מדוע אינך זקוק לאנטי-וירוס ב- Linux (בדרך כלל)

תאמינו או לא, ישנן תוכניות אנטי-וירוס המיועדות למשתמשי לינוקס שולחניים. אם זה עתה עברת לינוקס והתחלת לחפש פתרון אנטי-וירוס, אל תטרח - אינך זקוק לתוכנית אנטי-וירוס ב- Linux.

ישנם מצבים שבהם הגיוני של אנטי-וירוס על לינוקס, אך שולחן העבודה הממוצע של לינוקס אינו אחד מהם. היית רוצה שתוכנית אנטי-וירוס תסרוק אחרי תוכנות זדוניות של Windows.

מעט וירוסי לינוקס קיימים בטבע

הסיבה העיקרית לכך שאינך זקוק לאנטי-וירוס בלינוקס היא שמעט מאוד תוכנות זדוניות של לינוקס קיימות בטבע. תוכנה זדונית עבור Windows נפוצה ביותר. פרסומות מוצלות דוחפות תוכנות מגעילות שהן כמעט תוכנות זדוניות, אתרי שיתוף קבצים מלאים בתוכניות נגועות ואנשים זדוניים ממקדים פגיעות אבטחה להתקנת תוכנות זדוניות של Windows ללא רשותך. עם זאת, שימוש בתוכנית אנטי-וירוס ב- Windows היא שכבת הגנה חשובה.

עם זאת, מאוד לא סביר שתכשילו על נגיף לינוקס - ונדבקו בו - באותו אופן שבו הייתם נגועים בפיסת תוכנה זדונית ב- Windows.

תהיה הסיבה אשר תהיה, תוכנות זדוניות של לינוקס אינן ברחבי האינטרנט כמו תוכנות זדוניות של Windows. שימוש באנטי-וירוס מיותר לחלוטין עבור משתמשי לינוקס שולחניים.

מדוע לינוקס בטוחה יותר מאשר חלונות

להלן מספר סיבות מדוע Windows נאבקת בבעיה בתוכנה זדונית, בעוד שמעט תוכנות זדוניות מתמקדות בלינוקס:

  • מנהלי חבילות ומאגרי תוכנה : כאשר ברצונך להתקין תוכנית חדשה על שולחן העבודה של Windows, אתה פונה לגוגל ומחפש את התוכנית. כאשר ברצונך להתקין את רוב התוכניות ב- Linux, אתה פותח את מנהל החבילות שלך ומוריד אותו ממאגרי התוכנה של הפצת לינוקס שלך. מאגרים אלה מכילים תוכנות מהימנות שנבדקו על ידי הפצת הלינוקס שלך - משתמשים אינם נוהגים להוריד ולהריץ תוכנות שרירותיות.
  • מאפייני אבטחה אחרים : מיקרוסופט עשתה עבודה רבה כדי לפתור בעיות אבטחה חמורות עם Windows. עד שהוצג UAC עם Windows Vista, משתמשי Windows השתמשו כמעט תמיד בחשבון מנהל המערכת כל הזמן. משתמשי לינוקס השתמשו בדרך כלל בחשבונות משתמש מוגבלים והפכו למשתמש השורש רק בעת הצורך. לינוקס יש גם תכונות אבטחה אחרות, כמו AppArmor ו- SELinux.
  • נתח שוק ודמוגרפיה : לינוקס הייתה בעלת נתח שוק נמוך בהיסטוריה. זה היה גם נחלתם של גיקים שנוטים להיות בעלי אוריינות מחשבים יותר. בהשוואה ל- Windows, זה כמעט לא יעד גדול או קל.

להישאר מאובטח בלינוקס

אמנם אינך זקוק לאנטי-וירוס, אך עליך לבצע כמה נהלי אבטחה בסיסיים, לא משנה באיזו מערכת הפעלה אתה משתמש:

  • עדכן את התוכנה שלך : בעידן שבו הדפדפנים והתוספים שלהם - במיוחד Java ו- Flash - הם היעדים העיקריים, חשוב לשמור על עדכונים עם תיקוני האבטחה האחרונים. הבעיה הגדולה ביותר בתוכנות זדוניות ב- Mac OS X נגרמה על ידי התוסף Java. עם תוכנה חוצת פלטפורמות כמו Java, אותה פגיעות יכולה לעבוד גם ב- Windows, Mac ו- Linux. ב- Linux תוכלו לעדכן את כל התוכנות שלכם בעזרת עדכון משולב יחיד.
  • היזהר מפישינג : התחזות - הנוהג ליצור אתרים שמתחזים לאתרים אחרים - מסוכן באותה מידה גם במערכת ההפעלה לינוקס או Chrome כמו ב- Windows. אם אתה מבקר באתר שמתיימר להיות אתר הבנק שלך ומזין את המידע הבנקאי שלך, אתה בבעיה. למרבה המזל, לדפדפנים כמו Firefox ו- Chrome ב- Linux יש את אותו פילטר נגד דיוג שהם עושים ב- Windows. אינך זקוק לחבילת אבטחה באינטרנט כדי להגן מפני התחזות. (עם זאת, זכור כי מסנן הדיוג לא תופס הכל.)
  • אל תפעיל פקודות שאתה לא סומך עליהן : שורת הפקודה של לינוקס חזקה. לפני שתעתיקו והדביקו פקודה שקראתם אי שם במסוף, שאלו את עצמכם האם אתם סומכים על המקור. זו יכולה להיות אחת משמונה הפקודות הקטלניות שאסור לך להריץ בלינוקס.

כשאתה זקוק לאנטי-וירוס בלינוקס

תוכנת אנטי-וירוס אינה שימושית לחלוטין בלינוקס. אם אתה מפעיל שרת קבצים או שרת דואר מבוסס לינוקס, סביר להניח שתרצה להשתמש בתוכנת אנטי-וירוס. אם לא, מחשבי Windows נגועים עשויים להעלות קבצים נגועים למכונת לינוקס שלך, מה שמאפשר לה להדביק מערכות Windows אחרות.

תוכנת האנטי-וירוס תסרוק אחר תוכנות זדוניות של Windows ותמחק אותה. זה לא מגן על מערכת הלינוקס שלך - אלא מגן על מחשבי Windows מפני עצמם.

אתה יכול גם להשתמש בתקליטור חי של לינוקס כדי לסרוק מערכת Windows עבור תוכנות זדוניות.

לינוקס אינה מושלמת וכל הפלטפורמות עלולות להיות פגיעות. עם זאת, כעניין מעשי, שולחנות העבודה של לינוקס אינם זקוקים לתוכנת אנטי-וירוס.