כיצד להגדיר כונן NAS (אחסון צמוד לרשת)

NAS מייצג "אחסון צמוד לרשת". בעיקרון, זוהי דרך לחבר כונן קשיח לרשת שלך ולהנגיש אותו לכל המכשירים שלך לצורך שיתוף קבצים וגיבויים מרכזיים.

אתה יכול גם להשתמש ב- NAS שלך כדי להפוך את הקבצים שלך לזמינים עבורך באינטרנט, ולהשתמש בו כשרת קבצים מרוחק אליו תוכל לגשת מכל מקום.

התקני NAS ייעודיים

הדרך הברורה ביותר - אם כי לא בהכרח הטובה ביותר - להשיג NAS היא רק לקנות מכשיר NAS מוכן מראש ומוכן לשימוש. היכנס לאתר כמו אמזון ובצע חיפוש אחר "NAS" ותמצא חבורה של מכשירים המשווקים כקובץ ביתי או כשרתי מדיה. בעיקרו של דבר, התקנים אלה כוללים כוננים קשיחים מובנים ותוכנות שרת בסיסיות מסוימות שיכולות להתחבר לרשת ה- Wi-Fi או לרשת הקווית ולספק שרת קבצים של NAS. הם פתרונות All-in-One, כך שתוכל פשוט לתפוס קופסה, לחבר אותה ולהתחיל להשתמש בה.

באופן כללי, ניתן לשלוט במכשירים כאלה באמצעות ממשק אינטרנט, כמו שהנתב שלך יכול להיות. לאחר מכן תוכל לגשת לקבצים באמצעות מגוון של יישומים שונים ואף להריץ חלקים שונים של תוכנה ב- NAS עצמו, כגון פתרונות שרת מדיה לסטרימינג מדיה ולקוחות BitTorrent להורדה ישירות למכשיר. סוגים רבים של תוכנות גיבוי יכולות לגבות ישירות לאחסון הרשת.

נתבים עם כוננים קשיחים מובנים

במקום לקבל מכשיר NAS ייעודי ולהתאים אותו לכל שאר המכשירים שלך, אתה יכול לקנות נתבי Wi-Fi מתקדמים יותר המגיעים עם כוננים קשיחים מובנים. מכשירים אלה מתפקדים כנתב רשת אופייני שלך, אך יש להם גם את כל תוכנות שרת ה- NAS המהודרות והכונן הקשיח המובנה, כך שתוכל להשיג NAS מבלי להוסיף מכשיר נוסף למשק הבית שלך.

עבור משתמשי אפל, כמוסת הזמן של אפל AirPort היא נתב אלחוטי עם אחסון רשת מובנה שמחשבי מקינטוש יכולים לגבות אליו בקלות ולשתף אותו לשיתוף קבצים ברשת. זה יכול להיות סוג הראוטר הידוע ביותר עם כונן קשיח מובנה, אך ישנם גם נתבים דומים רבים הזמינים למי שלא מעוניין במוצרי אפל.

הערת עורך:  במשרד How-To Geek אנו משתמשים (וממליצים) על כמוסת הזמן 3TB AirPort כדי לגבות את מחשבי המק שלנו ואת הגישה לאינטרנט אלחוטי 802.11ac בוערת במהירות בכל מקום. זה תואם גם ל- Windows, אם כי תצטרך להוריד את תוכנת השירות של Airport כדי לנהל אותה או לגשת לכונן הקשיח. מכיוון שהכונן הקשיח הוא פנימי, אינך צריך להתמודד עם מהירויות ה- USB 2.0 האיטיות שאולי תקבל חיבור כונן חיצוני לנתב אחר.

כמובן, אם אתה מרוצה מהנתב הקיים שלך, לא תצטרך לתפוס אחד חדש לגמרי. אבל שדרוג יכול להיות רעיון חכם אם הנתב שלך ישן יותר ואינו תומך בתקני רשת ה- Wi-Fi העדכניים והגדולים ביותר ובמהירויות המהירות שלהם ובהפרעות Wi-Fi נמוכות יותר.

נתבים עם יציאות USB

קשורים: 10 אפשרויות שימושיות שתוכל להגדיר בממשק האינטרנט של הנתב שלך

נתבים רבים אינם כוללים כוננים קשיחים מובנים, אך הם מציעים משהו כמעט טוב באותה מידה. לא מעט נתבים - במיוחד מתקדמים יותר - כוללים יציאות USB. חבר כונן קשיח חיצוני או אפילו כונן הבזק מסוג USB (רצוי לא כונן הבזק אם אתה מתכוון להשתמש בו בכבדות) ליציאת ה- USB. לנתב יש תוכנת NAS מובנית שיכולה לעשות את השאר ולחשוף אותה לרשת כ- NAS. באפשרותך להפעיל את שרת ה- NAS מממשק האינטרנט של הנתב שלך ולהגדיר הכל.

עבור משתמשי אפל, הנתב האלחוטי הסטנדרטי של AirPort Extreme עובד בצורה זו ומציע יציאת USB שתוכל לחבר אליך כוננים חיצוניים. נתבים רבים ורבים - במיוחד אלה המתקדמים יותר, מכיוון שהנמוכים והחלק התחתון של הקנה אינם רוצים לבזבז על חומרת USB והתוכנה הנוספת - כוללים יציאות USB כדי שיוכלו לתפקד כ NAS. בדרך זו.

לרוב זו אפשרות די טובה, אם כי היא עשויה להיות מעט איטית אם אתה משתמש בכונני USB 2.0 - במיוחד בהשוואה לכוננים פנימיים. אתה יכול לקבל מהירויות הרבה יותר מהירות אם אתה משתמש בכונן חיצוני USB 3.0 יחד עם נתב עם יציאת USB 3.0. כוננים קשיחים חיצוניים יכולים להשיג שיפור מהיר הרבה יותר מ- USB 3.0 מאשר כונני הבזק מסוג USB.

מארזי כונן המצורפים לרשת

במקום לקנות NAS מוכנה מראש או לנסות להשתמש בנתב שלך כ- NAS, אתה תמיד יכול לקנות מתחם כונן צמוד לרשת. מדובר במכשירי NAS ייעודיים עם תוכנת השרת המתאימה, המיועדים לחיבור לרשת. בדרך כלל הם לא מגיעים עם כוננים מובנים. יהיה עליך לקנות כונן קשיח מתאים (או מספר כוננים קשיחים) בנפרד ולהכניס אותם ל- NAS כדי לקבל את האחסון שתצטרך להשתמש בו.

אלה עשויים להיות זולים יותר אם תוכלו להשיג עסקה ראויה בכוננים הקשיחים. לחלופין, אם כבר יש לך כמה כוננים קשיחים פנימיים ישנים, אתה יכול בקלות להפוך אותם לאחסון NAS מבלי לבזבז יותר מדי. אבל הם נוחים במיוחד אם אתה רוצה להכניס יותר מכונן קשיח אחד ל- NAS שלך ולקבל כמות גדולה יותר של שטח אחסון.

מחשבים ישנים, מחדש

קשורים: כיצד להפוך מחשב ישן לשרת קבצים ביתי

מדוע לקנות מכשיר חדש כשתוכל להשתמש מחדש בחומרה ישנה שיש לך בסביבה? ובכן, בהחלט יש כמה סיבות להשאיר את המחשב האישי הישן שלך בארון - מכשיר NAS מודרני ייצור הרבה פחות חשמל ויהיה שקט יותר ויותר קטן מאותו פנטיום 4 הישן שיש לך בארון.

אבל, אם תרצה להשתמש מחדש בחומרה ישנה שיש לך בסביבה, תוכל להשתמש בפתרון תוכנה כמו FreeNAS הפופולרי כדי להפוך מחשב ישן לשרת קבצים ביתי. אפשרות זו אינה מתאימה לכולם - היא אפילו לא עבור רוב האנשים - אבל זו How-To Geek, והיא אפשרות מעניינת עבור גיקים. לעזאזל, אתה יכול אפילו להפוך מחשב נייד ישן (כמו אותו נטבוק ישן היושב במגירה) ל- NAS ביתי אם אתה באמת רוצה!

מכשירי NAS בנויים מאפס

קשורים: כיצד להפוך פטל פטל למכשיר אחסון רשת בעל צריכת חשמל נמוכה

יתרה מכך, אתה יכול אפילו לבנות NAS משלך אם תרצה לעשות משהו חנון. סקרנו כיצד להפוך פטל פטל עם צריכת חשמל נמוכה ל- NAS ייעודי לרשת הביתית שלך. זה קצת כמו להפוך מחשב לשימוש כללי ל- NAS, אבל זו אפשרות טובה יותר מכיוון שהוא קטן יותר, שקט יותר וישתמש בהרבה פחות כוח. מכשירי פטל הם גם די זולים, כך שזו יכולה להיות אפשרות טובה אם אתה רוצה שפרויקט קטן ייקח על עצמו. יהיה עליך לספק את האחסון, כמובן. אבל תחסוך כסף בעלויות חשמל על שימוש במחשב ישן!

לא כולם זקוקים ל- NAS ביתי. אם אינך מרגיש צורך במיקום משותף של קבצי בית או במיקום גיבוי, אינך צריך לקנות מלא חומרה.

אם אכן אתה עובר מסלול זה, הקפד להיות תמיד בגיבויים של הנתונים החשובים שלך כדי שלא תאבד אותו אם ה- NAS שלך מתפרץ בלהבות.

קרדיט תמונה: גלן בטויונג בפליקר, אנדרו קורי בפליקר, מרטין וורל בפליקר, איוון PC בפליקר, ורנון צ'אן בפליקר