37 פקודות לינוקס חשובות שכדאי להכיר

האם אתה חדש בלינוקס או סתם חלוד? להלן כל הפקודות שתצטרך לדעת. חשוב על זה כנקודת התייחסות חיונית למסוף לינוקס. זה חל גם על שורת הפקודה של MacOS.

ערכת הכלים החיונית למסוף

לינוקס כוללת מספר רב של פקודות, אך בחרנו 37 מהחשובות ביותר להציג כאן. למדו פקודות אלה, ותהיו הרבה יותר בבית בשורת הפקודה של לינוקס.

הרשימה שלהלן מוצגת בסדר אלפביתי. עמדת פקודה ברשימה אינה מייצגת את התועלת או הפשטות שלה. לקבלת המילה האחרונה על השימוש בפקודה, עיין בדפי האיש שלה. manפקוד נמצאת ברשימה שלנו, כמובן-זה קיצור של "ידני".

1. כינוי

פקודת alias מאפשרת לך לתת שם משלך לפקודה או לרצף פקודות. לאחר מכן תוכל להקליד את שמך הקצר, והקליפה תבצע עבורך את הפקודה או את רצף הפקודות.

כינוי cls = ברור

זה מגדיר כינוי שנקרא cls. זה יהיה שם אחר עבור clear. כאשר אתה מקליד cls, זה ינקה את המסך כאילו הקלדת clear. הכינוי שלך שומר כמה הקשות, בטח. אבל אם אתה עובר לעתים קרובות בין שורת הפקודה של Windows ו- Linux, אתה יכול למצוא את עצמך מקליד את cls פקודת Windows במכונת לינוקס שאינה יודעת למה אתה מתכוון. עכשיו זה יידע.

כינויים יכולים להיות הרבה יותר מורכבים מאותה דוגמה פשוטה. הנה כינויי שנקרא pf(למציאת תהליכים) שהוא פשוט קצת יותר מורכב. שימו לב לשימוש במרכאות סביב רצף הפקודה. זה נדרש אם ברצף הפקודה יש ​​רווחים. כינוי זה משתמש psבפקודה כדי לרשום את התהליכים הפועלים ואז לצינור אותם דרך grepהפקודה. grepנראה הפקודה עבור ערכים פלט מן psהתואמים את פרמטר שורת הפקודה $1.

כינוי pf = "ps -e | grep $ 1"

אם תרצה לגלות את מזהה התהליך (PID) של shutterהתהליך - או לברר אם shutterהוא בכלל פועל - תוכל להשתמש בכינוי הזה. הקלד pf, רווח ושם התהליך שאתה מעוניין בו:

תריס pf

כינויים המוגדרים בשורת הפקודה ימותו עם חלון המסוף. כשאתה סוגר אותו הם נעלמים. כדי שהכינויים שלך יהיו תמיד זמינים עבורך, הוסף אותם .bash_aliasesלקובץ בספריית הבית שלך.

2. חתול

catהפקודה (קיצור של "לשרשר") מפרט את תוכן הקבצים לחלון הטרמינל. זה מהיר יותר מפתיחת הקובץ בעורך, ואין שום סיכוי שתוכל לשנות את הקובץ בטעות. לקריאת תוכן .bash_log_outהקובץ, הקלד את הפקודה הבאה בזמן שספריית הבית היא ספריית העבודה הנוכחית שלך, שכן היא כברירת מחדל:

חתול .bash_logout

עם קבצים ארוכים ממספר השורות בחלון המסוף שלך, הטקסט יעבור מהר מדי מכדי שתוכל לקרוא. אתה יכול לצנן את הפלט catדרך הדרך lessכדי להפוך את התהליך לניהול יותר. בעזרתך lessתוכל לגלול קדימה ואחורה דרך הקובץ באמצעות מקשי החץ למעלה ולמטה, מקשי PgUp ו- PgDn, ומקשי הבית והקצה. הקלד qכדי לצאת מ פחות.

חתול .בשרק | פָּחוּת

3. תקליטור

cdהפקודה משתנה הספרייה הנוכחית שלך. במילים אחרות, זה מעביר אותך למקום חדש במערכת הקבצים.

אם אתה עובר לספרייה שנמצאת בספרייה הנוכחית שלך, אתה יכול פשוט להקליד cdאת שם הספרייה השנייה.

עבודת CD

אם אתה עובר לספריה במקום אחר בתוך עץ הספריות של מערכת הקבצים, ספק את הנתיב לספריה עם /.

cd / usr / local / bin

כדי לחזור במהירות לספריית הבית שלך, השתמש ~בתו (tilde) כשם הספרייה.

cd ~

הנה עוד טריק: אתה יכול להשתמש בסמל הנקודה הכפולה ..כדי לייצג את האב של הספריה הנוכחית. אתה יכול להקליד את הפקודה הבאה כדי לעלות לספריה:

CD ..

דמיין שאתה בספרייה. בספריית האב ישנם ספריות אחרות, כמו גם הספריה בה אתה נמצא כרגע. כדי לשנות לאחת מאותן ספריות אחרות, תוכל להשתמש ..בסמל כדי לקצר את מה שאתה צריך להקליד.

cd ../games

4. chmod

chmodהפקודה קובעת את דגלי הרשאות הקובץ על קובץ או תיקייה. הדגלים מגדירים מי יכול לקרוא, לכתוב או לבצע את הקובץ. כאשר אתה מפרט קבצים עם האפשרות -l (פורמט ארוך) תראה מחרוזת תווים שנראית כמו

-rwxrwxrwx

אם התו הראשון הוא -פריט הוא קובץ, אם הוא dפריט הוא ספריה. שאר המיתרים הם שלוש קבוצות של שלוש תווים. משמאל, שלוש הראשונות מייצגות את הרשאות הקבצים של הבעלים , שלוש האמצעיות מייצגות את הרשאות הקבצים של הקבוצה ושלוש התווים הימניים ביותר מייצגות את ההרשאות עבור  אחרים . בכל סט,  rעמדות לקריאה, עמדת  wכתיבה  xועמדה לביצוע.

אם r, wאו xדמות נוכחת כי רשות קובץ מוענקת. אם המכתב אינו קיים -ומופיע במקום זאת, אישור הקובץ לא ניתן.

אחת הדרכים להשתמש chmodהיא לספק את ההרשאות שתרצו להעניק לבעלים, לקבוצה ואחרים כמספר בן שלוש ספרות. הספרה השמאלית ביותר מייצגת את הבעלים. הספרה האמצעית מייצגת את הקבוצה. הספרה הימנית ביותר מייצגת את האחרות. הספרות שבהן אתה יכול להשתמש ומה שהם מייצגים מפורטים כאן:

 • 0: ללא אישור
 • 1: ביצוע הרשאה
 • 2: הרשאת כתיבה
 • 3: כתוב והפעל הרשאות
 • 4: הרשאת קריאה
 • 5: קרא והפעל הרשאות
 • 6: הרשאות קריאה וכתיבה
 • 7: קרא, כתוב והפעל הרשאות

כשמסתכלים על הקובץ example.txt שלנו, נוכל לראות שכל שלוש קבוצות התווים הן rwx. פירוש הדבר שכולם קראו, כתבו וביצעו זכויות בקובץ.

כדי לקבוע את ההרשאה לקריאה, כתיבה והוצאה לפועל (7 מהרשימה שלנו) עבור הבעלים;  קרא וכתוב (6 מהרשימה שלנו) לקבוצה; ולקרוא ולבצע (5 מהרשימה שלנו) עבור האחרים שנצטרך להשתמש בספרות 765 עם chmodהפקודה:

chmod -R 765 example.txt

כדי לקבוע את ההרשאה לקריאה, כתוב והוצא לפועל (7 מהרשימה שלנו) עבור הבעלים , וקרא וכתוב (6 מהרשימה שלנו) עבור הקבוצה ועבור האחרים נצטרך להשתמש בספרות 766 עם chmodהפקודה :

chmod 766 example.txt

5. לחם

chownהפקודה מאפשרת לך לשנות את הבעלים בעלים וקבוצה של קובץ. רשימת הקובץ example.txt שלנו ls -lאנו יכולים לראות dave daveבתיאור הקובץ. הראשון מביניהם מציין את שמו של בעל הקובץ, שהוא במקרה זה המשתמש dave. הערך השני מראה שגם שמו של בעל הקבוצה dave. לכל משתמש קבוצת ברירת מחדל שנוצרה בעת יצירת המשתמש. משתמש זה הוא היחיד בקבוצה זו. זה מראה שהקובץ לא משותף עם קבוצות משתמשים אחרות.

אתה יכול להשתמש chownכדי לשנות את הבעלים או הקבוצה, או את שניהם של קובץ. עליך לספק את שם הבעלים והקבוצה, מופרדים על ידי :תו. יהיה עליך להשתמש sudo. כדי לשמור על דייב כבעלים של הקובץ אך כדי להגדיר את מרי כבעל הקבוצה, השתמש בפקודה זו:

סודו צ'און דייב: מרי דוגמה.טקסט

כדי לשנות את הבעלים וגם את בעל הקבוצה למרי, השתמש בפקודה הבאה;

סודו צ'ון מרי: מרי דוגמה.טקסט

כדי לשנות את הקובץ כך ש- dave יהיה שוב בעל הקובץ ובעל הקבוצה, השתמש בפקודה זו:

sudo chown dave: dave example.txt

6. תלתל

curlהפקודה הוא כלי כדי לאחזר מידע וקבצים בין לאיתור משאבים אחיד (URL) או כתובות אינטרנט.

curlהפקודה לא יכול להינתן כחלק סטנדרטי של הפצת הלינוקס שלך. השתמש  apt-get בכדי להתקין חבילה זו במערכת שלך אם אתה משתמש באובונטו או הפצה אחרת מבוססת דביאן. בהפצות לינוקס אחרות, השתמש במקום זאת בכלי ניהול החבילות של הפצת לינוקס שלך.

sudo apt-get להתקין תלתל

נניח שברצונך לאחזר קובץ יחיד ממאגר GitHub. אין דרך רשמית נתמכת לכך. אתה נאלץ לשכפל את כל המאגר. עם curlזאת, אנו יכולים לאחזר את הקובץ הרצוי בכוחות עצמו.

פקודה זו מאחזרת את הקובץ עבורנו. שים לב שעליך לציין את שם הקובץ כדי לשמור אותו באמצעות האפשרות -o(פלט). אם לא תעשה זאת, תוכן הקובץ נגלל במהירות בחלון המסוף אך לא נשמר במחשב שלך.

תלתל //raw.githubusercontent.com/torvalds/linux/master/kernel/events/core.c -o core.c

אם אינך רוצה לראות את מידע התקדמות ההורדה השתמש באפשרות -s(שקטה).

תלתל -ס //raw.githubusercontent.com/torvalds/linux/master/kernel/events/core.c -o core.c

7. דף

dfמופעי פקוד הגודל, השטח משומש, השטח פנוי על רכוב מערכות קבצים של המחשב.

שתיים מהאפשרויות השימושיות ביותר הן האפשרויות -h(קריא לאדם) ו -x(אל תכלול). האפשרות הניתנת לקריאה אנושית מציגה את הגדלים ב- Mb או Gb במקום בתים. אפשרות הכלילה מאפשרת לך להורות dfלמערכות קבצים בהנחות שאינך מעוניין בהן. לדוגמה, squashfsמערכות פסאודו-קבצים שנוצרות בעת התקנת יישום עם snapהפקודה.

df -h -x סקווש

קשורים: כיצד להציג שטח דיסק פנוי ושימוש בדיסקים ממסוף לינוקס

8. הבדל

diffהפקודה משווה שני קבצי טקסט ומראה את ההבדלים ביניהם. ישנן אפשרויות רבות להתאים את התצוגה לדרישותיך.

האפשרות -y(זו לצד זו) מציגה זו את זו את הבדלי הקווים. האפשרות -w(רוחב) מאפשרת לך לציין את רוחב הקו המרבי לשימוש כדי להימנע מקווי עיגול. שני הקבצים נקראים בדוגמה זו alpha1.txt ו- alpha2.txt. זה --suppress-common-linesמונע diffמרישום השורות התואמות, ומאפשר לך להתמקד בקווים שיש להם הבדלים.

diff -y -W 70 alpha1.txt alpha2.txt - קווים משותפים-מדחיקים

קשורים: כיצד להשוות שני קבצי טקסט במסוף לינוקס

9. הד

echoהדפסים הפקודה (הדים) מחרוזת טקסט לחלון הטרמינל.

הפקודה למטה תדפיס את המילים "מחרוזת טקסט" בחלון המסוף.

הד מחרוזת טקסט

echoפקוד יכול להראות את הערך של משתני סביבה, למשל, $USER, $HOME, ו $PATHמשתנה הסביבה. אלה מחזיקים בערכי שם המשתמש, בספריית הבית של המשתמש ובנתיב המחפש פקודות תואמות כאשר המשתמש מקליד משהו בשורת הפקודה.

הד $ USER
הד $ HOME
הד $ PATH

הפקודה הבאה תגרום להוצאת צפצוף. האפשרות -e(קוד בריחה) מפרשת את הדמות שנמלטה כדמות 'פעמון'.

הד - e "\ a"

echoפקוד היא גם יקרה ב סקריפטים פגז. סקריפט יכול להשתמש בפקודה זו כדי לייצר פלט גלוי כדי לציין את התקדמות התוצאות או את התסריט בזמן ביצועו.

10. יציאה

פקודת היציאה תסגור חלון מסוף, תסיים את הביצוע של סקריפט פגז, או תנתק אותך מהפעלת גישה מרחוק SSH.

יְצִיאָה

11. למצוא

השתמש findבפקודה כדי לאתר קבצים שאתה יודע שקיימים אם אינך זוכר איפה שמת אותם. עליך לומר findמאיפה להתחיל לחפש ומה הוא מחפש. בדוגמה זו, .התואמים את התיקיה הנוכחית -nameוהאפשרות אומרת findלחפש קבצים עם שם התואם לדפוס החיפוש.

אתה יכול להשתמש בתווים כלליים, שם *מייצג כל רצף של תווים ?ומייצג כל תו יחיד. אנו משתמשים *ones*בהתאמה לכל שם קובץ המכיל את הרצף "אלה". זה יתאים למילים כמו עצמות, אבנים ובודדות.

למצוא . -שם * אלה *

כפי שאנו רואים,  findהחזיר רשימת התאמות. אחת מהן היא מדריך בשם Ramones. אנו יכולים להגיד findלהגביל את החיפוש לקבצים בלבד. אנו עושים זאת באמצעות  -typeהאפשרות עם fהפרמטר. fפרמטר מייצג קבצים.

למצוא . -סוג f -name * אלה *

אם ברצונך שהחיפוש יהיה רגיש לאותיות רישיות השתמש באפשרות -iname (שם לא רגיש).

למצוא . -שם * פרוע *

12. אצבע

fingerפקוד נותנת לך dump קצר של מידע על משתמש, כולל הזמן של הכניסה האחרונה של המשתמש, ספריית הבית של המשתמש, ואת השם המלא של חשבון המשתמש.

13. חינם

freeפקוד נותנת לך סיכום של השימוש בזיכרון עם המחשב שלך. היא עושה זאת גם עבור זיכרון הראשי (RAM) הראשי וגם עבור זיכרון החלפה. האפשרות -h(האנושית) משמשת לספק מספרים ויחידות ידידותיים לאדם. ללא אפשרות זו, הנתונים מוצגים בתים.

חופשי -ה

14. grep

grepחיפושי השירות עבור קווים המכילים תבנית חיפוש. כאשר הסתכלנו על פקודת הכינוי, נהגנו grepלחפש את הפלט של תוכנית אחרת ps,. grepהפקודה יכול גם לחפש את התוכן של קבצים. כאן אנו מחפשים את המילה "רכבת" בכל קבצי הטקסט בספרייה הנוכחית.

רכבת grep * .txt

הפלט מפרט את שם הקובץ ומציג את השורות התואמות. הטקסט התואם מודגש.

הפונקציונליות והתועלת העצומה של grepבהחלט מצדיקים שתבדוק את דף האיש שלו.

15. קבוצות

groupsפקוד אומרת לך אילו קבוצות משתמש הוא חבר.

קבוצות דייב
קבוצות מרי

16. gzip

gzipפקוד דוחסת קבצים. כברירת מחדל, הוא מסיר את הקובץ המקורי ומשאיר אותך עם הגרסה הדחוסה. כדי לשמור על הגרסה המקורית וגם על הגרסה הדחוסה, השתמש באפשרות -k(שמור).

gzip -k core.c

17. ראש

headפקוד נותנת לך רשימה של 10 השורות הראשונות של קובץ. אם ברצונך לראות פחות או יותר שורות, השתמש באפשרות -n(מספר). בדוגמה זו אנו משתמשים headעם ברירת המחדל של 10 שורות. לאחר מכן אנו חוזרים על הפקודה המבקשת רק חמש שורות.

ראש-core.c
ראש - n 5 ליבות. ג

18. היסטוריה

פקודת ההיסטוריה מפרטת את הפקודות שהוצאת בעבר בשורת הפקודה. באפשרותך לחזור על כל אחת מהפקודות מההיסטוריה שלך על ידי הקלדת סימן קריאה !ומספר הפקודה מרשימת ההיסטוריה.

188 

הקלדת שתי סימני קריאה חוזרת על הפקודה הקודמת שלך.

!!

19. להרוג

killהפקודה מאפשרת לך לסיים תהליך משורת הפקודה. אתה עושה זאת על ידי מתן מזהה התהליך (PID) של התהליך kill. אל תהרוג תהליכים בעליל. אתה צריך להיות סיבה טובה לעשות זאת. בדוגמה זו נעמיד פנים shutterשהתוכנית ננעלה.

כדי למצוא את PID של shutter נשתמש שלנו psואת grepהחוכמה ממדור על aliasהפקודה, לעיל. אנו יכולים לחפש את shutterהתהליך ולקבל את ה- PID שלו באופן הבא:

ps -e | תריס גרפ.

לאחר שקבענו את ה- PID - 1692 במקרה זה - אנו יכולים להרוג אותו באופן הבא:

להרוג 1692

20. פחות

lessהפקודה מאפשרת לך להציג קבצים מבלי לפתוח עורך. השימוש בו מהיר יותר ואין סיכוי שתשנה את הקובץ בשוגג. בעזרתך lessתוכל לגלול קדימה ואחורה דרך הקובץ באמצעות מקשי החץ למעלה ולמטה, מקשי PgUp ו- PgDn ומקשי הבית והסוף. לחץ על מקש Q כדי  quitמ- less.

כדי להציג קובץ ספק את שמו lessכדלקמן:

פחות core.c

אתה יכול גם לצנן את הפלט מפקודות אחרות לתוך less. כדי לראות את הפלט ls עבור רישום של כל הכונן הקשיח שלך, השתמש בפקודה הבאה:

ls -R / | פָּחוּת

השתמש /בחיפוש קדימה בקובץ ?ובחיפוש אחורה.

21. לס

זו עשויה להיות הפקודה הראשונה שרוב משתמשי Linux עונים עליהם. זה מפרט את הקבצים והתיקיות בספרייה שציינת. כברירת מחדל, lsנראה בספריה הנוכחית. יש הרבה מאוד אפשרויות שאתה יכול להשתמש בהן ls, ואנחנו ממליצים בחום לבדוק את דף האיש. מוצגות כאן כמה דוגמאות נפוצות.

כדי לרשום את הקבצים והתיקיות בספריה הנוכחית:

ls

כדי לרשום את הקבצים והתיקיות בספרייה הנוכחית עם רישום מפורט השתמש באפשרות -l(ארוכה):

ls -l

כדי להשתמש בגדלי קבצים ידידותיים -hלאדם כלול האפשרות (אנושית):

ls -lh

כדי לכלול קבצים מוסתרים השתמש באפשרות -a(כל הקבצים):

ls -lha

22. איש

הפקודה man מציגה את "דפי האיש" עבור פקודה ב- less. דפי האיש הם המדריך למשתמש עבור פקודה זו. בגלל manהשימושים less להצגת העמודים גבר, אתה יכול להשתמש ביכולות החיפוש של less.

לדוגמה, כדי לראות את דפי האיש עבור chown, השתמש בפקודה הבאה:

גבר מלבן

השתמש בחץ למעלה ולמטה או במקשי PgUp ו- PgDn כדי לגלול במסמך. לחץ qכדי לצאת מדף האיש או לחץ h לקבלת עזרה.

23. מקדיר

mkdirהפקודה מאפשרת לך ליצור ספריות חדשות במערכת הקבצים. עליך לספק את שם הספרייה החדשה ל- mkdir. אם הספריה החדשה לא תהיה בתוך הספרייה הנוכחית, עליך לספק את הנתיב לספרייה החדשה.

כדי ליצור שתי ספריות חדשות בספריה הנוכחית בשם "חשבוניות" ו"ציטוטים ", השתמש בשתי הפקודות הבאות:

חשבוניות mkdir
ציטוטים של מקדיר

כדי ליצור ספריה חדשה בשם "2019" בתוך ספריית "חשבוניות", השתמש בפקודה זו:

חשבוניות mkdir / 2109

אם אתה מתכוון ליצור ספרייה, אך ספריית האב שלה אינה קיימת, תוכל להשתמש באפשרות -p(הורים) כדי mkdirליצור גם את כל ספריות ההורה הנדרשות. בפקודה הבאה, אנו יוצרים את הספרייה "2019" בתוך הספריה "השנתית" בספריית "הצעות המחיר". הספרייה "השנתית" אינה קיימת, אך נוכל mkdirליצור את כל הספריות שצוינו בבת אחת:

mkdir -p הצעות מחיר / שנתי / 2019

נוצרת גם הספרייה "השנתית".

24. mv

mvהפקודה מאפשרת לך להעביר קבצים וספריות מספריית לספרייה. זה גם מאפשר לך לשנות שם של קבצים.

כדי להעביר קובץ עליך לדעת mvהיכן הקובץ ולאן תרצה שהוא יועבר אליו. בדוגמה זו, אנו מעבירים קובץ הנקרא apache.pdfמהספרייה "~ / Document / Ukulele" ומציבים אותו בספריה הנוכחית, המיוצגת על ידי .התו היחיד .

mv ~ / Documents / Ukulele / Apache.pdf.

כדי לשנות את שם הקובץ, אתה "מעביר" אותו לקובץ חדש עם השם החדש.

mv Apache.pdf The_Shadows_Apache.pdf

ניתן היה להשיג את פעולת העברת הקובץ ושינוי שם בשלב אחד:

mv ~ / Documents / Ukulele / Apache.pdf ./The_Shadows_Apache.pdf

25. passwd

passwdהפקודה מאפשרת לך לשנות את הסיסמה עבור המשתמש. פשוט הקלד passwdכדי לשנות את הסיסמה שלך.

אתה יכול גם לשנות את הסיסמה של חשבון משתמש אחר, אך עליך להשתמש בה sudo. תתבקש להזין את הסיסמה החדשה פעמיים.

סודו פסווד מרי

26. פינג

pingהפקודה מאפשרת לך לוודא שיש לך קישוריות לרשת עם מכשיר אחר ברשת. זה משמש בדרך כלל כדי לעזור לפתור בעיות ברשת. לשימוש ping, ספק את כתובת ה- IP או את שם המכונה של ההתקן האחר.

פינג 192.168.4.18

ping פקוד תפעל עד שתעצור זאת עם Ctrl + C.

הנה מה שקורה כאן:

 • המכשיר בכתובת IP 192.168.4.18 מגיב לבקשות הפינג שלנו ושולח בחזרה חבילות של 64 בתים.
 • מספור הרצף של פרוטוקול העברת ההודעות (ICMP) של Internet Control מאפשר לנו לבדוק אם התגובות החמיצו (מנות שהושמטו).
 • נתון ה- TTL הוא "הזמן לחיות" עבור חבילה. בכל פעם שהחבילה עוברת דרך נתב, היא (אמורה להיות) מופחתת על ידי אחד. אם הוא מגיע לאפס החבילה נזרקת. מטרתו היא למנוע מבעיות לולאה-גב ברשת להציף את הרשת.
 • ערך הזמן הוא משך הטיול הלוך ושוב מהמחשב למכשיר ובחזרה. במילים פשוטות, ככל שהפעם נמוך יותר, כן ייטב.

כדי לבקש pingלרוץ למספר מסוים של ניסיונות פינג, השתמש באפשרות -c(ספירה).

פינג -ג 5 192.168.4.18

לשמיעת פינג, השתמש באפשרות -a(נשמע).

פינג -א 192.168.4.18

27. נ.ב.

psרשימות הפקודה תהליכים רצים. שימוש psללא אפשרויות גורם לו לרשום את התהליכים הפועלים במעטפת הנוכחית.

נ.ב

כדי לראות את כל התהליכים הקשורים למשתמש מסוים, השתמש באפשרות -u(משתמש). סביר להניח שזו תהיה רשימה ארוכה, אז לנוחיותכם, תעבור זאת less.

ps -u דייב | פָּחוּת

כדי לראות כל תהליך שפועל, השתמש באפשרות -e(כל תהליך):

ps -e | פָּחוּת

28. pwd

נחמד ופשוט, pwdהפקודה מדפיסה את ספריית העבודה (הספריה הנוכחית) מהשורש / ספריה.

pwd

29. כיבוי

פקודת הכיבוי מאפשרת לך לכבות או להפעיל מחדש את מערכת הלינוקס שלך.

שימוש shutdownללא פרמטרים יכבה את המחשב תוך דקה אחת.

לכבות

כדי לכבות מיד, השתמש nowבפרמטר.

כיבוי עכשיו

ניתן גם לתזמן כיבוי וליידע את המשתמשים המחוברים על כיבוי ההמתנה. כדי ליידע את shutdownהפקודה מתי אתה רוצה שהיא תיסגר, אתה מספק לה זמן. זה יכול להיות מספר דקות מוגדר מעכשיו, כמו +90או זמן מדויק, כמו 23:00. כל הודעת טקסט שתעביר תשודר למשתמשים מחוברים.

כיבוי 23:00 כיבוי הערב בשעה 23:00, שמור את העבודה שלך והתנתק לפני כן!

לביטול כיבוי, השתמש באפשרות -c(בטל). כאן קבענו השבתה למשך חמש עשרה דקות מעכשיו - ואז שינינו את דעתנו.

כיבוי +15 כיבוי תוך 15 דקות!
כיבוי-ג

קשורים: כיצד להפעיל מחדש או לכבות את לינוקס באמצעות שורת הפקודה

30. SSH

השתמש בפקודה ssh כדי ליצור חיבור למחשב לינוקס מרוחק ולהיכנס לחשבונך. כדי ליצור חיבור, עליך לספק את שם המשתמש שלך ואת כתובת ה- IP או שם התחום של המחשב המרוחק. בדוגמה זו, מרי המשתמש נכנס למחשב בתאריך 192.168.4.23. לאחר יצירת הקשר, היא מתבקשת להזין את הסיסמה שלה.

ssh [email protected]

שם המשתמש והסיסמה שלה מאומתים ומקובלים והיא מחוברת. שימו לב שההנחיה שלה השתנתה מ- "Nostromo" ל- "howtogeek".

מרי מוציאה את wהפקודה לרשום את המשתמשים הנוכחיים במערכת "howtogeek". היא רשומה כמחוברת מ- pts / 1, שהיא עבד מסוף פסאודו. כלומר, זה לא מסוף המחובר ישירות למחשב.

כדי לסגור את ההפעלה, מרי מקליד exit ומוחזר לקליפה במחשב "נוסטרומו".

w
יְצִיאָה

31. סודו

sudoהפקודה נדרש בעת ביצוע פעולות הדורשות הרשאות root או superuser, כגון שינוי הסיסמה עבור משתמש אחר.

סודו פסווד מרי

32. זנב

tail פקוד נותנת לך רשימה של 10 השורות האחרונות של קובץ. אם ברצונך לראות פחות או יותר שורות, השתמש באפשרות -n(מספר). בדוגמה זו אנו משתמשים tail עם ברירת המחדל של 10 שורות. לאחר מכן אנו חוזרים על הפקודה המבקשת רק חמש שורות.

ליבת זנב. ג
זנב - n 5 ליבות. ג

33. זפת

באמצעות tarהפקודה תוכלו ליצור קובץ ארכיון (המכונה גם tarball) שיכול להכיל קבצים רבים אחרים. זה הופך את זה להרבה יותר נוח להפצת אוסף קבצים. ניתן גם tarלחלץ את הקבצים מקובץ ארכיון. מקובל לבקש tarלדחוס את הארכיון. אם אינך מבקש דחיסה, קובץ הארכיון נוצר ללא דחיסה.

כדי ליצור קובץ ארכיון, עליך לספר tarאילו קבצים לכלול בקובץ הארכיון ואת השם שאתה רוצה שיהיה לקובץ הארכיון.

בדוגמה זו, המשתמש יעבור לארכיון את כל הקבצים בספריית Ukulele, שנמצאת בספריה הנוכחית.

הם השתמשו באפשרות -c(יצירה) -vובאפשרות (מילולית). האפשרות הרחבה נותנת משוב חזותי מסוים על ידי רישום הקבצים לחלון המסוף כשהם מתווספים לארכיון. אחרי -f(שם הקובץ) ואחריו השם הרצוי של הארכיון. במקרה זה, כן songs.tar.

tar -cvf songss.tar Ukulele /

הקבצים רשומים לחלון המסוף כשהם מתווספים לקובץ הארכיון.

ישנן שתי דרכים לומר tarשברצונך לדחוס את קובץ הארכיון. הראשון הוא עם האפשרות -z(gzip). זה אומר לזפת להשתמש בכלי gzipהשירות כדי לדחוס את הארכיון לאחר שנוצר.

נהוג להוסיף ".gz" כתוספת לסוג זה של ארכיון. זה מאפשר לכל מי שחולץ קבצים ממנו לדעת לאילו פקודות לעבור כדי tarלאחזר נכון את הקבצים.

tar -cvzf songs.tar.gz Ukulele /

הקבצים רשומים לחלון המסוף כשהם מתווספים לקובץ הארכיון כמו בעבר, אך יצירת הארכיון תארך מעט יותר בגלל הזמן הדרוש לדחיסה.

ליצירת קובץ ארכיון שנדחס באמצעות אלגוריתם דחיסה מעולה הנותן לקובץ ארכיון קטן יותר השתמש באפשרות -j(bzip2).

tar -cvjf songs.tar.bz2 Ukulele /

שוב, הקבצים רשומים עם יצירת הארכיון. -jהאופציה היא איטי בצורה ניכרת מאשר -zהאופציה.

אם אתה מעביר בארכיון הרבה מאוד קבצים, עליך לבחור בין -zהאפשרות לדחיסה ראויה ומהירות סבירה, או -jלאפשרות לדחיסה טובה יותר ומהירות איטית יותר.

כפי שניתן לראות בצילום המסך למטה, קובץ ".tar" הוא הגדול ביותר, ".tar.gz" קטן יותר, ו- ".tar.bz2" הוא הקטן ביותר בארכיונים.

כדי לחלץ קבצים מקובץ ארכיון השתמש באפשרות -x(חלץ). -v(מפורט) ו -f(filename) האפשרויות מתנהגים כפי שהם עושים בעת יצירת ארכיונים. השתמש lsכדי לאשר מאיזה סוג ארכיון שאתה מתכוון לחלץ את הקבצים, ואז הוציא את הפקודה הבאה.

ls
זפת -xvf songs.tar

הקבצים מופיעים ברגע שהם חולצים. שים לב שספריית Ukulele משוחזרת גם עבורך.

כדי לחלץ קבצים מארכיון ".tar.gz", השתמש באפשרות -z(gzip).

זפת -xvzf songs.tar.gz

לבסוף, כדי לחלץ קבצים מארכיון ".tar.bz2" השתמש -jבאפשרות במקום באפשרות -z(gzip).

זפת -xvjf songs.tar.bz2

קשורים: כיצד לחלץ קבצים מקובץ .tar.gz או .tar.bz2 ב- Linux

34. עליון

topמופעים הפקודה לך תצוגה בזמן אמת של נתונים הנוגעים מכונת לינוקס שלך. החלק העליון של המסך הוא סיכום סטטוס.

השורה הראשונה מראה לך את הזמן וכמה זמן המחשב שלך פועל, כמה משתמשים מחוברים אליו ומה ממוצע העומס במשך הדקה, חמש וחמש עשרה האחרונות.

השורה השנייה מציגה את מספר המשימות ומצבן: ריצה, עצירה, שינה וזומבי.

השורה השלישית מציגה מידע על מעבד. הנה פירוש השדות:

 • us: ערך הוא זמן המעבד שהמעבד מעביר לביצוע תהליכים למשתמשים, ב"מרחב המשתמשים "
 • sy: value הוא זמן המעבד המושקע בהפעלת תהליכי "שטח הליבה" של המערכת
 • ni: value הוא זמן המעבד המושקע בביצוע תהליכים עם ערך נחמד שנקבע באופן ידני
 • id: משך זמן הפעולה של המעבד
 • wa: ערך הוא הזמן שהמעבד מבלה בהמתנה להשלמת קלט / פלט
 • היי: זמן המעבד שבילה על הפרעות חומרה
 • si: זמן המעבד המושקע בתוכנות שירות מופרע
 • st: זמן המעבד שאבד בגלל הפעלת מכונות וירטואליות ("גניבת זמן")

השורה הרביעית מציגה את הסכום הכולל של הזיכרון הפיזי, וכמה הוא בחינם, בשימוש ובאגר או במטמון.

השורה החמישית מציגה את הסכום הכולל של זיכרון ההחלפה, וכמה הוא פנוי, משומש וזמין (תוך התחשבות בזיכרון שצפוי להתאושש ממטמון).

המשתמש לחץ על מקש E כדי לשנות את התצוגה לדמויות יותר לעיכול אנושית במקום למספרים שלמים ארוכים המייצגים בתים.

העמודות בתצוגה הראשית מורכבות מ:

 • PID: מזהה תהליך
 • משתמש: שם הבעלים של התהליך
 • יחסי ציבור: עדיפות לתהליך
 • NI: הערך הנאה של התהליך
 • VIRT: זיכרון וירטואלי המשמש את התהליך
 • RES: זיכרון תושב המשמש את התהליך
 • SHR: זיכרון משותף המשמש את התהליך
 • S: מצב התהליך. עיין ברשימה הבאה של הערכים שדה זה יכול לקחת
 • % CPU: חלק זמן המעבד ששימש את התהליך מאז העדכון האחרון
 • % MEM: חלק הזיכרון הפיזי בשימוש
 • TIME +: זמן המעבד הכולל שמשמש את המשימה במאתיות השנייה
 • פקודה: שם פקודה או שורת פקודה (שם + אפשרויות)

(עמודת הפקודה לא נכנסה לצילום המסך.)

מצב התהליך יכול להיות אחד מ:

 • ד: שינה ללא הפרעה
 • R: ריצה
 • S: ישן
 • T: עוקב (הופסק)
 • Z: זומבי

לחץ על מקש Q כדי לצאת ממנו top.

קשורים: כיצד להגדיר עדיפויות בתהליך באמצעות נחמדות ולינוקס

35. uname

תוכל לקבל מידע על המערכת לגבי מחשב לינוקס עליו אתה עובד באמצעות unameהפקודה.

 • השתמש באפשרות -a(הכל) כדי לראות הכל.
 • השתמש באפשרות -s (שם הליבה) כדי לראות את סוג הליבה.
 • השתמש באפשרות -r (שחרור הליבה) כדי לראות את שחרור הליבה.
 • השתמש באפשרות -v (גרסת הליבה) כדי לראות את גרסת הליבה.
uname -a
uname -s
uname -r
uname -v

36. w

wרשימות פקוד מחוברות כעת משתמשים.

w

37. וואומי

השתמש whoamiכדי לגלות מי אתה מחובר או מי מחובר למסוף לינוקס בלתי מאויש.

מי אני

קשורים: כיצד לקבוע את חשבון המשתמש הנוכחי בלינוקס

זה ערכת הכלים שלך

לימוד לינוקס הוא כמו ללמוד כל דבר אחר. תצטרך להתאמן לפני שתכיר את הפקודות האלה. ברגע שיש לך פקודות אלה בהישג ידך, אתה תהיה בדרך בדרך לבקיאות.

יש בדיחה ישנה - ככל הנראה ישנה כמו יוניקס עצמה - שאומרת שהפקודה היחידה שאתה צריך לדעת היא manהפקודה. יש בזה ניצוץ של אמת, אבל כמה מדפי הגבר בלתי חדירים ללא הקדמה. הדרכה זו אמורה לתת לכם את ההקדמה הדרושה לכם.