מהו קובץ פגום, והאם יש דרך להחזיר אותו?

קבצים פגומים אינם מתרחשים לעתים קרובות מדי במחשבים מודרניים עם אמצעי אבטחה טובים. אבל כאשר הם עושים זאת, זה יכול להיות סיוט. בואו נסתכל על הסיבות הנפוצות לקבצים פגומים, כיצד תוכלו לעזור במניעתם ומה תוכלו לעשות כשזה קורה.

מדוע קבצים נפגמים?

בדרך כלל, קבצים נפגמים כאשר הם נכתבים לדיסק. זה יכול לקרות בדרכים שונות, הנפוצה שבהן היא כאשר אפליקציה סובלת משגיאה בזמן שמירת קובץ או יצירתו. אפליקציית משרד עלולה לסבול מתקלה בזמן הלא נכון בזמן שמירת המסמך. אפליקציית דחיסה עלולה להיתקל בבעיות בעת יצירת ארכיון. לאפליקציית הגיבוי שלך עלולות להיות בעיות בעת כתיבת הגיבוי. הדפדפן שלך (או אפליקציית הורדות אחרת) עשויים אפילו להיתקל בכתיבת קובץ שהורדת לדיסק.

לעתים קרובות, יישומים אלה יבחינו בשגיאה ויידעו אותך שמשהו השתבש, מה שמאפשר לך לנסות שוב. לפעמים, עם זאת, לא יהיה לך מושג שמשהו השתבש עד שתנסה לפתוח את הקובץ מאוחר יותר.

יש, כמובן, סיבות אחרות לכך שגם קבצים עלולים להיות מושחתים.

כשאתה מכבה את המחשב, הוא אמור לסגור את כל הקבצים שנפתח כראוי (או לתת לך את ההזדמנות לעשות זאת). כשזה לא קורה - כמו למשל, אם אתה מאבד מתח או אם המחשב שלך קורס - אין לו את הסיכוי לסגור קבצים בדרך הנכונה. זה יכול להוביל לשחיתות של כל הקבצים שהיו פתוחים כרגע, כולל לא רק המסמכים שלך, אלא אפילו קבצי מערכת הפעלה.

קשורים: הסקטורים הרעים הוסברו: מדוע כוננים קשיחים מקבלים מגזרים גרועים ומה אתה יכול לעשות בנידון

בעיות בדיסק הקשיח יכולות להוביל גם לקבצים פגומים. לפעמים, כמו במקרה של מגזר פיזי רע בכונן, הקובץ הפגום שלך עשוי להיות חלק מבעיה גדולה בהרבה. לפעמים, שגיאות קטנות יותר - כמו קובץ מצולב או אשכול אבוד - הן האשמה בבעיות בשחיתות הקבצים שלך ולא בהכרח מעידות על דיסק קשיח כושל.

ולבסוף, כמובן, תוכנות זדוניות ווירוסים יכולים גם לגרום לשחיתות, אם כי במקרה זה, זה מכוון יותר מאשר מקרי.

כיצד להגן מפני קבצים פגומים

קשורים: מהי הדרך הטובה ביותר לגבות את המחשב שלי?

בראש ובראשונה, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות כדי להגן על עצמך מפני קבצים פגומים הוא לוודא שאתה מגבה את המחשב באופן קבוע. שים לב כי ייתכן שאחסון ענן ואפשרויות אחרות לסנכרון קבצים לא יספיקו כדי לבצע את העבודה. אם יש לך קובץ פגום בדיסק המקומי שלך שמסונכרן עם אחסון הענן שלך, אין לך באמת גיבוי טוב של אותו קובץ. אם אתה מסתמך על אחסון בענן, לפחות ודא שיש לך אפשרות לזכור גרסאות קודמות של קבצים (כמו ב- Dropbox).

עדיף תמיד להשתמש בפתרון גיבוי אמיתי כמו היסטוריית קבצים (ב- Windows), Time Machine (ב- macOS) או Backblaze, שכולם מאפשרים לך לשחזר מספר גרסאות קודמות של קבצים.

הבא ברשימת הבדיקה למניעה, ודא שהמחשב שלך מוגן מפני וירוסים ותוכנות זדוניות. זה כולל לא רק הפעלת אפליקציית אנטי-וירוס טובה, אלא שימוש בשכל הישר בעת גלישה והורדה.

קשורים: כיצד לבחור ספק כוח ללא הפרעה (UPS) למחשב שלך

ולבסוף, כדאי לך לשקול השקעה באספקת חשמל ללא הפרעה (UPS) כדי להגן על המחשב שלך מפני כיבוי פתאומי כאשר אתה מאבד מתח. UPS פועל כגיבוי סוללה המספק לך חיץ כנגד אובדן חשמל. בדרך כלל, הם יכולים לספק למחשב שלך מתח של כמה דקות ועד שעה או יותר, מה שמקנה לך מספיק זמן לכבות את המחשב כראוי. בעל UPS טוב יכול לא רק לסייע במניעת כיבוי רע של קבצים פגומים, אלא גם לבעיות חומרה שהם עלולים לגרום.

מה אתה יכול לעשות כשקובץ פגום?

אם יש לך קובץ פגום, הפתרון הטוב ביותר שלך הוא לנסות לתפוס שוב את הקובץ מהמקור. הורד אותו שוב, אם שם קיבלת אותו, או שמישהו ישלח לך את הקובץ שוב.

קשורים: כיצד לתקן קבצי מערכת פגומים של Windows באמצעות פקודות SFC ו- DISM

במקרה של קבצי מערכת פגומים (מכיבוי בלתי צפוי, עדכון גרוע או תוכנות זדוניות), אתה תמיד יכול לנסות משהו כמו 'בודק קבצי המערכת' המובנה של Windows. זה סורק את המערכת שלך אחר קבצי מערכת פגומים ואז מחליף אותם במקור.

לפני שתעשה זאת, עדיף לנסות לתקן את הגורם לבעיה. במקרה של תוכנה זדונית, תחילה עליך לוודא שהסרת תוכנה זדונית זו מהמחשב שלך. אם אתה חושד שעדכון גרוע גרם לבעיה, ייתכן שתוכל להחזיר את העדכון.

אם הקובץ הפגום שלך הוא מסמך שיצרת, למרבה הצער, האפשרויות שלך מוגבלות. יישומים מסוימים (כמו אלה הכלולים ב- Microsoft Office) שומרים אוטומטית מספר גרסאות של המסמך שלך, ומאפשרים לך לפתוח גרסה קודמת אם הגרסה הנוכחית תושחת.

קשורים: כיצד לשחזר מסמך שאבד או פגום ב- Microsoft Word 2016

אם אין לך את המותרות לפתוח גרסה קודמת, ייתכן שתוכל לתקן את הקובץ או, לפחות, לשחזר ממנו את הטקסט. שוב, יישומי Microsoft Office מציעים כלים מובנים לשחזור מסמכים אבודים או פגומים, כמו גם תוכניות אחרות. גם אם תוכלו לשחזר רק את הטקסט ממסמך, תוכלו לחסוך זמן רב בעת יצירת הקובץ מחדש.

ישנן גם מספר אפליקציות הטוענות שהן יכולות לשחזר סוגים שונים של קבצים מושחתים. חלקם בחינם וחלקם בתשלום, אבל האמת היא שרובם לא עובדים טוב במיוחד. וכמה שבדקנו היו מנופחים באפליקציות נלוות או גרוע מכך בתוכנות זדוניות. בהתחשב בכך, אנו ממליצים פשוט לא להשתמש בהם.