מהו NVRAM ומתי עלי לאפס אותו ב- Mac שלי?

אם אתה פותר בעיות ב- Mac שלך, כנראה ראית את העצה הזו בעבר: אפס את ה- NVRAM שלך. חלקם שוכנים בפורום לדבר על זה כמו תרופה לכל פתרון לחוסר יציבות Mac, אבל מה הוא NVRAM? ואילו בעיות זה באמת יכול לפתור?

מה זה NVRAM?

נתחיל בהסבר מה בדיוק NVRAM עושה. אם תשתיק את עוצמת הקול של המק שלך ואז תפעיל אותו מחדש, לא תשמע את צליל ההפעלה האיקוני. איך ה- Mac שלך מושך את זה? מכיוון שהגדרות עוצמת הקול מאוחסנות ב- NVRAM, אשר לקושחת ה- Mac יש גישה אליהן עוד לפני תחילת האתחול של MacOS. על פי ההוראות הרשמיות של אפל, ה- NVRAM מאחסן גם דברים כמו רזולוציית מסך, מידע על אזור זמן, ובאופן מכריע, מאיזה כונן קשיח ניתן לאתחל.

כל זה מידע שימושי שיש למערכת שלך לפני שהיא מתחילה, אך במקרים מסוימים NVRAM מושחת עלול לגרום לתקלות ב- Mac או אפילו למנוע את הפעלת MacOS. אם אתה מתקשה להפעיל את ה- Mac שלך, לראות בקצרה סימן שאלה במהלך האתחול, או לגלות שה- Mac שלך כל הזמן מתחיל מהכונן הקשיח הלא נכון, ניקוי ה- NVRAM יכול לעזור. זה לא יתקן הכל, אך בדרך כלל לא כואב לנסות - אם כי ייתכן שיהיה עליך לאפס את אזור הזמן, הרזולוציה או הגדרות אחרות כאלה אם אתה משתמש בהגדרות מותאמות אישית.

כיצד לאפס את ה- NVRAM שלך

אם ברצונך לאפס את ה- NVRAM שלך, ישנן שתי שיטות עיקריות. השיטה הראשונה (והאמינה ביותר) מתחילה בכיבוי המחשב. לאחר מכן, לחץ על לחצן ההפעלה. ברגע שאתה שומע את צליל ההפעלה, לחץ והחזק את המקשים Command, Option, P ו- R יחד.

החזק את המקשים למטה. בסופו של דבר ה- Mac שלך יופעל מחדש, ותשמע את צליל ההפעלה שוב. אל תהסס לשחרר את המפתחות כשזה קורה. יש לאפס את ה- NVRAM והמחשב שלך צריך להפעיל כרגיל.

אם אתה הבעלים של MacBook Pro בסוף שנת 2016 (וככל הנראה מחשבי מקינטוש אחרים שיוצרו מאז) הדברים עובדים קצת אחרת. אפל הרגה את צליל ההפעלה הקלאסי שלהם, כך שלא תשמעו. במקום זאת, פשוט הקש על קיצור המקשים מיד לאחר הפעלת ה- Mac והחזק את המקשים האלה למשך 20 שניות. יש לאפס את ה- NVRAM שלך.

כיצד לראות מה יש ב- NVRAM שלך

סקרן לגבי מה באמת נמצא ב- NVRAM שלך? פתח את הטרמינל ב- macOS, אותו תמצא ביישומים> כלי עזר. הקלד nvram -xpוהקש Enter. תראה את התוכן המלא של ה- NVRAM שלך.

אל תצפה שזה יעשה קריאה נהדרת. תוכלו לזהות כמה דברים, כמו רמות עוצמת קול (בתמונה למעלה), אך תראו גם חבורה של מקשי הצפנה. מה שיש כאן ישתנה מאוד בהתאם לסוג ה- Mac שיש לך ופרטים אחרים על המכשיר שלך.

בעוד שטרמינל פתוח, ניתן גם לנקות את ה- NVRAM מכאן באמצעות הפקודה nvram -c. יהיה עליך להפעיל מחדש את ה- Mac כדי שהאיפוס יושלם, ולכן בדרך כלל שיטת קיצור המקשים לעיל נחשבת הימור טוב יותר.

ניקוי ה- NVRAM שלך לא יפתור את כל הבעיות של ה- Mac שלך, אך הוא יכול לפתור חלק מהן, במיוחד אם אתה מתקשה לגרום לאתחול ה- Mac שלך. ייתכן גם שזה רעיון טוב אם יש לך בעיות בהגדרות עוצמת הקול או רזולוציית המסך.

נקודות זכות צילום: כריסטוף באואר, אריק רובסון 214