כיצד לבדוק את ספירת התריס של DSLR (ולמה כדאי לכם לדאוג)

לא הייתם קונים מכונית משומשת מבלי לבדוק כמה קילומטרים עליה, ולא כדאי לכם לקנות DSLR משומש מבלי לדעת כמה לחיצות על התריס. המשך לקרוא כאשר אנו מסבירים מדוע ספירת התריס של מצלמת DSLR חשובה וכיצד לבדוק אותה.

הערה: ניתן להשתמש בטכניקות המתוארות במאמר זה כדי לבדוק את ספירת התריס במצלמות ללא מראה, כמו ניקון 1 הקומפקטית, כמו גם במצלמות DSLR.

מדוע ענייני ספירת התריס

למצלמות DSLR, כמו מצלמות ה- SLR שהחליפו, יש מעט מאוד חלקים נעים. שני החלקים הנעים הגדולים ביותר (והחשובים ביותר) הם המראה הרפלקסית הראשית (המראה המאפשרת להסתכל דרך העדשה מהעינית ושמתנדנדת מעלה ויוצאת מהדרך כשאתה מצלם) והתריס. בין שני המכשירים הללו התריס המכני עדין באופן קיצוני ונוטה לכישלון לאורך חיי המצלמה.

בסרטון למטה תוכלו לראות כיצד המראה מתנדנדת מהדרך, והתריס נפתח ונסגר כדי לאפשר לנחות אור על החיישן הדיגיטלי. הצפייה בתריס נפתחת ונסגרת בהילוך איטי מדגישה באמת עד כמה התעללות חלק כה זעיר ועדין באמת.

מבחינה מעשית, אם המצלמה שלכם שורדת בחודשים הראשונים מבלי להיכשל האלקטרוניקה יציבה והם פחות או יותר יחזיקו מעמד ללא הגבלת זמן. אולם התריס הוא כמו מנוע של מכונית ובסופו של דבר הוא יגיע לסוף מחזור חייו ולא יצליח לפעול כמו שצריך. בשלב זה המצלמה מוצגת כבלתי פעילה ותשלם עבור תיקון יקר (400-500 דולר בקלות) או אם אתה אמין לעשות זאת בעצמך, אתה יכול בדרך כלל למצוא תריסים חלופיים ב- eBay בסביבות 100 דולר (אבל אתה תהיה אחראי לפרק את המצלמה המשוכללת והארוזה שלך ולבצע את התיקון בעצמך).

לאור עד כמה כשל תריס קטסטרופלי ויקר כדאי לבדוק גם את ספירת התריס הן במצלמות שבבעלותך (כדי לקבל הערכה גסה של כמה חיים נותרו במצלמה) והן במצלמות משומשות שאתה שוקל לרכוש (לאחר כל מצלמת פרימיום במחירים נמוכים יותר היא לא עסקה כזו אם מדובר ב -20,000 מחזורי תריס מעבר לנקודת הכשל הממוצעת).

בואו נבדוק כיצד בודקים את ספירת התריס ומה עושים עם הנתונים שמוצאים.

כיצד לבדוק את ספירת התריס

ישנן מספר דרכים לבדוק את מספר התריס של מצלמה וכולן מסתמכות על גישה למצלמה, גישה לתמונה שנוצרה על ידי המצלמה או שניהם. למרבה המזל יצרנים רבים מטמיעים את מספר מחזורי התריס / הפעלות בנתוני EXIF ​​של התמונות שהופקו עם אותה מצלמה, כך שתוכל לבחון תמונה אחרונה שצולמה במצלמה נתונה ולראות כמה לחיצות על התריס.

בודק באמצעות CameraShutterCount.com

בגלל נתוני EXIF ​​הנ"ל, אתר CameraShutterCount.com שימושי עובד בכל כך הרבה דגמי מצלמות. באפשרותך להעלות תמונה לאתר, האתר יקרא את נתוני ה- EXIF, ויורה בחזרה לא רק עם ספירת התריס אלא גם מחזור החיים של המצלמה (בהתבסס על חיי התריס המשוערים של היצרן לדגם המצלמה שלך).

אתה יכול לבדוק בתחתית העמוד הראשי אם יצרן / דגם המצלמה שלך מופיע כמודל עבודה מאושר. גם אם אינך רואה את המצלמה שלך ברשימה, לא כואב להעלות תמונה ולנסות אותה.

בדוק ידנית את נתוני EXIF

אמנם אתר CameraShutterCount נוח, אך ייתכן שלא תוכל להשתמש בו (מכיוון שהיצרן שלך אינו נתמך) או שלא תרצה להשתמש בו (מכיוון שאינך מעוניין לשתף נתוני תמונה עם צד שלישי).

במקרים כאלה ניתן לחפש ידנית בנתוני EXIF ​​של תמונה לדוגמה באמצעות מגוון רחב של כלים הקשורים ל- EXIF. השתמש בטבלה הבאה כדי למצוא את שם ערך ספירת התריס EXIF ​​עבור היצרן שלך; אם היצרן שלך לא מופיע ברשימה זה לא אומר שאין נתוני EXIF, אך הם אינם נפוצים או מפורסמים באופן נרחב:

יַצרָן מחרוזת חיפוש
     קָנוֹן      "ספירת תריס" או "ספירת תמונות"
     ניקון      "ספירת תריס" או "מספר תמונה"
     פנטקס      "ספירת תריס" או "מספר תמונה"
     סוני      "ספירת תריס" או "ספירת תמונות"

אם כבר יש לך במחשב כלי המאפשר לך לבחון נתוני EXIF ​​(כמו מציג התמונות הפופולרי InfranView), אתה יכול לפתוח תמונה ולבחון את הנתונים המחפשים את מחרוזת החיפוש שתוארה לעיל.

לחלופין, אתה יכול לתפוס עותק של כלי שורת הפקודה החוצה פלטפורמות ExifTool ולהשתמש בו לחיפוש בנתוני EXIF. אנו מעדיפים שיטה זו מכיוון שהיא מאפשרת חיפוש מהיר מבוסס מחרוזות מבלי לקרוא מעל רשימות נתונים ארוכות של EXIF ​​(ואם מעולם לא בדקתם בעבר את נתוני EXIF, סמכו עלינו, בדרך כלל יש יותר ממאה רשומות לקובץ תמונה).

כדי להשתמש ב- ExifTool פשוט מחרוזת יחד הפקודה Exiftool הצביעה על קובץ התמונה שברצונך לנתח ואחריה את הפקודה find כדי לחפש דרך הפלט ולמצוא את המחרוזת הרצויה. כך לדוגמא, אם אתה מפעיל את הכלי ב- Windows בתמונה בשם DSC_1000.jpg וברצונך לחפש את מחרוזת הנתונים EXIF ​​"ספירת תריס" עליך להשתמש בפקודה הבאה:

exiftool DSC_1000.jpg | / find / I "ספירת תריס"

הנה איך שנראה פלט פקודה זה בשימוש בעולם האמיתי כאשר הפקודה מופעלת על אותה תמונה בה השתמשנו ב- CameraShutterCount.com.

היתרון בשימוש ב- ExifTool הוא שגם אם אינך בטוח מה מחרוזת הנתונים של EXIF ​​לספירת התריס במותג / דגם המצלמה הספציפי שלך (או אם הוא קיים בכלל) תוכל לנסות שאילתות שונות כדי לצמצם אותו. אם ערכים ידועים כמו "ספירת תריס", "ספירת תמונות" או "מספר תמונה" מניבים תוצאות אפסות, תמיד תוכלו לחפש מונחים בודדים כמו "ספירה" או "תריס" ולעבוד בדרך שלכם ברשימה.

נניח, למשל, לא ידענו באיזה מחרוזת ניקון משתמשת למצלמות שלהם. נוכל להשתמש בפקודה שלעיל ולחפש את המחרוזת "תריס" או "ספירה" כדי לקבל את כל ערכי הנתונים של EXIF ​​עם המילים האלה בתוכם כך:

התוצאות קצת יותר עמוסות מחיפוש אחר המונח המדויק, אך אם אינך יודע מהו המונח המדויק, זה לפחות מציע לך רשימה קצרה בהרבה (מאשר פלט נתוני EXIF ​​המלא) לסרוק.

קריאת תוצאות ספירת התריס שלך

לדעת את ספירת התריס זה כמו לדעת כמה קילומטרים יש במכונית וכדאי לפעול לפי הידע הזה בהתאם. אם אתה קונה DSLR משומש ותמונת הדוגמה שאתה מבקש מהמוכר מגלה שהמצלמה כוללת 500 מחזורי תריס דלים אתה יודע שאתה מקבל מצלמה בקושי בשימוש. אם יש לו 500,000 מחזורי תריס, לעומת זאת, אתה מקבל מצלמה עם כמה קילומטרים רציניים.

מידת החומרה של אותם מיילים תלויה במידה רבה הן בהערכות מחזור החיים של היצרן והן בממוצע המדווח של צלמים צרכנים ומקצועיים. בדרך כלל תוכל להכות את גוגל ולחפש את המותג, הדגם ו"מחזור החיים של התריס "או מונחי חיפוש דומים כדי להציג תיעוד רשמי.

אפשר להניח שכל תריס DSLR טוב לפחות ל- 50,000 מחזורים בערך. מעבר לכך, רוב המצלמות ברמה המקצועית (כמו Canon 5D Mark) מדורגות ל- 100,000 מחזורי תריס ומעלה.

עם זאת, מצלמות רבות מתארכות היטב את חיי התריס המדורגים שלהם בעשרות, אם לא מאות, אלפי מחזורים. מאגר תוחלת החיים של תריס למצלמה הוא מאגר מקהל המפעיל תריסי מצלמה ומתי המצלמה מתה (או אם היא עדיין בחיים). בעוד שמאגר המידע כרוך בסיכון לתוצאות לא מדויקות (כמו כל פרויקט שמקורו בקהל), לרוב הנתונים די שימושיים מבחינת קבלת תחושה כללית של כמה זמן המצלמה שלך תמשיך להצטלם.

אם אתה מחפש את הנתונים הסטטיסטיים על Canon EOS 5D Mark II, למשל, המצלמה עשויה להיות מדורגת עבור 100,000 הפעלות תריס, אך הנתונים בעולם האמיתי שנאספו במסד הנתונים מצביעים על כך שהמצלמה הופכת אותה בדרך כלל לסביבות 232,000 פעולות ובמדגם. גודל מתוך 133 מצלמות בטווח של 250,000-500,000 90% מהן עדיין היו עם תריסים שחוקים, אך מתפקדים.

בקיצור, אם אתה חושש לסמוך על תריס מטפס במצלמה שבבעלותך היינו ממליצים לך לא להילחץ מזה ופשוט לחסוך קצת כסף נוסף לכאן או לכאן בקרן יום גשום למצלמה החלופית בהכרח תזדקק. אם אתה קונה מצלמה משומשת, עם זאת, והמוכר מתעקש שהיא כמעט חדשה לגמרי כאשר היא מטלטלת מספר תריסים של 100,000+, אתה בהחלט רוצה להעביר אותה לגמרי או לדרוש הנחה תלולה מאוד.

יש לכם שאלה דחופה לגבי צילום דיגיטלי? שלחו לנו הודעה בכתובת [email protected] ואנחנו נעשה כמיטב יכולתנו לענות עליה.

נקודות זכות תמונה : לטיסיה צ'מוררו.