מהם קבצי CBR ו- CBZ ולמה הם משמשים לקומיקס?

אם עשית אפילו חיפוש מזדמן של קומיקס דיגיטלי באינטרנט, בהחלט נתקלת בשפע קבצים עם סיומות הקבצים .CBR ו- .CBZ. בואו נסתכל על פורמטי הקומיקס הנמצאים בכל מקום, מדוע הם כל כך פופולריים ואיך תוכלו לקרוא אותם.

ארכיונים מיוחדים לסיפורים מיוחדים

מכיוון שאנחנו מדברים על סוגי קבצים ולא על הסיפורים הכלולים בתוכנה, הנה התראת ספוילר: קבצי .CBZ ו- .CBR הם רק קבצי .ZIP ו- .RAR עם סיומות ששונו. זהו, לא דבר מתגנב סודי אחד שמתרחש מתחת למכסה המנוע בכלל: רק ארכיון קבצים עם תמונות בפנים.

אבל מדוע לשנות שם של פורמטים של קבצים ששימשו לחלוטין ובת עשורים?

הרעיון להשתמש בסיומת מיוחדת לחוברות קומיקס פופולרי בשנות התשעים על ידי דייוויד אייטון, יוצר היישום החינמי הפופולרי מאוד CDisplay. התוכנית שלו הבדילה את עצמה מבין צופי התמונה הכלליים יותר של היום בכך שהתמקדה בהצגת דפי קומיקס ומנגה בקלות בצורה נקייה וברצף, תכונה קריטית לקריאת סיפורים מונעי תמונה.

על ידי אריזה של חוברות קומיקס עם התוסף המיוחד הזה, אייטון וכל מי שאחריו השיגו שני דברים. לא רק ששינוי ההרחבה הובהר שהקובץ היה ספר קומיקס, אלא שהוא גם סלל את הדרך לאפליקציות הממוקדות בספרי קומיקס כמו CDisplay ליצור שיוכי קבצים בפורמט. בדרך זו, כאשר לחצת פעמיים על אחד הקבצים, הם נפתחו לא ביישומי הארכיון שהם נוצרו בהם, אלא בצופי הקומיקס שנועדו לקרוא אותם. השינוי הפשוט הזה שינה לחלוטין את האופן בו אנו קוראים קומיקס במחשבים ובמכשירים שלנו.

כיצד ליצור או לערוך קבצי CBR ו- CBZ

למרות ש- CBR ו- CBZ הם הפופולריים ביותר (המשקפים את הפופולריות הכללית של פורמטים של קבצי RAR ו- ZIP), אך לעתים רחוקות, תוכלו להיתקל בקבצי הארכיון הקשורים הבאים. קומיקס עם הסיומת .CB7 הם קבצי .7z, .CBA הם קבצי .ACE, ו- .CBT הם קבצי .TAR. הקבצים בארכיונים הם בדרך כלל תמונות בפורמט JPEG או PNG ולעיתים גם בפורמטים פחות בשימוש כמו GIF, BMP או TIFF.

מכיוון שארכיוני חוברות קומיקס פשוט שמות לסוגי קבצי ארכיון, אתה יכול להשתמש בכל כלי ארכיון שיכול לטפל בפורמט הבסיסי כדי לתפעל אותם. המשמעות היא שתוכלו לקחת קובץ קומיקס - נניח Amazing Super Comics # 1.cbz - לחצו עליו באמצעות לחצן העכבר הימני, בחרו פתיחה באמצעות, ופתחו עם כל יישום המטפל בקבצי ZIP.

יישומים מסוימים, כמו כלי הארכיון הפופולרי 7-Zip, מכירים בכך שקובץ .CBZ הוא רק קובץ .ZIP ואפילו לא צריך לשנות את שמו, בעוד שאפליקציות אחרות דורשות לשנות את שמו מ- .CBZ ל- .ZIP או .CBR ל- .RAR תחילה.

כך או כך, הקבצים נפתחים בדיוק כמו כל מיכל ארכיון ישן ותוכלו להוציא את התוכן, לשנות את שמם, לתפעל אותם ואפילו להכניס קבצים נוספים.

קשורים: כיצד לקרוא רשתות אינטרנט לא מקוונות בקורא קומיקס

עם זאת בחשבון אתה יכול לתקן בקלות קבצי קומיקס בכל התמונות שאתה רוצה, או אפילו ליצור קומיקס משלך. בואו נגיד, למשל, שמצאתם קומיקס שמתפרסם באינטרנט שאתם אוהבים או אמן שמפרסם דף בודד מהקומיקס שלהם בכמה שבועות בבלוג אישי. אתה יכול לצלם את התמונות האלה וליצור קובץ .CBZ לקריאה קלה במחשב או בטאבלט.

אנו מתארים את התהליך בפירוט במדריך שלנו לקריאת קומיקס מקוון במצב לא מקוון, אך התהליך פשוט מאוד. אתה פשוט שומר את התמונות, מוודא שהן ממוספרות ברצף, ממלא אותן בארכיון .ZIP, ואז שומר את הארכיון כשהסיומת שונתה ל- .CBZ.

קשורים: כיצד אצווה לשנות שם של קבצים מרובים ב- Windows

החלק הכי מאומץ בתהליך כולו הוא המספור, אבל גם את זה ניתן לאוטומטי. אתה יכול בקלות להשתמש בטריק פשוט ב- Windows כדי לשנות את שם הקבצים שלך בכמות גדולה, או אם אתה רוצה שליטה רצינית בשיניים עדינות על התהליך, אתה יכול להשתמש באפליקציית שמות ייעודית כמו Bulk Rename Utility. סטנדרט הזהב למספור, אגב, הוא להשתמש באפס המוביל למספר הקבצים שלך בכדי להבטיח שהם פועלים היטב בין יישומים ומערכות הפעלה - כך שאם ישנם 100 עמודים בקומיקס, אל תשתמש ב- GreatWebComic1.jpg ל- GreatWebComic100. jpg, השתמש ב- GreatWebComic001.jpg ל- GreatWebComic100.jpg. אחרת, כנראה שקורא הקומיקס שלך יורה עליהם באופן שגוי.

האפליקציות הטובות ביותר לאחסון, ארגון וקריאה של ספריית ספרי הקומיקס שלך

CDisplay עדיין קיים עבור Windows, וקורא קל משקל נהדר עבור קבצי CBR ו- CBZ. אבל אתה יכול גם לבחור בכלי ניהול דמוי ספריה יותר כמו ComicRack הפופולרי. אחד הקוראים הפופולריים ביותר עבור macOS הוא SimpleComic, צופה נמרץ המהדהד את הפשטות הנקייה של CDisplay. משתמשי לינוקס בהחלט צריכים לבדוק את MComix, פרויקט ארוך טווח שבונה על אפליקציית Comix Comics החזקה, אך כבר לא בפיתוח.

טאבלטים וקומיקס נראים כחברים טבעיים, ויש גם הרבה קוראי קומיקס ניידים נהדרים. משתמשי אנדרואיד יכולים לתפוס עותק בחינם של קומיקס קורא מדהים, או אפליקציית ComicRack הנלווית הפופולארית מאוד עבור אנדרואיד - הגרסה החינמית היא קורא עצמאי מעולה, ואילו גרסת הפרימיום בסך 8 דולר מסונכרנת עם ComicRack ב- Windows.

אתה יכול גם למצוא גרסת iOS של Comic Rack הכוללת אפשרות פרימיום עם סנכרון. אם אינך משתמש ב- ComicRack, Comic Zeal ($ 5) הוא מוצר פרימיום נוסף עמוס בתכונות, אך אפילו אפשרויות חינמיות כמו ComicFlow עדיין מציעות חווית משתמש מלוטשת.

עם הבנה טובה יותר של האופן שבו פורמטים של קובצי קומיקס עובדים, אתה במצב הרבה יותר טוב לתקן שיהוקים כאשר הם מתעוררים, לעבוד עם הקבצים כשאתה צריך, וליהנות מהם עם הקורא שבחרת.