מתחיל חנון: כיצד להתחיל להשתמש במסוף לינוקס

בין אם אתה משתמש לינוקס חדש ובין אם אתה משתמש בלינוקס זמן מה, אנו נעזור לך להתחיל עם המסוף. הטרמינל אינו משהו שאתה צריך לפחד ממנו - הוא כלי רב עוצמה עם הרבה שימושים.

אינך יכול ללמוד את כל מה שאתה צריך לדעת על המסוף על ידי קריאת מאמר יחיד. צריך ניסיון לשחק עם הטרמינל ממקור ראשון. אנו מקווים שמבוא זה יעזור לך להתמודד עם היסודות כדי שתוכל להמשיך ללמוד עוד.

שימוש בסיסי במסוף

הפעל מסוף מתפריט היישום של שולחן העבודה שלך ותראה את מעטפת ה- bash. יש קליפות אחרות, אך רוב הפצות לינוקס משתמשות ב- bash כברירת מחדל.

באפשרותך להפעיל תוכנית על ידי הקלדת שמה בהנחיה. כל מה שאתה מפעיל כאן - החל מיישומים גרפיים כמו Firefox וכלה בשירותי שורת פקודה - הוא תוכנית. (למעשה יש ל- Bash כמה פקודות מובנות לניהול קבצים בסיסיים וכאלה, אך גם אלה מתפקדות כמו תוכניות.) בניגוד ל- Windows, אינך צריך להקליד את הנתיב המלא לתוכנית כדי להפעיל אותה. לדוגמא, נניח שרציתם לפתוח את Firefox. ב- Windows, יהיה עליך להקליד את הנתיב המלא לקובץ ה- exe של Firefox. ב- Linux תוכלו פשוט להקליד:

פיירפוקס

לחץ על Enter לאחר הקלדת פקודה להפעלתה. שים לב שאתה לא צריך להוסיף .exe או משהו כזה - לתוכניות אין סיומות קבצים ב- Linux.

פקודות מסוף יכולות גם לקבל טיעונים. סוגי הטיעונים בהם תוכלו להשתמש תלוי בתוכנית. לדוגמה, Firefox מקבל כתובות אינטרנט כוויכוחים. כדי להפעיל את Firefox ולפתוח How-to Geek, תוכל להפעיל את הפקודה הבאה:

פיירפוקס howtogeek.com

פקודות אחרות שהיית מריץ בפונקציית המסוף בדיוק כמו Firefox, למעט רבות פועלות רק במסוף ולא פותחות שום חלון יישום גרפי.

התקנת תוכנה

אחד הדברים היעילים ביותר לעשות מהטרמינל הוא התקנת תוכנה. יישומי ניהול תוכנה כמו מרכז התוכנה של אובונטו הם חזית מהודרת לפקודות המסוף המעטות בהן הם משתמשים ברקע. במקום ללחוץ סביב ולבחור יישומים אחד-אחד, אתה יכול להתקין אותם עם פקודת מסוף. אתה אפילו מתקין יישומים מרובים עם פקודה אחת.

באובונטו (להפצות אחרות יש מערכות לניהול חבילות משלהן), הפקודה להתקין חבילת תוכנה חדשה היא:

sudo apt-get להתקין שם חבילה

זה אולי נראה קצת מסובך, אבל זה עובד בדיוק כמו הפקודה של Firefox לעיל. השורה לעיל משיקה את sudo , שמבקש את הסיסמה שלך לפני הפעלת apt-get עם הרשאות root (מנהל). התוכנית apt-get קורא את הטיעונים להתקין שם_החבילה ומתקין בשם החבילה שם_החבילה .

עם זאת, ניתן גם לציין חבילות מרובות כארגומנטים. לדוגמה, כדי להתקין את דפדפן האינטרנט Chromium ואת המסר המיידי Pidgin, תוכל לבצע פקודה זו:

sudo apt-get להתקין pidgin דפדפן כרום

אם רק התקנת את אובונטו ורצית להתקין את כל התוכנות המועדפות עליך, תוכל לעשות זאת בפקודה אחת כמו זו שלמעלה. אתה רק צריך לדעת את שמות החבילות של התוכניות המועדפות עליך, ואתה יכול לנחש אותם די בקלות. אתה יכול גם לחדד את הניחושים שלך בעזרת הטריק להשלמת הכרטיסיות למטה.

לקבלת הוראות מעמיקות יותר, קרא כיצד להתקין תוכניות באובונטו בשורת הפקודה.

עבודה עם ספריות ותיקים

המעטפת נראית בספרייה הנוכחית אלא אם תציין ספרייה אחרת. לדוגמא, ננו הוא עורך טקסט מסופי קל לשימוש. הפקודה nano document1 אומרת ל- nano להפעיל ולפתוח את הקובץ בשם document1 מהספרייה הנוכחית. אם תרצה לפתוח מסמך שנמצא בספריה אחרת, יהיה עליך לציין את הנתיב המלא לקובץ - למשל, nano / home / chris / Documents / document1 .

אם תציין נתיב לקובץ שאינו קיים, ננו (ותוכנות רבות אחרות) תיצור קובץ ריק וריק באותו מיקום ויפתח אותו.

כדי לעבוד עם קבצים וספריות, תצטרך לדעת כמה פקודות בסיסיות:

 • cd - ש ~ משמאל להנחיה מייצג את ספריית הבית שלך (זהו / home / you), שהיא ספריית ברירת המחדל של הטרמינל. כדי לעבור לספרייה אחרת, אתה יכול להשתמש בפקודה cd . לדוגמא cd / ישתנה לספריית הבסיס, הורדות cd ישתנו לספריית ההורדות בספרייה הנוכחית (כך שזה יפתח את ספריית ההורדות רק אם המסוף נמצא בספרייה הביתית שלך), cd / home / you / Downloads ישתנה לספריית ההורדות שלך מכל מקום במערכת, cd ~ ישתנה לספרייה הביתית שלך ו- cd .. יעלה בספריה.
 • ls - הפקודה ls מפרטת את הקבצים בספריה הנוכחית.

 • mkdir - הפקודה mkdir יוצרת ספריה חדשה. דוגמה mkdir תיצור ספרייה חדשה בשם דוגמה בספריה הנוכחית, בעוד mkdir / home / you / Downloads / test תיצור ספרייה חדשה בשם test בספריית ההורדות שלך.
 • rm - הפקודה rm מסירה קובץ. לדוגמא, דוגמה rm מסירה את הקובץ בשם דוגמה בספריה הנוכחית ו- rm / home / you / Downloads / example מסיר את הקובץ בשם לדוגמה בספריית ההורדות.
 • cp - הפקודה cp מעתיקה קובץ ממיקום אחד למשנהו. לדוגמה, cp example / home / you / Downloads מעתיק את הקובץ בשם דוגמה בספריה הנוכחית אל / home / you / Downloads.
 • mv - הפקודה mv מעבירה קובץ ממיקום אחד למשנהו. זה עובד בדיוק כמו הפקודה cp לעיל, אבל מעביר את הקובץ במקום ליצור עותק. ניתן להשתמש ב- mv גם לשם שינוי קבצים. לדוגמה , שמות המקור של mv מעבירים קובץ בשם המקורי בספריה הנוכחית לקובץ ששמו שונה בספריה הנוכחית, ובכך לשנות את שמו.

זה אולי קצת מכריע בהתחלה, אבל אלה הפקודות הבסיסיות שעליך לשלוט בכדי לעבוד ביעילות עם קבצים במסוף. נע סביב מערכת הקבצים שלך עם cd , צפה בקבצים בספרייה הנוכחית עם ls , צור ספריות עם mkdir ונהל קבצים באמצעות הפקודות rm , cp ו- mv .

השלמת הכרטיסייה

השלמת הכרטיסיות היא טריק שימושי מאוד. בזמן הקלדת משהו - פקודה, שם קובץ או סוגים אחרים של ארגומנטים - אתה יכול ללחוץ על Tab כדי להשלים אוטומטית את מה שאתה מקליד. לדוגמה, אם תקליד firef בטרמינל ולחץ על Tab, firefox יופיע אוטומטית. זה חוסך ממך להקליד דברים בדיוק - אתה יכול ללחוץ על Tab והקליפה תסיים להקליד עבורך. זה עובד גם עם תיקיות, שמות קבצים ושמות חבילות. לדוגמה, אתה יכול להקליד sudo apt-get install pidg ולחץ על Tab כדי להשלים את pidgin באופן אוטומטי .

במקרים רבים המעטפת לא תדע מה אתה מנסה להקליד מכיוון שיש התאמות מרובות. לחץ על מקש Tab בפעם השנייה ותראה רשימה של התאמות אפשריות. המשך להקליד עוד כמה אותיות כדי לצמצם את הדברים ולחץ שוב על Tab כדי להמשיך.

לטריקים נוספים כמו זה, קראו להיות משתמש כוח של טרמינל לינוקס עם 8 הטריקים הללו.

שליטה בטרמינל

בשלב זה, אתה מקווה להרגיש קצת יותר נוח במסוף ולהבין טוב יותר איך זה עובד. כדי ללמוד עוד על הטרמינל - ובסופו של דבר לשלוט בו - המשך במסע שלך עם המאמרים הבאים:

 • 8 פקודות קטלניות שאסור לך לרוץ בלינוקס
 • כיצד לנהל קבצים ממסוף לינוקס: 11 פקודות שעליך לדעת
 • כיצד לקבל עזרה בפקודה ממסוף לינוקס: 8 טריקים למתחילים ולמקצוענים כאחד
 • כיצד לנהל תהליכים ממסוף לינוקס: 10 פקודות שעליך לדעת
 • כיצד לעבוד עם הרשת ממסוף לינוקס: 11 פקודות שעליך לדעת
 • כיצד לבצע ריבוי משימות במסוף לינוקס: 3 דרכים לשימוש בפגזים מרובים בבת אחת