איש לא ידע שקיים מגע תלת-ממדי ועכשיו הוא מת

ה- iPhone XR החדש של אפל אינו כולל תלת מימד. מפתחי אפליקציות כבר לא השתמשו במגע תלת-ממדי, אך כעת הם  ממש לא ישתמשו בו. אפל תצטרך לתכנן את מערכת ההפעלה של אייפון שלא להסתמך כל כך על תלת מימד.

בטח, ל- iPhone XS ול- iPhone XS Max החדשים עדיין יש מגע תלת-ממדי. אבל לא נופתע לראות את זה נעלם מאייפונים עתידיים. מפתחי אפליקציות כבר לא יכולים לסמוך עליו.

עדכון, ספטמבר 2019 : שנה לאחר מכן, לאף אחד מהאייפונים החדשים של אפל אין מגע 3D. עם החומרה הזו שהושמטה מ- iPhone 11, iPhone 11 Pro ו- iPhone 11 Pro Max, מגע ה- 3D מת. אתה עדיין יכול להשתמש בו אם יש לך אייפון ישן יותר עם מגע 3D, כמובן.

"מגע מגע" מחליף מגע תלת-ממדי באייפון XR

ה- XR החדש של האייפון כולל "מגע הפטי" במקום מגע תלת-ממדי. פיל שילר של אפל הסביר במהירות את התכונה החדשה במהלך המצגת של אפל ואמר על אייקון המצלמה על מסך הנעילה: "אתה פשוט לוחץ עליו, אתה תרגיש ברז האפטי ונלקח היישר למצלמה [האפליקציה]. ”

כפי שאפל מציינת, זה דומה לאופן בו עובד לוח המגע של Force Touch ב- MacBook Pro. אתה לוחץ, ואתה מרגיש תגובה הפטית. זה בדיוק כמו בעת שימוש בתלת מימד מגע או לחיצה על כפתור הבית באייפון.

אבל רגע, המתן: זה בכלל לא כמו תלת מימד. ממה שאנו יכולים לדעת, אפל רק מוסיפה משוב הפטי לפעולת הלחיצה הארוכה הרגילה ששימשה במכשירי אייפון לנצח. לא משנה כמה חזק תלחץ. זה פשוט לחיצה ארוכה עם משוב הפטי.

קשורים: כל מה שאתה צריך לדעת על ה- iPhone XS החדש, XS מקס ו- XR החדש

רגע, מה היה מגע תלת ממדי?

לא מכיר את מגע התלת מימד? אנחנו לא מופתעים. בעוד שאנשים רבים ידעו שקיים מגע 3D, איננו חושבים שהרוב המכריע של משתמשי ה- iPhone מודעים לאופן שבו 3D Touch עובד ומתי להשתמש בו.

מגע תלת-ממדי הוא חלק מה- iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS ו- iPhone XS Max - אך לא ה- iPhone XR. זה מוסיף רגישות ללחץ לכל המסך. בנוסף להקשה ולחיצה ארוכה, אתה יכול ללחוץ על אזור במסך בכוח רב יותר לביצוע פעולות נוספות.

ישנן גם דרגות שונות של רגישות ללחץ. אפליקציית ציור יכולה להשתמש בכמה חזק אתה לוחץ על האצבע כדי לשלוט בכמה עבים הקווים שאתה מצייר. משחק יכול לבצע פעולות שונות בהתאם למידת הלחץ שאתה מפעיל. אפילו בספארי, אתה יכול להתחיל ללחוץ חזק על קישור כדי לפתוח תצוגה מקדימה של חלון קופץ או ללחוץ עוד יותר כדי להפעיל אותו במסך מלא.

טכנולוגיה זו משתמשת בשכבת חיישנים המחוברת לתצוגת הטלפון. כאשר אתה לוחץ, הם מודדים שינויים זעירים במרחק בין הזכוכית במסך לתאורה האחורית. במילים אחרות, כאשר אתה לוחץ חזק, הזכוכית מתכופפת רק מעט, והטלפון שלך יכול למדוד אותה.

פונקציונליות המגע התלת-ממדית ביותר עובדת בסדר כמו לחיצה ארוכה

הפונקציונליות של 3D Touch מוסתרת. אתה אף פעם לא יודע אם משהו תומך במגע תלת-ממדי עד שאתה מנסה ללחוץ עליו קשה ולראות מה קורה. ואם אתה מנסה לחיצה קשה, אתה פשוט בסופו של דבר יפתח במקום תפריט לחיצה ארוכה.

אפל הטמיעה מגע 3D בדרכים מוזרות בכל מערכת ההפעלה. לדוגמה, תוכל ללחוץ על "x" במרכז ההודעות בכדי ללחוץ על כפתור "נקה את כל ההודעות". זה יכול להופיע בקלות כשלוחצים לחיצה ארוכה על הכפתור אך לא.

מגע 3D משמש גם לגישה לאפשרויות נוספות במרכז הבקרה. לדוגמה, לחץ קשה על סעיף בקרת המוסיקה ותראה אפשרויות לבחירת התקן פלט הקול שלך. לחץ קשה על כפתור הפנס ותוכל לבחור בעוצמות פנס שונות. שוב, כל אלה יכולים לקרות רק כשתלחץ לחיצה ארוכה על אחד מהסמלים האלה - וככה ה- iPhone XR יעבוד. אז מה החיסרון?

קשורים: הטיפים הנסתרים הטובים ביותר לאייפון תלת ממדי שאולי לא ידעת עליהם

רגישות הלחץ של 3D Touch הייתה מטורפת ומשונה

בשילוב עם רמות מרובות של רגישות ללחץ או מעורבב עם פעולות נפרדות של לחיצה ארוכה, 3D Touch פשוט הפך מטורף ומוזר.

לדוגמה, במסך הבית, אתה יכול ללחוץ על סמל אפליקציה בכדי להציג "פעולות מהירות" או ללחוץ עליו לחיצה ארוכה כדי להזיז סמלי אפליקציות. לחלק מהאפליקציות אין פעולות מהירות, ולכן שום דבר לא יקרה כאשר תלחץ קשה על הסמלים שלהן. לפעמים אתה לא לוחץ מספיק חזק ומתחיל להזיז סמלי אפליקציות. לפעמים אתה לוחץ חזק מדי כשרק רוצה להעביר אפליקציות.

עבור חברה שהתפרסמה בעבר באמצעות עכבר פשוט עם כפתור אחד, זה הרבה דרכים שונות לתקשר עם מסך מגע.

תכונת התצוגה המקדימה הזו המשמשת ב- Safari ובאפליקציות אחרות היא גם מוזרה. אתה יכול ללחוץ לחיצה ארוכה על קישור לאפשרויות, ללחוץ עליו מעט חזק כדי לראות תצוגה מקדימה של חלון קופץ ("הצצה"), או ללחוץ עליו עוד יותר קשה לראות תצוגה מקדימה של מסך מלא ("פופ"). קל לבלגן את זה ולא ללחוץ חזק מספיק או ללחוץ קצת חזק מדי, תלוי מה אתה מנסה לעשות.

מפתחי אפליקציות לא השתמשו במגע תלת-ממדי

הנה הדבר העיקרי: רוב מפתחי האפליקציות לא השתמשו במגע תלת-ממדי. אה בטוח, עד עכשיו, הרבה אפליקציות הוסיפו פעולות מהירות כדי שתוכלו ללחוץ קשה על אייקוני מסך הבית שלהם ועל אפשרויות הגישה.

אבל זו רק חתיכה אחת קטנה של מגע 3D. רוב האפליקציות אינן משתמשות במגע תלת-ממדי הרבה בתוך האפליקציה עצמה. גם אם הם עושים זאת, זה מאתגר עבור המשתמשים לגלות במה ניתן להשתמש בתלת מימד 3D, במיוחד מכיוון שרוב האפליקציות אינן משתמשות בו. משתמשי אייפון צריכים להתנסות, ולרוב שום דבר לא יקרה. אז הם מפסיקים להתנסות.

אפל הוציאה את ה- iPhone 6S עם 3D Touch בשנת 2015, כך שלמפתחי האפליקציות היו שלוש שנים לנצל את התכונה הזו. הם לא לקחו את הפיתיון.

ה- iPhone XR אינו תומך במגע תלת-ממדי, והוא עשוי להיות אחד הנמכרים ביותר מהחבורה בזכות מחירו הנמוך יותר. מפתחי אפליקציות לא ידרשו תכונה שכל משתמשי האייפון לא יוכלו להשתמש בה. הם יצטרכו לתכנן אפליקציות עם לחיצות ארוכות רגילות במקום להסתמך על מגע 3D לתכונות. מגע 3D עשוי עדיין לשמש ביישומי אמנות לציור רגיש ללחץ, אולי. אבל זה לא ישתנה באופן שבו מישהו משתמש באפליקציה.

זה לא הפסד גדול

אהבנו את הרעיון של מגע תלת ממדי כשהוא שוחרר לראשונה. הוספת דרך חדשה לאינטראקציה עם הטלפון שלך נשמעה נהדר. ניתן להשתמש בכבישה קשה לכל מיני דברים, במיוחד במשחקים ניידים או בתוכניות ציור. מפתחי אפליקציות יכולים לעשות הרבה עם זה.

אבל, שלוש שנים ואילך, בואו נהיה כנים: מגע 3D הוא מוזר וקשה לגלות. רוב משתמשי האייפון אינם משתמשים בו באופן קבוע אם הם אפילו יודעים שהוא קיים. רוב הפעולות שדורשות מגע תלת-ממדי יכולות פשוט לדרוש לחיצה ארוכה פשוטה במקום. מפתחי אפליקציות לא קפצו לסיפון.

בעוד שחוסר הטאץ 'בתלת מימד ב- iPhone XR מרגיש כמו הפסד, אנו לא מאבדים תכונה שרוב האנשים באמת ניצלו.

למעשה, אלה כנראה חדשות טובות: אפל תאלץ לעצב מחדש את כל פעולות המגע המוזרות הללו בתלת מימד לכדי לחיצות ארוכות פשוטות שקל יותר לאנשים ממוצעים לגלות ולהבין.

אשראי תמונה: Jirapong Manustrong / Shutterstock.com.