מקום למנורה רגילה.

כל המכלול מופעל באמצעות USB, כך שתוכל, אם תרצה, להוציא אותו מיציאת ה- USB של ערכת ה- HDTV שלך כך שתאורת ההטיה תידלק אוטומטית עם הסט. בסך הכל, זהו הפיתרון הקומפקטי והקל ביותר להתקנה שנתקלנו בו שאינו דורש הלחמה או פיתרון DIY גדול יותר עם מכלול מנורות גדול יותר.

פיתרון נוסף (וזה שיש לראותו כסטנדרט הזהב לתאורת הטיה) הוא לקנות ערכת תאורה מוטה ישירות מ- CinemaQuest - החברה המייצרת אורות הטיה לאנשי מקצוע. אתה יכול להרים את מנורת האידיאל-לום הרגילה שלהם (למסכים שאינם מותקנים על הקיר) תמורת 65 דולר. פאנל לייט האידיאלי שלהם (המיועד למסכים המותקנים על הקיר) נע סביב 95 דולר. התקנה זו מפעילה מעט יותר מאשר סידור DIY או רצועת LED, אך במחיר אתה מקבל נורה בהתאמה אישית עם טמפרטורת צבע 6500K, דירוג CRI 90+ ומכלול מנורה המיועד להתקנה והתאמה קלה.

בסופו של דבר, כל כך קל להשתמש בתאורת הטיה כדי לגרש את מתיחת העיניים, כאבי ראש, יובש בעיניים ותופעות אחרות הנגרמות על ידי צפייה בהירה בטלוויזיה בחושך, שבאמת אין טעם שלא לעשות זאת. הדבר היחיד שעומד בין חווית צפייה נוחה עם ניגודיות גבוהה, צבעים חדים וללא מתיחת עיניים הוא נורה ומעט עבודת התקנה.