האם זה בטוח למחוק הכל בניקוי הדיסקים של Windows?

כלי ניקוי הדיסק הכלול ב- Windows יכול למחוק במהירות קבצי מערכת שונים ולפנות מקום בדיסק. אך מן הסתם אין להסיר כמה דברים - כמו "קבצי התקנת Windows ESD" ב- Windows 10.

לרוב, ניתן למחוק את הפריטים בניקוי הדיסק. עם זאת, אם המחשב שלך אינו פועל כראוי, מחיקת חלק מהדברים הללו עשויה למנוע ממך להסיר את ההתקנה של עדכונים, להחזיר את מערכת ההפעלה שלך או פשוט לפתור בעיות, ולכן הם נוחים לשמור אם יש לך מקום.

ניקוי דיסק 101

קשורים: 7 דרכים לפנות מקום בדיסק הקשיח בחלונות

אתה יכול להפעיל את ניקוי הדיסקים מתפריט התחל - פשוט חפש "ניקוי דיסק". זה יסרוק מיד לקבצים שהוא יכול למחוק ולהציג לך רשימה. עם זאת, זה רק מראה קבצים שאתה יכול למחוק עם הרשאות חשבון המשתמש הנוכחי שלך.

בהנחה שיש לך גישת מנהל מערכת למחשב, תרצה ללחוץ על "ניקוי קבצי מערכת" כדי להציג רשימה מלאה של קבצים שתוכל למחוק.

כדי להסיר קבוצת קבצים, בדוק אותה. כדי לשמור על קבוצת קבצים, ודא שהיא לא מסומנת. תראה את כמות הנתונים המרבית שתוכל למחוק בחלק העליון של החלון, וכמה שטח תחסוך בפועל בתחתית. לחץ על "אישור" לאחר שתסיים לבחור נתונים וניקוי הדיסק ימחק את סוגי הנתונים שברצונך להסיר.

קבצי התקנה של Windows ESD חשובים

קשורים: כל מה שאתה צריך לדעת על "אפס את המחשב הזה" ב- Windows 8 ו- 10

ב- Windows 10, יש כאן אפשרות "קבצי התקנת Windows ESD". מחיקתו עלולה לפנות שטח של כמה ג'יגה של דיסק קשיח. זו כנראה האפשרות החשובה ביותר ברשימה, שכן מחיקה עלולה לגרום לך לבעיות.

קבצי ESD אלה משמשים ל"איפוס המחשב האישי "להגדרות ברירת המחדל של היצרן. אם תמחק קבצים אלה, יהיה לך יותר שטח דיסק - אך לא יהיה לך את הקבצים הדרושים לאיפוס המחשב. יתכן שתצטרך להוריד את מדיית ההתקנה של Windows 10 אם תרצה לאפס אותה.

אנו ממליצים לא למחוק זאת, אלא אם כן אתה זקוק נואשות לכמה ג'יגה בייט בדיסק הקשיח. מחיקת זה תקשה על חייך אם תרצה להשתמש בעתיד בתכונה "אפס את המחשב האישי שלך".

כל שאר ניקוי הדיסקים יכול למחוק

קשורים: כיצד להפחית את גודל תיקיית WinSXS שלך ב- Windows 7 או 8

אז מה כל שאר האפשרויות עושות? עברנו ניקוי דיסק ועשינו רשימה. שים לב שהשתמשנו בניקוי דיסק במחשב שבו פועל Windows 10 עם עדכון יום השנה המותקן. בגירסאות ישנות יותר של Windows עשויות להיות מעט פחות אפשרויות. אפשרויות מסוימות עשויות להופיע רק אם יש לך סוגים מסוימים של קבצי מערכת בכונן הקשיח.

 • ניקוי Windows Update : כאשר אתה מתקין עדכונים מ- Windows Update, Windows שומרת על גרסאות ישנות יותר של קבצי המערכת. זה מאפשר לך להסיר את העדכונים מאוחר יותר. עם זאת, אם אינך מתכנן להסיר אי פעם עדכוני Windows כלשהם, זהו בזבוז מקום. זה בטוח למחיקה כל עוד המחשב שלך פועל כהלכה ואינך מתכנן להסיר עדכונים כלשהם.
 • Windows Defender : אפשרות זו מוחקת "קבצים שאינם קריטיים המשמשים את Windows Defender", בהתאם לכלי ניקוי הדיסקים. מיקרוסופט לא מסבירה מה הם קבצים אלה בשום מקום, אך סביר להניח שהם רק קבצים זמניים. אתה יכול לבחור באפשרות זו כדי לפנות מקום ואנטי-וירוס מובנה של Windows 10 ימשיך לפעול כרגיל.
 • קבצי יומן רישום לשדרוג של Windows : כאשר אתה משדרג את Windows - למשל, שדרג מ- Windows 7 ל- 10, או שדרג מעדכון נובמבר של Windows 10 לעדכון יום השנה של Windows 10 - Windows יוצר קבצי יומן. קבצי יומן אלה יכולים "לעזור בזיהוי ופתרון בעיות המתרחשות". אם אין לך בעיות הקשורות לשדרוג, אל תהסס למחוק אותן.
 • קבצי תוכנה שהורדו : תיקיה זו מכילה פקדי ActiveX ויישומי Java שהורדו מהאינטרנט בעת הצגת דפי אינטרנט מסוימים ב- Internet Explorer. אל תהסס למחוק את אלה. הם יורדו אוטומטית שוב כאשר אתה מבקר באתר שדורש אותם, אם אתה זקוק להם.
 • קבצי אינטרנט זמניים : זה מכיל את "מטמון הדפדפן" שלך עבור Internet Explorer ו- Microsoft Edge. המטמון כולל קטעי חתיכות של אתרים המאוחסנים בכונן הקשיח, כך שתוכלו לטעון אותם מהר יותר בעתיד. אתה יכול לנקות זאת כדי לפנות מקום, אך בסופו של דבר מטמון הדפדפן יתמלא שוב. שים לב גם שהדבר משפיע רק על הדפדפנים של מיקרוסופט. לדפדפנים אחרים כמו Google Chrome ו- Mozilla Firefox יש שמורי דפדפן משלהם שתצטרך לנקות מתוך Chrome או Firefox בעצמם. רק זכרו: מחיקה קבועה של מטמון הדפדפן מאטה את הגלישה באינטרנט.
 • קבצי dump זיכרון שגיאת מערכת : כאשר Windows קורס - המכונה "מסך כחול של מוות" - המערכת יוצרת קובץ dump זיכרון. קובץ זה יכול לעזור לזהות בדיוק מה השתבש. עם זאת, קבצים אלה יכולים להשתמש בכמות גדולה של שטח. אם אינך מתכנן לנסות לפתור מסכים כחולים של מוות (או שכבר תיקנת אותם), תוכל להסיר קבצים אלה.
 • דיווח שגיאות של Windows בארכיון במערכת : כאשר תוכנית קורסת, Windows יוצר דוח שגיאה ושולח אותו למיקרוסופט. דוחות שגיאה אלה יכולים לעזור לך לזהות ולתקן בעיות. דוחות שגיאות בארכיון נשלחו למיקרוסופט. אתה יכול לבחור למחוק את אלה, אך לא תוכל להציג דוחות על קריסות תוכניות. אם אינך מנסה לפתור בעיה, הם כנראה לא חשובים.
 • דיווח שגיאות של Windows בתור במערכת : זהה ל"דיווח שגיאות של Windows בארכיון המערכת, אלא שהוא מכיל דוחות שגיאה בתור שטרם נשלחו למיקרוסופט.
 • קבצי התקנה של Windows ESD : זה חשוב ! כמתואר לעיל, קבצים אלה מאוחסנים במחשב האישי ומשמשים לאיפוס המחשב להגדרות ברירת המחדל של היצרן. אתה יכול להסיר אותם כדי לפנות מקום, אך אז תצטרך ליצור ולספק מדיה להתקנה של Windows אם תרצה אי פעם לאפס את המחשב.
 • קבצי אופטימיזציה למסירה : "שירות אופטימיזציה למסירה של Windows Update" הוא החלק ב- Windows 10 המשתמש ברוחב הפס של המחשב שלך כדי להעלות עדכוני אפליקציות ו- Windows למחשבים אחרים. אפשרות זו מאפשרת לך להסיר נתונים שכבר אינם נחוצים, למעט העלאה למחשבים אחרים.
 • חבילות מנהל התקן : Windows שומר על גרסאות ישנות של מנהלי התקנים, בין אם הותקנו מ- Windows Update או ממקומות אחרים. אפשרות זו תמחק את הגרסאות הישנות של מנהל ההתקן ותשמור רק את הגרסה האחרונה. אתה יכול להסיר קבצים אלה אם נראה שהמחשב וההתקנים שלו פועלים כהלכה.

קשורים: כיצד לפנות יותר מ- 10GB של שטח דיסק לאחר התקנת עדכון מאי 2019 של Windows 10

 • התקנות קודמות של Windows : כשאתה משדרג לגרסה חדשה של Windows, Windows שומר על קבצי מערכת Windows הישנים למשך 10 ימים. לאחר מכן תוכל לשדרג לאחור תוך עשרה ימים אלה. לאחר 10 הימים, Windows תמחק את הקבצים כדי לפנות מקום בדיסק - אך תוכל למחוק אותם מכאן באופן מיידי. ב- Windows 10, התקנת עדכון גדול כמו עדכון יום השנה או עדכון נובמבר מטופלת בעצם זהה לשדרוג לגרסה חדשה לחלוטין של Windows. לכן, אם התקנתם לאחרונה את עדכון יום השנה, הקבצים כאן יאפשרו לכם לשדרג לאחור לעדכון נובמבר.
 • סל המיחזור : בדוק אפשרות זו וכלי ניקוי הדיסק ירוקן גם את סל המיחזור של המחשב שלך כאשר הוא פועל.
 • קבצים זמניים : תוכניות מאחסנות לעתים קרובות נתונים בתיקיה זמנית. בדוק אפשרות זו וניקוי הדיסק ימחק קבצים זמניים שלא שונו במשך יותר משבוע. זה מבטיח שהוא צריך למחוק רק קבצים זמניים שתוכניות אינן משתמשות בהם.
 • קבצי התקנה זמניים של Windows : קבצים אלה משמשים את תהליך ההתקנה של Windows בעת התקנת גרסה חדשה של Windows או עדכון גדול. אם אינך באמצע התקנת Windows, תוכל למחוק אותם כדי לפנות מקום.
 • תמונות ממוזערות : Windows יוצר תמונות ממוזערות לתמונות, קטעי וידאו וקבצי מסמכים ומאחסן אותם בכונן הקשיח, כך שניתן יהיה להציג אותן במהירות כשתציג את התיקיה שוב. אפשרות זו תמחק תמונות ממוזערות שמורות. אם תיכנס לתיקיה המכילה סוגים אלה של קבצים שוב, Windows ישחזר את מטמון התמונות הממוזערות עבור אותה תיקיה.

ראינו כאן גם אפשרויות שונות. חלקן מופיעות רק בגירסאות קודמות של Windows, כמו Windows 7, וחלקן מופיעות רק אם יש במחשב סוגים מסוימים של קבצים בכונן הקשיח:

 • קבצי התקנה זמניים : תוכניות יוצרות לפעמים קובצי התקנה בעת התקנתם ולא מנקות אותם באופן אוטומטי. אפשרות זו תמחק קבצי הגדרה שכבר אינם משמשים לשום דבר.
 • דפי אינטרנט לא מקוונים : באפשרותך לשמור דפי אינטרנט לגלישה "לא מקוונת" ב- Internet Explorer. "דפי האינטרנט הלא מקוונים" שלך הם דפי אינטרנט שנשמרו במיוחד לשימוש לא מקוון, וסימון זה ימחק אותם.
 • איתור באגים של קבצי dump : אלה הם קבצי ניפוי באגים שנוצרו לאחר התרסקות כדי לעזור לאתר את הגורם לקריסה. אם אינך מנסה לפתור בעיה, תוכל למחוק אותן.
 • לכל משתמש דיווח על שגיאות בארכיון : אלה זהים לקבצי "דיווח שגיאות של Windows בארכיון המערכת", אך מאוחסנים תחת חשבון משתמש במקום כלל המערכת.
 • לפי דיווח שגיאות של Windows בתור למשתמש : אלה זהים לקבצי "דיווח שגיאות של Windows בתור המערכת", אך מאוחסנים תחת חשבון משתמש במקום כלל המערכת.
 • קבצי Chkdsk ישנים : הכלי chkdsk פועל כשיש פגום במערכת הקבצים בכונן הקשיח. אם אתה רואה "קבצי chkdsk ישנים", אלה הם שברי קבצים פגומים. אתה יכול להסיר אותם בבטחה אלא אם כן אתה מנסה לשחזר נתונים חשובים שאין להם תחליף.
 • קבצי סטטיסטיקה של משחק : ב- Windows 7, אלה כוללים את פרטי הניקוד שלך עבור משחקים כלולים כמו סוליטייר ומוקש. מחק אותם והמשחק ישכח את הציונים ואת הנתונים הסטטיסטיים האחרים שלך.
 • הגדרת קבצי יומן : קבצי יומן אלה נוצרים בזמן התקנת התוכנה. אם מתרחשת בעיה, קבצי היומן יכולים לעזור בזיהוי הבעיה. אם אינך מנסה לפתור בעיות בהתקנת תוכנה, תוכל להסיר אותן.
 • שגיאות מערכת Minidump FIles : אלה קבצי dump זיכרון קטנים יותר שנוצרו כאשר Windows קורס על גבי מסך כחול. הם לוקחים פחות מקום מקבצי dump זיכרון גדולים יותר, אך עדיין יכולים לספק מידע מועיל שמזהה את הבעיה. תוכל למחוק אותם אם אינך מנסה לפתור בעיות במערכת.
 • קבצים שנמחקו על ידי שדרוג Windows : אלה קבצי מערכת שלא הועברו למחשב החדש שלך במהלך תהליך שדרוג Windows. בהנחה שהמחשב שלך פועל כראוי, אתה יכול למחוק אותם כדי לפנות מקום.

בסך הכל, אתה יכול למחוק בבטחה כמעט את כל הדברים בניקוי הדיסק, כל עוד אינך מתכנן להחזיר מנהל התקן לאחור, להסיר עדכון או לפתור בעיה של מערכת. אבל אתה כנראה צריך להתרחק מאותם "קבצי התקנת ESD של Windows" אלא אם כן אתה באמת פוגע במרחב.